Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

8,6/10  (217 Oy) · 
1.168 okunma  · 
204 beğeni  · 
4.674 gösterim
Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşamaz'ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu anda bu roman oldu.

Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz'ın ağzından şöyle açıklıyor:

'... Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık... Nasıl hepimizde biraz Don Kişot'luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz'lık varmış... Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız? '
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  343
 • ISBN:
  9759038471
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Tuco Herrera 
 17 Ağu 06:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

- SİVRİSİNEK BASKINI VE AZİZ BABA -

Şu dakikalarda (04:35) pearl harbor baskınından bir kesit yaşanmakta ..beni bir amerikan detroyeri ya da cüsseme orantılıyarak uçak gemisi , sağımda solumda uçuşan öldürdükçe bir ıslıkla 5 6 minion arkadaşını daha bu muharebeye çeken sivrisinekleri ise KAMİKAZEler olarak düşünün ...YILDIM! yanımda okumak için getirdiğim diğer kitapta, bu amansız saldırılardan kelli huzursuzluğun kodeksini bana alttan alttan yazdıran, bol baharatla harmanlanıp kötü içyağıyla hazırlanmış, ısırık alır almaz ağzımdaki buzlu yağ partiküllerini , boya badana yapılacak binaya monte edilen iskele misali damağıma monte edip kucaklayan içi dikenli telle dolu bir kokorece dönüştü.. .. hani bazen kokoreç üstüne soğuk koladan bir yudum çözersiniz sonrasında damakta bir tabaka yoktan KÜT DİYE VAROLUR.. büyükşehir fen işleri gelir , dozer girer , diliniz darbeli matkap olur.. yok!! gitmek bilmez dinmek bilmez bir cinnet .. sanki dişçiye gitmişsiniz de dişleri çekmişler kuyruk yağıyla ağzınızın kalıbını alıyorlar ( HAHAHAHA NASIL NEŞE KAÇTI DİMİ ?!?! BENİM UYKUM KAÇMIŞ SİZİN NEŞENİZ UMRUM OLUR MU ?!?!) Neyse efenim ...işte bu güzel duyguların arifesinde baktım olacak gibi değil , başlayayım yazayım dedim..

Öncelikle yazar şudur, yazar budur şöle bir dili vardır falan diyecek halimiz yok .. Bilmeyenler bir zahmet gitsin gözü kapalı alsın üzerinde Aziz Nesin yazan herhangi bir kitabını ..Bu romanı da '78 de yanılmıyorsam, eğer yanlış kalmadıysa aklımda ödül alan bir romanı .. daha öncede sinemaya uyarlanmış ..Hatta ilkin Yaşar karakteri için Kemal Sunal düşünülmüş ama o zaman Kemal Sunal , Ertem Eğilmez' den izni koparamamış..Aziz Nesin ' in tüm söyleşi, anı ve köşe yazılarını ,hayat hikayesini okuduğum için gayet iyi biliyorum ki bu kitabından telif hakkı alamamıştır..buna da çok sinirlidir Aziz baba ..Ona pinti falan derler .. halbuki alakası yoktur ..bu kadar çok üretip karşılığını bu denli az alan pek azı vardır yazarlar arasında..

Genel olarak kahramanlar castine bakacak olursak..

Kitaba şöyle bir göz gezdirdiğimizde aslında Aziz Nesin ' in tüm romanlarında olan demirbaş tayfanın bu romanda da boy gösterdiğini görüyoruz .. saf ama sonradan şeytanı rulette pul diye masaya sürecek masum bir köylü , kendini öte dünyaya vermiş az sahtekar pek bahtiyar bir imam , kendi de ömrünün bir kısmını cezaevlerinde geçirdiği için bol bol mahpus ve çeşit çeşit suçlu, birde zevce .. eee onsuz olmaz =) askeri , polisi HÖKÜMETİ saymıyorum bile =)

