Yaz Kılıcı Magnus Chase ve Asgard Tanrıları 1

9,0/10  (22 Oy) · 
40 okunma  · 
26 beğeni  · 
565 gösterim
MAGNUS CHASE’in başına o güne dek yeterince iş açılmıştı. İki yıl önce annesinin kendisine kaçmasını söylediği o korkunç geceden beri Boston’da sokaklarda yaşıyor, polisten ve sosyal hizmetlerden yalnızca kafasını kullanarak kurtuluyordu. Magnus bir gün peşine bir başkasının düştüğünü öğrendi: Annesinin kendisini tembihleyerek uzak durmasını söylediği dayısı Randolph. Ancak Magnus, dayısından kaçmak isterken onun avucunun içine düşüverdi. Randolph ise İskandinav tarihiyle ilgili bir şeyler geveleyip Magnus’a bir yerlerde doğuştan hak ettiği bir şey olduğunu söyledi: Binlerce yıldır kayıp olan bir silah. Randolph konuştukça eksik parçalar bir bir tamamlandı. Asgard tanrıları, kurtlar ve Kıyamet Günü hakkındaki efsaneler Magnus’un hafızasında yeniden şekillendi. Ancak fazla vakti yoktu, çünkü o an bir ateş devi Boston’a saldırmakta ve Magnus’a kendi güvenliği ile binlerce masum insanın yaşamı arasında bir seçim yapmaya zorlamaktaydı… Bazen yeni bir yaşama başlamanın tek yolu, ölmektir.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  568
 • ISBN:
  9786050929966
 • Orijinal Adı:
  Magnus Chase and Gods Of Asgard
 • Çeviri:
  Esen Gür
 • Yayınevi:
  Doğan Egmont Çocuk Kitapları
 • Kitabın Türü:
Melis Saylaç 
01 Oca 18:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yaz Kılıcı Rick Riordan’ın Percy Jackson serisindeki Annabeth karakteri ile bağlantılı olan Magnus Chase’in macerasını anlatıyor. Magnus Chase sokakta yaşayan bir ergen olmanın dışında bir yerden İskandinav Mitolojisi ile de bağlantılı. Azıcık spoiler vermek gerekirse kahramanımız daha ilk bölümlerde ölüyor ve kendini Valhalla’da buluyor. Buradan sonra işler trajikomik bir şekilde karışıyor. Keyifli okumalar...

Yağmur 
14 Şub 16:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İskandinav mitolojisi ile bağlantılı okunası bir kitap. Özellikle karakterlerindeki çeşitlilik beni çok etkiledi. Annabeth Chase ile bağlantılı olması da kitabi benim gözümde okunur yapan kısımlardan birisi. İskandinav tanrılarına ilgi duyuyorsanız tavsiye ederim!

Hazal 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Magnus Chase tabii ki bir yarı tanrı. Aslında yazın ve bereketin tanrısı olan Frey'in oğlu, ancak ölümlü dünyasında; Küçük yaştayken annesi öldürülmüş ve onu sahiplenen bir akrabası olmaması nedeniyle, sokaklarda yaşayan, kimsesiz, sıradan bir çocuk. 16 yaşına geldiğinde, bir gün; onu arayan birileri olduğunu fark ediyor ve hayatı bir anda değişiyor: Yıllardır görmediği dayısı Randolp ona gerçekte kim olduğunu anlatıyor, peşine ateş diyarının lordu düşüyor,9 diyarın en güçlü kılıcına sahip oluyor -kılıçta ayrı bir olay- ve daha sonra öldürülüyor. Evet tam olarak öldürülüyor! Hayır tabii kı hikaye burada bitmiyor. Aksine tam olarak burada başlıyor çünkü onurlu bir şekilde öldüğünü düşünen bir Valkyrie (kahraman olarak ölenleri Odin'in diyarına taşımakla görevliler) onu Valhalla(Odin'in hizmetinde ki askerlerin cenneti)'ya götürüyor. Burada bambaşka bir düzen karşılıyor Magnus'u: Sınırsız yiyecekler, her şeye sahip olduğu lüks bir oda, bir kaç arkadaş, her gün tekrarlanan ölüm antremanları (burada ölmek diye bir şey yok!) Ancak Magnus'un resmi olarak kabul edileceği günde -kader tanrıçaları sanırım, emin değilim- Valhalla'da beliriyor ve Magnus'un yanlışlıkla seçildiğini, yanlışlıkla öldüğünü, kaderinde Valhalla'nın olmadığını ve Magnus engel olmazsa 9 gün içinde Ragnorak'ın gerçekleşeceğini haber veriyorlar. Bu yüzden Yaz Kılıcını bulmak ve Tüm diyarların(9 diyar var) kıyameti olan Ragnorak'ın gelmesini engellemek amacıyla kahramanımız Valhalla'dan kaçıp dünyada ölürken kaybettiği Yaz Kılıcı'nın peşine düşüyor.

Çok fazla spoiler vermemek amacıyla ve devam edersem sabaha kadar anlatmam gerekeceği için konusunu burada kesmek istiyorum. Ama genel olarak bir yorum yapacak olursam başlarda İskandinav mitolojisine alışkın olmadığımız için yadırgıyoruz, ancak karakterler, diyaloglar, hikayeler o kadar muhteşem kurgulanmış ki bir süre sonra anlayamasakta! alışıyoruz ve hikaye akıyor resmen. Percy Jackson'da olduğu gibi yine eğlenceli bir atmosfer yaratmış yazarımız. Şu kadarını söyleyebilirim ki kahkahalarınıza engel olamayacağınız bölümler var :)

Mehmet Abdullah Tuğrul 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Rick Riordan'ın kitaplarini okuyanlar bilirler , yazarın muhteşem bir anlatımı var. Karakter sizinle sohbet ediyor espiriler yapıyor ve sizi kendi dünyanızdan söküp alıyor.. Okumadıysanız mutlaka okuyun. Asgard Tanrıları mitolojinin önemli bir parçasını da içeriyor. Kullanmayacak dahi olsanız , bu kitabı okuduktan sonra Asgard Tanrılarıyla ilgili bir sohbet konusu açıldığında ortama hakim olacağınızdan eminim..

Çağrı Tamriş 
02 Oca 01:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek dünyanın sorunlarından kaçmak istiyorsanız,birebir. Ana karakter Magnus Chase'de olmak istediğim insan ile benzerliklerimi ve zıtlıklarımı gördüm. Rick Riordan'ın mitolojiyi çok iyi kullandığını söyleyebilirim. Zaten Percy Jackson'da da görmüştük bunu,tek hoşuma gitmeyen şey Percy ve Magnus'ın çok fazla benzerlik göstermesi. Bunun yanı sıra daha önceleri her kitabında bir "zamana karşı yarışma" faktörünün heyecan verdiğini ancak şimdi, farklı tatlar aradığımı söylemek istiyorum. Bu seriyi bitir bitirmez başka bir fantastik dünyaya yelken açmak için sabırsızlanıyorum.

Ayşenur Karapınar 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Rick Riordan yine bizi şaşırtmıyor.Okunması oldukça zevkli,esprisi konusu her şeyi yerli yerinde çok eğlenceli bir kitaptı.Ayrıca kapalı ve nişanlı bir karakter olan Sam'de beni oldukça şaşırtmıştı. PJO ve OK serilerini sevenler için mutlaka okunması gereken yeni bir seri.

Kitaptan 1 Alıntı