Yaşamla Yazışma (Mektuplar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
706
Gösterim
Adı:
Yaşamla Yazışma (Mektuplar)
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
119
Format:
Karton kapak
ISBN:
9753442971
Kitabın türü:
Çeviri:
Nesrin Oral
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Belge Yayınları
İşte elinizde Einstein'in mektuplarından yapılmış bir seçki. Çok değişik, geniş bir insan yelpazesi ile yazışmalar; insanlığın ve bilimin o anki gündeminde ne varsa, alabildiğine duru ve anlaşılır bir dille tartışılmakta. Kuantum Kuramı, Toplum Siyaset, Aydınlar, Hitler, ....Bilim ve güncelliğin bir bilim ve düşün adamının yaşamında nasıl soluklandığını, bir söyleşi tarzındaki mektuplarda keyifle okuyacaksınız. (Arka Kapak)
Albert Einstein'ın kim olduğunu ve neler başardığını bilmiyorum anlatmaya gerek var mı. Toplum, insanlığa yön vermiş böyle büyük insanları ulaşılması zor, kalıplaşmış, uzak durulan, izole bir dünyaya mahkum eder. Çoğu zaman onların da bizim gibi insan olduğunu unutur, onları başarılarının içine hapsederiz. Yaşamla Yazışma'nın benim açımdan en güzel yanı Einstein'ı kendi adıma bu mahkumiyetten kurtarmama yardım etmiş olması. Einstein'ın büyük bilim adamı olmanın ötesinde gündelik hayatında nasıl biri olduğunu, insanlara karşı tavrını, dünya sorunlarına karşı tutumunu öğrenmek isteyenler çok iyi bir kaynak Yaşamla Yazışma.

Albert Einstein yalnız kendi çağının değil tüm zamanların en büyük bilim insanlarından biri. Birkaç ömre ancak sığdırılabilecek başarıyı sığdırdığı sıkışık zamanında bile kendisine gelen hiçbir mektubu yanıtsız bırakmamış. Bu kitap söz konusu mektuplara verilen cevaplardan oluşuyor. Mektuplar bölümlere ayrılmadan, kısa kısa açıklamalar eşliğinde yayımlanmış. Bu yüzden konudan konuya atlıyor ve okurken insanda verdiği düşünsel yorgunluk yüzünden durup soluklanma ihtiyacı doğuruyor. Ama şu kadarını söyleyebilirim; Albert Einstein bulduğu kuramlar ile bu kadar ünlü olmasaydı bile, onun adını hayata ve insanlığa dair yaptığı enfes tespitler sayesinde mutlaka duyacaktık.

Siteye üye olduğumdan beri sanırım en çok alıntı yaptığım kitap bu kitaptı. Daha da yapmayı düşünüyordum ama linç edilmekten korktum. Ama ben korkularıma teslim olur muyum? Asla :) Herkesin alıntılama sayısına kimse karışamaz malum. '' Buradan çıkınca nereye gideceksin '' ayarında olmadığı sürece bir anlam ifade eden tüm alıntılar kabulümüz. 1K'dan önce kitaplarda gördüğüm altı çizilesi cümleleri klasörlere yazardım. Öğrencilik hayatım boyunca bu klasörleri taşımaktan kollarım uzadı. Herkesin kitap okumaktan gördüğü zarar gözlerinin bozulması iken, benimki anatomik oldu. O yüzden bu kadar alıntı yaptığım için pişman değilim. Yine olsa yine yaparım hakim bey! Kalan alıntılarımı da incelemeye iliştirdim. Böylesine enfes tespitleri iki kapağın arasına mahkum etmeye gönlüm elvermedi. Kesinlikle en kısa zamanda okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.


'' Bilgi ve becerinin tek başına insanları onurlu ve mutlu bir yaşama ulaştıramayacağını da unutmamalıyız. İnsanlık yüksek ahlaki norm ve değerleri savunanları nesnel gerçeği keşfedenlerden üstün tutmakta yerden göğe haklıdır. İnsanlığın Buda, Musa ve İsa gibi kişilere borçlu olduğu şeyler bence araştırıcı ve
yapıcı (konstruktiv) beyinlerin tüm başarılarından daha değerlidir. İnsan soyunun onurunu, kendine güvenini ve varoluştan duyduğu sevinci yitirmemesi için bu üstün kişilerin armağanlarını korumalı ve canlı tutmaya çalışmalıyız. ''

