Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

8,5/10  (130 Oy) · 
836 okunma  · 
102 beğeni  · 
3.769 gösterim
Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşamaz'ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu anda bu roman oldu.

Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz'ın ağzından şöyle açıklıyor:

'... Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık... Nasıl hepimizde biraz Don Kişot'luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz'lık varmış... Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız? '
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  343
 • ISBN:
  9759038471
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nesli 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kamu kurum ve kuruluşlarında ;
İkinci kattan kâğıt kalem al dilekçe yaz ,altıncı kata çık şefe imzalat ,notere git onaylat, tekrar gel üçüncü katta müdüre imzalat,birinci kata in dilekçeyi deftere kaydettir,vezneye git parayı yatır,makbuzunu al dördüncü katta dosyasına takıp işlemini yapsınlar.Sonuç ;evraklar eksik tekrardan altıncı kattan başla vs .... haha sen hep yaşa Aziz Nesin

Bilge Nur 
 05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok değer verdiğim bir insanın beni "Aziz Nesin'in hangi kitabını okumalıyım" kararsızlığından kurtarması üzerine Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz'ı okumaya başladım.

Aziz Nesin o harika üslubuyla alıp götürüyor. Toplumun sorunlarına bir kişi üzerinden bu denli eğlenceli (aslında iç yakması gereken) bu denli içten değinmesi ya da eleştirmesi en doğrusu isyan etmesi etkilenilmeyecek gibi değil...

Kurgu tanıdık. Babasının okula yazdırmak için oğlu Yaşar'a nüfus kağıdı çıkartmak için nüfus müdürlüğüne gitmesi ve yanında duran oğlunun yıllar önce Çanakkale'de şehit düştüğünü öğrenmesiyle başlıyor her şey. Babası ölüp kurtuluyor. Yaşar ne ölüyor ne de yaşıyor. Ama sonunda o da kendi yolunu buluyor.

Peki kitap başka neyi anlatıyor? Sorunları, memleketimin insanının sorunlarını...

En büyük sorun: Bürokrasi. Bürokrasi mi sorun yoksa bürokrasi sorunlu mu? Eşitsizlik. O da çok büyük sorun. Kiminin üç kimliği var zavallı Yaşar bir tane elde edememiş. Torpil, rüşvet, hırsızlık... Saymakla biter mi? Saymakla bitseydi der miydi ki üstat bizden adam olmaz. Gerçekten bizden adam olmaz mı?

Zafer Tunç 
03 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk bürokratik yapısına ince göndermeler taşıyan eleştirel bir eserdir. Kara mizah denilince akla gelen ilk isimlerden Aziz Nesin'in imzasını taşımaktadır.

Beyza 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Herkesin başından en az biri geçmiş olan olaylar kitapta gördüklerimiz, "yurdum halleri" tabiri caizse. Roman boyunca tüm bu talihsizlikleri tek bir amaca giden yolda bir arada görmek bunalttı beni açıkçası. Yaşıyor gibi hissettim. Sevdiğim Aziz Nesin iğnelemeleri ve mizahını öykülerde tercih ederim diyebilirim bu yüzden.

Özdemir 
13 Oca 00:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aziz Nesin kaleminin gücü kadar iyi gözlemci bir insan olmalı ki toplumsal handikaplarımızı çok güzel işliyor. Daha da acısı düzeltilecek durumlar yerine gülüp geçilmesi. Hepimizin başından neler neler geçiyor ustanın da dediği gibi... :(

Emrah KARACAOĞLU 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum kitaplar içinde en beğendiğim kitaptı. Mükemmel bir akış içinde buluyorsunuz kendinizi. Olaylar belki bir nevze saçma gelebilir ama durup düşündüğünüzde kesinlike olabilecek şeyler diyeceksiniz..

elif dinç 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aziz NESİN anlatımıyla gerçekten harika bir konu yer yer güldüm yer yer kızdım nasıl olur dedim tam bir kara mizah yaşanmış diyorsunuz ama hiç sıkılmadan bir solukta okudum.

Ayşen 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk Aziz Nesin romanımdı. Çok severek okudum, Yaşar'ın başına gelenler aslında hepimizin başına gelenlerdi, talihsizlik bu ya, bizim tek tek yaşadıklarımızı Yaşar ömrüne sığdırmıştı. Anlatımı, sürükleyiciliği, dili için birşeyler söylemek had meselesi. Hep korkardım Aziz Nesin okumaktan çünkü edebi yönü, zekâ, espri ve derin siyaset ağır mı olur diye, aksine çok severek ve neden bunca yıl okumadığıma hayıflanarak tamamladım kitabı.
İşin özü Yaşar hakikaten ne yaşaaaaar, ne yaşamaaaaz...

Aziz Nesinin ince zekasının bir ürünü. Dönemin geri kalınmışlığını iğneleyi, alaycı ve komik bir yaklaşımla ele alıyor kitapta. Devlet kurumlarının bürakrasisini, devlet memurlarının işlerinin düzgün yapmamalarını eleştiriyor. Yaşarın başına gelenler ile bir insanın değişimine tanık oluyoruz kitapta. Ayrıca sistemin çarkında ezilmemek için insanı sevk ettiği durumu gözler önüne seriyor.

Mutfaktaki Sarı Bez 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk olarak 1977 yılında basılan aziz nesin imzalı roman. eser türkiye'deki hantal bürokrasiyi komedi unsurunu kullanarak eleştirir. sanatsal açıdan yetkinliği tartışmaya açıksa da işlediği konu gereği önemli bir kitaptır. roman bittiğinde anlaşılır ki, yazılmasından bu yana kırk sene geçmesine ve teknolojide nice devrimler yaşanmasına rağmen, Türkiye aynı Türkiye'dir.

2 /

Kitaptan 37 Alıntı

Bilge Nur 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu ne biçim düzen? Bu ne rezalet! Bu ne alçaklık! Bu ne utanmazlık!

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
Bilge Nur 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dersim'de şehit düşmüş olamam ben, çünkü çok daha önce Çanakkale Savaşı'nda şehit düşmüştüm.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
Bilge Nur 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şehit olduğumu bana nüfus dairesinden haber verdiler de öğrendim. İkinci kez şehit düştüğümü ise eksik olmasın askerlik şubesinden söylediler.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
Bilge Nur 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Devleti yalancı çıkarmak sana mı düştü hay akılsız Yaşar?

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
4 /