Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

8,5/10  (166 Oy) · 
950 okunma  · 
152 beğeni  · 
4.043 gösterim
Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşamaz'ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu anda bu roman oldu.

Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz'ın ağzından şöyle açıklıyor:

'... Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık... Nasıl hepimizde biraz Don Kişot'luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz'lık varmış... Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız? '
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  343
 • ISBN:
  9759038471
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Bilge Nur 
 05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok değer verdiğim bir insanın beni "Aziz Nesin'in hangi kitabını okumalıyım" kararsızlığından kurtarması üzerine Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz'ı okumaya başladım.

Aziz Nesin o harika üslubuyla alıp götürüyor. Toplumun sorunlarına bir kişi üzerinden bu denli eğlenceli (aslında iç yakması gereken) bu denli içten değinmesi ya da eleştirmesi en doğrusu isyan etmesi etkilenilmeyecek gibi değil...

Kurgu tanıdık. Babasının okula yazdırmak için oğlu Yaşar'a nüfus kağıdı çıkartmak için nüfus müdürlüğüne gitmesi ve yanında duran oğlunun yıllar önce Çanakkale'de şehit düştüğünü öğrenmesiyle başlıyor her şey. Babası ölüp kurtuluyor. Yaşar ne ölüyor ne de yaşıyor. Ama sonunda o da kendi yolunu buluyor.

Peki kitap başka neyi anlatıyor? Sorunları, memleketimin insanının sorunlarını...

En büyük sorun: Bürokrasi. Bürokrasi mi sorun yoksa bürokrasi sorunlu mu? Eşitsizlik. O da çok büyük sorun. Kiminin üç kimliği var zavallı Yaşar bir tane elde edememiş. Torpil, rüşvet, hırsızlık... Saymakla biter mi? Saymakla bitseydi der miydi ki üstat bizden adam olmaz. Gerçekten bizden adam olmaz mı?

Nesli 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kamu kurum ve kuruluşlarında ;
İkinci kattan kâğıt kalem al dilekçe yaz ,altıncı kata çık şefe imzalat ,notere git onaylat, tekrar gel üçüncü katta müdüre imzalat,birinci kata in dilekçeyi deftere kaydettir,vezneye git parayı yatır,makbuzunu al dördüncü katta dosyasına takıp işlemini yapsınlar.Sonuç ;evraklar eksik tekrardan altıncı kattan başla vs .... haha sen hep yaşa Aziz Nesin

siyami tatlıcıbaşı 
11 Nis 23:43 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar Yaşamaz karakterinin başından geçen birbirinden ilginç olaylara tanıklık edeceğiniz... insanı, 'Bu kadarı da olmaz' düşüncesinden elbette bir Aziz Nesin ustalığıyla 'olur mu olur' noktasına taşıyan komedi, dram, trajedi... bir yazında rastlanabilecek her şey..

Eda tan 
10 Nis 01:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir insanin hayati nasil hic edilir, nasil cope atilir, bir adam mezara girmeden nasil oldurulur? Sevgili aziz nesin ulkenin gerceklerini gozler onune sererek cevaplamis bu sorulari. Herkesin okumasi gereken bir saheser..

Taner durmaz 
30 Nis 16:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Varlığı ve yokluğu sürekli problem haline gelen yaşar ne yapsa ne etse olmuyor yaşıyorum diyor ama yaşamıyor yaşamıyorum diyor ama yaşıyor karanlıklar içinde kalan yaşar sonunda basarabilecekmi mutlaka okuyun

Zafer Tunç 
03 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk bürokratik yapısına ince göndermeler taşıyan eleştirel bir eserdir. Kara mizah denilince akla gelen ilk isimlerden Aziz Nesin'in imzasını taşımaktadır.

Beyza 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Herkesin başından en az biri geçmiş olan olaylar kitapta gördüklerimiz, "yurdum halleri" tabiri caizse. Roman boyunca tüm bu talihsizlikleri tek bir amaca giden yolda bir arada görmek bunalttı beni açıkçası. Yaşıyor gibi hissettim. Sevdiğim Aziz Nesin iğnelemeleri ve mizahını öykülerde tercih ederim diyebilirim bu yüzden.

Görkem Nayır 
14 May 21:19 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

Kendimi eski yıllarda yaşayan ve karışık bir hayata sahip Yaşar Bey gibi hissettim. Dönemin yaşam tarzını ve hayat zorluklarını birebir yansıtan bir kitap. Kafa karıştırdığını söyleyenler oldu bilakis sadeliği ön planda

Serhat ŞANLI 
27 Mar 09:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamak nedir? Yaşıyor olmak yani bedenen yaşam belirtileri gösteriyor olmak ne kadar yaşamaktır? Yaşamak, var olduğunu, yaşadığını kanıtlamak mı yoksa yok olmadığını, ölmediğini kanıtlamak mıdır? Bir insan diğerleri için her zaman var mıdır yoksa sadece o insanla ilgili çıkarları olduğunda mı o insanı var sayarlar? Ah şimdi de karakaplı nizami bey olaydı da öğreneydim bunları diye üzülmeyin bakın Aziz Nesin'in Yaşar'ı var.

Deliler Cumhuriyeti 
12 Mar 16:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir kimlik çıkarabilme sıkıntısı üzerinden devlet karşısında insan hayatının duyarsızlığını anlatıyor. Eleştiri yöntemi olarak mizahı kullandığı için abartı sanatına bolca başvurmuş ama zaten mizah gerçekleri abartı ve karikatürize etme yolu ile anlatma sanayi değil midir bir yerde?

3 /

Kitaptan 42 Alıntı

Bilge Nur 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu ne biçim düzen? Bu ne rezalet! Bu ne alçaklık! Bu ne utanmazlık!

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
Bilge Nur 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dersim'de şehit düşmüş olamam ben, çünkü çok daha önce Çanakkale Savaşı'nda şehit düşmüştüm.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
Bilge Nur 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şehit olduğumu bana nüfus dairesinden haber verdiler de öğrendim. İkinci kez şehit düştüğümü ise eksik olmasın askerlik şubesinden söylediler.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
Bilge Nur 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Devleti yalancı çıkarmak sana mı düştü hay akılsız Yaşar?

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
Bilge Nur 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşasam bırakmazlar ki yaşayayım... Ölsem ölünmez. Zehirler etkisiz, trenler tarifesiz, havagazı gazsız...Peki biz kendimizi nasıl öldüreceğiz?

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
5 /