Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

8,6/10  (292 Oy) · 
1.488 okunma  · 
279 beğeni  · 
6.344 gösterim
Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşamaz'ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu anda bu roman oldu.

Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz'ın ağzından şöyle açıklıyor:

'... Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık... Nasıl hepimizde biraz Don Kişot'luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz'lık varmış... Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız? '
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  343
 • ISBN:
  9789759038471
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Tuco Herrera 
 17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

- SİVRİSİNEK BASKINI VE AZİZ BABA -

Şu dakikalarda (04:35) pearl harbor baskınından bir kesit yaşanmakta ..beni bir amerikan detroyeri ya da cüsseme orantılıyarak uçak gemisi , sağımda solumda uçuşan öldürdükçe bir ıslıkla 5 6 minion arkadaşını daha bu muharebeye çeken sivrisinekleri ise KAMİKAZEler olarak düşünün ...YILDIM! yanımda okumak için getirdiğim diğer kitapta, bu amansız saldırılardan kelli huzursuzluğun kodeksini bana alttan alttan yazdıran, bol baharatla harmanlanıp kötü içyağıyla hazırlanmış, ısırık alır almaz ağzımdaki buzlu yağ partiküllerini , boya badana yapılacak binaya monte edilen iskele misali damağıma monte edip kucaklayan içi dikenli telle dolu bir kokorece dönüştü.. .. hani bazen kokoreç üstüne soğuk koladan bir yudum çözersiniz sonrasında damakta bir tabaka yoktan KÜT DİYE VAROLUR.. büyükşehir fen işleri gelir , dozer girer , diliniz darbeli matkap olur.. yok!! gitmek bilmez dinmek bilmez bir cinnet .. sanki dişçiye gitmişsiniz de dişleri çekmişler kuyruk yağıyla ağzınızın kalıbını alıyorlar ( HAHAHAHA NASIL NEŞE KAÇTI DİMİ ?!?! BENİM UYKUM KAÇMIŞ SİZİN NEŞENİZ UMRUM OLUR MU ?!?!) Neyse efenim ...işte bu güzel duyguların arifesinde baktım olacak gibi değil , başlayayım yazayım dedim..

Öncelikle yazar şudur, yazar budur şöle bir dili vardır falan diyecek halimiz yok .. Bilmeyenler bir zahmet gitsin gözü kapalı alsın üzerinde Aziz Nesin yazan herhangi bir kitabını ..Bu romanı da '78 de yanılmıyorsam, eğer yanlış kalmadıysa aklımda ödül alan bir romanı .. daha öncede sinemaya uyarlanmış ..Hatta ilkin Yaşar karakteri için Kemal Sunal düşünülmüş ama o zaman Kemal Sunal , Ertem Eğilmez' den izni koparamamış..Aziz Nesin ' in tüm söyleşi, anı ve köşe yazılarını ,hayat hikayesini okuduğum için gayet iyi biliyorum ki bu kitabından telif hakkı alamamıştır..buna da çok sinirlidir Aziz baba ..Ona pinti falan derler .. halbuki alakası yoktur ..bu kadar çok üretip karşılığını bu denli az alan pek azı vardır yazarlar arasında..

Genel olarak kahramanlar castine bakacak olursak..

Kitaba şöyle bir göz gezdirdiğimizde aslında Aziz Nesin ' in tüm romanlarında olan demirbaş tayfanın bu romanda da boy gösterdiğini görüyoruz .. saf ama sonradan şeytanı rulette pul diye masaya sürecek masum bir köylü , kendini öte dünyaya vermiş az sahtekar pek bahtiyar bir imam , kendi de ömrünün bir kısmını cezaevlerinde geçirdiği için bol bol mahpus ve çeşit çeşit suçlu, birde zevce .. eee onsuz olmaz =) askeri , polisi HÖKÜMETİ saymıyorum bile =)

