Yaşlı Adam ve Deniz

·
Okunma
·
Beğeni
·
28.118
Gösterim
Adı:
Yaşlı Adam ve Deniz
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karınca Yayınları
Bir macera hikayesi olarak okunan Yaşlı Adam ve Deniz, genç ve yaşlı okuyucuları cezbeden bir kitap. Cümleler basit, İspanyol dilinde geçen diyaloglar, yapmacıklı bir şairane üslupla belirtilir ise de, yine de yerinde. Hikayenin anlatılış tarzı akıcı, can sıkıcı değil. Santiago'nun azimli cesareti, zinde kuvveti ve fevkalade mahareti ihtiyar balıkçının trajik sonuna kadar kitabı elden bıraktırmıyor. Maalesef, hemen hemen her eleştiricinin belirttiği gibi, daha derin manalar arayan okuyucu, kitaptan daha da fazla yararlanır. Hikayesi hakkında Hemingway, ihtiyar balıkçının, çocuğun, denizin, balığın ve köpek balıklarının gerçek olduklarını söyledi. "Fakat ben onları yeterince iyi ve gerçek göstermiş olsa idim," dedi, "onlar pek çok şey ifade etmiş olurlardı."

Roman bazı okuyucular için derin dini imalar taşıyor. Santiago'nun kesilmiş elleri, haçı andıran İskeletle tepeye tırmanışı, hikaye boyunca, Hıristiyanlıkla ilgili semboleri akla getiriyor. Gerçi Santiago balığı sever İse de, gururu, onu ortadan kaldırmaya zorlar: bu da bir beşeri zaaftır ki, hem insan hem de tabiat zarar görür.
136 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Dünya üzerinde bildiğim üç fena hastalık vardır. Hastalık deyince hepimizin aklına bizi kıvrım kıvrım kıvrandıran yataklara düşüren, hastanelere koşturtan bazen daha beter sonuçlara yol açan illetler gelir. Amma benim bildiğim hastalıklar bunlar gibi acı çektiren, hüzünlü şeyler değildir. Yalnız bunlardan beterdir. İnsanın öldürmez de dağ bayır gezdirir, saatlerce su başında, masa başında oturttur; insanın iliklerini işler, o ilikler sönünceye kadar da içlerinden çıkmaz.

Bildiğim hastalıkların ilki defineciliktir. Definecilik lafını duyunca, “cık cık cık tarihi eser kaçakçılığı öyle mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Benim definecilerim yapmak istedikleri fenalığın farkında değillerdir. Bilseler yapmazlar, onlar için bu şans oyunu gibi bir şeydir. Gerçi çoğu hiçbir şey bulamadan göçer gider ya. Hey gidi hey, ne babayiğitlerin ömrünü çürüttün sen be. Hem de ne babayiğitler. Evde şunu şuradan şuraya taşımayan adamlar, dağda bayırda köstebeğe dönüşürler. Öyle hırs öyle azim öyle tutku. Bizim ihtiyarlardan birisi anlatırdı, kocası bir gidermiş de iki üç sene eve uğramazmış, neymiş efendim define bulacakmış. Başka bir dayı vardı, yaş yetmiş, define lafını duyunca birden 50 yaş gençleşirdi. Definecilik işte böyle menem bir hastalıktır efenim.

İkinci hastalığım kumardır. Bu kumar işi kahve masalarında pişpirikle başlar. Adamın aklını başından alır vallahi; saatlerce aç, uykusuz masa başlarında oturtur. Bazılarımız iskambil kağıtlarıyla, okey taşlarıyla ya da en azından tavlayla haşır neşir olmuşuzdur. O nasıl tutkudur efenim, insan kendinden geçer başka bir adam oluverir. Pek bir çözümü de yoktur bu hastalığın, en iyisi hiç bulaşmamak. Kumarbaza şurada yemin ettirin, o masayı, kağıtları gördü mü yine dayanamaz, nevri döner. Nice babayiğitler vardır kumar masalarında canına ot tıkanmış.

