Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor Salih Bozok'un Anıları

8,7/10  (21 Oy) · 
52 okunma  · 
21 beğeni  · 
990 gösterim
Daha 1912 yılında "vatanın mutlaka selamet bulacağına" ilişkin bir inancın, "memleketi sarsan buhran"a ilişkin teşhislerin ve savaşın muhtemel neticesine ilişkin öngörülerin de izleri ve belgeleri var bu satırlarda...

Bu anılarda bir an yılgınlığa düşerek emekli olup köşesine çekilmeyi düşünen...

Enver Paşa'ya, "Makamınızda gözüm yok, o makam bana küçük gelir," diye meydan okuyan...

Daha 1919 Ağustosu'nda annesine,"Hareketimizin somut neticelerini pek yakında bütün dünya görecektir," diye yazan...
Esir aldığı Trikopis'e Napoléon'u örnek gösteren...
İzmir'de kendisine diklenen İngiliz konsolosu odasından kovan...
Annesinin mezarı başında ulusal egemenlik yemini eden bir Mustafa Kemal bulacaksınız.

Tabii Latife Hanım'la evlenmelerinin ve boşanmalarının öyküsünü, İnönü'yle küslüklerinin içyüzünü, sofrada kopan kimi kavgaların ilginç ayrıntılarını ve Atatürk'ün hastalığının perde arkasını da...
-Can Dündar-

Can Dündar'ın yayına hazırladığı bu kitapta Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor'da Salih Bozok, Selanik yıllarından başlayarak ölene kadar bir gölge gibi izlediği, hudutsuz bir sevgiyle bağlı olduğu Atatürk'ü ve onunla yaşadıklarını yaşadıklarını anlatıyor, çok değerli mektupları ve seyahat notları eşliğinde.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789750717987
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
27 Nis 23:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kahramanım Atatürk ile ilgili birçok belgesel, kitap ve anı okudum bugüne kadar.. Can Dündar'dan Sarı Zeybek belgeselini, Kurtuluş filmini defalarca izleyip her seferinde yaşlı gözlerle bitirdim hepsini.. Salih Bozok ve Yüce Atatürk'ün dostluğuna izlediğim ve okuduğum her şeyde rastladım tabi ki.. Can Dündar tarafından özenle yayına hazırlanan kitabın, her cümlesini büyük dikkatle okudum. Salih Bozok'un anılarından, hiçbir yerde okuyamayacağım ve birçoğunu ilk kez duyduğum bilgiler edindim. Anılarda; Latife Hanım ve Atatürk arasındaki evlilik ve ayrılık, İsmet İnönü ile Atatürk'ün küslüğüne dair notlar ve mektuplar, Atatürk ve arkadaşlarının Cumhuriyet'i kurmak adına yaptıkları yolculuklardan mektuplar ve Atatürk'ün hastalığı ile ilgili birçok bilgi bulmak mümkün.. Kitap, Yapı Kredi Yayınları arşivinden mektuplar ve fotoğraflarla tamamlanarak harika bir bilgi kaynağına dönüşmüş. Okurken gözyaşlarıma hakim olamadığım Atamın son günlerine de yer vermiş.. Ben e-kitap olarak satın aldım ve okurken hiç zorluk çekmedim.. Yüce Atatürk ile ilgili okuduğum ve en çok beğendiğim eserler arasında ilklerden oldu Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor!

Mehmet Y. 
 08 Mar 09:43 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kişisel hatıralar, günlükler genel tarih için çok önemli ayrıntılardır. Bu nedenle Atatürk'ün hem yaveri hem de çocukluktan beri yakın arkadaşı olan Salih Bozok'un anıları da oldukça önemliydi. Ancak en nihayetinde Can Dündar'ın önsözde dediğini söylemek lazım; Büyük adamların sırlarına ortak olanlar, hiçbir zaman, 'her şeyi' yazmamışlardır.

Büyük Atatürk'ü biraz daha iyi tanımak için ideal bir kitap. Özellikle Trablusgarp mektupları çok ilgi çekiciydi.

