Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı) Bütün Eserleri 1

8,2/10  (338 Oy) · 
1.206 okunma  · 
271 beğeni  · 
2.192 gösterim
Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream’e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesi son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatılıyor. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754942927
 • Orijinal Adı:
  The Old Man And The Sea
 • Çeviri:
  Orhan Azizoğlu
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 05 Ağu 22:57 · Kitabı okudu

SPOİLER yok ama sirf şikayet ettiğiniz için vardır diye düzelteyim.

Duru, sakin, yalın ve etkileyici bir anlatımdı. Bir başladım bitirene kadar bırakamamıştım. Bu akşam aklıma geldi yine okudum. Zaten Nobel Edebiyat ödülleri hep bu yalın sıkmayan anlatımlı kitaplara veriliyor. En azından benim okuduğum ödüllü kitaplar bu tarz anlatıma sahipti.
Yaşlı balıkçımız 90 yaşına merdiven dayamış. Hayatının en büyük balığını tutarken kendini parçalamış ve büyük bir savaş vermiştir. Balıkçı kendi kendine çok güzel diyaloglar kuruyordu. İnce bir kitap bir akşamda bitirilebilir. En kısa zamanda okuduklarım listesine eklemeniz gerekiyor. Çünkü sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor.

UĞURCAN KOÇ 
18 Nis 12:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir adam düşünün, geçimini denizlerden okyanuslardan sağlayan, yaşlı, eski gücünden yoksun ancak tertemiz bir adam. Yakaladığı kılıç balığıyla birlikte başlayan serüvende çektiği zorlukların üstesinden gelen bir adam. Yaşamak iyi şeydir diyor bu adam. Her şeye rağmen yaşamak... Hayata karşı mücadelesini sonuna kadar veriyor, umutsuzluk zerre kadar yok hücrelerinde, talihsizlikler göbek adı olmuş, imkansızlıklarda hep bir yeni çözümle yeniden doğan yaşlı ama yaşamayı seven bir adam... Ernest Hemingway bu sade, tertemiz anlatımıyla kesinlikle çok daha şeyler de düşündürtüyor size. Karakteri yaşatıyor, yaşlı adam siz oluyorsunuz, onunla birlikte mücadele ediyor, onunla birlikte hayaller kurup, hep umutla düşünüyorsunuz... Birçok engel birçok talihsizlik birçok istemedigmiz ummadığımız durumlarla karşılaşıyoruz her gün. Fakat kimi zaman moralimizi bozup yakınıyoruz, kimi zaman hemen pes ediyoruz, kimi zaman umudumuzu kaybedip savaşmayı bırakıyoruz. Peki ya yaşamak? Yaşamayı hiç ama hiç bırakmıyoruz; çünkü yaşamak iyi şeydir... İyi okumalar...

Emre Ö. 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"biriyle konuşmanın, kendi kendine konuşmaktan, denizle konuşmaktan çok daha güzel olduğunu farketti." diyor kitapta. ve roman kahramanı kendi kendine " keşke açılmasaydım, keşke çocuk yanımda olsaydı, keşke balığı yakalamasaydım" diye sayıklayıp duruyor. ama artık herşeyin çok geç olduğunu anlıyor.bir hedef uğruna neleri kaybediyor insan? sıcak bir yatak konuşacak bir insan ve daha niceleri. az'lığımızla yetinmeliyiz . çok açılırsak zira...boğuluruz..
eğer siz de çalışıp didinip hiç bir hayalinizi gerçekleştiremediyseniz.evet siz ide htiyar balıkçısınız.

melisa udcu 
04 May 09:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ernest Hemingway‘in başyapıtlarından birisi olarak kabul edilen Yaşlı Adam ve Deniz. Yazar, 1930’larda, Florida’da yaşadığı dönemde Pillar isimli bir balıkçı teknesi satın almış. Bu tekne ve o dönemdeki balıkçılık tecrübesi , “Yaşlı Adam ve Deniz” i yazarken esin kaynağı olmuş Hemingway’e. bunu bir siteden öğrendim. bir oturuşta okunabilecek kitaplardan. Hem çok sade bir anlatım, okuyucuyu hiç yormadan anlatıyor derdini, hem de yaşlı adamla birlikte sen de yaşıyorsun bütün o macerayı. sadece bir kaç bölümde sorun yaşadım belki yorgunluğumdan belkide çevirisinde birkaç eksiklik vardı. Vazgeçmeyişini, cesaretini okudukça sen de onunla birlikte motive oluyorsun.yalnızca sonuç değil sonuca ulaşmak için verilen mücadele de çok değerlidir sonucu çıkarılabilir.

Bekir İstanbul 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İhtiyar adam kendi kendine konuşuyordu. İhtiyar adam koskoca okyanusta yapayalnızdı. İhtiyar adam denizle, kuşlarla, balıkla, geceyle konuşuyordu. İhtiyar adam uçsuz bucaksız denizle, devasa, inatçı balıkla ve kendi yalnızlığıyla hiç pes etmeden mücadele ediyordu. Keşke çocukta yanında olsaydı. Keşke hayır demeseydi çocuğa. Keşke bu kadar açılmasaydı...

Bütün bir hikaye küçük bir teknede geçiyor ama okuyucuyu hiç sıkmıyor. İşte bu hikayeyi bukadar ünlü yapan yazarın bu başarısı bence. Okunması elzem olan kitaplardan...

Nurhan Işkın 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yıllar önce okuyupta tadı belleğimde kalan ender kitaplardan bir tanesi...
Yaşlı balıkçının kendi ile olan konuşma dialogları ve bir balığı yakalamak için günlerce peşinden gitmesi, amaçına ulaşmak için verdiği sabırlı ve azimli hikayesi...
Henüz okumamış olanların mutlaka okumasını tavsiye ederim...

