Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı)Ernest Hemingway

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.354
Gösterim
Adı:
Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı)
Alt başlık:
Bütün Eserleri 1
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
136
ISBN:
9789754942927
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Old Man And The Sea
Çeviri:
Orhan Azizoğlu
Yayınevi:
Bilgi Yayınları
Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream’e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesi son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatılıyor. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.
SPOİLER yok ama sirf şikayet ettiğiniz için vardır diye düzelteyim.

Duru, sakin, yalın ve etkileyici bir anlatımdı. Bir başladım bitirene kadar bırakamamıştım. Bu akşam aklıma geldi yine okudum. Zaten Nobel Edebiyat ödülleri hep bu yalın sıkmayan anlatımlı kitaplara veriliyor. En azından benim okuduğum ödüllü kitaplar bu tarz anlatıma sahipti.

Yaşlı balıkçımız 90 yaşına merdiven dayamış. Hayatının en büyük balığını tutarken kendini parçalamış ve büyük bir savaş vermiştir. Balıkçı kendi kendine çok güzel diyaloglar kuruyordu. İnce bir kitap bir akşamda bitirilebilir. En kısa zamanda okuduklarım listesine eklemeniz gerekiyor. Çünkü sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor.
Bir adam düşünün, geçimini denizlerden okyanuslardan sağlayan, yaşlı, eski gücünden yoksun ancak tertemiz bir adam. Yakaladığı kılıç balığıyla birlikte başlayan serüvende çektiği zorlukların üstesinden gelen bir adam. Yaşamak iyi şeydir diyor bu adam. Her şeye rağmen yaşamak... Hayata karşı mücadelesini sonuna kadar veriyor, umutsuzluk zerre kadar yok hücrelerinde, talihsizlikler göbek adı olmuş, imkansızlıklarda hep bir yeni çözümle yeniden doğan yaşlı ama yaşamayı seven bir adam... Ernest Hemingway bu sade, tertemiz anlatımıyla kesinlikle çok daha şeyler de düşündürtüyor size. Karakteri yaşatıyor, yaşlı adam siz oluyorsunuz, onunla birlikte mücadele ediyor, onunla birlikte hayaller kurup, hep umutla düşünüyorsunuz... Birçok engel birçok talihsizlik birçok istemedigmiz ummadığımız durumlarla karşılaşıyoruz her gün. Fakat kimi zaman moralimizi bozup yakınıyoruz, kimi zaman hemen pes ediyoruz, kimi zaman umudumuzu kaybedip savaşmayı bırakıyoruz. Peki ya yaşamak? Yaşamayı hiç ama hiç bırakmıyoruz; çünkü yaşamak iyi şeydir... İyi okumalar...

Benzer kitaplar

 • İnci
  8.2/10 (875 Oy)722 beğeni2.619 okunma234 alıntı11.424 gösterim
 • Ütopya
  8.3/10 (570 Oy)545 beğeni1.937 okunma592 alıntı12.836 gösterim
 • Ölü Canlar
  7.7/10 (652 Oy)583 beğeni2.572 okunma543 alıntı13.912 gösterim
 • Bir İdam Mahkumunun Son Günü
  8.6/10 (1.022 Oy)853 beğeni2.637 okunma523 alıntı19.265 gösterim
 • Don Quijote
  8.7/10 (404 Oy)340 beğeni1.838 okunma224 alıntı7.198 gösterim
 • Siddhartha
  8.5/10 (1.012 Oy)843 beğeni2.613 okunma444 alıntı16.894 gösterim
 • Vahşetin Çağrısı
  8.3/10 (674 Oy)577 beğeni2.048 okunma199 alıntı12.178 gösterim
 • Hamlet
  8.9/10 (726 Oy)725 beğeni2.529 okunma603 alıntı22.522 gösterim
 • Romeo ve Juliet
  8.7/10 (666 Oy)618 beğeni2.572 okunma531 alıntı16.690 gösterim
 • Diriliş
  8.6/10 (569 Oy)565 beğeni2.014 okunma399 alıntı14.306 gösterim
Hemingway'in yaşlı olmanın zorluklarını anlattığı bu romanı bana bir zamanlar babamın armağan ettiği Orson Welles'in "I Know What It Is To Be Young"* şarkısını anımsattı. Bu çok sevdiğim şarkıyla özdeşleştirdiğim için çok daha fazla anlam kazandı kitap bende.

