Yavuz Sultan Selim

8,0/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
6 beğeni  · 
557 gösterim
Yavuz Sultan Selim adlı bu kitap, "şaşırtıcı işler yapan bir fenomen"in biyografisidir. Sekiz yıllık kısa saltanatında dünya siyaseti açısından kalıcı fetihler gerçekleştiren, Orta Doğu'nun gelecek asırlardaki durumunda belirleyici olan, bugünkü Türkiye'nin Anadolu sınırlarını çizen ve Yılmaz Öztuna'nın "dünya tarihinin mimarlarından biri" olarak tanımladığı bir sultanın hayat hikayesi.

"Yavuz, tarihte ancak bir - iki cihangire nasip olan muvaffakıyetle taht şehrine dönüyordu. Fakat, İstanbul'da halkın hissiyatını ve yapılacak merasimleri öğrenince son derece sıkılmıştır. Şahsına gösterilecek olan bu derce alayişten utandığı için, bir gün sonra merasimle şehre girmesi lazımken, birkaç saat önce, gece vakti, yanında birkaç kişi ile kayığa binmiş, gizlice Topkapı Sarayı'na çıkmıştır. Ertesi gün halk ve devlet adamları, Padişah'ın Saray'da olduğunu öğrenmişler ve hiçbir merasim yapılamamıştır."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2006
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9789750098116
 • Yayınevi:
  Babıali Kültür Yayıncılığı
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir tarihi eser daha. Yavuz Sultan Selim dönemini şehzadeliği ve Trabzon Sancakbeyliğinden itibaren başlatan yazar, tahta geçmesini otorite sağlamasını anlatarak devam ediyor. Bir sonraki bölümde Şah İsmail ve Safevi imparatorluğunu detaylı bir şekilde inceliyor ve Safevi devleti ile Memlûk imparatorluğuna yapılan seferler detaylı bir şekilde anlatılıyor. Bir sonraki bölümde Kızıldeniz üzerinde Portekizliler ile yapılan nüfuz mücadelesi ve son derece detaylı bir şekilde Oruç Reis ile Hızır Reis'in Türk denizcilik tarihi kapmasında hayat hikayeleri anlatılıyor. Denizcilik dışında Cezayir'i nasıl fethettikleri ve orada tutunmayı nasıl başardıkları anlatılıyor. Yavuz'un kardeşi Şehzade Korkut'un denizcilere olan himayesi ve devlet adına yaptıkları da detaylı bir şekilde anlatılıyor. Pek çok değinilmeyen konuya değindiği için tarihi sevenler açısından mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Kitaptan 1 Alıntı