Atatürk'ün yaveri salih bozok'un tuttuğu notlardan, atatürk'ün gönderdiği mektuplardan oluşan, salih bozok'un oğlu muzaffer bozok tarafından çıkmış anı kitabı..
Öze sadık kalmak amacıyla eski türkçe kelimlerin bazılarını değiştirmeyip dipnotlarda günümüz türkçe karşılıklarını belirtmiş ki kitabın bu yönünü ayrıca sevdim.
Kitapta atatürk ile latife hanım'ın nasıl evlenip nasıl ayrıldıkları, zübeyde hanım'ın ölümü, mustafa kemal'in yemek sofrası ve orada konuşulanlar...vb olaylar, salih bozok tarafından,tarafsız bir hisle kaleme alınmış.(ama tabi tarafsız olduğu pek söylenemez. Çünkü salih bozok, atatürk'ü ölesiye seviyormuş o kadar ki o öldüğünde intihar etmeye kalkışmış, ama kurşun kalbini biraz geçtiği için ölmemiş.)
Özet olarak geçersem..Atatürk'ün milletimiz adına ne fedakarliklardan geçtiğini, vatani için neleri göze aldığını, ve kendi hayatı pahasına nasıl riskli kararlar aldığına şahit oluyoruz bu kitapta,ben büyük bir istekle okudum kitabı. Zira Atatürkü daha yakından tanımak anlamak düşünce yapısını bi nebze çözmek isterim diyorsanz benim gibi mutlaka okumanızı tavsiye ederim..
Unutmadan salih bozok'un teraki cemiyetinin ataturke duzenledikleri suikast hakkinda dusuncelerini ifade ettigi, okurken içimi burkan bi ayrıntı;
" Bazı kimseler kendisine suikast düzenlediler ve ona kurşun attılar. Bereket versin ki bütün bu canice düzenler başarısızlığa ugradi; çünkü talih, türk ulusunun kurtuluş devrimi tarihinde ona büyük roller saklamıştı. Onun yaşaması, kaderde yazılıydı.; çünkü yaratılış, birkaç yıl sonra uçuruma giden ülkeyi kurtarmak üzere onu görevlendirmisti. Onun için, o alçak kurşunlar boşa gitti. Kolağası Mustafa Kemal, bugünkü cumhuriyet ve atatürk dönemini açma olanağını bulmak için o tehlikeli durumdan sağ ve esen çıkmıştı."

Ahmet Can PASTIRMACI 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk'ü mektuplarla anlatan çok güzel bir kitap.Ülkeyi hangi şartlarla kurtardığı,kimler ona engel olmaya çalıştığını ve hangi zorluklara direndiğini anlayabileceğiniz bir kitap.Bu kitaptan sonra emin olduğum konu,Atatürk'e ayyaş diyen,alkolden siroz olduğunu söyleyenlerin,gerçek cevabı kitabı okuduktan sonra alacağını düşünüyorum.Ülkemizde tarih çok fazla okunmadığını biliyorum.En azından ülkeyi kurtaran adamın hayatını detaylı araştırıp,bok atmaya çalışsınlar.
İyi okumalar...

mustafa tamer akder 
27 Eki 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

kurtuluş savasından önceki anıları daha ilgi çekici subaylarımızın hangi şartlar altında ne fedakarlıklarla millete hangi şartlar altında hizmet ettiğinin gösteriyor ama yaverin kurtuluş savaşından sonraki daha ilgi çekici anılarını yayınlamasını beklerdim açıkçası o kısmı pek tatmin etmedi birde orjinal metni kuracağız derken insan hiç olmazsa anlamlarını yazar 1-2 sini yazmakla olmuyor bir keresinde cümleyi anlamadım biraz özensiz hazırlanmış

Ahmet Türkmen 
 07 Eyl 2016 · 10/10 puan

Mustafa Kemal ATATÜRK ve yakın silah arkadaşlarının aralarındaki konuşmaları içeren özgün mektuplarını veren bir kitap, bu mektuplarda ve Salih Bozok'un tutmuş olduğu notlarda birçok duygusal anlar ve özel anılar vardır ki insanın tüylerini diken diken edecek şekilde duygulandırır. ATATÜRK'ün son dakikalarını dahi olduğu gibi not alan Salih Bozok'un, okunması farz olan anılarla dolu, çok manidar ve duygulu bir eser.

Kitaptan 11 Alıntı

Tuco Herrera 
 02 Haz 13:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ATAM'dan ingiliz köpeğine TOKAT GİBİ CEVAP!!!!
"Yangından önce bir gün , hükümet Konağına gitmiştik.Valinin yanında ingiliz konsolosu bulunuyordu. PAŞA da valinin odasına girmişlerdi.Bir iş için PAŞA hazretlerine bilgi vermeye içeri girdiğim zaman ,PAŞA ile türkçe bilen ingiliz konsolosu arasındaki şu konuşmayı işittim:

-Vali beyden ne istiyorsunuz?
-Tebaamız hakkında teminat almak istiyorum.
-YUNANLILAR BURDAYKEN DAHA MI EMİNDİNİZ?
-Evet.
-ÖYLEYSE YUNANİSTAN'A GİDİNİZ!
-İngiltere'ye de mi savaş ilan ediyorsunuz ?
-İngiltere ile aramızda barış yapılmış mıdır ki harp ilan edip etmediğimizi soruyorsunuz?Hem siz böyle şeyleri konuşmaya yetkili misiniz ki bunu BANA soruyorsunuz? BEN TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ REİSİ VE TÜRK ORDULARI BAŞKUMANDANIYIM! HERŞEYİ GÖRÜŞMEYE YETKİM VARDIR.Sizin de böyle bir yetkiniz varsa görüşebiliriz.YOKSA BUYURUNUZ!..."

Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Sayfa 88 - Doğan Kitap 1. Basım)Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Sayfa 88 - Doğan Kitap 1. Basım)
Tuco Herrera 
02 Haz 20:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk "FARKI" !
"Makamınızda gözüm yoktur.Ve o makamı kendime çok KÜÇÜK görürüm.Benim düşüncem ve emelim çok büyüktür.Eğer makamınızda gözüm olsaydı şimdiye kadar çoktan orasını işgal ederdim!"

Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Sayfa 67 - Doğan Kitap 1. Basım)Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Sayfa 67 - Doğan Kitap 1. Basım)
Tuco Herrera 
02 Haz 20:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

BÜTÜN DÜNYA BİLİR!!!
"Bilirsin ben askerliğin her şeyinden ziyade sanatkarlığını severim."

Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Sayfa 40 - Doğan Kitap 1. Basım)Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Sayfa 40 - Doğan Kitap 1. Basım)
fazi 
27 Nis 01:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Can Dündar - Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor
"Yurdumuz kesinlikle esenliğe çıkacak, millet kesinlikle mutlu olacaktır. Çünkü kendi esenliğini, kendi mutluluğunu ülkenin ve milletin esenliği ve mutluluğu için feda edebilen vatan evlatları çoktur."

Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Can Sanat Yayınları , E-kitap 1. Sürüm)Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Can Sanat Yayınları , E-kitap 1. Sürüm)
Tuco Herrera 
02 Haz 20:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İleri Görüşlülük" mü dediniz? =)
"Atatürk'ün onu daha yıllardan "ömür boyu yoldaş "olarak seçtiğini gösteren ilginç bir sahne vardır:
Selanik'te meşhur Olimpos gazinosunda oturdukları bir akşam , Mustafa Kemal sofradaki dostlarına ilerde nasıl iktidara geleceğini anlatır.Sonra daorada bulunanlara ilerdeki görevlerini açıklar:
Masadakiler , Fuat Bulca, Nuri Conker , Fethi Okyar, Salih Bozok hayretle izlerler onu...Herkesin görev taksimi yapıldıktan sonra sıra Bozok'a gelince:
- Salih der, ... seninle hiç ayrılmayacağız.Seni kendime yaver yapacağım.
Masadakiler sorarlar: Peki sen ne olacaksın?
Yanıt kısadır:
-Ben size bu görevleri verecek adam olacağım."

Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Sayfa 10 - Doğan Kitap 1. Basım)Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Sayfa 10 - Doğan Kitap 1. Basım)
fazi 
27 Nis 01:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Can Dündar - Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor
"Arkadaşlara söyle, sakın umutsuz olmasınlar, çalışmakta devam etsinler. İnsanlar çalışmaya karar verdikten sonra, yerin ve zamanın önemi yoktur. Ben İstanbul'da da aynı ısrarla çalışacağım."

Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Can Sanat Yayınları , E-kitap 1. Sürüm)Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Can Sanat Yayınları , E-kitap 1. Sürüm)
fazi 
27 Nis 01:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Can Dündar - Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor
"Kolağası Mustafa Kemal, bugünkü Cumhuriyet ve Atatürk dönemini açmak olanağını bulmak için o tehlikeli durumdan sağ ve esen çıkmıştı."

Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Can Sanat Yayınları , E-kitap 1. Sürüm)Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Can Sanat Yayınları , E-kitap 1. Sürüm)
fazi 
27 Nis 22:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Can Dündar - Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor
"Bu kadar kan dökerek milletin elde edip sağlamlaştırdığı egemenliğin korunması ve savunulması için, gerekirse annemin yanına gitmekte asla tereddüt etmeyeceğim. Milli egemenlik uğrunda canımı vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun."

Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Can Sanat Yayınları , E-kitap 1. Sürüm)Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Can Sanat Yayınları , E-kitap 1. Sürüm)
Musarra_beyit 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Büyük adamların sırlarına ortak olanlar, hiçbir zaman "her şey"i yazmamışlardır.

Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can DündarYaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar
Ahmet Türkmen 
07 Eyl 2016 · İnceledi · 10/10 puan

ATATÜRK'ün Son Yılları
Rüyamda bir öküz beni kovalarken nasıl altımı ıslattığımı anlattım.Ben daha lafımı bitirmeden ATATÜRK gülmeye başladı. Bu, onun son gülüşüydü...

Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Sayfa 185 - Can Yayınları)Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor, Can Dündar (Sayfa 185 - Can Yayınları)
2 /