Yazının Felsefesi İyi Yazarlar Neden İyi Yazarlar?

7,9/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
378 gösterim
Yazının felsefesi nedir? Bu felsefeyi anlayanlar ve kavrayanlar için iyi yazmak nedir?

Ünlü Amerikalı yazar Edgar Allan Poe'nun 1846'da aylık Graham's dergisi için kaleme aldığı YAZININ FELSEFESİ (İyi Yazarlar Neden İyi Yazarlar?) adlı denemesi günümüze kadar etkisini ve önemini hâlâ koruyor. Poe, bir teori olduğunu söylemekten kaçınmadığı bu yazıda, "etkide birlik" (tek etki) metodunun iyi yazı yazmak için en önemli hususlardan birisi olduğu sonucuna varıyor. Aynı zamanda döneminin etkili bir eleştirmeni de olan yazar, bu çalışmasında "güzel bir kadının ölümünü"nün hiç tartışmasız "dünyanın en şiirsel meselesi" olduğu iddiasında bulunuyor.
Ruta/525600 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, Edgar Allan Poe'un Kuzgun adlı şiirini nasıl yazdığını anlatırken yaratıcı şiir yazarlığı üzerine verdiği tavsiyeleri içeriyor. Kuzgun'u sevenlerin ve şiir yazmak ile ilgilenenlerin kitaplığında bulundurması gereken bir eser.

ahsen büyükbudak 
14 Oca 14:10 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Edgar Allan Poe, iyi yazarların nasıl iyi yazdıklarını anlatan bir deneme olarak Kuzgun adlı eserini incelemiş. Kuzgun'un yaratimindaki mantıksal işleyişi açıklamıştır.

Poe'ya göre özgünlük önemlidir ve bunun için titiz bir çalışma gerektirir ve dünyada en çok ihmal edilen şeylerden biridir.

Ayrıca der ki "güzelliğin her türlüsü, üstün bir gelişimdir; hassas ruhugoz yaşları ile harekete geçirir. Bu nedenle en yerinde şiirsel atmosfer melankolidir.

A 
19 Şub 21:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Edgar Allan Poe'nun iyi yazarların nasıl iyi yazdıkları hakkındaki teorisini "Raven" şiiri üzerinden anlattığı bir deneme. Yani şiirin arkasındaki rasyonel mantığı bizler için açıklıyor Poe bu denemesinde. Yazmak isteyenler için değil de, yazdıkları belli bir noktaya ulaşmış olanlar için okunması gerekli bir yazı

Kitaptan 7 Alıntı

Onur Erol 
19 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer herhangi bir edebiyat eseri, bir oturuşta okunamayacak denli uzunsa, izlenim bütünlüğünden sağlanacak son derece önemli etkiden severek feragat etmek zorundayız.

Yazının Felsefesi, Edgar Allan PoeYazının Felsefesi, Edgar Allan Poe

Poe, tüm edebi eserlerin kısa olması gerektiğine inanmaktadır. Şiirselliğe saygı adına bu kuralı özellikle vurgular. Kısa hikâyenin romana üstünlüğünün de bu sebepten olduğunu belirtir.

Eğer herhangi bir edebiyat eseri, bir oturuşta okunamayacak denli uzunsa, izlenim bütünlüğünden sağlanacak son derece önemli etkiden severek feragat etmek zorundayız. Eğer iki oturum gerekiyorsa, dünya meseleleri ve bunun gibi her şey tam anlamıyla mahvolur.

Yazının Felsefesi, Edgar Allan Poe (KafeKültür Yayıncılık)Yazının Felsefesi, Edgar Allan Poe (KafeKültür Yayıncılık)
Toprak 
02 Şub 17:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar güzellikten konuştuklarında, bir nitelikten değil, akıl ve kalpten de değil, daha ziyade, bir etkiden bahseder; kısacası, ruhun o ani yükselişinden...

Yazının Felsefesi, Edgar Allan PoeYazının Felsefesi, Edgar Allan Poe
Toprak 
02 Şub 17:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

‘Tüm melankolik temalarda, âdemoğlunun evrensel anlayışına göre en melankolik olan nedir?’ Açık cevap ‘ölüm’dür.

Yazının Felsefesi, Edgar Allan PoeYazının Felsefesi, Edgar Allan Poe
Toprak 
02 Şub 13:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herhangi bir şeyi kaleme almaya teşebbüs etmeden önce, hikâyenin çözümü, adına yaraşır biçimde, incelikle işlenmiş olmalıdır

Yazının Felsefesi, Edgar Allan PoeYazının Felsefesi, Edgar Allan Poe