Yedi Güzel Adam

8,5/10  (114 Oy) · 
421 okunma  · 
128 beğeni  · 
4.040 gösterim
Cahit Zarifoğlu'nun şiiri bunca anlaşılmaz, kapalı ya da zor anlaşılır bulunmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir aklı başında şiir okuyucusu (eleştirmen ya da okuyucu olarak) bu şiirleri reddetmek, yok saymak cesaretini gösterememiştir.
-Rasim Özdenören-

Cahit Zarifoğlu'na ait hangi metin olursa olsun, O'nun dünyasına, bir iklime geçer gibi girerseniz. Yeni bir iklime girmenin ne gibi etkileri oluyorsa, nasıl değiştiriyorsa insanı öylece değişirsiniz.
-Alim Kahraman-

Kendinden sonra yazmaya başlayan genç Müslüman şairlere, hangi özellikleriyle yol göstermiş olursa olsun, O'ndan sonrakiler, O'nda ders alınacak bir taraf bulacaklardır. Hem şiirin kendine mahsus kaliteleri bakımından, hem Müslüman bir şairin dünya hayatındaki temayülleri bakımından.
-İsmet Özel-

Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman, onu hemen anında şiire döküverirdi.
-Erdem Bayazıt-

Kanaatimce Cahit'in şiiri belli bir kalıp içerisinde hemen formüle edilebilecek, anlatılabilecek bir hüviyet taşımıyor. Cahit, eski tabirle şair-i maderzat, anadan doğma şair idi.
-Akif İnan-

Türkçe'de hem ahenge ulaşmak hem de duygu iletişimini sağlamanın belki de en çetin bir şairlik görevi olduğu günümüzde, bir de buna 'avucunda kor tutmayı' eklemişti. 'Hâl'ini iyiye doğru sürekli yüceltirken, 'şiir'ni de yeni 'hâl'ine uydurma savaşımında idi.
-Prof. Dr. Hüseyin Hatemi-

Ece Ayhan'a sordum, ona göre "Cahit Zarifoğlu" şiirde yapı sorunun en iyi kavramış bu konuda örnek gösterilebilecek sanatçılardan biri. Kolsuz Bir Hattat'ta da ayrıca belirtmiş bunu.
-Cemal Süreya-

Cahit Zarifoğlu'nun şiirini ve düzyazısını o uzaklık, ayrılık gayrılık içinde ancak kendi uzlet köşemden izleyebiliyordum. Kamplaşma havasında kendine yer bulamayacak bu ince şiir, kapalı ama mutlaka sanatkârca düzyazı, kendine özgü değerleri daima korurdu.
-Selim İleri-

Cahit Zarifoğlu'nun şiiri, bütün diğer yapıp ettiklerini de, hatta müstear adla yazdığı 'okuyucuya cevaplar'a varıncaya kadar bir çok şeyi aydınlatan veriler olarak alınabilir sanıyorum. Bu şiir, insanı çok yalın halinde kavrayan bir şiir.
-Nâbi Avcı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754735413
 • Yayınevi:
  Beyan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Şiirleri kapalı olan şair Cahit Zarifoğlu...

Eser, sır gibi şiirlerle dolu. Anladım dediğinizde bile tekrar okuyorsunuz. Bir çok şiir de şairin ne demek istediğini, dizelerinde yazdıklarından çıkaramıyorsunuz. Ahengi güzel olsa da, derinliğini kavramak zor...

Cahit Zarifoğlu, alışılmışlığın dışında şiirler yazmış. Acaba bu özellik sadece bu kitabında mı böyle, yoksa tüm şiirleri mi bu kadar kapalı? İlk kez okuduğum bir şair. Sanki bizlere şiirlerinde bilmeceler soruyor ve cevabını bulun diyor...

Okurken, duygu derinliğini her şiir de alamadım fakat sıkılmadım hatta merak edip tekrar tekrar okuduklarım oldu...

Şiirler her konu üzerine yazılmış ama benim en çok dikkatimi çeken sayfa 129'ta ki baba konulu şiiriydi. Bu şiirin bu kadar gizemli olmasını istemezdim...

Bu kitap beni alıp götürdü. Şiire bakış açımı değiştirdi . filmi kitap kadar güzel olmasa da güzel .... Herkesin okumasını tavsiye ederim

R4BİA 
08 Şub 13:03 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkesin okumasını tavsiye ederim :) aslında bana şiirleri sevdiren bu yedi güzel adam dır . Filminide herkesin izlemesini isterim :) iinsan dünyaya bi başka bakıyo yani

KeMâL 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

İlk kez okudum arkadaşlar Cahit Zarifoğlu’nu. 133 Sayfalık bu eser minik çerez gibi gözükebilir ama bilin ki bu kitabı okuyan mutlaka bir kez daha okuyacaktır veyahut okudum anlamadım bu nasıl kitap diyecektir.
Çok çok kapalı anlatımdan oluşan, çok ZARİF mısralar. İlk kez bu kadar ağır bir şiir kitabı okudum. Okuyorum bir şeyler anlıyorum ama tam anlamadım deyip tekrar başa dönüyorum. Anlamadım deyip tekrar başa dönüyorum. Öyle bir kitap işte. Okudukça düşündüren bir eser. Seçilen kelimeler, cümle yapısı güzel ve özenli. Dili akıcı ama anlatımı kapalı.
Okumak için okunmamalı arkadaşlar. Şiir sevmeyenler eline almasınlar şiirden soğuyabilirler. Konusu gündelik yaşam içerisindeki tüm konulardan oluşuyor. Sergen Özen kardeşim ve EMRE YAMAN kardeşim çok güzel yorumlar yapmışlar. Mutlaka onları da okumanızı öneririm. İleride tekrar okuyabilirim.