Yaşlı balıkçının okyanusun ortasında yakaladığı dev kılıç balığıyla olan mücadelesinde ve geri dönüş yolculuğunda yaşadığı tüm talihsizliklere rağmen hala yaşamın güzel olduğunu söylemesi, verdiği mücadeleden hiçbir şekilde vazgeçmeyişi aslında her yaş grubuna örnek olacak nitelikte. Yaşlı balıkçının kendi kendine olan diyalogları Hemingway'ın akıcı ve sade diliyle birlikte ilerlerken kitapta sıklıkla tekrar eden "Keşke çocukta burda olsaydı" cümlesi de -her ne kadar Hemingway sembolizmden uzak bir kitap olduğunu belirtse de- gençliğe seslenişini, ona duyulan özlemini temsil ediyormuş hissine sürükledi beni. Santiago'ya yaşlılığına ve yaşlılığın getirdiği kusurlarına rağmen sevgiyle sonsuz hizmet eden küçük çocuk ise kitabın en çok beğendiğim detaylarının başında geliyor.

Bir çırpıda okunabilecek bu eser, hem Hemingway ile tanışma kitabım oldu hem de tavsiye edeceklerim arasında yerini aldı.

Keyifli okumalar.
*https://youtu.be/QDnXEllpelQ
İlk defa bir yazarı okuyacağım zaman romanına önyargıyla yaklaşmam, çok beklentiyle dolup taşmam. Merakla başlarım okumaya. Ve her yeni yazar ya da yeni bir kitap farklı bir dünyanın kapısını açar, beni her zaman heyecanlandırır. Ernest Hemingway de ilk defa okuduğum bir yazar ve bana denizlerin kapısını açtı.

Dili akıcı ve sade, etkileyici bir anlatım. Okumadım da bir tabloyu seyrettim sanki.

Yaşlı bir balıkçımız var, kendisine talihsiz diyor çünkü seksen dört gündür deniz onu eli boş gönderiyor evine. Tabi ki hep böyle talihsiz değildi ama artık yaşlı ve Hemingway yaşlılığın zorluklarını çok güzel anlatmış. Yaşlı balıkçının yanında bir de balıkçılığı öğrettiği çocuk var. Bu öyle bir çocuk ki vefalı evlat dedikleri bu olsa gerek. Yaşlı balıkçı ise hep ona ihtiyaç duyuyor 'ah keşke yanımda çocuk olsaydı'... Aslında diyor ki ah keşke gençliğim elden gitmeseydi...

Evet belki talihsiz, yaşlı, yorgun artık pes etmeli, bırakmalı çabalamayı ama yok o bırakmıyor diyor ki: yaşamak iyi şey. Son seferinde de, denizden eli boş döndüğünde vazgeçmiyor ve yarın tekrar denize açılma planları yapıyor.

Bu roman bana yaşamı asla bırakmamalı, dedi. Yaşamak zor, zaten dünyada ne kolay ki! Ama her şeye rağmen yaşamak iyi şey.
İyi okumalar!!
Ernest Hemingway‘in başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen Yaşlı Adam ve Deniz. Yazar, 1930’larda, Florida’da yaşadığı dönemde Pillar isimli bir balıkçı teknesi satın almış. Bu tekne ve o dönemdeki balıkçılık tecrübesi , “Yaşlı Adam ve Deniz” i yazarken esin kaynağı olmuş Hemingway’e. bunu bir siteden öğrendim. bir oturuşta okunabilecek kitaplardan. Hem çok sade bir anlatım, okuyucuyu hiç yormadan anlatıyor derdini, hem de yaşlı adamla birlikte sen de yaşıyorsun bütün o macerayı. sadece bir kaç bölümde sorun yaşadım belki yorgunluğumdan belkide çevirisinde birkaç eksiklik vardı. Vazgeçmeyişini, cesaretini okudukça sen de onunla birlikte motive oluyorsun.yalnızca sonuç değil sonuca ulaşmak için verilen mücadele de çok değerlidir sonucu çıkarılabilir.
Bu kısa ve akıcı öykümüzün iki kahramanı var: Santiago ve Manolin. Santiago ne kadar yaşlıysa Manolin o kadar genç. Manolin ne kadar deniz hakkında öğrenmeye hevesli ise Santiago o kadar bilge deniz konusunda. Aralarındaki yaş farkı dostluklarına engel değil fakat Manolin'in ailesi Santiago ile çalışmasını istemez ve başka bir balıkçının yanına verir. Çünkü Santiago şanssızdır: 85 gün boyunca bir balık tutamadığı bile olmuştur. Kitap Santiago'nun tek başına denize açılmasını ve denizde 3 gün geçirmesini anlatır görünürde. Ama çok fazla alt metin var satır aralarında. Santiago'nun elindekine sahip çıkmak için savaşması, zorluklar karşısında pes etmemesi, elindeki imkanlarla yaratıcı çözümler bulması, şanssızlığından muzdaripliği hepsi bu kitapta. Öyleyse bu kitap hayat değil de nedir.
"biriyle konuşmanın, kendi kendine konuşmaktan, denizle konuşmaktan çok daha güzel olduğunu farketti." diyor kitapta. ve roman kahramanı kendi kendine " keşke açılmasaydım, keşke çocuk yanımda olsaydı, keşke balığı yakalamasaydım" diye sayıklayıp duruyor. ama artık herşeyin çok geç olduğunu anlıyor.bir hedef uğruna neleri kaybediyor insan? sıcak bir yatak konuşacak bir insan ve daha niceleri. az'lığımızla yetinmeliyiz . çok açılırsak zira...boğuluruz..
eğer siz de çalışıp didinip hiç bir hayalinizi gerçekleştiremediyseniz.evet siz ide htiyar balıkçısınız.
İhtiyar adam kendi kendine konuşuyordu. İhtiyar adam koskoca okyanusta yapayalnızdı. İhtiyar adam denizle, kuşlarla, balıkla, geceyle konuşuyordu. İhtiyar adam uçsuz bucaksız denizle, devasa, inatçı balıkla ve kendi yalnızlığıyla hiç pes etmeden mücadele ediyordu. Keşke çocukta yanında olsaydı. Keşke hayır demeseydi çocuğa. Keşke bu kadar açılmasaydı...

