Yazarların İstanbul'u

6,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
289 gösterim
Bu kitap, İstanbul'un dünü, bugünü ve yarınına dair başka bir pencere açıyor.
O pencereden içeriyi seyrederken; 
İlber Ortaylı ile İstanbul'a "doğru" bakmanın yolunu keşfedecek, Semavi Eyice ile bir zaman tünelinden geçerek tarih öncesinden bugüne İstanbul'u seyre dalacağız.

Buket Uzuner ile ilham perisi İstanbul'u yakalamaya çalışacak, Ahmet Ümit'in İstanbul'a dair hayallerinin peşine düşeceğiz.

Sunay Akın'la oyundan müzeye kocaman bir dünya olan İstanbul'a bakarken, Muazzez İlmiye Çığ ile İstanbul'u dışarıdan gelenlerin gözüyle göreceğiz. 

Ara Güler'in kendisini "İstanbul'un simgesi" ilan etmesine tanıklık edecek, Hıfzı Topuz'un Nazım Hikmet'li, Bedri Rahmi'li, Abidin Dino'lu, Fikret Mualla'lı sanat dolu yıllarına göz atacağız.

Emre Kongar'dan İstanbul'da yaşama sanatına dair tavsiyeleri alırken, Çetin Altan ile 2112'nin İstanbul'una yolculuk yapacağız.

Aydın Boysan ile bir İstanbul sofrasında İstanbul'un mimari serüveninin sohbetine oturacak, Artun Ünsal ile İstanbul'un eşsiz lezzetlerinin tadına varacağız.

Ustaların anlatımıyla İstanbul'u okurken, bu kenti tanımanın ve anlamanın büyüsüne kapılacak ve İstanbul hiç bu kadar güzel anlatılmadı diyeceksiniz...
Ismaıl Sentürk 
23 Oca 20:47 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Her çağda kitaplara konu olan istanbul'u daha iyi tanımak, bilinmeyenlerini öğrenmek isteyenler için şehrin bizden çok çok önceki durumunu bilen değerli yazarlarla yapılan röportajların bir araya getirilip derlenmesi ile oluşturulan bir söyleşi kitabı. Özellikle Ara Güler ve Sunay Akın'ın röportajlarını beğendim.

Kitaptan 2 Alıntı

Ismaıl Sentürk 
23 Oca 00:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ayasofya'nın mimarisi Mimar Sinan'ı nasıl etkiliyor ?
Süleymaniye Ayasofya'ya benzer. Ama ondaki statik eksiklik Süleymaniye'de mevcut değildir. Edirne'deki Selimiye Camisi Osmanlı mimarisinin zirvesidir. Ayasofya'nın planı da söz konusu değildir. Bambaşka bir plana göre yapılmıştır. Ayasofya mihrabı karanlık kalmış, oysa selimiye'de herhangi bir noktadan mihrabı görebilirsiniz. Süleymaniye'nin ana şeması ayasofya'ya benzer.

Yazarların İstanbul'u, Neşe Mesutoğlu (Sayfa 51 - pozitif yayınları)Yazarların İstanbul'u, Neşe Mesutoğlu (Sayfa 51 - pozitif yayınları)
Ismaıl Sentürk 
23 Oca 00:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sizce (İstanbul'un) en ilginç yeri neresi?
Mesela Sultanahmet gibi bir meydan yeryüzünde yok. Orada bir dikilitaş var. Üzerinde hiyeroglif yazı var. O taş buraya geldiğinde tarih 395 yılıydı. O taş o tarihte 1500 yaşındaydı. Onun yanında ayasoyfa var, 536'da yapıldı. Hz. muhammed doğmamıştı. Onun yanında sultanahmet camisi var, 1618'de yapıldı. Kimdi onun mimarı? Sedefkar mehmet ağa. Aynı yerde bunların hepsi. Onun yanında bir tane sultanahmet çeşmesi var. Yıl 1720. Ne yazıyor onun üstünde?
"Aç besmeleyle, iç suyu, Han Ahmed'e eyle duayı" yazıyor.
Böyle bir meydan yok başka yerde.

Yazarların İstanbul'u, Neşe Mesutoğlu (Sayfa 65 - pozitif yayınları)Yazarların İstanbul'u, Neşe Mesutoğlu (Sayfa 65 - pozitif yayınları)