Yaşanmayan Zaman (Özgürlük Yolları 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.386
Gösterim
Adı:
Yaşanmayan Zaman
Alt başlık:
Özgürlük Yolları 2
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
524
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755106977
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Les Chemins De La Liberte 2: Le Sursis
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Yaşanmayan Zaman
Bekleyiş
Yaşanmayan Zaman, çağımıza damgasını vurmuş büyük Fransız yazarı ve düşünürü Jean-Paul Sartre'ın, edebiyat alanında kaleme aldığı yapıtları arasında çok büyük bir yeri olan Özgürlük Yolları başlıklı üçlemesinin ikinci kitabı. Üstelik bu üçleme, yazarın yapıtları arasında tek gerçekçi bir örnek. 

Romanın kahramanı Mathieu, üçlemenin ilki olan Akıl Çağı'nda özgürlük tutkusu ve birey olarak kendi kendinin sorumlusu olma kararlılığıyla, insanlarla toplumla yabancılaşarak, bir tür yalnızlığa mahkûm olmanın hüznünü yaşar. Yaşanmayan Zaman'da, yazar, Mathieu'nün kendi kendisiyle hesaplaşmasının yanı sıra, İkinci Dünya Savaşı'nın o korkunç uçurumunun kıyısında, savaş korkusuyla barış umudu arasında gidip gelen bir Avrupa'da geçmişinden koparılarak geleceğe akan yolun başında beklemek zorunda bırakılmış bir avuç insanın durağan ve sessiz acısını anlatmaktadır.
(Arka Kapak)
420 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
7:37
Nur pencereden bakıyordu ..az sonra ikizler ile olan teşviki mesaisi başlayacaktı...yorgunum.dedi ..dünyayı sırtında taşıyan atlas kadar yorgunum..
Mutfağa yürüdü yumurta haşlaması lazımdı..

Rogojin pencereden bakıyordu ..bu ismin altında bir japon samurayı'mı var ?maskesinin ardına saklanmış bir kırılgan ruh ? yoksa bir rus katakter ? ...Geceden kalma kitabını pervazın kenarina koydu .....Kedi-sini okşadı,çayından bir yudum daha aldı ..

Hakan hoca pencereden bakıyordu. .çocuklar okul bahçesine girmeye başlamışlardı ..geleceğimiz ...
yeni bir nesil daha ...zengin hırsız çocukları ile fakir hırsız çocukları aynı pota içerisinde harmanlanıyordu ...saksıda hercai menekşe açmıştı. ..

Ebru pencereden bakıyordu. .Sartre ile tanışmanın keyfindeydi ..belkide hiç okumamalıyım ..
evet evet okumamaliyim ..
okursam mutlu çoğunluğun arasında olma hakkım azalıyor ...gülümsedi , neden güldüğünü anlamayan elliiki kişinin boş yaşama telaşı arasından sıyrıldı :) otobüs fren yaptı. ..

7:38
Sirenler çaldı. .
Pencere den bakanlar başlarını kaldırdı.
Sirenler çaldı ..
Bir ulusun uyanmış insanları, gökyüzüne baktı. ..

#Spoiler#
" Bu benim anladığım Sartre yazım tarzı , bir çok insan gerçek hayatta aynı anı -farklı yaşıyor ..büyük olaylarları hep birlikte ayrı ayrı ruh hallerinde yaşıyoruz ..bunu zaten biliyoruz diyeceksiniz ..evet biliyoruz ama hiç düşünmüyoruz ..bu kitapla birlikte bir basamak daha yukarı çıktığımı düşünüyorum ..mesela empati duygum daha bir tazelendi (belki de şu an en ihtiyaç duyduğumuz duygulardan biri) ..yukarıdaki metni biraz daha detaylandırmak istesem bir hikaye çıkabileceğini anlamamı sağladı bu kitap ,yani istersen yazabilirsin de dedi :) mesela Nur un baktığı pencereden gördüklerini, pencerenin hangi materyaldan yapıldığını ,Nur un ikizler doğmadan ve doğduktan sonra yaşadıklarını ,kiloları, boyları ,sac ten renklerini ,anneleine mi babalarına mı benzediklerini. ..Nurun omuzundak en buyuk yükün Kpss oldugunu ..egitim sistemindeki yanlislari ..vs vs vs :)
Kısacası bu kitap bana her hayatın yazılabilir olduğunu ve benim de bunu yapabileceğimi öğretti ...
Iyi yazarlar ve iyi kitaplar okumaya devam ettiğimiz sürece algımızın sınıf atladığını öğretti. ..
"Bekleyiş fransa halkından karakterlerin Hitlerin savaşı ilan etmesini bekleyen insan manzaraları ,onların korkuları, aynı dakikayı yaşarken farklı mekanlarda ,başka duygularla hayatlarına devam etmelerini ,isyanlarinı,sayılı mutlu zamanlarını anlatmakta ...Ama bana sorarsanız bize bizi ..anlatmakta

