Yaz Ortasında Ölüm

6,0/10  (2 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
531 gösterim
Yukio Mişima, XX. yüzyıl Japon edebiyatının hırçın çocuğuydu. Nobel Ödülü adayları arasında sık sık adı geçtiği halde aşırı milliyetçi, narsist, anti-humanist nitelemeleriyle suçlandı. Ancak bu eleştirilerin temelinde, yazarın gereğince anlaşılamamış olması vardır. Mişima, İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın yaşadığı dramatik yıkım sırasında yitip giden bir kuşağın haykıran sesidir. Yazarın yaşamı, bu kayıp kuşağın kendini yeniden keşfetmesinin öyküsüdür.

Mişima, Japon savaşçı sınıfının "hiçlik"e dayalı felsefesi ile yazarlığını ustalıkla birleştirir. 25 Kasım 1970 günü canlı yayın yapan kameralar önünde geleneksel Japon yöntemiyle karnını deşerek intihar etmesi de, aynı zamanda usta bir oyun yazarı olan Mişima'nın yaşamını canlı sahne performansı ile sonlandırdığı şeklinde değerlendirilebili.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750713453
 • Çeviri:
  Hüseyin Can Erkin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burak Akgün 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Halaları plajda göz kulak olduğu yeğenlerinin boğulduğunu görür ve duruma dayanamayarak oracıkta kendide hayatını kaybeder.Geriye kalan eksilmiş bir ailenin öyküsüdür kitaba adını veren ' yaz ortasında ölüm'. Annenin durumu daha zor kabullenip kendini suçlaması, babanınsa durumu anneye göre daha kolay kabullenmesi - belkide kendini işine veriyor olmasa o da bu kadar kolay atlatamazdı- klasik kadın erkek arasındaki duygusal farklılıklar. Mişima ölüm temasını seviyor bunu çok da güzel kullanıyor bunu kitaptaki 'yurtseverlik' adlı öyküde de görebiliyoruz.Teğmen Şinji Takeyama en yakın çalışma arkadaşlarının isyancıların arasında olduğunu ve imparatorluk birliklerinin kısa bir süre sonra birbirlerine saldıracaklarını öğrenip büyük bir üzüntüye kapılır ve hara-kiri yapmaya karar verir.Yalnız sıradan bir hara-kiri değildir bu.Teğmen eve gelir durumu karısı Rieko'ya anlatır çok olağan bir şeymiş gibi karşılar karısı ve " ben hazırım,sana eşlik etmek için izin istiyorum"der ve karşılıklı son verirler hayatlarına işte bu bağlılık,bu sevgi beni çok etkiledi.Sonrası Mişima'nın ölümü anlatmadaki ustalığı.Ayrıca filme de çekilmiş bu öykü ve Mişima hem yönetip hem de oynamış.

Kitaptan 1 Alıntı

ibrahim 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Nasıl kediler doğuştan balık kokusunu severse, kız çocukları da pudra veallıktan hoşlanırlar." (Sayfa-166)

Yaz Ortasında Ölüm, Yukio MişimaYaz Ortasında Ölüm, Yukio Mişima