Üçüncü hastalığım ise avcılıktır. Avcılık deyince biraz kızdınız mı? Yok kızmayın. Avcı ile doğa katilini evvela birbirinden ayıralım. Avcı adam doğayı korur. Hayvanların kuluçka ve yavrulama dönemlerini hepimizden iyi bilir, hayvanları korur. Doğa katliamcılarını kendisi dışlar toplumdan, ayıplar. Bu avcılık işi de iki çeşittir; kara avcılığı, su avcılığı. Kara avcılığı daha az zahmetli, çok tehlikelidir. Bir tüfek bir köpek tamam; sonrası dağ bayır. Amma o tüfeği kullanmayı bilmek, sağını solunu kollamak icap eder. Ben avda bir anda uçan kuştan ayrılmayan köpeğini vuran, az kalsın birbirini vuracak adamlar gördüm.

Madem o kadar bahsettik kısa bir de yaşanmış hikaye geçelim burada. Biz tanıdıklardan birisi bir gün ava gidiyor. Tarlaları uç bucak geziyor, bıldırcın arıyor ama gelen giden yok. “Ulan” diyor “ artık ne bulursam vuracağım, karatavuk, çıkırıkçı, sarı asma fark etmez, boş gitmektense.” Gezinirken bir bakıyor, bir karatavuk çırpı avlunun üzerinde aşağı yukarı oynaşıyor. Epey de uzak ama, sadece karaltısı seçiliyor. Tüfek alır mı almaz mı, derken tam tetiği çekecek karatavuğun olduğu yerden bir adam gövdesi çıkıyor, başında da siyah bir külah. Meğer avlunun arkasında bir havuz varmış. Adamın biriside havuzun başında, havuzu açmak için debeleniyormuş. Tetiği çekse dayı tahtalı köye bizimki de hapse.

Gelelim su avcılığına. Bu su avcılığı çok zahmetli iştir efenim. Tatlı suyu ayrıdır tuzlu suyu ayrıdır. Küçük balığı ayrıdır, büyük balığı yine ayrıdır, deniz balığı bambaşkadır. Sadece iş olta ile de bitmez her balık ayrı ayrı yem ister. Bildiğiniz ayrı bir bilim dalıdır. Bu arada şunu da belirteyim. Ben ağa, sertmeye karşıyımdır. Bilmem sertme bilir misiniz? Yuvarlak, kenarlarına kurşun takılmış bir ağ çeşididir; daha çok alçak tatlı sularda kullanılır, balık içinde kaldı mı çıkamaz. Çok attım zamanında ama olmaz kurnazlıktır. Balık işi olta balıkçılığıdır diğer türlüsü ticaret olur. Yahu kamış balıkçılığı gibisi var mı? Alacaksın kamışını eline, takacaksın yemini, şamandıraya dikeceksin gözlerini, bekleyeceksin. Balık işi budur. Bu da hastalıkların en tutkulusudur. Normal bir adam saatlerce o şamandırayı gözlerini dikip bekler mi?

Şimdi balık işini bu kadar anlattık gelelim kitaba. İşte kitapta da bu balık avcılığının tutkusu anlatılıyor. İhtiyar bir adam balık avlıyor. Dedik ya, bu hastalıkların hepsi tutku işidir, içinize düştü mü bırakmaz, genç ihtiyar dinlemez diye. Hewingway hikayesini anlatırken çok sade bir dil kullanmış, vallahi hayran kaldım. Sade sade anlatmak duyguyu vermek varken niye içinden çıkılmaz cümleler kurup karıştırsın okurun kafasını. Duygu o kadar gerçekçi ki Dosteyvski’nin Kumarbaz’ı kadar başarılı olmuş desek abartmış olmayız heralde. Güzeldi vesselam sevdim ben kitabı.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
132 syf.
·10/10
SPOİLER yok ama sirf şikayet ettiğiniz için vardır diye düzelteyim.