'' Yüzyıllar içinde sizin bir katkınız olmaksızın topraklarınızda doğmuş olan birkaç önemli kişiyle övünmeyin. Bunun yerine her birine zamanında nasıl davrandığınızı ve öğütlerine ne kadar uyduğunuzu düşünün. ''

'' - Bach'ın yapıtları hakkında söyleyeceklerim: Dinlemeli, çalmalı, sevmeli, saygı duymalı ve çeneyi tutmalı.
-Schubert'le ilgili yalnızca şunu söyleyebilirim: Çalmalı, sevmeli ve çeneyi tutmalı! ''

'' Sevgili Schopenhauer'iniz bir keresinde insanların zavallılıklarıyla trajediye ulaşmayı başaramayıp, trajikomedide takılıp kalmaya mahkum olduklarını söylemiş. Ne kadar da doğru ve bu izlenime öylesine sık kapıldım ki! Dün ilahlaştırılandan bugün nefret edilip yüzüne tükürülüyor, yarın unutulacak, öbür gün ise azizliğe yükseltilecek. Tüm bunlar ancak mizahla aşılabilir, soluk aldığımız sürece buna sıkıca sarılmalıyız. ''

'' İnsanların ahlaki tutumlarındaki korkunç yıkımın öncelikle yaşamımızın mekanikleşmesi ve kişilikten yoksun duruma gelmesiyle ilgili olduğu kanısındayım-- bilimsel-teknik alandaki ilerlemenin yıkıcı bir yan ürünü . Nostra culpa! (Suçlu biziz!) Bu uğursuz kusuru üstesinden gelmenin yolunu bilmiyorum. İnsan üzerinde durduğu gezegenden daha hızlı soğumakta. ''

'' Aslına bakılırsa şimdiye kadar baştakiler iktidarlarını kendi düşünme ve karar verme yeteneklerine değil, başkalarını ikna etme, onları etkileme ve zayıflıklarından yararlanma becerilerine borçlu olmuşlardır.
Hep aynı sorun: Yetenekli ve iyi niyetli kişileri insanların başına geçirebilmek için ne yapılmalıdır? Şimdiye kadar bu yolda gösterilen tüm çabalar sonuçsuz kalmıştır. Üzgünüm ama bence siz de bunu çözecek bir yol bulmuş değilsiniz. ''

'' Nasıl oluyor da uygarlığa değer veren bu çağ böylesine iğrenç biçimde ahlakdışı olabiliyor? Giderek insan sevgisi ve özgecilik dışında her şeye daha az değer vermeye başlıyorum... Teknikteki tüm o göklere çıkarılan ilerlemelerimiz, hatta tümüyle uygarlık, hasta ruhlu caninin elindeki baltaya benziyor. ''

'' Eğer günümüzdeki dinlere inananlar bu dinlerin kurucuları doğrultusunda düşünmek, yargılamak ve davranmak için ciddi biçimde çaba harcayacak olsalardı, çeşitli dinlere inananlar arasında inanca dayalı hiçbir düşmanlık kalmazdı. Hatta bunun da ötesinde inançlar arasındaki karşıtlıkların önemsiz olduğu ortaya çıkardı. ''

'' Felsefe diğer tüm bilimleri doğurmuş ve donatmış olan bir anneye benzer. Bu nedenle çıplaklığı ve yoksulluğu yüzünden küçümsenmemeli, tersine zevksizlik içinde yozlaşmamaları için Don Kişotça ideallerinin birazının da çocuklarında varlığını sürdürmesi dilenmelidir. ''

'' Bir koyun sürüsüne tam üye olabilmek için her şeyden önce koyun olmak gerekir. ''
Albert Einstein'ın Üniversite öğrencilerinin,bilim adamlarının,çocukların kısaca çeşitli insanların mektuplarını cevapladığı bir kitap.Mektuplar farklı konular içeriyor.Aşk acısı çekip çözüm bulmak için yazan da var,hayatın amacı nedir diye soran da. :) Değişmeyen tek nokta Einstein'ın verdiği cevaplarda ki samimiyet.
Bunun dışında bilim,din,sanat,eğitim,politika üzerine gelen mektuplarda sorulmuş olan sorular sonucu tespitleri gerçekten çok başarılı. Ben özellikle çocukların mektuplarına yazdığı cevapları ve Freud'a verdiği yanıtı çok sevdim.Öte yandan açık sözlülükle,farklı yönlerden bakarak,korkmadan verdiği yanıtlar ise hayranlık uyandırdı.