Konuya gelirsek.. Yaşar kardeşimizin ilkokula yazılma süreciyle başlıyor cinnet maratonu .. nüfus müdürlüğünde kendisine yaşamadığını ,Çanakkale Savaşında şehit düştüğünü söylüyorlar.. sonrasında devlet dairelerinde yaşanan bürokrasi cinnetleri .. oraya git ordan Kumkuma hanımı gör.. ondan 2 adet dünya kupası kap ..onu Gıyas beye götür yalnız odaya girerken beynini dışarda bırak .. ne derse evet de...oraya bırakacağın saç örneği sonuçlarını öğlen tatiline mütakip Kazulet hanıma teslim et falan derken bizimkinin sıtkı sıyrılıyor.. bu tabi romanın başlangıcı ..Aziz Nesin muhteşem bir gözlemci olduğu için sistemdeki gedikleri taşlamasını ve hicvetmesini çok iyi bilmiş ..Rüşvet , yolsuzluk, vicdansızlık , adam kayırma ,devlet dairelerindeki kokuşmuşluk .. tüm bu saydıklarımdan roman boyunca tadımlık dozda alacaksınız bünyeye... işin asıl ilginç yanı , kaba bir hesapla bu yazılanların üzerinden 40 sene geçmiş olmasına rağmen, romanda anlatılan pek çok olumsuzluğun HALEN daha devam ettiğini romanı okurken kendinize itiraf etmek durumunda kalacak, Aziz babaya da şapka çıkaracaksınız ..

Nesli 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kamu kurum ve kuruluşlarında ;
İkinci kattan kâğıt kalem al dilekçe yaz ,altıncı kata çık şefe imzalat ,notere git onaylat, tekrar gel üçüncü katta müdüre imzalat,birinci kata in dilekçeyi deftere kaydettir,vezneye git parayı yatır,makbuzunu al dördüncü katta dosyasına takıp işlemini yapsınlar.Sonuç ;evraklar eksik tekrardan altıncı kattan başla vs .... haha sen hep yaşa Aziz Nesin

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz benzeri kitaplar

T.aydın 
04 Oca 00:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu romanı lise zamanımda edebiyat hocamın önermesiyle başlayıp bitirmiştim. Her zaman yaptığım gibi bu romanada başlamadan önce güzel bir araştırma yapmıştım. Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz`ı önce radyo oyunu olarak yazmıştır. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirmiş. Israrlar üzerine senaryosunu yazmış; Ardından televizyon senaryosunu yazmış. Okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu an elinizde tuttuğunuz roman oldu.
Kitabın sayfalarını adete çılgınlar gibi çeviriyordum çünkü her sayfasında farklı bir tutku alıyordum. Sıkılmadan okuyacagınız bir kitap.Kesinlikle raflarınızda yer almalı. kısa ve özet; kitabı merak edenler için şunu demeliyim ki ;
Okula gideceksem, yaşamıyorum. Askere alacaklarsa, yaşıyorum. Nüfuskağıdı istersem, yaşamıyorum. Vergi alacaklarsa, yaşıyorum. İş ararsam, yaşamıyorum. Ceza keseceklerse, yaşıyorum. Dava açarsam, yaşamıyorum. Tımarhaneye kapatacaklarsa, yaşıyorum. Evleneceksem, yaşamıyorum. Ama şimdi bir casusla içli dışlı olduğum duyulursa, yaşıyorsun der de asarlar.
Kitap tam olarak bu şekil ....
Akıcı ve yalın bir dillle yazılmış bu romanı okurken keyif almanız dileğiyle.
İyi okumalar...

siyami tatlıcıbaşı 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar Yaşamaz karakterinin başından geçen birbirinden ilginç olaylara tanıklık edeceğiniz... insanı, 'Bu kadarı da olmaz' düşüncesinden elbette bir Aziz Nesin ustalığıyla 'olur mu olur' noktasına taşıyan komedi, dram, trajedi... bir yazında rastlanabilecek her şey..

Vehbi Öz 
04 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

devletin işine gelince var, işine gelmeyince yok saydığı yaşar'ın görünüp kaybolmalarının hikayesi ve beni 'Aziz Nesin' ile tanıştıran ve o günden itibaren buldugum her Aziz Nesin eserini iştahla okumamı saglayan mükemmel bir kitaptır...

Tuğba Başar 
10 Oca 15:32 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okurken haykıra haykıra gülerek okuduğum bir kitaptı ama tabi keşke sadece roman olarak kalsaydı biliyoruz ki bu olaylar bir dönemin acı Türkiye gerçekleri ama olsun güzel eleştiri yapmışsın Aziz Nesin şahaneydi teşekkürler

Eda tan 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir insanin hayati nasil hic edilir, nasil cope atilir, bir adam mezara girmeden nasil oldurulur? Sevgili aziz nesin ulkenin gerceklerini gozler onune sererek cevaplamis bu sorulari. Herkesin okumasi gereken bir saheser..