Duru, sakin, yalın ve etkileyici bir anlatımdı. Bir başladım bitirene kadar bırakamamıştım. Bu akşam aklıma geldi yine okudum. Zaten Nobel Edebiyat ödülleri hep bu yalın sıkmayan anlatımlı kitaplara veriliyor. En azından benim okuduğum ödüllü kitaplar bu tarz anlatıma sahipti.

Yaşlı balıkçımız 90 yaşına merdiven dayamış. Hayatının en büyük balığını tutarken kendini parçalamış ve büyük bir savaş vermiştir. Balıkçı kendi kendine çok güzel diyaloglar kuruyordu. İnce bir kitap bir akşamda bitirilebilir. En kısa zamanda okuduklarım listesine eklemeniz gerekiyor. Çünkü sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor.
 • Açlık
  8.3/10 (1.806 Oy)1.603 beğeni5.841 okunma1.568 alıntı48.703 gösterim
 • İnci
  8.3/10 (1.900 Oy)1.663 beğeni6.186 okunma1.015 alıntı25.891 gösterim
 • Siddhartha
  8.4/10 (2.282 Oy)2.138 beğeni6.702 okunma2.500 alıntı38.781 gösterim
 • Gazap Üzümleri
  9.0/10 (1.867 Oy)2.155 beğeni5.975 okunma3.645 alıntı63.948 gösterim
 • Robinson Crusoe
  8.4/10 (1.352 Oy)1.254 beğeni6.174 okunma541 alıntı25.123 gösterim
 • Babalar ve Oğullar
  8.1/10 (2.188 Oy)2.140 beğeni8.417 okunma3.345 alıntı55.089 gösterim
 • Martin Eden
  9.1/10 (3.302 Oy)3.291 beğeni8.360 okunma7.078 alıntı75.819 gösterim
 • Benim Hüzünlü Orospularım
  7.6/10 (1.488 Oy)1.127 beğeni5.152 okunma782 alıntı20.783 gösterim
 • Kör Baykuş
  8.3/10 (1.853 Oy)1.683 beğeni5.702 okunma3.132 alıntı39.475 gösterim
 • Anayurt Oteli
  7.4/10 (1.689 Oy)1.272 beğeni6.391 okunma466 alıntı28.999 gösterim
132 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bir adam düşünün, geçimini denizlerden okyanuslardan sağlayan, yaşlı, eski gücünden yoksun ancak tertemiz bir adam. Yakaladığı kılıç balığıyla birlikte başlayan serüvende çektiği zorlukların üstesinden gelen bir adam. Yaşamak iyi şeydir diyor bu adam. Her şeye rağmen yaşamak... Hayata karşı mücadelesini sonuna kadar veriyor, umutsuzluk zerre kadar yok hücrelerinde, talihsizlikler göbek adı olmuş, imkansızlıklarda hep bir yeni çözümle yeniden doğan yaşlı ama yaşamayı seven bir adam... Ernest Hemingway bu sade, tertemiz anlatımıyla kesinlikle çok daha şeyler de düşündürtüyor size. Karakteri yaşatıyor, yaşlı adam siz oluyorsunuz, onunla birlikte mücadele ediyor, onunla birlikte hayaller kurup, hep umutla düşünüyorsunuz... Birçok engel birçok talihsizlik birçok istemedigmiz ummadığımız durumlarla karşılaşıyoruz her gün. Fakat kimi zaman moralimizi bozup yakınıyoruz, kimi zaman hemen pes ediyoruz, kimi zaman umudumuzu kaybedip savaşmayı bırakıyoruz. Peki ya yaşamak? Yaşamayı hiç ama hiç bırakmıyoruz; çünkü yaşamak iyi şeydir... İyi okumalar...
132 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Hemingway'in yaşlı olmanın zorluklarını anlattığı bu romanı bana bir zamanlar babamın armağan ettiği Orson Welles'in "I Know What It Is To Be Young"* şarkısını anımsattı. Bu çok sevdiğim şarkıyla özdeşleştirdiğim için çok daha fazla anlam kazandı kitap bende.

