Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?

8,1/10  (16 Oy) · 
50 okunma  · 
13 beğeni  · 
844 gösterim
"Basılan ilk romanım Yaseminler Tüter mi, Hâlâ? Ocak, 1985’de çıktı... Öte yandan, Yaseminler Tüter mi, Hâlâ, Eleni olarak doğan, Naciye'ye dönüşen, Türk kocasına dört çocuk doğurduktan sonra eski Hisar göçmeni bir Anadolu Rum'u ile evlenen bir kadının sahiciye yakın hikâyesidir. Ben yazdığımda Kıbrıs ve Kıbrıs'a benimki türden bir yaklaşım moda değildi - kitap yerini tam bulmadı. Türkler fazla Yunan yanlısı, Yunanlılar fazla Türk yanlısı buldulardı belki bundan sonra.."
Alev Alatlı

Her okuyuşumda içimin dalga dalga olduğunu bir tek Yasemin’lerde yaşadım. Her seferinde Naciye oldum paçalarım dolandı bacaklarıma. Peyker’e ağladım, Afroditi’yi bağrıma bastım her seferinde, Hasanimu ilk oğlum oldu. Arif’e çevremi verdim, Glafkos’un yatağında yasemin koktum.

Düşünülebilen her şeyin yaşanabildiğini, yaşanan hiçbir şeyin silinmediğini, her bulutun altında bir iz olduğunu yeniden bildim, yeniden bildim.

Koruk tadında bir yaşam bütün bunları düşündüren. Akdeniz sahillerinde sürüklenen başıboş bir yaprak, süt beyazı çırpı kollar. On birinde bir çocuk, Kaymaklı’nın Genabası. Eleni Klo Morias Naciye Arif, sen söyle bakalım, Yaseminler Tüter mi Hâlâ?
Ayşe Nalân Özübek
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  225
 • ISBN:
  9789752893030
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaselimin 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 30 günde · 8/10 puan

Alatlı'nın okunması en kolay romanıdır bence. Kıbrıs coğrafyasında Eleni olarak doğan fakat çok küçük yaşta Naciye olarak aşık olduğu Türk kocasına 4 çocuk doğurduktan sonra kötücüllüğün kurbanı olan bir kadının acıklı hikayesi. Eleni-Naciye'nin hazin hikayesi beni öyle etkiledi ki bu yorumu yazarken bile içim burkuldu. Roman içinde yer yer geçen vakanivüsler sebebi ile o günün tarihini de öğrenmiş oluyorsunuz. Çok beğendiğim bir romandır. Tavsiye ederim.