Yaşamın Sırrı DNA

8,9/10  (17 Oy) · 
29 okunma  · 
14 beğeni  · 
609 gösterim
1953 yılında DNA'nın keşfedilmesi insanlık tarihinde yepyeni bir sayfa açtı. Aradan geçen sürede genetik bilginin ve biyolojik sistemlerin nasıl çalıştığını öğrenmekle kalmadık, izleyici koltuğundan kalkıp canlıların yaşam kodunu değiştirerek yaşam süreçlerine yön verebilir hale geldik. Gen tedavisi ile hastalığa sebep olan genlerin yerine sağlıklı kopyalarını aktarıp tedavi sağladık. İnsan kök hücrelerini elde ettikten sonra, vücudumuzu oluşturan hücrelere ve dokulara dönüşüm programlarını öğrenerek insan ömrünü uzatma yönünde önemli çalışmalar yapmaya başladık. 2000'de insanın yaşam sırrını içeren genetik kodunu okumayı başararak, her alanda etkilerini göreceğimiz yepyeni bir çağın kapılarını aralamış olduk. Artık her yeni doğan bireyin, altı milyar harfle yazılmış bir "kullanım kılavuzuyla" birlikte dünyaya geldiğini biliyoruz.
Devrim Aydoğan 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap hakkında burada yorum yapan değerli okurlara göre daha farklı düşündüğümü belirtmek istiyorum.

Evet okunması gereken TÜBİTAK yayınlarının el ile tutulur sayılı basımlarından olduğunu söyleyebilirim. Eğer genetikle ilgili bir şeylere ilgi duyuyorsanız okumanızı kesinlikle öneriyorum. Evet başarılı bir dille anlatılmış klasik soruların cevabını henüz o satırları okurken alabildiğiniz bir eser.

Şimdi bu işle biraz daha yakından ilgilenen öncesinde DNA gibi RNA gibi genetik biliminin tarihi hakkındaki çalışmaları akademik yayınları okuyanlar için kitap oldukça basit anlatıyor. Ve biraz sıktığı noktalar olduğunu söyleyebilirim.

Önerim kitabı yoğun bir zamanınızda bilgileri tazelemek için okuyabileceğiniz, çantanıza koyup uzun süre taşıyabileceğiniz bir kitap.
**** Kitabı çantanızda taşıyabilirsiniz dedim ama sayfalarının kalitesi renkli basım olması gram olarak hissedilir derecede ağırlaştırmış. :)