Yaz Çılgınlığı

6,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
372 gösterim
İkinci Dünya Savaşı´nı izleyen yıllarda New York´ta yaşayan zengin bir ailenin kızı olan Grady McNeil, yaklaşan yaz tatilini yalnız geçireceğini öğrenince çok sevinir. Ailesinin seyahate gitmesi ile özgür ve mutlu bir dünyanın kapılarını aralayan Grady´yi hayal bile edemeyeceği bir aşk serüveni beklemektedir. Ancak Brooklyn´li Yahudi bir genç ile yaşayacağı bu tutkulu aşk beraberinde keder ve hüzün bulutlarını da getirecektir.
2004 sonbaharında New York´taki Sotheby´s müzayede evinden Truman Capote Edebiyat Vakfı´na bir telefon gelir. Ellerinde Capote´ye ait dört deftere yazılmış bir roman dosyası vardır. Capote´yi Tiffany´de Kahvaltı´ya götüren yazı ustalığının ilk izlerini taşıyan bu dosyanın adı Yaz Çılgınlığı´dır. Yazarın ölümünden tam yirmi yıl sonra ortaya çıkan bu ilk roman, tüm Capote uzmanlarını ve okurlarını sağlam kurgusu ve şaşırtıcı özgünlükteki üslubu ile büyülemiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  142
 • ISBN:
  9789755703084
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Gün İlke Yıldırım 
 06 Nis 20:35 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Bay Capote ile yıldızımız bir türlü barışmıyor. Birçok kişinin ayılıp bayıldığı Tiffany'de Kahvaltı'yı da ben çok sevmemiştim. Kadın karakterlerinin yüzeysel olmasından şikayetçiyim açıkçası. Kitapların kısalığına veremiyorum bu yüzeyselliği, ne ince kitaplar okuduk karakterleri gayet sağlam oluşturulmuş. Bu kitapta da ana karakter kadın olmasına rağmen, erkek karakterlerin duygu dünyaları daha derin irdelenmişti. İlk defa tatilini ailesinden ayrı geçirecek olan güzel Grady, otoparkta çalışan yakışıklı Clyde'la daha rahat zaman geçirebileceği için sevinçlidir. Ancak heyecanla beklediği tatil, bir sürprizle son bulacaktır. Konusu da pek etkileyici değil, gördüğünüz gibi. İki kitap, hakkında yorum yapabilmek için yeterli bilgiyi verir kanısındayım. Sevenlerine keyifli okumalar dilerim. =)