Yedikıta - Sayı 113 (2018 Ocak)

·
Okunma
·
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Yedikıta - Sayı 113
Alt başlık:
2018 Ocak
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Üçüncü Murad zamanında yaptırılan iki kalın minarenin mimarı olan Mimar Sinan aynı zamanda Ayasofya’yı yıkılmaktan da kurtarmıştı. Öncelikle,minarelerin kalınlığı mabedin gövdesine uyuyordu. Ayrıca minarelerin kendilerinden çok daha kalın olan temel ve kaideleri iç taraftan Ayasofya’yı perçinlemiş,bu suretle Ayasofya bu cepheden de payandalanmıştı. Mimar Sinan önden o minarelerle, arkadan da o heybetli payandalarla Ayasofya’yı öyle sağlamlaştırdı ki, bina bir Türk eseri halinde ebedileşti
Theophile Gautier kabristanlar için şunları söylemiştir:

“Katolik, ölümü Müslümanlığın bilmediği kasvetli bir korku ahengi ile çevirmiş, bunun için dehşet vermek düşüncesiyle mezarlıklarını ürkütücü, cesetli şekillerle süslemiştir… Hâlbuki İslâm mezar taşları güzel ağaçların gölgesinde, gök mavisi ve altın yaldızlı renkleri ile bir cesedin çukuru olmaktan çok, ebedî istirahata mahsus bir köşk tesiri bırakır.”
Kuzeybatı köşedeki tuğlalı minare Fatih’in hediyesidir. Ayasofya çapındaki bir camiye tek minare yakışmayacağı için sonradan aynı cephenin doğu köşesine bir minare daha dikilmiştir.
1269 senesinde hacca giden Sultan Baybars (1260-77), bu ziyaretinin hatırasına Kâbe’yi ilk defa gülsuyu ile yıkattırmış, yıkama işinde kendisi de omzunda su taşıyarak çalışmıştır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yedikıta - Sayı 113
Alt başlık:
2018 Ocak
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Türkçü
  • Mücahit Tekin
  • Bahar  Özçelik
  • rafet erkan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%100 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0