Yaşamla İlgili Sorunlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
315
Gösterim
Adı:
Yaşamla İlgili Sorunlar
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
12345678264929
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlya Yayınevi Sahaf
Alfred Adler kitaplarina baslamak icin uygun olmadigini dusunuyorum.
Akici fakat bazı noktalarda bu alanda okuyan kisilerin daha iyi anlamlandirabilecegi bir uslup kurulmuş.
Cocuklarin yasadigi belli nevrozlara,Freud'un görüşündeki dogrulanabilen ve çürütülen tezlerine,bireysel psikolojinin tanimi ve gorevine deginilen iceriklerin yer aldigi bir eser.
Röportajlarından alınan alıntılarla ilerleyen bir kitap olmasi sebebiyle karışık gelebilir ama öğrendiğim bir kaç şaşırtıcı tanılar bile iyi ki okudum dememe yetti.
Fakat daha farklı bir kitabiyla yazarın ogretisini ve üslubunu iyice tanidiktan sonra,bu kitabi tekrar okuyup,kaçırdığım ve bağlanti kuramadigim cümleleri de kitabin ereğiyle anlamdaslığını daha iyi sağlayabilirik diye düşünüyorum.
Her insan kendine özgü bir yaşam biçimine sahiptir ve bu yüzden tüm hayatı boyunca aynı melodiyi çalar.
Sadist ve mazoşist eğilimler doğal, doğuştan gelen dürtüler değildir aksine eğitim sürecinde yapılan hatalardan ya da şımartılmış yaşam stilinde uğranılan hakaretlerin yanlış dengelemeleri sonucu yapay olarak oluşur.
"Herhangi bir insana sahip olduklarını düşünen ve daha sonra bunun aslında böyle olmadığını fark eden insanlar, bu hayal kırıklığını içlerindeki bir yara gibi hissederler."
"Her nevrozun karakteristik özelliği aşırı bir hassasiyettir. Nevrotik insanlar, tüm olaylardan, beklenilenden ve onlar için ya da çevre için yararlı olduğundan çok daha fazla uyarılırlar. Yani onların antenleri sözüm ona hep açıktır ve her yerde tehlike sezerler."
"Cinsellik hiçbir zaman bir kişiyi ilgilendiren bir şey değildir, her zaman iki kişiyi ilgilendiren toplu bir görevdir. İkinci kişiyi saf dışı bırakan her türlü cinsel yön sağlıksız ve anti sosyaldir."
Emzikli bir bebek bir kağıdı parçalarsa, bu onun parçalama dürtüsünün bir sonucu olur. Ama bir bebek bir kağıt ile bundan hariç ne yapabilir ki? Onu parçalamak için parçalamaz, o kağıt ile yapabildiği tek şeyi yapar.Sadizm gibi görünmemeli.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşamla İlgili Sorunlar
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
12345678264929
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlya Yayınevi Sahaf

Kitabı okuyanlar 25 okur

  • Mehtap
  • Ferdi Atılış
  • Myç
  • Esin Dindaroğlu
  • A
  • Melisaaadiyebiri
  • Ahmet Kaya
  • Sekizcanlıkedi
  • Ferhat Ergün
  • atlas.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (2)
9
%25 (2)
8
%0
7
%25 (2)
6
%0
5
%12.5 (1)
4
%12.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0