Gençliğinde haylaz,beceriksiz ve tembel bir öğrenci olduğu söylenen,ciddi psikolojik bunalımlar yaşamış olan bu adamın ailesine gönderdiği bir mektupta ''Keşke doğmasaydım'' dediğini biliyordum.Kitapta bu mektup yer almıyor fakat 1898'de kız kardeşine göndermiş olduğu bir mektupta ''Yakınlarım için yükten başka bir şey değilim.Keşke hiç yaşamasaydım.'' dediği görülüyor.Tüm zorluklara rağmen adını tarihe silinmeyecek şekilde yazdırmış olması,şüphesiz ki zekasının,hayal gücünün ve vazgeçmeyişinin ödülü.
İmkanım olsa kendisine soracağım bir kaç sorunun cevabını bulduğum bir kitap. Ayrıca Einstein’ın yazdığı mektuplarda kullandığı üslup ve küçük - büyük ayırt etmeksizin gösterdiği özen çok iyi. Yaşadığı döneme ve hala günümüze neden damga vuran bir insan olduğunun güzel bir kanıtı. Sorulan soruları tarafınızdan gönderilmiş gibi kabul edip cevap mektuplarını da öyle okumanızı tavsiye ederim. Güzel bir yolculuk oluyor.
Politika anarşiyle despotluk arasında sürekli yenilenen yanılsamalarla canlandırılan bir geliş-gidiştir.
Yüzyıllar içinde sizin bir katkınız olmaksızın topraklarınızda doğmuş olan birkaç kişiyle övünmeyin.Bunun yerine her birine zamanında nasıl davrandığınızı ve öğütlerine ne kadar uyduğunuzu düşünün.
Genç insan, güzellik ve özgürlük dolu bir yaşam için yanıp tutuşan ilk gencin sen olmadığını biliyor musun?
Ey genç, biliyor musun ki tüm ataların da senin gibiyken kaygı ve nefretin tutsağı oldular? Ayrıca, yoğun isteklerinin ancak insana, hayvana, bitkiye ve yıldızlara sevgi ve anlayış göstermeyi başarırsan ve her sevinç senin sevincin, her acı senin acın olursa gerçekleşebileceğini de biliyor musun? Gözlerini, yüreğini ve ellerini aç ve atalarının tarihten hırsla soğurdukları zehirden kaçın. İşte o zaman dünya senin olacak ve tüm yapıp ettiklerin mutluluk getirecektir.
Özgürlüğü sevdiğimden Almanya'daki iktidar değişikliğinden sonra üniversitelerin karşı koyacaklarına inanıyordum; çünkü her zaman kendilerini gerçeğe adamakla öğündüklerini biliyordum; oysa üniversiteler hemen susturuldu. Sonra geçmiş yıllarda ateşli başyazılarında özgürlüğe duydukları sevgiyi sergileyen büyük gazete yazarlarına bel bağladım; ama onlar da üniversiteler gibi birkaç hafta içinde susturuldu. Ardından Almanya'nın edebi önderleri olarak çağdaş yaşamda özgürlüğün değeri üzerine pek çok kez ve pek çok şey yazmış olan bazı yazarlara güvendim; ancak onlar da suskundu.
Gerçekten değerli her şey kaynağını hırs ya da görev duygusundan değil, insanlara ya da nesnel konulara duyulan sevgi ve bağlılıktan alır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşamla Yazışma (Mektuplar)
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
119
Format:
Karton kapak
ISBN:
9753442971
Kitabın türü:
Çeviri:
Nesrin Oral
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Belge Yayınları
İşte elinizde Einstein'in mektuplarından yapılmış bir seçki. Çok değişik, geniş bir insan yelpazesi ile yazışmalar; insanlığın ve bilimin o anki gündeminde ne varsa, alabildiğine duru ve anlaşılır bir dille tartışılmakta. Kuantum Kuramı, Toplum Siyaset, Aydınlar, Hitler, ....Bilim ve güncelliğin bir bilim ve düşün adamının yaşamında nasıl soluklandığını, bir söyleşi tarzındaki mektuplarda keyifle okuyacaksınız. (Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 17 okur

  • Bilim ABC
  • Kirilov
  • Mysteron
  • Sıçrayan Midilli
  • Rainbow 2071
  • Abdullah SAFİDEMİR
  • ilanihaye
  • Tekin Altıparmak
  • Kevser
  • Eray Aksoy

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%85.7 (6)
9
%0
8
%0
7
%14.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0