Yavuz Sultan Selim Han Davasına Adanmış Bir Ruh

8,2/10  (9 Oy) · 
43 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.171 gösterim
Dokuzuncu Osmanlı padişahı olarak 1512 yılında tahta geçen ve 8 yıllık hükümdarlığı süresince Osmanlı Devleti'ni maddi ve manevi olarak asırlarca ayakta tutacak sağlıklı bir bünyenin temellerini maharetle döşeyen Yavuz Sultan Selim'i hiç böyle okumadınız! Fatih'in kalem ve kılıç örsünde dövdüğü, Bayezid'in sabır ateşinde şekillendirdiği bu "altın zincir"in halkaları nihayet Yavuz'un usta ellerinde titizlikle işlenmiştir. Mustafa Armağan, Osmanlı'yı yeniden kuran sıra dışı sultan, zamanın İskender'i, şarkın fatihi Yavuz Sultan Selim'in hayatını, bilinmeyen yönleriyleYavuz Sultan Selim Han kitabında anlatıyor.

40 bin Alevi'yi kesti mi?
Portekizlilerin Peygamber Efendimiz'in mezarını kaçırma girişimine nasıl dur dedi?
Hilafeti devralmadı mı?
Neden Batı'ya değil de Doğu'ya seferler düzenledi?
Küpe takar mıydı?
İnsan olarak nasıl bir padişahtı? Hobileri ve ilgi alanları nelerdi?
Suriye-Mısır seferlerine dair bilinmeyenler...
Ders kitaplarında neden yanlış anlatılıyor?
Okur ve "kitap kurdu" olarak Yavuz'u ne kadar tanıyoruz?
Kürtler aleyhine söylediği iddia edilen sözlerin gerçeği...
Can dostu Hasan Can'ın kaleminden Yavuz Sultan Selim!

Kafanızı karıştıran tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı,Ufukların Sultanı Fatih Sultan Mehmed kitaplarıyla Osmanlı Padişahları'nı gerçek yönleriyle okurlarına sunan Mustafa Armağan'ın Yavuz Sultan Selim Han kitabında…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050821567
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Müşkülpesent 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 120 günde · Puan vermedi

Ahh ecdad sen ne büyüksün.En sevdiğim padişahlardandır Sultan Selim.Her osmanlı torununun bilmesi gereken bir padişahtır.İslam için de büyük hizmetler yapmıştır.Yavuz'a dair her şeyi öğrenmek istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar.:)

Güzin Yener 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yavuz Sultan Selim hakkinda hicbir yerde duymadigim şeyler ogrendim. Kitap o kadar guzeldi ki bitmesin istedim. Sıkılmadan okuyacaginiz ve cok sey ogreneceginiz guzel bir calisma. Tesekkurler Mustafa Armagan.

Yavuz Sultan Selim Han benzeri kitaplar

Dilan dilan 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Davasına adanmış bir ruhun önünde kim durabilir bu vatanı o ruhtan kim satın alabilir?Fatih Sultan Mehmed 'in torunu 2.Bayezid'in oğlu YAVUZ SULTAN SELİM
Osmanlı 'nın dirlik mücadelesi

Barış ŞAHİN 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yavuz Sultan Selim'in bir tane eşi ve çocuğu olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmış ve aleviler tarafından neden sevilmediğini ( 3.Köprü isim tartışmaları sırasında) merak etmiştim.O yüzden büyük bir merakla alıp bir çırpıda okuduğum bir kitap. İskender Pala'nın "ŞAH&SULTAN" kitabında ucundan biraz tanıma fırsatı bulduğum Yavuz'a bu kitapta hayran oldum.

Bu kadar kısa zamanda yaptıkları ile sanki gerekli değeri göremiyor gibi geldi bana. Abdülhamit düşmanı değilim ama sanki Abdülhamit'e verilen değeri görünce Yavuz'a haksızlık yapılıyor diye düşünüyorum.

Ben bu kitabı çok beğendim. Tavsiye ediyorum.

Onur 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi

Yavuz Sultan Selim Han' ı hayatını, nasıl padişah oldu, neler yaptı, hangi savaşlara katıldı, kutsal emanetleri nasıl getirdi.Haremeyn hizmetkarı olmasında gördüğü rüya ve o rüyayı Hasan Can' a ısrarla sorması gibi hükümdarımız hakkında geniş bilgiler öğrenebileceğimiz bir eser.Herkes onu cani, gaddar, sert biri gibi tanıtıyor.O kendi işlerinde gayet hoş görülü, mütevazi, anlayışlı ve affetmeyi bilen bir insan ama devlet işlerinde kimseye acımayan bir insan bunlar çok farklı.ALLAH onlardan razı olsun.Tavsiye ederim...

Bahar Cihad 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Davasına Adanmış Bir Ruhun önünde kim durabilir.
Bu vatanı o ruhtan kim satın alabilir?
Fatih Sultan Mehmed'in Torunu 2.Bayezid'in oğlu YAVUZ SULTAN SELIM HAN....
Bir yandan ülkeyi bölmek isteyen abilerine karşı mücadelesi bir yandan Iran/Şah Ismaile olan mücadelesi....
Nefsi için olan bir mücadele değil Tek Vatan Mücadelesi....
Osmanlı'nin dirlik mücadelesi......

Sefa 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şanlı ve destansı 8 yıllık padişahlığını,doyurucu ve hayret ettirerek anlatan yazara sayısız teşekkürler iletmek gerekiyor.Yavuz Sultan Selim döneminden günümüzde bilinmeyen ya da yeterince anşaşılamayan bir takım olaylar aydınlatılmış.Kaynakça ve deliller tatmin edici düzeyde.Özellikler 40.000 alevi meselesi.Ayrıca Hadimü'l-Haremeyn'in taşıyıcısı olarak,layık olduğunu yaşamı ve padişahlığı gösteriyor bizlere.O dönemi ve olayların arkasında yatan nedenleri merak edenler ve Yavuz Sultan Selim'i daha iyi tanımak isteyenler için okunması gereken bir kitap.

Kitaptan 12 Alıntı

YAVUZ'U NEDEN SEVERİZ ?
Revâ mıdır ki Arap memleketleri Allah'ın en sevdiği memleket iken onun kıymetini bilmeyen kimseler eline düşe! Hâssaten Haremeyn-i Şerifeyn ahâlisi onların rezil gölgelerinden nasıl gölgelenirler? Yarın kıyamet gününde Hz.Peygamber'e (sav) nasıl cevap veririm?

Yavuz Sultan Selim Han, Mustafa ArmağanYavuz Sultan Selim Han, Mustafa Armağan

Osmanlı'yı bunca güzelliğe, temizliğe, güzel mimariye ve ilme değer vermeye sevk eden şey Osmanlı olmaları değil İslamdı. Bugün Osmanlı'yı kötüleyenler Osmanlı oldukları için değil, Müslüman oldukları için kötülemektedirler. Diğer milletleri hilafetten uzaklaştırmak için böyle yapıyorlar.

Yavuz Sultan Selim Han, Mustafa ArmağanYavuz Sultan Selim Han, Mustafa Armağan
Müşkülpesent 
09 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kansu Gavri'nin yıldızı sönmüş, Şah İsmailin'inki kaymıştı. Yavuz'unki ise giderek daha fazla parıldıyordu.

Yavuz Sultan Selim Han, Mustafa ArmağanYavuz Sultan Selim Han, Mustafa Armağan
Sefa 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Reva mıdır ki Arap memleketleri Allah'ın en sevdiği memleket iken onun kıymetini bilmeyen kimseler eline düşe! Hassaten Haremeyn-i Şerifeyn ahalisi onların rezil gölgelerinde nasıl gölgelenirler? Yarın kıyamet gününde Hz. Peygamber'e(sav) nasıl cevap veririm?

Yavuz Sultan Selim
Celalzade,Selimname

Yavuz Sultan Selim Han, Mustafa Armağan (Sayfa 147)Yavuz Sultan Selim Han, Mustafa Armağan (Sayfa 147)

İşte Bizim Ecdadımız
Sadece 29 ayda yaptıklarıyla dünya tarihinin akışını değiştirmiş olan Cihangir yavuz sultan selim tarihin kurucu aktörlerinden biridir ve hatta yanlız Osmanlı ve siyaset penceresinden görülmeyecek kadar pırıltılı ve ihtişamlı bir portredir...

Yavuz Sultan Selim Han, Mustafa ArmağanYavuz Sultan Selim Han, Mustafa Armağan

Yavuzun Şah ismail 'e yazdığı mektuptan bir alıntı
Ülkesine girdiği halde Şah İsmail'in ordusunun daima kaçtığı toprakların bir hükümdarın nikâhlısı gibi olduğu , erkek ve merd olanların nikâhlısına başkasının elinin değmesinin istemeyeceği belirtiyor

Yavuz Sultan Selim Han, Mustafa Armağan (Sayfa 110 - Mustafa Armağan)Yavuz Sultan Selim Han, Mustafa Armağan (Sayfa 110 - Mustafa Armağan)
Sefa 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bütün bunlar bilindiği halde hala Osmanlılar dönemine cehalet ve karanlıklar asrı deniliyorsa bir kasıttan söz edebiliriz. Osmanlı'yı bunca güzelliğe,temizliğe,güzel mimariye ve ilme değer vermeye sevk eden şey,Osmanlı olmaları değil,İslam'dı. Bugün Osmalı'yı kötüleyenler Osmanlı oldukları için değil,Müslüman oldukları için kötülemektedirler. Diğer milletleri hilafetten uzaklaştırmak için böyle yapıyorlar. Osmanlılar peygamber ve sahabenin döneminden sonra Müslümanlara İslam aleminin yaşadığı en izzetli,en şerefli ve huzur dolu asrı yaşattılar.İşte bu yüzden Osmanlı'yı kötülüyorlar.(Fehmi Şinnavi,Hilafet:Modern Arap Düşüncesinin Eleştirisi)

Yavuz Sultan Selim Han, Mustafa Armağan (Sayfa 5)Yavuz Sultan Selim Han, Mustafa Armağan (Sayfa 5)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber