Kitap
Yaşlanmanın Evrimi

Yaşlanmanın Evrimi

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.6
15 Kişi
27
Okunma
19
Beğeni
374
Gösterim
171 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 51 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Ası Kitap · 2019 · Karton kapak
Diğer baskılar
Ölümün ve Yaşlanmanın Evrimi
Yaşlanmanın Evrimi
Dünyada, canlılık, ölümü öngörmeden sahneye çıktı. Yaklaşık 2.5 milyar yıl programlanmış yani geleneksel deyimle “kader” denen, yani istese de istemese de ölüm gibi sosyal yaşamımızı derinden etkileyen bir olayı sisteminin bir parçası taşımadan yaşadı. Ölüm korkusu oluşmamıştı; ancak bütün canlıların büyük zevk aldığı eşeysellik de oluşmamıştı. Dünyada kendini üreten sadece analar vardı. Erkek henüz sahneye çıkmamıştı. Bir eksiklik daha vardı. O güne kadar canlılar öğrenemiyordu; koşullanamıyordu. Yaygın ifade ile “ot gibi” yaşayıp gidiyorlardı. Gelişmeler onu karşılaştıklarını tanıma, öğrenme ve daha sonraki evrimsel aşamalarda gelecek kuşaklara aktarma yeteneğini kazandırdı. Öğrenilenler öyle bir yerde saklanmalıydı ki zamanla bozulmasınlar, yaş ilerledikçe edinilen bilgiler sulandırılmadan saklanabilmeliydi. Bu ancak belirli bir gelişim evresinde bölünme yeteneğini yitirmiş, yani bölünme ile edinilen anıların parçalanmadığı, sulandırılmadığı bir sistemle kazanıldı: Bu yapının adı sinir doku; dar anlamda beyin oluşumuydu. Artık canlı öğrendiklerini unutmuyor; öğrendiklerinden yeni bilgi ve fikirler üretebiliyordu. Ancak böyle bir muhteşem kazanımın, ödenmesi gereken bir faturası olmalıydı. İşte bu fatura ölüm denen, biyologlar açısından muhteşem olarak adlandırılan bir fatura ile ödenmeye başladı. Bu kitap sinir sisteminin evrimi ile anıların saklanmasını, telomer oluşumu ile çeşitlenmenin artırılmasını ve mitokondri edenimi ile enerji mekanizmasının randımanlı çalışmasının ölüm denen ağır bir faturayla ödenmesinin öyküsünü anlatır. Bu kitabı okuyan herkes ölüm olayına bir başka pencereden bakmayı öğrenecektir.
4 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺20,7
9.6
10 üzerinden
15 Puan · 4 İnceleme
Umut Ök
Ölümün ve Yaşlanmanın Evrimi'yi inceledi.
144 syf.
·
2 günde
Gen ifadesi
RNA ile başlayan evrimsel sürecimizde Mitokondri organelinin endosimbiyoz ile prokaryot canlı içerisinde zamanla ökaryot haline gelmesiyle birlikte çeşitlenmeler başladı. Kromozomların iki ucuna eklenen Telomerler canlının yaşını belirledi.Peki bu yeterli miydi bir de Biyolojik saati olmalıydı canlının,döngülerimizi kontrol eden uyku,yeme düzenimizi vs. sağlayan. Kısaca doğum-ölüm, kadere bağlanamaz bunların bilimsel açıklaması mutlaka vardır. Açıklanmayan ise gelecekte çözülecektir. Kitabın ana konuları bunlardan ibaret. Ali Demirsoy okumak ayrıcalıktır.
Ölümün ve Yaşlanmanın Evrimi
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
caner akcan
Ölümün ve Yaşlanmanın Evrimi'yi inceledi.
144 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ölümün ve Yaşlanmanın evrimi.
Ali Demirsoy'un kitaplarını büyük bir istekle okumuşumdur ve herkese de tavsiye ederim. Evrim'in ne olduğunu anlamak isteyenler için okuması gerekir diye düşünüyorum. Evrende her şey değişim içindedir. Değişmeyen tek şey ''evrim kuramı''dır. Çünkü evrim kuramı değişimin kuramıdır. Canlıların tümü, maddenin değişik enerji düzeylerini, daha bilimsel bir tanımla, değişik frekanslı dalgaları, değişik algılar halinde belirlemektedir; ama bu dalga profillerine baktığımızda gerçekte, evrende ne gördüğümüz gibi bir renk, daha doğrusu tanımladığımız gibi ışık, ne işittiğimiz gibi bir ses ve ne de algıladığımız gibi bir sıcaklık mevcuttur. Duyu organlarımız, dış çevre ile beyin arasında bizi yanıltmakta ve beyinde, kapsamı sınırlı yorumlara neden olmaktadır. Bu ise çevremizdeki ve evrendeki gerçekleri tam anlamıyla anlamamıza engel olmaktadır. Eğer, biz Evren'in sırlarına ve temel yapısına gerçek anlamda erişmek istiyorsak, ne gariptir ki, beş duyunun dışında en azından onların koşullandırmasından meydana gelen sınırlı yönlenmelerden kurtulmuş olarak düşünmemiz gerekecektir. Bunu başaramayanlara yaratılışçı, başaramayanlar ise evrimci oluyorlar.
Ölümün ve Yaşlanmanın Evrimi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
adalettufan
Ölümün ve Yaşlanmanın Evrimi'yi inceledi.
144 syf.
·
9/10 puan
asi kitap yayın evinin olanını okudum. ^^Hafızanın bir bedeli vardı : ölüm ^^Kitap harika bilgiler veriyor. Lise üstü biyoloji temeli gerektiriyor. Ancak kitap yazım-basım hatalarıyla dolu. yayınevi bu kitaba gereken özeni göstermemiş.Sayın Prof.Dr. Ali Demirsoy un diğer kitaplarının hemen hemen hepsini okudum.
Ölümün ve Yaşlanmanın Evrimi
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Tuğçe
Yaşlanmanın Evrimi'yi inceledi.
171 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap incelememe Ali Demirsoy'un kitaplarını okumanın hayata bakış açınızda ve zihninizde büyük değişimlere sebep olacağını belirtmekle başlamak istiyorum. Yaşlanmanın Evrimi'nde yaşamımızdaki sonuçların nedenlerini öğrenmek mümkün. Genlerimizin bizlere sağladığı avantajlar ve dezavantajlar; yaşlamanın evrimsel etkileri, vücutlarımızın yaşlanırken yaşadıkları ve bunlara verdikleri tepkiler ve daha pek çok konu hakkında ilgi çekici ve aydınlatıcı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca yaşam kalitenizi arttıracak ipuçlarını bulabilirsiniz. Ali Demirsoy kitaplarında gayet anlaşılabilir ve akıcı bir dil kullanır. Biyoloji hakkında pek bilgi sahibi olmasanız da günlük hayattan ve kültürümüzden örnekler vererek konuyu anlaşılır ve ilgi çekici hale getirir. Elbette alana dair terim ve kavramlarla karşılaşacaksınız. Kitap okumak emek vermeyi gerektirir. Bu yüzden bilmediğiniz terim ve kavramlar hakkında araştırma yapmak gerçek bir okur için yük olmayacaktır. Kitap bittiğinde çok şey kazanmış olacaksınız. Günlük hayatta karşılaştığınız durumlara açıklama getirebilmek gitgide daha güzel hale gelecek. Değerli bilim insanının diğer kitaplarını da mutlaka okumanızı öneririm.
Yaşlanmanın Evrimi
OKUYACAKLARIMA EKLE
1