Yaşlı balıkçının okyanusun ortasında yakaladığı dev kılıç balığıyla olan mücadelesinde ve geri dönüş yolculuğunda yaşadığı tüm talihsizliklere rağmen hala yaşamın güzel olduğunu söylemesi, verdiği mücadeleden hiçbir şekilde vazgeçmeyişi aslında her yaş grubuna örnek olacak nitelikte. Yaşlı balıkçının kendi kendine olan diyalogları Hemingway'ın akıcı ve sade diliyle birlikte ilerlerken kitapta sıklıkla tekrar eden "Keşke çocukta burda olsaydı" cümlesi de -her ne kadar Hemingway sembolizmden uzak bir kitap olduğunu belirtse de- gençliğe seslenişini, ona duyulan özlemini temsil ediyormuş hissine sürükledi beni. Santiago'ya yaşlılığına ve yaşlılığın getirdiği kusurlarına rağmen sevgiyle sonsuz hizmet eden küçük çocuk ise kitabın en çok beğendiğim detaylarının başında geliyor.

Bir çırpıda okunabilecek bu eser, hem Hemingway ile tanışma kitabım oldu hem de tavsiye edeceklerim arasında yerini aldı.

Keyifli okumalar.
*https://youtu.be/QDnXEllpelQ
132 syf.
·2 günde·9/10
İlk defa bir yazarı okuyacağım zaman romanına önyargıyla yaklaşmam, çok beklentiyle dolup taşmam. Merakla başlarım okumaya. Ve her yeni yazar ya da yeni bir kitap farklı bir dünyanın kapısını açar, beni her zaman heyecanlandırır. Ernest Hemingway de ilk defa okuduğum bir yazar ve bana denizlerin kapısını açtı.

Dili akıcı ve sade, etkileyici bir anlatım. Okumadım da bir tabloyu seyrettim sanki.

Yaşlı bir balıkçımız var, kendisine talihsiz diyor çünkü seksen dört gündür deniz onu eli boş gönderiyor evine. Tabi ki hep böyle talihsiz değildi ama artık yaşlı ve Hemingway yaşlılığın zorluklarını çok güzel anlatmış. Yaşlı balıkçının yanında bir de balıkçılığı öğrettiği çocuk var. Bu öyle bir çocuk ki vefalı evlat dedikleri bu olsa gerek. Yaşlı balıkçı ise hep ona ihtiyaç duyuyor 'ah keşke yanımda çocuk olsaydı'... Aslında diyor ki ah keşke gençliğim elden gitmeseydi...

Evet belki talihsiz, yaşlı, yorgun artık pes etmeli, bırakmalı çabalamayı ama yok o bırakmıyor diyor ki: yaşamak iyi şey. Son seferinde de, denizden eli boş döndüğünde vazgeçmiyor ve yarın tekrar denize açılma planları yapıyor.

Bu roman bana yaşamı asla bırakmamalı, dedi. Yaşamak zor, zaten dünyada ne kolay ki! Ama her şeye rağmen yaşamak iyi şey.
İyi okumalar!!
132 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hemingway'in okuduğum ilk kitabıydı. İlk sayfalardaki küçük çocuğu bir kenara koyarsak tek karakter üzerinden giden bir kitap. Mesele ise kitabın başında anlatılan 85 gündür balık tutamamaktan daha fazlası.

Eski başarılarına özlem duyan, rüyasında gücü temsil eden aslanları gören, yaşlanmış, balık tutarken bile her adımını hesaplayıp düşünmeden adım atmayan ihtiyarın kendisiyle hesaplaşması anlatılıyor. Doğru ile yanlışı, hayattayken saygı duyduğu balığı geçinmek için öldürmesinin günah ya da etik olup olmadığını bu teknede sorguluyor. Dualarını o teknede ediyor. Teknesi onun felsefe yaptığı okulu, dua ettiği ibadethanesi, her şeyi...

