Yazı - İnsanlığın Belleği

9,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
486 gösterim
Yazının tarihi Sümer'de başlıyor, tam 5000 yıl önce. Sümer ülkesinde ve Mezopotamya'da yalnızca insan belleğine yardımcı olması için kullanılan yazı, çiviyazılarından Mısır hiyerogliflerine, Müslüman dünyasının hat sanatından Ortaçağ yazmanlarının kaligrafi çalışmalarına ve Çin'in düşünce-yazılarına dek zaman içinde çok farklı biçimler alıyor. XV. yüzyılda matbaanın icadıyla birlikte yazının tarihi basımcılığın tarihiyle birleşiyor. Yazı genelleşiyor, yaygınlık kazanıyor. Dinsel imgelerden müziğe, dil oyunlarından edebiyata ve bilimsel formüllere kadar çok farklı alanların ortak ifade aracına dönüşüyor. Ve modern dünyada yazı, harf, kendiliğinden bir varlık oluyor, dünyanın vazgeçilmez bir parçasına dönüşüyor. Şair Georges Jean, yazının tarih içindeki serüvenini anlattığı bu kitapta farklı kültürlere, farklı ifade biçimlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor bizi.
Aleyna 
12 Mar 20:23 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Üniversitede bize verilen ilk ödev, bu kitabı okuyup inceleme yazmamızdı. İlk ödev olduğu için çok özenerek, her detayı inceleyerek okumuştum ve kesinlikle çok yararlı bir kitap oldu benim için. Mezopotamya'dan günümüze kadar dünya üzerinde yazının oluşumu ve evrimi, ilk yazı örnekleri, hat ve kaligrafi gibi yazısal sanat dalları örnek resimlerle birlikte anlatılmış.
Yapı Kredi Yayınlarından kuşe kağıdında basılmış küçük bir kitap fakat baskısı tükenmiş ve kitabı bulmak için çok fazla uğraşmak zorunda kalmıştım. Eğer bulabilirseniz okumanızı tavsiye ederim.