Konuya gelirsek.. Yaşar kardeşimizin ilkokula yazılma süreciyle başlıyor cinnet maratonu .. nüfus müdürlüğünde kendisine yaşamadığını ,Çanakkale Savaşında şehit düştüğünü söylüyorlar.. sonrasında devlet dairelerinde yaşanan bürokrasi cinnetleri .. oraya git ordan Kumkuma hanımı gör.. ondan 2 adet dünya kupası kap ..onu Gıyas beye götür yalnız odaya girerken beynini dışarda bırak .. ne derse evet de...oraya bırakacağın saç örneği sonuçlarını öğlen tatiline mütakip Kazulet hanıma teslim et falan derken bizimkinin sıtkı sıyrılıyor.. bu tabi romanın başlangıcı ..Aziz Nesin muhteşem bir gözlemci olduğu için sistemdeki gedikleri taşlamasını ve hicvetmesini çok iyi bilmiş ..Rüşvet , yolsuzluk, vicdansızlık , adam kayırma ,devlet dairelerindeki kokuşmuşluk .. tüm bu saydıklarımdan roman boyunca tadımlık dozda alacaksınız bünyeye... işin asıl ilginç yanı , kaba bir hesapla bu yazılanların üzerinden 40 sene geçmiş olmasına rağmen, romanda anlatılan pek çok olumsuzluğun HALEN daha devam ettiğini romanı okurken kendinize itiraf etmek durumunda kalacak, Aziz babaya da şapka çıkaracaksınız ..

Nesli 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kamu kurum ve kuruluşlarında ;
İkinci kattan kâğıt kalem al dilekçe yaz ,altıncı kata çık şefe imzalat ,notere git onaylat, tekrar gel üçüncü katta müdüre imzalat,birinci kata in dilekçeyi deftere kaydettir,vezneye git parayı yatır,makbuzunu al dördüncü katta dosyasına takıp işlemini yapsınlar.Sonuç ;evraklar eksik tekrardan altıncı kattan başla vs .... haha sen hep yaşa Aziz Nesin

siyami tatlıcıbaşı 
11 Nis 23:43 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar Yaşamaz karakterinin başından geçen birbirinden ilginç olaylara tanıklık edeceğiniz... insanı, 'Bu kadarı da olmaz' düşüncesinden elbette bir Aziz Nesin ustalığıyla 'olur mu olur' noktasına taşıyan komedi, dram, trajedi... bir yazında rastlanabilecek her şey..

Eda tan 
10 Nis 01:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir insanin hayati nasil hic edilir, nasil cope atilir, bir adam mezara girmeden nasil oldurulur? Sevgili aziz nesin ulkenin gerceklerini gozler onune sererek cevaplamis bu sorulari. Herkesin okumasi gereken bir saheser..

Taner durmaz 
30 Nis 16:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Varlığı ve yokluğu sürekli problem haline gelen yaşar ne yapsa ne etse olmuyor yaşıyorum diyor ama yaşamıyor yaşamıyorum diyor ama yaşıyor karanlıklar içinde kalan yaşar sonunda basarabilecekmi mutlaka okuyun

Azra kumru 
21 Ağu 00:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nüfus cüzdanı olmadığı için başına gelmeyen kalmayan Yaşar'ın hikayesi. Aziz Nesin bürokrasiyi komedi unsurunu kullanarak ustaca eleştirmiştir.
Okurken, "yuh ! bir insan bu kadar bedbaht olamaz"
Yine Aynı şekilde tabiri caizse "bir insan bu kadar itin götüne sokulmaz bee" diyebileceğiniz bir kitap.
Okumayan varsa şiddetle tavsiye ediyorum.
Ayrıca Halit Akçatepe'nin oynadığı bir de filmi vardır. Onu da izlemenizi tavsiye ederim

Zafer Tunç 
03 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk bürokratik yapısına ince göndermeler taşıyan eleştirel bir eserdir. Kara mizah denilince akla gelen ilk isimlerden Aziz Nesin'in imzasını taşımaktadır.

Beyza 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Herkesin başından en az biri geçmiş olan olaylar kitapta gördüklerimiz, "yurdum halleri" tabiri caizse. Roman boyunca tüm bu talihsizlikleri tek bir amaca giden yolda bir arada görmek bunalttı beni açıkçası. Yaşıyor gibi hissettim. Sevdiğim Aziz Nesin iğnelemeleri ve mizahını öykülerde tercih ederim diyebilirim bu yüzden.

BurcuA 
13 Ağu 17:05 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aziz Nesin diliyle bir "Hamili kart yakınımdır." öyküsü. Nüfus müdürlüğünde başlayan macera hapishanede son bulmuştur. Bu süreç içinde Yaşar'ın başından geçenleri Aziz Nesin'in yalın ve mizahi diliyle bazen gülerek bazen kızarak keyifle okuruz.

Görkem Nayır 
14 May 21:19 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

Kendimi eski yıllarda yaşayan ve karışık bir hayata sahip Yaşar Bey gibi hissettim. Dönemin yaşam tarzını ve hayat zorluklarını birebir yansıtan bir kitap. Kafa karıştırdığını söyleyenler oldu bilakis sadeliği ön planda

4 /

Kitaptan 35 Alıntı

Gökçe Hatun Yılmaz 
29 Haz 20:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Arkadaş, karşındakine hiçbirşey anlatmadan yarım saat konuşmak kolay bir iş değil. Dene de bak... Ne kadar saçma sapan konuşsan, gene de bir anlam çıkar.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 101)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 101)
Özlem Şahin 
29 Tem 21:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ağlasan ağlanmaz gülsen gülünmez
Yaşasan yaşanmazsan ölsen ölünmez

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 231)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 231)
Ayşen 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Okula gideceksem, yaşamıyorum. Askere alacaklarsa, yaşıyorum. Nüfuskağıdı istersem, yaşamıyorum. Vergi alacaklarsa, yaşıyorum. İş ararsam, yaşamıyorum. Ceza keseceklerse, yaşıyorum. Dava açarsam, yaşamıyorum. Tımarhaneye kapatacaklarsa, yaşıyorum. Evleneceksem, yaşamıyorum. Ama şimdi bir casusla içli dışlı olduğum duyulursa, yaşıyorsun der de asarlar.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 297)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 297)
Özlem Şahin 
29 Tem 21:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Niçin ölmek istiyorsun?"
"Başka ne yapayım... Yaşamak istiyorum, yaşayamıyorum; ölmek istiyorum, ölemiyorum. Siz söyleyin ne yapayım?

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 230)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 230)
Ayşen 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

..başımdaki şapka çeneme kadar geçmiş olduğundan gözlerim şapkanın içinde kalmıştı.
Ben o zaman,
"İyi diyorsunuz ama, gözlerim şapkanın içinde kaldı, hiçbirşey göremiyorum..." deyince, ordakilerden bir hergele
"Görmeyiver ulan, görüp de ne yapacaksın..Görülecek bok mu var dünyada!" demesiyle pazaryerinde bir kahkahadır koptu.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 176)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 176)
Ayşen 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Normal insan, dengesiz insandır. Çünkü insan, ateş üstünde duran su dolu bir kazana benzer. Nasıl içindeki su kaynayınca kazanın kapağı atarsa, makinelerin buhar kazanlarına da artık buğu dışarı fışkırsın diye supap yapmışlardır. Buğunun artığı dışarı fışkırır delikten, kazandaki buğu da gerektiği kadar kalır, yani dengede durur. Yoksa kazan patlar. İnsan da böyle işte...Kızınca, duygulanınca, üzülünce, acılanınca, insan içinden bişey boşaltacak ki, patlamasın da dengesi yerine gelsin. Ee nasıl içini fışkırtacak? Nasıl kazanın supabı varsa, insanın da bir tahtası eksik olacak ki, burdan dışarıya su koyuversin...Bu yüzden işte, dengeli insan bir tahtası eksik olan insan demektir. O normal denilen tahtası eksik olmayanlar, günün birinde birden patlayıp bombok olur, bir daha da onarılmazlar.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 96)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 96)
4 /