Adı Santiago ama pek kullanılmıyor. Çünkü o isim eskide kaldı. Artık etrafındakilerce ciddiye alınmayan, başarısız bulunan bir hiç. Zaten adı yerine artık lakabı var: İhtiyar. Ama yakaladığı irice balıkla böyle olmadığını gösteriyor. Nitekim 6 metrelik balığı yakaladıktan sonra kendisine en baştan itibaren destek veren çocuk hariç herkes şaşırıyor. Fakat o başarıyı o anda gören, o mücadeleyi yaşayan sadece kendisi. Beğenilme kaygısını en derinden hissediyor. Israrla en başarılı ve en sevdiği beyzbol oyuncularıyla özdeşleştiriyor kendisini.

Büyük balık yakalamak mutlu olmaya engel değil. Sonra onu elde tutabilmek ve köpek balıklarına kaptırmamak da var. Yani hayat hep mücadele dolu, hep engebeli. Bu anlamda tekne üzerinden onlarca metafor yapılmış. En mutlu anımızda bile tedirgin ama en kötü anda bile umutluyuz. Köpek balıkları hep var. Sayıca da çoklar ama Santiago kadar mücadeleci miyiz?

Kitap keyifle okunuyor. Ödüllü bir kitap. Uzun incelemeleri sevsem de bu kitap hakkında ancak bu kadar yazabildim. İyi okumalar :)
132 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ernest Hemingway‘in başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen Yaşlı Adam ve Deniz. Yazar, 1930’larda, Florida’da yaşadığı dönemde Pillar isimli bir balıkçı teknesi satın almış. Bu tekne ve o dönemdeki balıkçılık tecrübesi , “Yaşlı Adam ve Deniz” i yazarken esin kaynağı olmuş Hemingway’e. bunu bir siteden öğrendim. bir oturuşta okunabilecek kitaplardan. Hem çok sade bir anlatım, okuyucuyu hiç yormadan anlatıyor derdini, hem de yaşlı adamla birlikte sen de yaşıyorsun bütün o macerayı. sadece bir kaç bölümde sorun yaşadım belki yorgunluğumdan belkide çevirisinde birkaç eksiklik vardı. Vazgeçmeyişini, cesaretini okudukça sen de onunla birlikte motive oluyorsun.yalnızca sonuç değil sonuca ulaşmak için verilen mücadele de çok değerlidir sonucu çıkarılabilir.
132 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
“…bir insanı öldürdüğünüzü hayal edin.”

Bir insanı nasıl öldürürsünüz? Böğrüne bıçak saplamadan, boğazından tutup boğazlamadan, yaşamak için fiziki durumlarını kesmeden insanı nasıl öldürürsünüz? İnsanın kısmetini elinden alırsanız, yaşama dair umutlarını sökerseniz ve verdiği mücadelenin karşılığını aldırmazsanız insanı tam da can evinden vurur, öldürürsünüz.

İnsan olmanın gereği; en güzeline koşarken, elde etmeye çalışırken, elindekinden olmasıyla sınar kendini. Tamda yazarın vurgulamak istediği buydu sanırım. Kısmetini uzaklarda arama ve elindekiler ile yetinmeyi bil. Aksi halde elindekinden de olur çıplak kalırsın da haberin olmaz.

Ömrünü balıkçı olarak geçirmiş Yaşlı Balıkçımız, seksene dayadığı merdiveni aşmış ve bir solukta doksana tırmanmaya çalışırken, yaşlandığının farkına varamamıştır. Kitap ise üç aydır denizden kısmetini alamayan balıkçının 85. Gününden ve hayatındaki en büyük balığı (köpekbalığı) yakalayıp, onunla çekişmeli geçen 3 günlük mücadelesini anlatmaktadır.

