Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı) Bütün Eserleri 1

8,2/10  (663 Oy) · 
2.157 okunma  · 
547 beğeni  · 
7.905 gösterim
Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream’e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesi son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatılıyor. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754942927
 • Orijinal Adı:
  The Old Man And The Sea
 • Çeviri:
  Orhan Azizoğlu
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

SPOİLER yok ama sirf şikayet ettiğiniz için vardır diye düzelteyim.

Duru, sakin, yalın ve etkileyici bir anlatımdı. Bir başladım bitirene kadar bırakamamıştım. Bu akşam aklıma geldi yine okudum. Zaten Nobel Edebiyat ödülleri hep bu yalın sıkmayan anlatımlı kitaplara veriliyor. En azından benim okuduğum ödüllü kitaplar bu tarz anlatıma sahipti.

Yaşlı balıkçımız 90 yaşına merdiven dayamış. Hayatının en büyük balığını tutarken kendini parçalamış ve büyük bir savaş vermiştir. Balıkçı kendi kendine çok güzel diyaloglar kuruyordu. İnce bir kitap bir akşamda bitirilebilir. En kısa zamanda okuduklarım listesine eklemeniz gerekiyor. Çünkü sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor.

Kıvılcım Y. 
 02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hemingway'in yaşlı olmanın zorluklarını anlattığı bu romanı bana bir zamanlar babamın armağan ettiği Orson Welles'in "I Know What It Is To Be Young"* şarkısını anımsattı. Bu çok sevdiğim şarkıyla özdeşleştirdiğim için çok daha fazla anlam kazandı kitap bende.

Yaşlı balıkçının okyanusun ortasında yakaladığı dev kılıç balığıyla olan mücadelesinde ve geri dönüş yolculuğunda yaşadığı tüm talihsizliklere rağmen hala yaşamın güzel olduğunu söylemesi, verdiği mücadeleden hiçbir şekilde vazgeçmeyişi aslında her yaş grubuna örnek olacak nitelikte. Yaşlı balıkçının kendi kendine olan diyalogları Hemingway'ın akıcı ve sade diliyle birlikte ilerlerken kitapta sıklıkla tekrar eden "Keşke çocukta burda olsaydı" cümlesi de -her ne kadar Hemingway sembolizmden uzak bir kitap olduğunu belirtse de- gençliğe seslenişini, ona duyulan özlemini temsil ediyormuş hissine sürükledi beni. Santiago'ya yaşlılığına ve yaşlılığın getirdiği kusurlarına rağmen sevgiyle sonsuz hizmet eden küçük çocuk ise kitabın en çok beğendiğim detaylarının başında geliyor.

Bir çırpıda okunabilecek bu eser, hem Hemingway ile tanışma kitabım oldu hem de tavsiye edeceklerim arasında yerini aldı.

Keyifli okumalar.
*https://youtu.be/QDnXEllpelQ

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı) benzeri kitaplar

Leva 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir adam düşünün, geçimini denizlerden okyanuslardan sağlayan, yaşlı, eski gücünden yoksun ancak tertemiz bir adam. Yakaladığı kılıç balığıyla birlikte başlayan serüvende çektiği zorlukların üstesinden gelen bir adam. Yaşamak iyi şeydir diyor bu adam. Her şeye rağmen yaşamak... Hayata karşı mücadelesini sonuna kadar veriyor, umutsuzluk zerre kadar yok hücrelerinde, talihsizlikler göbek adı olmuş, imkansızlıklarda hep bir yeni çözümle yeniden doğan yaşlı ama yaşamayı seven bir adam... Ernest Hemingway bu sade, tertemiz anlatımıyla kesinlikle çok daha şeyler de düşündürtüyor size. Karakteri yaşatıyor, yaşlı adam siz oluyorsunuz, onunla birlikte mücadele ediyor, onunla birlikte hayaller kurup, hep umutla düşünüyorsunuz... Birçok engel birçok talihsizlik birçok istemedigmiz ummadığımız durumlarla karşılaşıyoruz her gün. Fakat kimi zaman moralimizi bozup yakınıyoruz, kimi zaman hemen pes ediyoruz, kimi zaman umudumuzu kaybedip savaşmayı bırakıyoruz. Peki ya yaşamak? Yaşamayı hiç ama hiç bırakmıyoruz; çünkü yaşamak iyi şeydir... İyi okumalar...