Muharrem Armağan 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Herkesin kendinden birşeyler bulacağı ve bana göre Aziz Nesin'in kaleminden çıkan en iyi eserlerden birisi. Sene 2017 olmasına rağmen insanın aklının almayacağı hiç bir mantık kalıbına sığmayan devlet dairelerindeki olayları hala yaşıyoruz malesef. Tabi o zamana baktığımız zaman şimdi asgari düzeyde ama yine de bu tür olaylar mevcut malesef . Bunun özrü olur mu yani bak kardeşim o zamandan bu zamana çok şey değişti ufak tefek sıkıntılar elbette olacak diyebilirsiniz ama ancak başınıza geldiği zaman durumun vehametini anlayabilirsiniz. Kitaba dönecek olursak her zaman ki gibi Aziz Nesin ağlanacak halimize güldürdü yine.

Gizem can sahin 
26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir Aziz nesin harikası. Kitapta sınır oluyorken aynı zaman da sabretmeyi , sevinirken hemen arkasından üzülmeyi tam oldu bu iş derken başa dönmeyi göze almayı öğreniyorsun ..

Nazlı Ozer 
19 Şub 11:04 · Kitabı okudu · 19 günde · Puan vermedi

Aklıma, okurken Kemal Sunal'ın tiplemeleri geldi.Devlet dairelerinde sakız şişirip örgü ören ablalarımız gerçekten varolabilir miydi?

Gerçek hayattan alınan bir öykü olmasıda ayrı bir hüzün teşkil etmekte.Kendini ispatlayamamak ne acı olsa gerek.İnsan ancak yaşarsa anlayabilir :)
Ayrıca;
Feleğe neden küfredildiğini anlamış bulunmaktayım :)

Final ise öykünün devamı olması niteliğinde olsa da okuyucunun hayal dünyasına bırakılması da ayrı bir lezzetti.

Teşekkürler Aziz Nesin...

Kitaptan 58 Alıntı

Ayşen 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Okula gideceksem, yaşamıyorum. Askere alacaklarsa, yaşıyorum. Nüfuskağıdı istersem, yaşamıyorum. Vergi alacaklarsa, yaşıyorum. İş ararsam, yaşamıyorum. Ceza keseceklerse, yaşıyorum. Dava açarsam, yaşamıyorum. Tımarhaneye kapatacaklarsa, yaşıyorum. Evleneceksem, yaşamıyorum. Ama şimdi bir casusla içli dışlı olduğum duyulursa, yaşıyorsun der de asarlar.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 297)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 297)
Gökçe Hatun Yılmaz 
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Arkadaş, karşındakine hiçbirşey anlatmadan yarım saat konuşmak kolay bir iş değil. Dene de bak... Ne kadar saçma sapan konuşsan, gene de bir anlam çıkar.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 101)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 101)
Taner durmaz 
11 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Normal insan, dengesiz insandır. çünkü insan, ateş üstünde duran su dolu bir kazana benzer.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
Ayşen 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

..başımdaki şapka çeneme kadar geçmiş olduğundan gözlerim şapkanın içinde kalmıştı.
Ben o zaman,
"İyi diyorsunuz ama, gözlerim şapkanın içinde kaldı, hiçbirşey göremiyorum..." deyince, ordakilerden bir hergele
"Görmeyiver ulan, görüp de ne yapacaksın..Görülecek bok mu var dünyada!" demesiyle pazaryerinde bir kahkahadır koptu.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 176)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 176)
Şevval 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Siz'' dedi, ''polis mi arıyorsunuz?''
''Evet arıyorum ama, polis yok ki... Bulduğum polisler de ben karışmam diyip kaçıyor.''
Yaşlıca bay,
''Siz gerçekten polis istiyorsanız, benim dediğimi yapın. Öyle sizin çağırdığınız gibi polis çağrılmaz.''
''Ya nasıl çağrılır?''
''Çıkın şu bankın üstüne. Sonra da ordan, 'Bu ne biçim düzen? Bu ne rezalet! Bu ne alçaklık! Bu ne utanmazlık!' diye bağırın. İşte o zaman, yerden mantar gibi polis biter, havadan karga gibi polis üşer, sen de şaşar kalırsın...''
O iyiliksever adam,
''Tek polis gelsin de, dediğinizi yaparım.'' deyip benim üstümde sancıdan kıvrandığım banka çıktı, ama sanırım biraz korkuya kapıldığı için fısıldar gibi söylendi:
''Bu ne biçim yönetim, bu ne biçim düzen!''
Sözün arkasını söylemedi. Yirmi otuz kişi birden o adamı çevirip kimisi elinden kolundan, kimisi yakasından paçasından tuttu.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 229)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 229)