Yavuz Sultan Selim ve Kutsal Emanetler

8,6/10  (8 Oy) · 
36 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.874 gösterim
... Cesarete aşık olan yeniçeriler bu cesaret gösterisinden sonra, Padişah'ı takip etmeye başladılar. Nihayet ordular Çaldıran Meydanı'nda karşılaştı. Kanlı bir savaş sonucu Yavuz Padişah, Çaldıran Zaferi'ni (23 Ağustos 1514) kazandı. Bu zafer sadece Anadolu'yu değil, İstanbul'u da kurtarmıştır. Daha da önemlisi hilafetin yollarını Osmanlı'ya açmıştır.
Yavuz'un amacı, kendi sözlerinde şöyle ifadesini bulmaktadır: "Ben bu saltanatı, ümmete hizmet içün pederumun elinden aldum ve ıslah-ı alem (İnsanların ıslahı ile mutluluğu) uğruna birader ve biraderzadelerimi (Kardeşlerimi ve çocuklarını) feda eyledum...
Ben uykularımı, rahat ve huzurlu terk ile din-i mübinin te'ydine uğraşıyorum. Eğer İslam'ı ihya etmek (geliştirmek hayata geçirmek, yaşamak ve yaşatmak) maksudumuz (isteğimiz, niyetiniz) değilse, benum de nefs-ül emirde saltanata kat'a hevesum yoktur." (Eğer bu yoldan hedefe gidemeyeceksem, sizin de böyle bir amacınız bulunmuyorsa, padişahlıkta gözüm yoktur.) ...
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786054766123
 • Yayınevi:
  Venedik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şerife 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tarihin yazdiği en guzel zamanlar... Bu kitapta anlatilan olaylar insana cok sey katiyor. Kitabi okudukca okuyasi geliyor insanin... Yavuz Beyin bu kitabi yazarken neler duşundugunu cok merak ediyorum.kitabi sevdim

Melek 
15 Ağu 22:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yavuz Bahadıroğlu dini değerlerine bağlı ve Osmanlı hayranı bir adam. Bunu bilerek kitaba başladım. Ne kadar objektif bir yapıda olmasa da Yavuz Sultan Selim'in hayatını okumak keyifliydi. Ki zaten tarih kitapları okumayı severim. Onca iyi ve göğüs kabartıcı şeyi okumak iyi gelse de Yavuz hakkında daha objektif bir kitap okumayı aklımın bir köşesine not edip yazarın başka bir kitabına geçiyorum. Herkese iyi okumalar.

Yavuz Bahadıroğlu'nun diğer kitaplarına yaptığım yorumdan pek farkı olmayacak bu yorumum, kitap genel olarak güzel; II.Bayezid döneminden başlayarak dönemin kargaşa ortamını, isyanları ve daha çok şahkulu isyanlarını ve şah ile maktuplaşmasını anlatıyor ve II.Bayezid devrini Fatih devrine kıyas eden bi bakış var. Aslında bu bakış diğer tarihçi ve yorumcuların tenkitleri üzerine yapılmış. Artı ve eski yöneriyle Bayezid devrini ve daha sonrasında şehzadelerin arasındaki çekişmeleri Selim'in tahta çıkışına kadar anlatıyor. Buraya kadar ki en önemli gördüğüm noktalar ise tarihi bakış açısından Yavuz'un babasının elinden tahtı almak istemesindeki gayretinin haklılığının anlaşılmasının aktarılmak istenmesindeki yazarın gayreti oldukça takdir istiyor. Yavuz Hoca'yı bu yüzden seviyor ve öneriyorum. Sonrası ise II.Bayezid'ın Uğraş Deresi Savaşına kadar babalık ve padişahlık arasındaki seçimidir. Bunu bugünün bakışıyla anlayabilmek neredeyse imkansız, bugün hiç kimse devlet için bir damla kanını dahi veremezken bir babanın devletin bekası uğruna oğluyla cenk tutması büyük fedakarlık. Kitap daha sonrasında ise asıl konusu olan Yavuz dönemini ve Halifelik yolundaki verdiği mücadeleleri anlatıyor. 8 yıla sığdırılan her yılı bir devir olan muhteşem zamanlar sonucunda ağzına kadar dolu bir hazine, muazzam bir devlet sınırı, sefer sonucunda on günlük istirahat ve yine devlet mücadelesi için verilen uğraşlar. Sonunda bir çıban ve Yavuz'un saltanatının sonu, kitapla anlatılamayacak kadar büyük şeyler. Küpe olayı malum yazar Yavuz Bey de bunu doğru bulmuyor fakat kitabın kapağındaki küpeli resim sanırım ya yayınevi yahut kapak tasarımcısı ile alakalı bir şey olsa gerek. Diğer kitap yorumlarınada yazmıştım kitap içi tekrarlar pek hoş değil ve hatta sanırım Harem kitabındaki konunun bu kitapta da olması sıkıcı bundan sonra Kanuni kitabını okumayı düşünüyorum muhtemelen ondada bazı kısımlar tekrara düşmüştür neyse.. Fakat Yavuz Hoca güzel anlatıyor tavsiye olunur.

Kitaptan 4 Alıntı

Bayan Okur 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rahatça söyleyebiliriz ki, tarihinde övünebileceği bunca şey olan, ama övünmek şöyle dursun, hatta dövünen başka millet yoktur.

Yavuz Sultan Selim ve Kutsal Emanetler, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 7)Yavuz Sultan Selim ve Kutsal Emanetler, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 7)
RESUL 
 13 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Bu alıntı İngiltere'nin İstanbul sefirlerinden Sir James Porter'a ait:
''Osmanlılarda çocukların analarıyla babalarına karşı besledikleri hürmet bilhassa şayan-ı takdirdir. İstanbul'da tabiatın yüzünü kızartacak derecede çığırından çıkmış evlatlar az görülür.''

Yavuz Sultan Selim ve Kutsal Emanetler, Yavuz BahadıroğluYavuz Sultan Selim ve Kutsal Emanetler, Yavuz Bahadıroğlu
RESUL 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Ben uykularımı, rahat ve huzurumu terk ile din-i mübinin teyidine uğraşıyorum. Eğer İslamı ihya etmek maksudunuz (niyetiniz) değilse, benum de nefs-ül emirde saltanata kat'a hevesum yoktur. (Eğer bu yoldan hedefe gidemeyeceksem, sizinde böyle bir amacınız bulunmuyorsa padişahlıkta gözüm yoktur.)

Yavuz Sultan Selim ve Kutsal Emanetler, Yavuz BahadıroğluYavuz Sultan Selim ve Kutsal Emanetler, Yavuz Bahadıroğlu