Elifnur 
02 Şub 16:16 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

İlk defa bir yazarı okuyacağım zaman romanına önyargıyla yaklaşmam, çok beklentiyle dolup taşmam. Merakla başlarım okumaya. Ve her yeni yazar ya da yeni bir kitap farklı bir dünyanın kapısını açar, beni her zaman heyecanlandırır. Ernest Hemingway de ilk defa okuduğum bir yazar ve bana denizlerin kapısını açtı.

Dili akıcı ve sade, etkileyici bir anlatım. Okumadım da bir tabloyu seyrettim sanki.

Yaşlı bir balıkçımız var, kendisine talihsiz diyor çünkü seksen dört gündür deniz onu eli boş gönderiyor evine. Tabi ki hep böyle talihsiz değildi ama artık yaşlı ve Hemingway yaşlılığın zorluklarını çok güzel anlatmış. Yaşlı balıkçının yanında bir de balıkçılığı öğrettiği çocuk var. Bu öyle bir çocuk ki vefalı evlat dedikleri bu olsa gerek. Yaşlı balıkçı ise hep ona ihtiyaç duyuyor 'ah keşke yanımda çocuk olsaydı'... Aslında diyor ki ah keşke gençliğim elden gitmeseydi...

Evet belki talihsiz, yaşlı, yorgun artık pes etmeli, bırakmalı çabalamayı ama yok o bırakmıyor diyor ki: yaşamak iyi şey. Son seferinde de, denizden eli boş döndüğünde vazgeçmiyor ve yarın tekrar denize açılma planları yapıyor.

Bu roman bana yaşamı asla bırakmamalı, dedi. Yaşamak zor, zaten dünyada ne kolay ki! Ama her şeye rağmen yaşamak iyi şey.
İyi okumalar!!

melisa udcu 
04 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ernest Hemingway‘in başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen Yaşlı Adam ve Deniz. Yazar, 1930’larda, Florida’da yaşadığı dönemde Pillar isimli bir balıkçı teknesi satın almış. Bu tekne ve o dönemdeki balıkçılık tecrübesi , “Yaşlı Adam ve Deniz” i yazarken esin kaynağı olmuş Hemingway’e. bunu bir siteden öğrendim. bir oturuşta okunabilecek kitaplardan. Hem çok sade bir anlatım, okuyucuyu hiç yormadan anlatıyor derdini, hem de yaşlı adamla birlikte sen de yaşıyorsun bütün o macerayı. sadece bir kaç bölümde sorun yaşadım belki yorgunluğumdan belkide çevirisinde birkaç eksiklik vardı. Vazgeçmeyişini, cesaretini okudukça sen de onunla birlikte motive oluyorsun.yalnızca sonuç değil sonuca ulaşmak için verilen mücadele de çok değerlidir sonucu çıkarılabilir.

Dolunay Hamurcu 
 15 Oca 14:11 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Bu kısa ve akıcı öykümüzün iki kahramanı var: Santiago ve Manolin. Santiago ne kadar yaşlıysa Manolin o kadar genç. Manolin ne kadar deniz hakkında öğrenmeye hevesli ise Santiago o kadar bilge deniz konusunda. Aralarındaki yaş farkı dostluklarına engel değil fakat Manolin'in ailesi Santiago ile çalışmasını istemez ve başka bir balıkçının yanına verir. Çünkü Santiago şanssızdır: 85 gün boyunca bir balık tutamadığı bile olmuştur. Kitap Santiago'nun tek başına denize açılmasını ve denizde 3 gün geçirmesini anlatır görünürde. Ama çok fazla alt metin var satır aralarında. Santiago'nun elindekine sahip çıkmak için savaşması, zorluklar karşısında pes etmemesi, elindeki imkanlarla yaratıcı çözümler bulması, şanssızlığından muzdaripliği hepsi bu kitapta. Öyleyse bu kitap hayat değil de nedir.

Emre Ö. 
19 Tem 2015 · Puan vermedi

"biriyle konuşmanın, kendi kendine konuşmaktan, denizle konuşmaktan çok daha güzel olduğunu farketti." diyor kitapta. ve roman kahramanı kendi kendine " keşke açılmasaydım, keşke çocuk yanımda olsaydı, keşke balığı yakalamasaydım" diye sayıklayıp duruyor. ama artık herşeyin çok geç olduğunu anlıyor.bir hedef uğruna neleri kaybediyor insan? sıcak bir yatak konuşacak bir insan ve daha niceleri. az'lığımızla yetinmeliyiz . çok açılırsak zira...boğuluruz..
eğer siz de çalışıp didinip hiç bir hayalinizi gerçekleştiremediyseniz.evet siz ide htiyar balıkçısınız.