Yazarın dili sade, herkesin anlayabileceği tarzda bir işlenişi var. Kendi kendine yaptığı telkinler ve kendine çeki düzen vermesi için kendine cümleler sarf etmesi ise gayet manidar olmuş. Yeri geldiğinde yakaladığı balıkla güç mücadelesine girişip, onunla muhabbete girmesi ise konuya tuz biber olmuş ve balıkçının gitmekte olan aklını korumasını sağlamıştır. Bazı zorluklarda ise “tanrıyla pazarlık” yapması ise gözden kaçılmayacak kadar ince işlenmişti.

Denizanasına (Ağua Mala) denizköpüğü demesi ise çeviriden mi? Yoksa balıkçıların dilinde bir tanım mı bilemedim? Lakin betimlediği canlının denizanası olduğunun bariz farkına vardım ve özellikle insana zarar veren zehirlenmelere sebep vermesini dillendirmesi, denizkaplumbağalarının en sevdiği yiyeceklerin başında gelmesi ise bahsedilen şeyin denizanası olduğunun belirtileriydi. Lakin kitap üzerinde ise “’agua mala’nın’ ‘kötü deniz’ anlamında yaşlı adamın umutsuzluğunu vurguluyor” demesi ise benim için bir bilinmeyene yol açtı. Keza öyle de kalacaktır.

Yine yakalanan balığın kılıç balığımı yoksa köpek balığımı olduğu muamması hala bende devam etmektedir. Çünkü yakalanan balığın kılıç kısmına “düğüm” attığı, sonra çocuğa ise “istersen kılıcını sen alabilirsin” demesi ve yabancı turistin balığı görüp bu ne dediğinde garsonun “Tiburon” demesi bu ikileme yol açtı.

Ayrıca bu kitap 1953’te Pulitzer Ödülünü, 1954’teyse Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır.

Sözün özü; kitap okunulası ve tavsiye edilesi. Gerçekten bir iki saatinizi vererek güzel bir eser okuyabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.
88 syf.
·1 günde·9/10
Bu kısa ve akıcı öykümüzün iki kahramanı var: Santiago ve Manolin. Santiago ne kadar yaşlıysa Manolin o kadar genç. Manolin ne kadar deniz hakkında öğrenmeye hevesli ise Santiago o kadar bilge deniz konusunda. Aralarındaki yaş farkı dostluklarına engel değil fakat Manolin'in ailesi Santiago ile çalışmasını istemez ve başka bir balıkçının yanına verir. Çünkü Santiago şanssızdır: 85 gün boyunca bir balık tutamadığı bile olmuştur. Kitap Santiago'nun tek başına denize açılmasını ve denizde 3 gün geçirmesini anlatır görünürde. Ama çok fazla alt metin var satır aralarında. Santiago'nun elindekine sahip çıkmak için savaşması, zorluklar karşısında pes etmemesi, elindeki imkanlarla yaratıcı çözümler bulması, şanssızlığından muzdaripliği hepsi bu kitapta. Öyleyse bu kitap hayat değil de nedir.
132 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Yaşlı Adam ve Deniz..
Bitirdikten sonra bir kitap nasıl hem bu kadar kısa hem bu kadar başarılı olur diye düşündüğüm Ernest Hemingway eseri.Bu kısalığa rağmen kitap, Pulitzer ve Nobel Ödülü' nü almıştır.


Santiago, 84 gün boyunca hiç balık tutamamış, yenilgiyi kabul etmeyip tekrar şansını denemeye karar veren yaşlı bir balıkçıdır. Denizle konuşur, balıkla konuşur, tuttuğu balıktan özür diler, ama hedefinden vazgeçmez. En sonunda bir kılıçbalığı yakalar ancak onu da köpekbalıkları lime lime eder. Hem avını sevdiğinden hem kılıçbalığının kendi hakkı olduğunu düşündüğünden pes etmez ihtiyar.


