Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları

7,5/10  (14 Oy) · 
51 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.029 gösterim
Dostoyevski, 1862 Haziran'ında Petersburg'tan ayrılarak ilk Batı Avrupa seyahatine çıktı. Görünürde Batılı hekimlerin 'sara'sı hakkındaki görüşlerini öğrenmek için çıkmıştı seyahate. Ama başka bir amacı daha vardı: Rusya'yı yoldan çıkardığına inandığı Batılı 'fikirlerin' kaynağını yerinde görmek. Seyahati boyunca pek çok önemli şehri gezdi Dostoyevski: Berlin, Paris, Londra, Floransa, Milano ve Viyana. Bu seyahatten dönüşte kaleme aldığı Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları da, ilk olarak 1863 Şubat'ında, kendi çıkardığı Vremya (Zaman) dergisinde yayımlandı. Dostoyevski'nin bu öfkeli ve alaycı Batı eleştirisini, Nobel ödüllü büyük romancı Saul Bellow'un önsözüyle sunuyoruz.

"Dostoyevski'nin ilk Avrupa yolculuğunun hikâyesi olan bu kitap, büyük yazarın romanlarının da vazgeçilmez konusu olan, Batı'yla aşk ve nefret ilişkisini bütün çıplaklığı ve saflığıyla ortaya koyuyor."
-Orhan Pamuk-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  137
 • ISBN:
  9789750518164
 • Orijinal Adı:
  Zimnie Zametki O Letnih Vpechatleniyah
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zehra S. 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

"Mantık yoktur Fransızda, olmasını da kendisi için mutsuzlukların
en büyüğü sayardı." Geçen yüzyıl yazdı bu tümceyi Fonvizin. diye başlar anlatmaya, öncesinde bu Avrupa gezisinin detaylarını ve diğer yerlerdense Fransa'yı anlatacağını belirtmiştir Dostoyevski.
Açıkçası Fransa'ya gelen yabancıların aşırı detaylı bir şekilde fişlenmesi şaşırttı. Dönemi düşününce belli açılardan normal ama zamanla değişen şeyler olduğu anlaşılıyor. Pek çok konuda öznel ve aşırı doğal yorumlar yapması ise tebessüm ettirdi. Rahat okunan bir kitaptı benim için.

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları benzeri kitaplar

Kitaptan 28 Alıntı

sinan kaan 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

... "Yokum ben. Yeryüzünde yokum. Lütfen beni görmeden çekip gidin yanımdan. Fark etmeyin beni. Görseniz bile görmezden gelin ne olur... Başınızı çevirip geçin!..."

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 97 - İletişim yayinları)Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 97 - İletişim yayinları)
sinan kaan 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...İçimden "Olsun varsın, ne çıkar bundan!" demek gelmişti birden de tutmuştum kendimi, dememiştim. Korkmuştum çünkü. (Niçin hâlâ çekiniriz bazı düşüncelerimizi açıklamaktan?)...

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 58 - İletişim yayınları)Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 58 - İletişim yayınları)
sinan kaan 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşk evlilikleri giderek daha bir olanaksızlaşmakta...

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 126 - İletişim yayınlari)Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 126 - İletişim yayınlari)
Ali Yalçın 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İçtenlik her şeyin, gerçek vicdan sezisinden yoksun olmanın bile bağışlanmasına yeter elbette."

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 115)Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 115)
Ali Yalçın 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tanrının da bildiği gibi, boş kaldığında insanın aklına bir sürü şey gelir."

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 55)Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 55)
Bengü 
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişioğluna akıl, amaçladığı bir şeye ulaşması için verilmiştir. Kilometrelerce yol yürürsün de bir işe yaramaz, boşa taban tepmiş olursun... oysa amacına doğru yürümekteysen yüz adım sonra hayli yaklaşmış olursun ona. Öte yandan, bir adımda ulaşmak istiyorsan amacına, akıl değildir seninki.

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 72)Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 72)
sinan kaan 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların ruhunda bir toplumun inşası için gerekli olan ilkeler yoktur...

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 32 - İletişim yayınları)Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 32 - İletişim yayınları)
sinan kaan 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zaman darlığına bakmadan, elden geldiğince çok şeyi değil, her şeyi, ne olursa olsun her şeyi görmek istiyordum. İşin kötüsü, gezeceğim göreceğim yerleri kararlılıkla seçecek durumum da hiç mi hiç yoktu. Tanrım, ne çok şey bekliyordum bu geziden !

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 45 - İletişim yayınları)Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 45 - İletişim yayınları)
sinan kaan 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Paranız varsa, yalnızca paranızın olması yeterlidir- akıl almaz şeyler yapmanıza izin verirler.

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 100 - İletişim yayınları)Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 100 - İletişim yayınları)
sinan kaan 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Görerek öğrettiğini kitaplardan öğrenemez insan.

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 65 - İletişim yayinlari)Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 65 - İletişim yayinlari)
3 /