Bütün bir hikaye küçük bir teknede geçiyor ama okuyucuyu hiç sıkmıyor. İşte bu hikayeyi bukadar ünlü yapan yazarın bu başarısı bence. Okunması elzem olan kitaplardan...
Yıllar önce okuyupta tadı belleğimde kalan ender kitaplardan bir tanesi...
Yaşlı balıkçının kendi ile olan konuşma dialogları ve bir balığı yakalamak için günlerce peşinden gitmesi, amaçına ulaşmak için verdiği sabırlı ve azimli hikayesi...
Henüz okumamış olanların mutlaka okumasını tavsiye ederim...
Yazarı gerçekten çok seviyorum.O kadar güzel ve samimi bir anlatımı vardı ki o kitapta...Bütün kitapta sadece 1 günü anlatıyor.Hatta kitapta sadece adamın 1 gün boyunca 1 balığı tutmaya çalışmasını anlatıyor.Böyle söyleyince komik geliyor ama gerçekten çok güzel bir kitaptı.Okumanızı gerçekten öneririm.
tam seksen dört gündür tek bir balık bile tutamayan ihtiyar bir balıkçının varlığından haberdar ederek başlıyor kitap. sonra ihtiyar balıkçı yanına okuru da alıp seksen beşinci günde şansını tekrar denemek için açılıyor denize. o küçük sandalda ihtiyarın yanında ben de varım aslında ve denizin sesini işitip, tuzunun keskin kokusunu duyuyorum. dalgaların sandala vurup köpüklenmesini görüyor, rüzgarda yüzümde serinlik de hissediyorum. sonra ihtiyarın bir balık bulup onun için savaşmasına şahit oluyorum. o bir gün içinde belki sonsuzu yaşıyoruz birlikte. kuşlarla bile konuşuyoruz.
sanki okumadım da o sandalda denizin akıntısında ben kürek çektim. işte öyle bir kitap yaşlı adam ve deniz. okumaktan çok yaşamayı deneyimletiyor aslında. dinlemeyi bilirse deniz bile konuşurmuş insanla.
Çok bilindik gibi görünse de yazarın şahane anlatımıyla çok güçlü bir hikayeye dönüşüyor...Etkileyici bir kitap...Herkesin sevebileceği yaşlı bir adamın ilginç öyküsü ..Çok sevdim ..
Her gün yeni bir başlangıçtır. Elbette insanın şansa da ihtiyacı var. Ama önce gerekeni yapmalı ki, şans kapıyı çaldığında insan hazır bulunsun!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı)
Alt başlık:
Bütün Eserleri 1
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
136
ISBN:
9789754942927
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Old Man And The Sea
Çeviri:
Orhan Azizoğlu
Yayınevi:
Bilgi Yayınları
Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream’e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesi son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatılıyor. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.

Kitabı okuyanlar 2.402 okur

 • Kevser BEGEN
 • Burak Ülke
 • Şebnem Şibumi
 • Hacer Büșra
 • Hazal
 • hayal_bulutu
 • Fatıma Keloğlu
 • Sena Duman
 • Burcu Çakırlar
 • Cansel Yalçın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.4
14-17 Yaş
%6.9
18-24 Yaş
%24.5
25-34 Yaş
%30.5
35-44 Yaş
%21.2
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.1
Erkek
%39.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.8 (168)
9
%21.7 (160)
8
%27.6 (204)
7
%17.9 (132)
6
%5.6 (41)
5
%1.6 (12)
4
%1.4 (10)
3
%0.4 (3)
2
%0.8 (6)
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları