Yedi Güzel Adam

8,5/10  (181 Oy) · 
645 okunma  · 
239 beğeni  · 
5.411 gösterim
Cahit Zarifoğlu'nun şiiri bunca anlaşılmaz, kapalı ya da zor anlaşılır bulunmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir aklı başında şiir okuyucusu (eleştirmen ya da okuyucu olarak) bu şiirleri reddetmek, yok saymak cesaretini gösterememiştir.
-Rasim Özdenören-

Cahit Zarifoğlu'na ait hangi metin olursa olsun, O'nun dünyasına, bir iklime geçer gibi girerseniz. Yeni bir iklime girmenin ne gibi etkileri oluyorsa, nasıl değiştiriyorsa insanı öylece değişirsiniz.
-Alim Kahraman-

Kendinden sonra yazmaya başlayan genç Müslüman şairlere, hangi özellikleriyle yol göstermiş olursa olsun, O'ndan sonrakiler, O'nda ders alınacak bir taraf bulacaklardır. Hem şiirin kendine mahsus kaliteleri bakımından, hem Müslüman bir şairin dünya hayatındaki temayülleri bakımından.
-İsmet Özel-

Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman, onu hemen anında şiire döküverirdi.
-Erdem Bayazıt-

Kanaatimce Cahit'in şiiri belli bir kalıp içerisinde hemen formüle edilebilecek, anlatılabilecek bir hüviyet taşımıyor. Cahit, eski tabirle şair-i maderzat, anadan doğma şair idi.
-Akif İnan-

Türkçe'de hem ahenge ulaşmak hem de duygu iletişimini sağlamanın belki de en çetin bir şairlik görevi olduğu günümüzde, bir de buna 'avucunda kor tutmayı' eklemişti. 'Hâl'ini iyiye doğru sürekli yüceltirken, 'şiir'ni de yeni 'hâl'ine uydurma savaşımında idi.
-Prof. Dr. Hüseyin Hatemi-

Ece Ayhan'a sordum, ona göre "Cahit Zarifoğlu" şiirde yapı sorunun en iyi kavramış bu konuda örnek gösterilebilecek sanatçılardan biri. Kolsuz Bir Hattat'ta da ayrıca belirtmiş bunu.
-Cemal Süreya-

Cahit Zarifoğlu'nun şiirini ve düzyazısını o uzaklık, ayrılık gayrılık içinde ancak kendi uzlet köşemden izleyebiliyordum. Kamplaşma havasında kendine yer bulamayacak bu ince şiir, kapalı ama mutlaka sanatkârca düzyazı, kendine özgü değerleri daima korurdu.
-Selim İleri-

Cahit Zarifoğlu'nun şiiri, bütün diğer yapıp ettiklerini de, hatta müstear adla yazdığı 'okuyucuya cevaplar'a varıncaya kadar bir çok şeyi aydınlatan veriler olarak alınabilir sanıyorum. Bu şiir, insanı çok yalın halinde kavrayan bir şiir.
-Nâbi Avcı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754735413
 • Yayınevi:
  Beyan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Şiirleri kapalı olan şair Cahit Zarifoğlu...

Eser, sır gibi şiirlerle dolu. Anladım dediğinizde bile tekrar okuyorsunuz. Bir çok şiir de şairin ne demek istediğini, dizelerinde yazdıklarından çıkaramıyorsunuz. Ahengi güzel olsa da, derinliğini kavramak zor...

Cahit Zarifoğlu, alışılmışlığın dışında şiirler yazmış. Acaba bu özellik sadece bu kitabında mı böyle, yoksa tüm şiirleri mi bu kadar kapalı? İlk kez okuduğum bir şair. Sanki bizlere şiirlerinde bilmeceler soruyor ve cevabını bulun diyor...

Okurken, duygu derinliğini her şiir de alamadım fakat sıkılmadım hatta merak edip tekrar tekrar okuduklarım oldu...