Barışla kalın. ..Teşekkürler
420 syf.
·Beğendi·10/10
Muazzam bir eser. Sartre yalnızca filozof olmadığını dahi bir kurmaca ustası olduğunu da göstermiş. Bir yandan ikinci dünya sabaşı öncesinin umutsuz ortamı bir yandan da insanların iç dünyasında ki umutsuzluklar ve durağanlık olağanüstü bir ustalıkla yazılmaktan öte adeta resmedilmiş...
524 syf.
·Beğendi·10/10
Özgürlüğün Yolları serisinin ikinci kitabı... Kitap hakkında inceleme yazmam isteniyor fakat kitap hakkında bir şeyler yazabilecek olursam yazdığım şey yeni bir kitap olmalıdır. Üzerine birden fazla kitap yazılabilecek bir kitap. Özellikle ilk 60 sayfada kendinizi farklı bir zaman ve farklı mekanda bulabilirsiniz.
524 syf.
·Puan vermedi
Savaş iyi niyetli insanların sürü sürü kurban edildiği bir eski çağ töreni, bir suçsuzlar katliamı...
Jean-Paul Sartre / Yaşanmayan Zaman

ilk kitapta enine boyuna anlatılan, genel hatları çizilen kahramanımız, ki mathieu sartre ile büyük ölçüde benzerlik gösterir, bu yüzden özgürlük üçlemesi yarı-otobiyografik roman olarak da düşünülür, abisinin ağzından en doğru şekilde tanımlanır:
"mathieu, dedi, beni şaşırtıyorsun. çok şaşırtıyorsun hem de, seni tanıyamıyorum. nasıl olabilir? benim, insanoğlunun kurduğu düzene kafa tutan, isyan eden, buruk ve inatçı bir kardeşim vardı. tanımadığı, beğenmediği bu düzene boyun eğmemeye öylesine kararlıydı, bu düzen tarafından aldatılmaktan öylesine korkardı ki, parmağını kaldırması gerekse, neden serçe parmağını değil de işaret parmağını kaldırdığını ya da neden sol elinin işaret parmağını değil de sağ elinin işaret parmağını kaldırmak zorunda olduğunu uzun uzun düşünüp anlamadan parmağını bile kımıldatmazdı. sonra, işte savaş geldi çattı. onu en önde dövüşmeye gönderiyorlar ve benim isyan etmiş adamın, benim çevresinde ne varsa yıkıp geçmiş, serkeş, dik kafalı adamım, uslu uslu, durup nedenini sormadan gidiyor ve 'gidiyorum, çünkü başka türlüsü elimden gelmez' diyor."
"her şey hep başka yerlerde olup bitiyor" diyen iç ses*, halkın edilgenliğinin, hitler'in nefretinin tanımı belki de.
"savaş, katlanılmaz bir felakettir, çünkü insana insan eliyle gelir."
524 syf.
·Puan vermedi
Ikıncı Dünya Davasının gölgesinde kalmış yillar...Gercekten yitik ve yasanamamis zamanlar ve hayatlar... Savaşa karşı verilen en insani tepkiler en sessiz çığlıklar ve dahası. Sartre'den insanın doğası üzerine nadide bir eser daha. Hem dönemin siyasi koşullarını tasvir eden hem de bu koşullara verilen insani tepkinin Varoluşçu çözümlemesini yapan başarılı bir eser...Tavsiye olunur...
524 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sartre, serinin ikinci kitabında varoluşçuluk felsefesini 2. Dünya Savaşı üzerinden işliyor. Savaşın insan üzerindeki etkisini psikolojik ve sosyoloji açıdan anlatmış.
524 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
30 Eylül 1938 tarihinde gerçekleşen Münih Konferansıyla Alman Şan­sölyesi Hitler, İtalyan Duçesi Mussolini, İngiliz Başbakanı Chamberlain ve Fransız Baş­bakanı Daladier, "Münih Antlaşması"nı imzaladılar. Bu anlaşma 2. Dünya savaşının başlaması bir müddet daha engellemiştir. Anlaşma sonucuna göre Hitler, Çekoslovakya’nın Südet bölgesini almıştır ancak bölge hakkında alınacak kararlar için İngiltere, Almanya, ve Fransa’nın da onayı gerekmektedir. Bu Hitler’in işine gelmemiş ve dört hafta sonra Çekoslovakya’yı ilhak emri vermiştir.

