Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat

9,3/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
579 gösterim
"Yaşamın bazen sıkıcı olabileceğini kabul eden insan, hayattan aldığı keyfin farkında olan insandır. Evet, yaşam bazen taşıyamayacağınız kadar ağır gelebilir. Ancak yine de bilirsiniz ki bu da bir anlam taşıyordur ve bu anlama ulaştığınızda yaşam daha geniş gelecektir size."

Dünyanın ve hayatın anlamını sorgulayan Nazlı Özburun, bizi ruhun kuytularına adım atmaya çağırıyor. İç dünyamızın yakınmalarının dile getirildiği bu eserde, uzman bir aile terapistinin dilinden samimi itiraflarla birlikte, hayata dair sorularınıza cevaplar bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786051510453
 • Yayınevi:
  Hayat Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 13 Alıntı

Afra 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsan kendisini nispet ettiği şeye göre bir değer kazanır. Bu dünyada neyin peşinden koşmuşsa, bir ömür neyi aramışsa, kendisini neyin uğruna feda etmişse değeri de o kadardır.

Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 64)Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 64)
Afra 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dizilerde veya reklamlarda sunulan hayatın bir gerçekliği yok. O hayatlar yalnızca filmlerde var. Uyurken bile yüzlerinde makyaj eksik olmayan kadınlar, okula cipleriyle giden yakışıklı delikanlılar, masaj yaptıran kaprisli sarışınlar, kızdıklarında eline ne gelse acımadan fırlatabilenler... Sabahtan akşama "Nerede yiyelim, nereye gidip gezelim, kime aşık olalım?" endişesinden başka hiçbir derdin olmadığı bir dünya sadece camın arkasında...

Bizim dünyamızda iş var, ölüm var, hastalıklar var; saçı dökülmüş, göbeği çıkmış eşler var; siyah saçlı, sahte olmayan genç kızlar, sınavdan sınava koşarken ömür tüketen delikanlılar var. İşkur'a gidip gelmekten, gazetelerde iş ilanı takip etmekten gençliğini yaşayamamışlar var. Acillerde sabahlayanlar var.

Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 229)Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 229)
Afra 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Utangaçsan, etiketin hemen hazır: "içe dönüksün", belki de "sosyal fobik"! Utanmayı haya duygusundan bir ton olarak görmek yerine, ilişkilerden çıkarılıp atılması gereken bir "ur" gibi gösteriyorlar sana.

Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 47)Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 47)
Afra 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bugün stresten yaşadığımız onca hastalığın altında, ilişkilerde birbirimizin canına okuyuşlarımız yatıyor. (...) Güvenli bir ortamda yaşamadığımızı biliyoruz. Adam yerine konmuyor, önemsenmiyor, değerli bulunmuyoruz. Şartlı kabullerin olduğu, faydalı olduğumuz kadar sevildiğimiz, işe yaradığımız kadar umursandığımız ve değerimizin sadece göreceli olarak değiştiği kararsız bir dünyada tutunmaya çalışıyoruz.

Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 87)Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 87)
Afra 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ailede kaybeden, dışarıda kazanamaz! Ne kadar yüksek idealler taşıyor olsa da... Kısa vadede kazanmış gibi görünse de... Önce aile, önce aile...

Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 116)Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 116)
Afra 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu dünyadaki hiç kimseyi kendisi istemeden değiştiremeyeceğimizi bilmemize rağmen, birilerini değiştirmeye çalışırken buluyoruz kendimizi. Onca çabayı kendimize verseydik, belki de ererdik ama ne eriyoruz ne oluyoruz. Sadece kırıyor, kırılıyoruz

Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 37)Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 37)
Afra 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hep ulaşmadığını değerli gören, ulaştığında ise bir başka şeyin peşine düşen, başarılarının ve ulaştıklarının şükrünü yapmayan günümüz insanı, tatminsiz bir yaşamı sürdürmeye çalışıyor.

Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 45)Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 45)
Afra 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsan hangi noktada yanıldığını görmeden, doğruya bir adım dahi yaklaşamıyor.

Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 38)Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 38)
Afra 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mutsuzuz, çünkü zanlarımızla yaşamayı tercih ediyoruz. Mutsuzuz; çünkü verilenlerin farkında olmadan, verilmeyenlerle uğraşıyoruz.

Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 66)Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 66)
Afra 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Her şey daha iyi olacak!" inancı, bazen bir körlük nedeni olarak gerçeği görmenin ve gerekli olan hazırlıkları yapmanın önüne geçebilir.

Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 35)Yaşarken Kaybettiğimiz Hayat, Nazlı Özburun (Sayfa 35)
2 /