Yazıklar Çıkmazı İstanbul'un 80 Yıllık Panoraması

8,5/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
357 gösterim
Basın, sanat ve edebiyat dünyamızın seçkin isimlerinden Üstün İnanç, zengin dili ve akıcı üslubuyla bezenmiş, zevkle okuyacağınız bir romanı ile karşınızda.

Yazıklar Çıkmazı, insanını ve kültürünü tüketen İstanbul'un 1950-1960'lı dönemlerini işlerken siyasal ve sosyal çekişmeler üzerinden bir insanın, bir ailenin ve bir milletin nasıl etkilendiğini anlatarak bugünün Türkiyesi'ne ışık tutuyor.

Üstün İnanç'ın dili enfes bir şurup tadındadır. Kanaatimce bunun iki sebebi var; birisi üstat Necip Fazıl'ın yanında yıllarını geçirmesi, diğeri ise doğma büyüme İstanbullu olmasıdır.

-Mehmet Niyazi-

Üstün İnanç kelimenin tam anlamıyla bir rint adam. İsmiyle müsemma bir şahsiyet. Bir gönül insanı... İyi bir romancı, mükemmel bir tiyatro sanatkârı, tecrübeli bir gazeteci, ideal bir hoca...

-Mehmet Nuri Yardım-
 • Baskı Tarihi:
  256
 • Sayfa Sayısı:
  2009
 • ISBN:
  9789944118903
 • Yayınevi:
  Babıali Kültür Yayıncılığı
 • Kitabın Türü:
DUA 
27 Tem 14:49 · Kitabı okudu · 2 günde

Değişik bir kitaptı. Ben çok sevdim anlatımını. Eski istanbulu nostaljik bir pencereden seyrettiriyor. Taş evler, köşkler, elektiriğin, suyun olmadığı bir dönemde konak hizmetçilerinin çektiği eziyetler ve ev hanımlarının yaşantıları anlatımı kurgusu tasvirleri şahaneydi. Hem eski hem yeni dönem anlatılıyor.

Tek sorun kimin kim olduğu kitabın son sayfasında açıklanmış o zamana kadar başkası diye düşünmüştüm. Hal böyle olunca geri dönüp bazı yerleri tekrar okudum. Farklı şekilde canladırdığım için şaşkınlığa uğrattı.