Hemingway tek başına mücadeleyi öyle yalın bir dille anlatmıştır ki bazen Santiago' nun iyi niyetine bazen yaşlı olmasına rağmen o hırsına hayran kalırsınız. Öyle ki Santiago tam da "Nasıl da yenildim.." gibisinden düşüncelere kapılmışken birden kendine gelir ve "Yenilmedim aslında,belki biraz fazla açıldım o kadar.." der kendi kendine. Kendi hayatımızda da bu böyle değil midir? Bazen tam bittiğini düşünürken kazandığımız olmuştur elbet..


Bunun dışında bazı platformlarda Hemingway' in dini inanışına ya da kapitalizme eleştiri için yazdığını ancak Hemingway' in bunu kabul etmediğini okumuştum. Bence de durum bundan ibaret..Deniz, yaşlı adam, biraz mücadele, biraz delilik,..bence sadece bu kadar:)


Şu an herkes yılbaşı planı yaparken ben Santiago' nun teknesine bindim, balıklarla konuşuyorum:) Evet, herkese tavsiyemdir:)


Sevgiyle!
132 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İhtiyar adam kendi kendine konuşuyordu. İhtiyar adam koskoca okyanusta yapayalnızdı. İhtiyar adam denizle, kuşlarla, balıkla, geceyle konuşuyordu. İhtiyar adam uçsuz bucaksız denizle, devasa, inatçı balıkla ve kendi yalnızlığıyla hiç pes etmeden mücadele ediyordu. Keşke çocukta yanında olsaydı. Keşke hayır demeseydi çocuğa. Keşke bu kadar açılmasaydı...

Bütün bir hikaye küçük bir teknede geçiyor ama okuyucuyu hiç sıkmıyor. İşte bu hikayeyi bukadar ünlü yapan yazarın bu başarısı bence. Okunması elzem olan kitaplardan...
"Hayattaki en güzel şey;
tüm kusurlarızı bilmesine rağmen sizin halâ muhteşem olduğunuzu düşünen birisinin olmasıdır..."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşlı Adam ve Deniz
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karınca Yayınları
Bir macera hikayesi olarak okunan Yaşlı Adam ve Deniz, genç ve yaşlı okuyucuları cezbeden bir kitap. Cümleler basit, İspanyol dilinde geçen diyaloglar, yapmacıklı bir şairane üslupla belirtilir ise de, yine de yerinde. Hikayenin anlatılış tarzı akıcı, can sıkıcı değil. Santiago'nun azimli cesareti, zinde kuvveti ve fevkalade mahareti ihtiyar balıkçının trajik sonuna kadar kitabı elden bıraktırmıyor. Maalesef, hemen hemen her eleştiricinin belirttiği gibi, daha derin manalar arayan okuyucu, kitaptan daha da fazla yararlanır. Hikayesi hakkında Hemingway, ihtiyar balıkçının, çocuğun, denizin, balığın ve köpek balıklarının gerçek olduklarını söyledi. "Fakat ben onları yeterince iyi ve gerçek göstermiş olsa idim," dedi, "onlar pek çok şey ifade etmiş olurlardı."

Roman bazı okuyucular için derin dini imalar taşıyor. Santiago'nun kesilmiş elleri, haçı andıran İskeletle tepeye tırmanışı, hikaye boyunca, Hıristiyanlıkla ilgili semboleri akla getiriyor. Gerçi Santiago balığı sever İse de, gururu, onu ortadan kaldırmaya zorlar: bu da bir beşeri zaaftır ki, hem insan hem de tabiat zarar görür.

Kitabı okuyanlar 5.710 okur

 • Yelda Özcan
 • ayşe
 • Nemesis
 • Birsen Uysal
 • Sümeyye Sarıkaya
 • Dudu ay
 • Ayşe Gürsu
 • Selçuk Korkmaz
 • M. Ali Ceylan
 • Mehmet yıldırım

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0.2 (3)
8
%0.1 (2)
7
%0.1 (1)
6
%0.1 (1)
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları