Yaz Çılgınlığı

6,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
364 gösterim
İkinci Dünya Savaşı´nı izleyen yıllarda New York´ta yaşayan zengin bir ailenin kızı olan Grady McNeil, yaklaşan yaz tatilini yalnız geçireceğini öğrenince çok sevinir. Ailesinin seyahate gitmesi ile özgür ve mutlu bir dünyanın kapılarını aralayan Grady´yi hayal bile edemeyeceği bir aşk serüveni beklemektedir. Ancak Brooklyn´li Yahudi bir genç ile yaşayacağı bu tutkulu aşk beraberinde keder ve hüzün bulutlarını da getirecektir.
2004 sonbaharında New York´taki Sotheby´s müzayede evinden Truman Capote Edebiyat Vakfı´na bir telefon gelir. Ellerinde Capote´ye ait dört deftere yazılmış bir roman dosyası vardır. Capote´yi Tiffany´de Kahvaltı´ya götüren yazı ustalığının ilk izlerini taşıyan bu dosyanın adı Yaz Çılgınlığı´dır. Yazarın ölümünden tam yirmi yıl sonra ortaya çıkan bu ilk roman, tüm Capote uzmanlarını ve okurlarını sağlam kurgusu ve şaşırtıcı özgünlükteki üslubu ile büyülemiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9789755703084
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Selim 
 11 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap yazarın ilk kitabı. Yazar yayınlandığını göremiyor. Yazar yaşarken kitabı imha ettiğini duyursa da öldükten sonra bir şekilde ortaya çıkıyor yayınlanıyor, ayrıntıları - burada girmediğim - ayrı bir hikaye. İlk dönem eseri olsa da yeni yetmelik çağını aşmış olgun bir yazar olduğu kanaatine varılıyor yapıt üzerine yapılan değerlendirmede. Bu nitelendirmeye tümüyle katılmanız mümkün kitabı okuduğunuzda. Kitabın adının 'Yaz Çılgınlığı' olmasının ise kitabın finali ve ana karakterin bizatihi yaşadıklarıyla güçlü bir bağlantısı var. Yazarın okuduğum ilk kitabı. Nikos Kazancakis'in 'Zorba' yapıtı gibi - gözden kaçırılmaması gereken - şapka çıkartmaya değer, üzerinde tartışılmaya değer bir eser.

Kitaptan 1 Alıntı

Alara Puder 
17 Oca 13:38 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Öte yandan, son tahlilde, insan bir yere ait olmalıdır: gökyüzüne yükselen bir şahin bile efendisinin bileğine döner."

Yaz Çılgınlığı, Truman Capote (Sayfa 90)Yaz Çılgınlığı, Truman Capote (Sayfa 90)