Yaşarken Açılan Miras

8,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
385 gösterim
Sinek Kağıdı'na, Enflasyon'a, Uykudan Uyandırılan'a, Koyunlar'a, Genç Kızlar ve Kahramanlar'a, Kara Büyü'ye, Kapılar'a, Kulağı Delik Olanlar'a ve Sanat Jübilesi'ne, tüm bu "tuhaf" ve "olağan" şeylere bakan olağan-dışı bir göz...

"Gümbürtülerle ve gıcırtılarla sarsılan bir dünyada yalnızca kısa öyküler ve gözlemler yayınlamak; onca önemli konu varken ayrıntılardan söz etmek..." belki de ancak, adı tüm dünya roman tarihinin en önemli başyapıtlarından sayılan Niteliksiz Adam'dan ayrı düşünülemeyecek bir yazarın, Robert Musil'in prizmasından süzülmüşse bunca çarpıcı olabiliyor.

Yazarın da özellikle vurguladığı gibi Niteliksiz Adam'ını sürdürebilmesi için bir araya getirdiği bu sıradışı toplam, o büyük meyvenin tam bir çekirdeği olma özelliğini de taşıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789753631501
 • Orijinal Adı:
  Nachlass Zu Lebzeiten
 • Çeviri:
  Ahmet Cemal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
NigRa 
09 Tem 18:28 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Gümbürtülerle ve gıcırtılarla sarsılan bir dünyada yalnızca kısa öyküler ve gözlemler yayınlamak; onca önemli konu varken ayrıntılardan söz etmek..." kitabın arka kapağında yazan bu cümle aslında kitabın içeriğini özetler nitelikte.

150 sayfa gibi kısa bir kitap olmasına rağmen çok kolay okunan bir kitap olduğunu söyleyemeyeceğim. Özellikle ilk bölümü bitirmek için epey zorladım diyebilirim. :) Kitabın ilk bölümünde muhteşem betimlemelerle,benzetmelerle süslenmiş ufak ayrıntılara dair öyküler var. Çok ilginç bulduğumu söylemek isterim. Örneğin adam otururken gözüne sinek kağıdı çarpmış,üzerindeki sineği izleyip bunu kağıda döküp hissettiklerini yazmış,ya da balıkçıları izlemiş ve gördüğü balıkçılar için rutin haline gelmiş,dışarıdan izleyen herhangi biri için önemsiz görünüp üzerinde durmadan geçip gideceği şeyi öyküye dönüştürmüş.

İkinci bölümdeyse resim,tiyatro,edebiyat üzerine bir takım deneme tarzı yazılar vardı. Doğru tanımlayabildiğimden ya da bu kısımlar hakkında yorum yapacak birikime sahip olduğumdan emin değilim. Yazar nedir,yazmayı etkileyen unsurlar nedir? Kendini yazar sananlara ilgi gösterilirken,gerçek yazarların kıymetinin çok sonradan,artık hayatta olmadığı zamanlarda anlaşıldığından falan yakınmış.Bu kısımdan sonra kitabı okuması benim için daha kolaylaştı diyebilirim.

Yazarın benzetmesiz hemen hemen hiç cümlesi yok diyebilirim,Okurken edebi şölen yaşatan teşbihler var. Betimlemeler,benzetmeler çok çok güzeldi.

Yaşarken Açılan Miras işte Musil'in bu tüm gözlemlediklerini,aklından geçenleri,hissettiklerini döktüğü yazılarıdır. Kendisi öldükten sonra bir başkasının eli değsin istememiş,belki anlaşılamayacağından korkmuş ve ölmeden önce mirasını bize açıklamış.

Kitaptan 11 Alıntı

NigRa 
 09 Tem 11:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bugün karakter denen şeyi herhalde mumla aramak gerekiyor;üstelik güpegündüz elinde bir mumla gezmenin insanı gülünç düşüreceği de kesin.

Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 107)Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 107)
Leva 
 08 Tem 13:14 · Beğendi · 8/10 puan

Güçlü erkek, ancak yalnız başına en güçlüdür!

Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 106 - Yapı Kredi Yayınları)Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 106 - Yapı Kredi Yayınları)
NigRa 
07 Tem 12:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu Nasıl Betimleme
Bir kitaptan koparılan sayfa gibi,koparılıverdim. Hilal şeklindeki ay,gecenin mavi yaprağının üstünde altın rengi bir kaş gibi durmakta.

Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 28)Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 28)
NigRa 
09 Tem 17:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bilirsin, insan sıradan bir düş kırıklığı karşısında yalnızca ağlarken,katmerlisinde yeniden gülümsemeyi başarır.

Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 135)Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 135)
NigRa 
08 Tem 21:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tıpkı kavimler göçü gibi,bir de ağaçlar göçü vardır ve senin tek bir orman gibi gördüğün yerde,aslında savaşarak alınmış bir tepeyi tutan bir ordu bulunmaktadır.

Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 95)Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 95)
NigRa 
08 Tem 14:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Oysa insan bir kez gerçek uyum ve kusursuzlukla karşılaştığında, böylesinin ne denli doğal olduğuna şaşar kalır.

Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 51)Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 51)
NigRa 
07 Tem 11:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Evet,anlatacağım,savaştan önceydi;çünkü atlar,o zamandan beri artık gülmüyor olabilirler.

Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 26)Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 26)
NigRa 
08 Tem 15:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu arada,resimcilerin zararına olan bir konumu da belirtmek gerekir: Bu konum,resimlerin herkesin gözü önünde,duvarlarda asılı olmasıdır. Kitapların ayrıcalığı,bunların ciltli ve sayfalarının da çoğu kez açılmamış olmasıdır. Bu sayede kitaplar,daha uzun süre ünlü kalırlar;tazeliklerini korurlar;zaten ün de bir şeyin varlığının bilindiği,ama aslının henüz tanınmadığı noktada başlar.

Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 70)Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 70)
NigRa 
08 Tem 15:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kapı
Eskiden kapı,tıpkı sahip olunan ve yaptırılan evin,sahibinin konumunu göstermesi gibi,bütünün bir parçası niteliğiyle evi temsil ederdi. Kapı,ayrıcalıklardan oluşma bir toplumun girişiydi ve gelenin kimliğine göre,ona açılır ya da kapanırdı;yalnızca bu,gelenin yazgısını belirlemeye yetebilirdi.

Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 63)Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 63)
NigRa 
08 Tem 15:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sanat,kitsch'i yaşamdan kazımaya yarayan bir araç değil midir? Sanat,yaşamı kesit kesit ortaya çıkarır. Sanat soyutlaştığı ölçüde,hava da saydamlaşır. Peki sanatın yaşamdan uzaklaştığı ölçüde açıklık kazandığı söylenebilir mi?Yaşamın sanattan daha önemli olduğunu ileri sürmek,ne biçim tersliktir? Yaşam sanatın karşısında tutunabildiği ölçüde iyidir.

Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 58)Yaşarken Açılan Miras, Robert Musil (Sayfa 58)
2 /