Şiirler her konu üzerine yazılmış ama benim en çok dikkatimi çeken sayfa 129'ta ki baba konulu şiiriydi. Bu şiirin bu kadar gizemli olmasını istemezdim...

insan_okur 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

İlk kez okudum arkadaşlar Cahit Zarifoğlu’nu. 133 Sayfalık bu eser minik çerez gibi gözükebilir ama bilin ki bu kitabı okuyan mutlaka bir kez daha okuyacaktır veyahut okudum anlamadım bu nasıl kitap diyecektir.
Çok çok kapalı anlatımdan oluşan, çok ZARİF mısralar. İlk kez bu kadar ağır bir şiir kitabı okudum. Okuyorum bir şeyler anlıyorum ama tam anlamadım deyip tekrar başa dönüyorum. Anlamadım deyip tekrar başa dönüyorum. Öyle bir kitap işte. Okudukça düşündüren bir eser. Seçilen kelimeler, cümle yapısı güzel ve özenli. Dili akıcı ama anlatımı kapalı.
Okumak için okunmamalı arkadaşlar. Şiir sevmeyenler eline almasınlar şiirden soğuyabilirler. Konusu gündelik yaşam içerisindeki tüm konulardan oluşuyor. Sergen Özen kardeşim ve EMRE YAMAN kardeşim çok güzel yorumlar yapmışlar. Mutlaka onları da okumanızı öneririm. İleride tekrar okuyabilirim.

Bu kitap beni alıp götürdü. Şiire bakış açımı değiştirdi . filmi kitap kadar güzel olmasa da güzel .... Herkesin okumasını tavsiye ederim

Mâsiva 
 25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

İnceleme yapmak fikri aklımda olmasa da bir iki arkadaşım için yazıyorum.

Anlaşılması güç derin bir kitap. Elimden bırakmak istemedim. Hep yanımda taşıdım. Sakin kafayla okunmadıkça anlaşılmayacak bir yapısı var.
Bir kere okunup bırakılmamalı. En azından bana göre. Bu kitabı tekrar okumam gerektiğini düşünüyorum.
Kimi yerlerinde kendinizi buluyor kimi yerlerinde acaba ne demek istedi diye düşünüyorsunuz.
O yüzden tekrar söylemeliyim ki mutlaka sakin yerlerde sakin kafayla okuyun.

kays el ecer 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hikayesel bir dili var ve bu üstü kapalı anlatımları anlamak için ki bu çoğu şairde geçerlidir sürekli bir vurgulama varsa o kelimelerin o şair için ne anlam ifade ettiğini ve ne anlatmak istediğini çözersiniz şahsen benim yazmak istediğim tarz da bu . Arkadaş burada yazmak işlediği için yazmış genelde bu böyledir her şeyi şiir görmek işte bu hiç iç açıcı bir durum değil
zaten kitabı okuduysan bana hak vermediğine eminim ki zaten kitabı henüz okumadıysan bu kitap inceleme kısmından bir şey anladığına pek emin değilim :glck

Yalnızlar Yurdu 
05 Ağu 11:42 · Kitabı okudu · 9/10 puan

çok tatlı bir kitap su gibi akıp geçti gönlümden.. anlaşılması zor olmasına rağmen okunası bir kalem Zarifoğlu.. şiirlerinin etkisinde kalmamak elde değil. şiir severler böyle kapalı anlama alışık değilse beğenmeyebilirler ama buzdağının görünmeyen kısmının şiirini yazmakta saklı anlamlı şiir yazmayı gerektirir.. şiir anlamında zor yolu seçip başarılı olmuş bir şahsiyet Zarifoğlu..

