Yaşasın Demokrasi

8,0/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
355 gösterim
Yağlı Kapı, Dairede Islahat, Heykel, Beatris Mavyan, Yaşasın Demokrasi, Geçmiş Zaman Olur ki, Necmiye'nin Hatırı, Sebati Bey'in İstanbul Seferi, İşgüzar Bir Polis, Harikliya adlı öykülerden oluşan Yaşasın Demokrasi Taner'in ilk öykü kitabıdır. "Haldun Taner'in, Hüseyin Rahmi'den Orhan Kemal'e anlatılagelen halkı hem içlerinden biri gibi tanıyarak ve severek, deyimleriyle, yaşama tavrı ayrıntılarıyla, sevap ve günahlarıyla yaşattığı hem de bunları hiç bayağılaştırmamak gibi güç bir işin üstesinden, hiç çaba sarf etmemişçesine, rahatça geldiği görülür." (Füsun Akatlı)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9789750836114
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hayriye Gül 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir Haldun Taner klasiği daha :) öğrenciyken ne kadar sıkıcı gelirdi Orhan Kemal, Haldun Taner okumak oysa şimdi geçmise gitmek için bir bilet gibi her ikiside. Bu eserde yine bizden, içimizden birilerinin hikayeleri var. Bu hikayeler de günlük hayatimizdaki her sey, bütün çiplakliğiyla ama bayağilasmadan karsimiza çıkıyor. Haldun Taner'in en belirgin farkı bu sanırım; kahraman küfür de etse, çapkinlik peşinde de olsa okuyucuyu rahatsız etmiyor, bayağı kokmuyor. Kalite böyle bir şey demek ki.

Kitaptan 1 Alıntı

Hayriye Gül 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Niçin bana her bakışında boğazıma bir eziklik, süzme balın boğazda bıraktığı gıcığa benzer tatlı bir baygınlık yapışırdı, o da meçhulüm. İnsan çocuklukla delikanlılık arasındaki o hulyalı çağda nedenlerle niçinlerle mi uğraşır? O yaşta insan hiç düşünmeden sadece yaşamaya bakar. Hemde ne yaşamak?.. Bulutlarda, yıldızlarda gibi...

Yaşasın Demokrasi, Haldun Taner (Sayfa 42)Yaşasın Demokrasi, Haldun Taner (Sayfa 42)