Yazının Sıfır Derecesi Yeni Eleştirel Denemeler

7,0/10  (1 Oy) · 
10 okunma  · 
0 beğeni  · 
475 gösterim
Fransız dilbilimci, göstergebilimci ve eleştirmen Roland Barthes'tan roman sanatı, yazarlık ve Flaubert, Proust, Chateaubriand, Jules Verne, Pierre Loti gibi yazarlar üzerine özel denemeler… Roland Barthes'ın 1953 yılında yayımlanan ilk kitabı Yazının Sıfır Derecesi, biçem, roman yazını, yazar-toplum ilişkisi ve yazınsal dil gibi konularda Fransız yazınına yeni bir bakış ve söylem getirmişti.

Yeni Eleştirel Denemeler ise Barthes'ın 1961-1971 yılları arasında çeşitli dergilerde çıkmış, Flaubert, Proust, Chateaubriand, Jules Verne ve Pierre Loti gibi çeşitli yazarlara ilişkin sekiz denemesini ilk kez bir araya getiriyor ve Barthes'ın "yazarlığı"nın "okurluğu"yla nasıl at başı gittiğini gösteriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  9789750816451
 • Orijinal Adı:
  Writing Degree Zero
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sidar Sadık 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Tahsin Yücel'in kuramsal kitap çevirilerinde biraz problem var. Ne yazık ki Barthes da bundan nasibini almış. Bazı yerleşmiş yabancı sözcüklere Türkçe karşılıklar kullanmak adına okumayı çok zorlaştırmış (mesela "doğma" yerine "inak" kullanmanın, bu zorlamanın alemi ne?). Keşke başka birinin çevirisinden çıksaydı fakat piyasada bu kitabın başka çevirisi yok.
Sartre'ın "Edebiyat Nedir"inden sonra bu kitabın dilde yenileyici düşünüşü ve düşünüşün kimliğini dilin nasıl yansıtabileceğini öğrenmem açısından yararlı olduğunu söyleyebilirim. Dil ve üslup hakkında düşünenlerin okuması gereken kitaplardan...

Kitaptan 2 Alıntı

tabula rasa 
 19 Mar 01:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazı­yı sözle karşıtlaştıran şey, birincisinin
her zaman simgesel, kendine dönük, açıktan açığa dilin gizli bir yamacına çevril­miş görünmesi, ikincisininse yalnızca devinimi anlam taşıyan bir boş göstergeler süresi olmasıdır. Bütün söz, sözcüklerin bu yıpranmasında, hep daha uzağa götürülen
bu köpüktedir, söz ancak dilin açık bir biçimde sözcüklerin yalnızca devingen uçlarını alıp götürecek bir "yutma" olarak işlediği yerde var­dır; yazıysa, tersine, her zaman dilin ötesinde köklenmiştir, bir çizgi gibi değil, bir tohum gibi gelişir, bir öz ortaya koyar ve bir gizle tehdit eder, bir karşı iletişimdir, korkutur.

Yazının Sıfır Derecesi, Roland Barthes (Metis Yayınları)Yazının Sıfır Derecesi, Roland Barthes (Metis Yayınları)
tabula rasa 
19 Mar 01:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazın fosfor gibidir: En çok ölmeye çalıştığı anda parlar.

Yazının Sıfır Derecesi, Roland Barthes (Metis Yayınları)Yazının Sıfır Derecesi, Roland Barthes (Metis Yayınları)