Münzevi Okur 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde

Bir dizi sayesinde tanıdığım ve şiire ilgimi arttıran Cahit Zarifoğlunun bu okuduğum ilk kitabıydı. Açıkcası pek anlayamadım. Ya anlatımı çok kapalı yada şiir konusundaki bilgisizliğimden dolayıda olabilir. Yinede kitaplığımda duracak ve her elime aldığımda anlamaya çalışarak tekrardan okuyacağım.

Sergen Özen 
 11 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Kitabın arkasında Selim İleri, Cemal Süreya ve birkaç yazarın Zarifoğlu'nun şiirleri hakkındaki olumlu cümleleri kitabı almam için başlıca etken oldu.
Şiirlere baktığımızda tema itibariyle köy ve kırsal yaşamdan izlerin olduğunu görüyoruz satırlarda.
Rasim Özdenören diyor ki; "Zarifoğlu'nun şiirleri kapalı ve zor anlaşılır bulunmasına rağmen, hiçbir aklı başında şiir okuyucusu bu şiirleri reddedemez."
Buna kısmen katılabilirim, şairlerin hayatını yakından incelediğimizde şiir, belki de faklı bir boyut kazanabilir gözümüzde. Bu, kitap okuyup sonra filmini izlemek gibi bir tutku olabilir. Velhasıl şiire yeni başlayanların şiirin ağır ve kapali bir anlatıma sahip olması sebebiyle uzak duracağı bir kitap olmalıdır.
Şiir, az sözle çok şey anlatma sanatıdır. Öyle uyak düzenini tutturmakla güzel bir şiir yazdım diyemezsin.
Zarifoğlu'nun şiirinde belli bir düzen yok ama fazlasıyla okuyanı düşündürmeye sevk eden bir tarzı var.
Alıntı olarak işaretlediğim birkaç satır olmasa kitaba orta dereceli bir puan verirdim. Bazı şiirler var ki, sırf o şiirler için puanı yüksek tuttum.
Tekrar okumak ve tekrar düşünmek için kitaplığımızın ayrı bir köşesinde hali hazır bekletelim.

tıpçı pandanın kitaplığı 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap şaheser niteliği taşımakta. Kitaptaki cümleleri anlamak için çok sessiz bir ortama gerek duydum, sessiz bir ortamda bile tekrar tekrar okudum, anladığımda cümleler ayrı bir önem kazandı. Zarifoğlu' nun güçlü bir kaleme sahip olduğu kanısına vardım.

Şeyda 
 08 Haz 02:03 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" Bir gün önceki bedenini
Kaybedilmiş bir okul eşyası gibi özleyerek
Her doğdu
Bir ölendi"
Cahit Zarifoğlu, sadece ismi bile yetiyor insanın içinde güzel duygular yeşermesine. Güzel insanlar güzel atlara binip gittiler sözü Cahit Zarifoğlu için söylenmiş olmalı diye düşünürdüm hep çünkü ona çok yakistirirdim. Güzel yürekli, güzel insan. Yedi güzel adam kitabı ağır ve derin. Kolay kolay anlaşılmayacak sözcükler ve dizeler var kitapta. Ama zaman aktikca ve yıllar geçtikçe anliyorsunuz. Bir kere de anlamayı beklememeli. Ama anladıkça haz duyacak, anladıkça seveceksiniz. Keyifli okumalar.

5 /

Kitaptan 262 Alıntı

Ahmet 
15 Ağu 00:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... ama uzaktan
zahmetsiz ve hiç kimseye değil gibi konuşan ağızlardan
Ne bilge sözler dinledik

Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 14)Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 14)
Hakan TEKİN 
12 Haz 07:10 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"çok karışık bundan böyle aklım
kuşlarsa uçar gider uzaklara"

Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 55)Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 55)
Ahmet 
15 Ağu 02:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu adamlar dev midir
Yatak özlemez gövde midir
Gül açar boyunlarında
Kol kola durup bağırdıklarında
Bomba düşmüş gibi deprenir toprak
Konuştuklarında

Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 17)Yedi Güzel Adam, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 17)