Mâsiva 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

İnceleme yapmak fikri aklımda olmasa da bir iki arkadaşım için yazıyorum.

Anlaşılması güç derin bir kitap. Elimden bırakmak istemedim. Hep yanımda taşıdım. Sakin kafayla okunmadıkça anlaşılmayacak bir yapısı var.
Bir kere okunup bırakılmamalı. En azından bana göre. Bu kitabı tekrar okumam gerektiğini düşünüyorum.
Kimi yerlerinde kendinizi buluyor kimi yerlerinde acaba ne demek istedi diye düşünüyorsunuz.
O yüzden tekrar söylemeliyim ki mutlaka sakin yerlerde sakin kafayla okuyun.

Bilge Nur 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yedi güzel adam... Maraş'ın yedi güzel şairinden ismini almış kitabı ismini yedi güzel adam kitabından almış olan bir dizi sayesinde tanıdım. Kitabı ve cahit zarifoğlu'nu. Çokları gibi...
Anlamadım hissettim. Anlamamız için değil hissetmemiz için yazıldığını hissederek. Yorgundum dinlendim. Çünkü öyle nazik bir üslubu var ki içine gizlenmiş ahenk öyle güzel ki ruhunu dinlendiriyor insanın.
Yazar kendini ve şiirlerini saklamış buz dağının ardına, bulup çıkarmak kime nasip? Buz dağının bu tarafından yalnız sesini işitmek düştü bizim soframıza.
Cahit Zarifoğlu zarif adam en çok dağ demesiyle yaktı beni. Yedi adamdan biri diye başlamasıyla ağlattı beni.
O dedi ki:
"Ve sen gittin
Ve dağ çöktü"
Ben de dedim ki
"Ve kitap bitti.
Ve ben çöktüm"

kays el ecer 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hikayesel bir dili var ve bu üstü kapalı anlatımları anlamak için ki bu çoğu şairde geçerlidir sürekli bir vurgulama varsa o kelimelerin o şair için ne anlam ifade ettiğini ve ne anlatmak istediğini çözersiniz şahsen benim yazmak istediğim tarz da bu . Arkadaş burada yazmak işlediği için yazmış genelde bu böyledir her şeyi şiir görmek işte bu hiç iç açıcı bir durum değil
zaten kitabı okuduysan bana hak vermediğine eminim ki zaten kitabı henüz okumadıysan bu kitap inceleme kısmından bir şey anladığına pek emin değilim :glck

Münzevi Okur 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde

Bir dizi sayesinde tanıdığım ve şiire ilgimi arttıran Cahit Zarifoğlunun bu okuduğum ilk kitabıydı. Açıkcası pek anlayamadım. Ya anlatımı çok kapalı yada şiir konusundaki bilgisizliğimden dolayıda olabilir. Yinede kitaplığımda duracak ve her elime aldığımda anlamaya çalışarak tekrardan okuyacağım.

nur 
17 May 09:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Anlaşılması zor bir kitap ve zor bir yazar ama anlaşıldığı zaman apaçık artaya çıkaçak gerçekler insanı derinden etkiliyor şiirin herbir kelimesi sanki onu yaşıyormuşun hissine kaptırı veriyor

Sergen Özen 
 11 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Kitabın arkasında Selim İleri, Cemal Süreya ve birkaç yazarın Zarifoğlu'nun şiirleri hakkındaki olumlu cümleleri kitabı almam için başlıca etken oldu.
Şiirlere baktığımızda tema itibariyle köy ve kırsal yaşamdan izlerin olduğunu görüyoruz satırlarda.
Rasim Özdenören diyor ki; "Zarifoğlu'nun şiirleri kapalı ve zor anlaşılır bulunmasına rağmen, hiçbir aklı başında şiir okuyucusu bu şiirleri reddedemez."
Buna kısmen katılabilirim, şairlerin hayatını yakından incelediğimizde şiir, belki de faklı bir boyut kazanabilir gözümüzde. Bu, kitap okuyup sonra filmini izlemek gibi bir tutku olabilir. Velhasıl şiire yeni başlayanların şiirin ağır ve kapali bir anlatıma sahip olması sebebiyle uzak duracağı bir kitap olmalıdır.
Şiir, az sözle çok şey anlatma sanatıdır. Öyle uyak düzenini tutturmakla güzel bir şiir yazdım diyemezsin.
Zarifoğlu'nun şiirinde belli bir düzen yok ama fazlasıyla okuyanı düşündürmeye sevk eden bir tarzı var.
Alıntı olarak işaretlediğim birkaç satır olmasa kitaba orta dereceli bir puan verirdim. Bazı şiirler var ki, sırf o şiirler için puanı yüksek tuttum.
Tekrar okumak ve tekrar düşünmek için kitaplığımızın ayrı bir köşesinde hali hazır bekletelim.

3 /

Kitaptan 136 Alıntı

Mâsiva 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

'Biz artık gitmeliyiz dağımıza anneciğim
Yorgun geldim savaşmadım ama
Bir ceset gibi ayaklarının dibindeyim'

Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 44 - Beyan)Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 44 - Beyan)

Bu insanlar dev midir
Yatak görmemiş gövde midir

Bir yara açar boyunlarında
Kolkola durup bağırdıklarında

- Yar kurbanın olam
Dağlar önüme durmuş
Ki dağlanam

Çekip pırıl pırıl mavzerler çıkardılar oyluk etlerinden
Durdular ite çakala karşı yarin kapısında

Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu (Beyan)Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu (Beyan)