Kitap Münih Konferansı öncesinde genellikle Paris ve Marsilya’da yaşayan bazı karakterler çevresinde savaşın yaklaşma tedirginliği içindeki insanlara odaklanıyor. “Özgürlük Yolları Üçlemesi”’nin ikinci kitabı olan Yaşanmayan Zaman’da birincinin aksine daha çok karakterle karşılaşıyoruz. Mathieu, Ivich, Marcelle, Daniel ve Boris birinci kitaptan aşina olduklarımız.

Hem gündelik yaşamlarına devam etmek zorunda olan hem de savaşın yaklaşmasından dolayı ne yapacaklarını bilmeyen insanların psikolojisi uzun uzun aktarılmış. Savaş karşıtı ve savaş yanlısı olan bol bol karakter, onların düşünceleri, yapmak zorunda oldukları ve yapmak istedikleri arasındaki ikililikleriyle dolu bir kitap.

Stefan Zweig Mecburiyet kitabında çok daha kısa halde bu psikolojiyi iyi karmıştı, Sartre ise olabildiğince uzatmış.
420 syf.
·Puan vermedi
Serinin ikinci kitabında kendini de aşan ve mükemmele adım atan Sartre bir filazoftan çok daha farklı bir noktada olduğunu göstermektedir. Sorgulamanın yanında kuramsallaştırma, kurgulama ve aktarma da detayın en uç noktasına giden bu kitap bir yandan da ikinci dünya savaşının iç dünyasına da ışık tutmuş ayrıca bu dönemi yaşayanların kişilik analizleri ile psikolojiyi de göstermiştir.
524 syf.
·15 günde·9/10
Mathieu kendisiyle yüzleşmesinden ziyade, savaş psikolojisine maruz kalmış bir halkın hikayesi var.
“Kendimden kaça kaça yorgun düştüm” diyen Sartre, özgürlük yolları serisinin ikinci kitabında bizi güzel bir atmosferin içine alıyor.
Aşk, acı, kazanma hırssı ve kaybetmenin o soğuk yüzüne denk geleceksiniz.
Şüphesiz çağın bilgesi; kalemi ile insanlığı kitaplarına işliyor.
İyi okumalar :)
"Bütün o insafsız, acımak nedir bilmeyen yüzleri görmemek için hep yere, ayaklarına bakarak yürüyordu."
_Öyle pek konuskanda değilsiniz. .
Üstelik ,kendinizi unutturmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. .ama boşuna. ..
Hanım hanımcık otursanız, çıt çıkarmadan denizi seyretseniz de ,varlığınız hissediliyor.Böyle bu....
Tiyatroda,buna kişiliği olmak derler ...
Jean-Paul Sartre
Sayfa 29 - Altın kitaplar / Nisan 1965 baskısı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşanmayan Zaman
Alt başlık:
Özgürlük Yolları 2
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
524
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755106977
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Les Chemins De La Liberte 2: Le Sursis
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Yaşanmayan Zaman
Bekleyiş
Yaşanmayan Zaman, çağımıza damgasını vurmuş büyük Fransız yazarı ve düşünürü Jean-Paul Sartre'ın, edebiyat alanında kaleme aldığı yapıtları arasında çok büyük bir yeri olan Özgürlük Yolları başlıklı üçlemesinin ikinci kitabı. Üstelik bu üçleme, yazarın yapıtları arasında tek gerçekçi bir örnek. 

Romanın kahramanı Mathieu, üçlemenin ilki olan Akıl Çağı'nda özgürlük tutkusu ve birey olarak kendi kendinin sorumlusu olma kararlılığıyla, insanlarla toplumla yabancılaşarak, bir tür yalnızlığa mahkûm olmanın hüznünü yaşar. Yaşanmayan Zaman'da, yazar, Mathieu'nün kendi kendisiyle hesaplaşmasının yanı sıra, İkinci Dünya Savaşı'nın o korkunç uçurumunun kıyısında, savaş korkusuyla barış umudu arasında gidip gelen bir Avrupa'da geçmişinden koparılarak geleceğe akan yolun başında beklemek zorunda bırakılmış bir avuç insanın durağan ve sessiz acısını anlatmaktadır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 142 okur

  • Aram Namarassis
  • Ahmet Yiğit Özmen
  • Elif
  • Eslem Önal
  • Alaca Cafer
  • Alena
  • Yalnız iyi delirdik
  • Kübra
  • Egon
  • Kalbimunutburuyayi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%18.2
25-34 Yaş
%45.5
35-44 Yaş
%30.3
45-54 Yaş
%3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%38.2
Erkek
%61.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.5 (15)
9
%22.5 (9)
8
%12.5 (5)
7
%7.5 (3)
6
%5 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0