HÜLYA BİLGİN 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok bilindik gibi görünse de yazarın şahane anlatımıyla çok güçlü bir hikayeye dönüşüyor...Etkileyici bir kitap...Herkesin sevebileceği yaşlı bir adamın ilginç öyküsü ..Çok sevdim ..

şule uzundere 
25 Oca 12:01 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Geçen sene tanıştığım yazarlardan biri de Ernest Hemingway’di. Tanışma için yazarın diğer kitaplarına oranla daha kısa olan ve 100 Temel Eser listesinde olan Yaşlı Adam ve Deniz kitabını seçtim. Kitapta yaşlı bir balıkçının dev kılıç balığıyla mücadelesi anlatılıyor. Böyle yazınca konusu kulağa basit gelebilir ama emin olun kitap basit değil. Kitabı sanki bir aksiyon filmi izliyormuşum gibi okudum. İyi yazarlık bu değil midir? Konunun ne olduğunun çok da önemi yoktur. Yazar kelimeleriyle cümleleriyle üslubuyla sizi büyüler. Hemingway de Yaşlı Adam ve Deniz’de beni büyüledi. Kesinlikle yazarın okuyacağım son kitabı olmayacak. Elimde Silahlara Veda kitabı var. O kitabını da bu kadar beğenirsem yazarın külliyatını okuyacağım.

Nazan gercek 
08 Şub 23:16 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 9/10 puan

Yazarla ilk tanışmam ve iyiki bu kitabı seçmişim yazarın kalemi o kadar iyiki şu gibi akıp gidiyor kitap yazar amacı uğruna koskoca deniz ve kendisiyle savaş içine giriyor. Acaba kim kazanacak okunmaya değen super bir kitap iyi akşamlar kitap dostlari. ........

İsmail Altunbüker 
 24 Tem 14:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşlı Adam ve Deniz / İhtiyar Balıkçı
Ernest Hemingway'ın yazdığı ilk 1952 tarihinde yayınlanan tam 136 sayfa masalsı bir eser.

Kitabın iyi yönleri akıcı bir kitap, kolay okunuyor ve kısa konu olarak da güzel, iyi kurgulanmış klasik bir eser.

Kitabın kötü yönleri kitap bir çırpıda bitiyor, neden böyle yaptınız kardeşim :)) Tabi şaka yapıyorum. Öyle kötü falan yönü yok çabuk okunan bir kitap.

Kitabın konusu yıllardır denizcilikle geçimini sağlayan, yaşlı bir adamın hayat mücadelesini anlatıyor. Yaşlılığın zorluklarını, yalnızlığın getirdiği sıkıntıları, işlerinin ters gitmesinden ötürü yiyecek yemeği bile zor buluyor. Neyse ki eskiden yanında çalışan ufak bir çocuk var, ona baba gibi sahip çıkıyor. Akşamları kahvesini ve çayını ısmarlıyor. Sabah olunca kahvaltı ve kahve içiyorlar. Yaşlı adam yine bir sabah balığa gidiyor ve olanlar oluyor. Dev bir kılınç balığı oltasına takılıyor, ne pahasına olursa, olsun o balığı yakalamadan geri dönmek istemiyor. Zavallı yaşlı adamın denizde başına gelmeyen kalmıyor.

Sonuç kitap güzeldi, yaşlı olmanın ve yalnız olmanın zorluklarını anlatan bir kitap. Ne olursa olsun hayat güzel ve yaşamaya değer, asla mücadeleden vazgeçmek yok. Bize pes etmemizi, karamsar olmamamızı ve sevdiklerimize sahip çıkmamızı masalsı bir anlatımla kaleme alan bir yazar. Zaten Nobel ödüllü ve o ödülü fazlasıyla hak eden bir yazar. Klasik basit bir konuyu çok güzel ve net bir anlatımla bizlere sunuyor. Okuyan, okuyacak olan her okuyucuya keyifli okumalar dilerim. En güzel, en tatlı kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Kitaptan 109 Alıntı

Elif Kimya S. 
 26 Nis 13:53 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Okyanus böyle vahşi ve acımasız olurken zavallı kuşlar niye böyle narin ve güzel yaratılmış acaba?"

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 26)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 26)
Murat Sezgin 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...Borç almaktan hoşlanmam. Bir defa borca alıştın mı sonra dilenirsin.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 15 - Bilgi Yayınevi)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 15 - Bilgi Yayınevi)
Aysel 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İnsan yenilmek için yaratılmadı" dedi dokunaklı bir sesle; "Ademoğlu mahvolur ama yenilmez."

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest HemingwayYaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway
Fatmanur Tali 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İhtiyarlar niye öyle şafakla uyanırlar bilmem. Günü azıcık daha uzun yaşayabilmek için mi acep?

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest HemingwayYaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway
Derya Yalınkılıç 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şans
Her gün yeni bir başlangıçtır. Elbette insanın şansa da ihtiyacı var. Ama önce gerekeni yapmalı ki, şans kapıyı çaldığında insan hazır bulunsun!

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest HemingwayYaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway
Muzaffer Akar 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...bunu yüksek sesle söylememişti; çünkü iyi şeyler yüksek sesle söylenirse olmayıverirdi.

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 41)Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway (Sayfa 41)

Kitapla ilgili 1 Haber

“Her Çocuk Küçük Prens’i, Her Yetişkin Yaşlı Adam ve Deniz’i Okumalı”
“Her Çocuk Küçük Prens’i, Her Yetişkin Yaşlı Adam ve Deniz’i Okumalı” Ernest Hemingway'nin Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödüllü başyapıtı "Yaşlı Adam ve Deniz" kitabı için güzel bir tanıtım yazısı...