Bekir İstanbul 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İhtiyar adam kendi kendine konuşuyordu. İhtiyar adam koskoca okyanusta yapayalnızdı. İhtiyar adam denizle, kuşlarla, balıkla, geceyle konuşuyordu. İhtiyar adam uçsuz bucaksız denizle, devasa, inatçı balıkla ve kendi yalnızlığıyla hiç pes etmeden mücadele ediyordu. Keşke çocukta yanında olsaydı. Keşke hayır demeseydi çocuğa. Keşke bu kadar açılmasaydı...

Bütün bir hikaye küçük bir teknede geçiyor ama okuyucuyu hiç sıkmıyor. İşte bu hikayeyi bukadar ünlü yapan yazarın bu başarısı bence. Okunması elzem olan kitaplardan...

Nurhan Işkın 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yıllar önce okuyupta tadı belleğimde kalan ender kitaplardan bir tanesi...
Yaşlı balıkçının kendi ile olan konuşma dialogları ve bir balığı yakalamak için günlerce peşinden gitmesi, amaçına ulaşmak için verdiği sabırlı ve azimli hikayesi...
Henüz okumamış olanların mutlaka okumasını tavsiye ederim...

Burcu Bozkurt 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

tam seksen dört gündür tek bir balık bile tutamayan ihtiyar bir balıkçının varlığından haberdar ederek başlıyor kitap. sonra ihtiyar balıkçı yanına okuru da alıp seksen beşinci günde şansını tekrar denemek için açılıyor denize. o küçük sandalda ihtiyarın yanında ben de varım aslında ve denizin sesini işitip, tuzunun keskin kokusunu duyuyorum. dalgaların sandala vurup köpüklenmesini görüyor, rüzgarda yüzümde serinlik de hissediyorum. sonra ihtiyarın bir balık bulup onun için savaşmasına şahit oluyorum. o bir gün içinde belki sonsuzu yaşıyoruz birlikte. kuşlarla bile konuşuyoruz.
sanki okumadım da o sandalda denizin akıntısında ben kürek çektim. işte öyle bir kitap yaşlı adam ve deniz. okumaktan çok yaşamayı deneyimletiyor aslında. dinlemeyi bilirse deniz bile konuşurmuş insanla.

Kitaptan 197 Alıntı

Elif Kimya 
 26 Nis 2017 · Kitabı okudu

"Okyanus böyle vahşi ve acımasız olurken zavallı kuşlar niye böyle narin ve güzel yaratılmış acaba?"

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 26)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 26)
Murat Sezgin 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...Borç almaktan hoşlanmam. Bir defa borca alıştın mı sonra dilenirsin.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 15 - Bilgi Yayınevi)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 15 - Bilgi Yayınevi)
Aysel 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan yenilmek için yaratılmadı" dedi dokunaklı bir sesle; "Ademoğlu mahvolur ama yenilmez."

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest HemingwayYaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway
Fatmanur Tali 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İhtiyarlar niye öyle şafakla uyanırlar bilmem. Günü azıcık daha uzun yaşayabilmek için mi acep?

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest HemingwayYaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway
Derya Yalınkılıç 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şans
Her gün yeni bir başlangıçtır. Elbette insanın şansa da ihtiyacı var. Ama önce gerekeni yapmalı ki, şans kapıyı çaldığında insan hazır bulunsun!

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest HemingwayYaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway
Muzaffer Akar 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...bunu yüksek sesle söylememişti; çünkü iyi şeyler yüksek sesle söylenirse olmayıverirdi.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 41)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 41)
Dolunay Hamurcu 
13 Oca 17:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şans değişik biçimlerde çıkar insanın karşısına. Kim tanıyabilir ki onu? Yine de ne biçimde olursa olsun, karşılığında ne isterlerse ödeyip biraz almak isterdim.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 81 - Oda yayınları 1. Baskı (1981))Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 81 - Oda yayınları 1. Baskı (1981))
Küçük Hans. 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İhtiyar balıkçı hiçbir zaman ne umudunu, ne de güvenini yitirmişti. Ancak tüm bunlar, dinginliğe koşan meltem rüzgârları gibi giderek azalıyordu.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest HemingwayYaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway
20 /

Kitapla ilgili 1 Haber

“Her Çocuk Küçük Prens’i, Her Yetişkin Yaşlı Adam ve Deniz’i Okumalı”
“Her Çocuk Küçük Prens’i, Her Yetişkin Yaşlı Adam ve Deniz’i Okumalı” Ernest Hemingway'nin Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödüllü başyapıtı "Yaşlı Adam ve Deniz" kitabı için güzel bir tanıtım yazısı...