Adı:
Yedinci Gün
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
240
ISBN:
9789750510861
Kitabın türü:
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Çizgilerin kürelere, zamanın sonsuzluğa, sonsuzlukların da hayâllere dönüştüğü bir hikâyedir bu. Sıradan insanların sıra dışılığı, bilinen hikâyelerin düşlere dönüşümü, zaafların asîlleşmesi, erdemlerin ardındaki günâhkârlık tüm içtenliğiyle akacak zihinlere. İnsan olmanın en zayıf ve en yüce yanları, bir hikâyenin dokunuşuyla bir kez daha bilinebilir olacak. İhsan Oktay Anar, bu yeni düşüyle sizleri bir kez daha şaşırtacak. Çizgilerde değil kürelerde gezinecek, bilinen zamanların bilinmeyen anlarına yolculuk edeceksiniz. Alışık olmadığınız bu dünyanın kapısından girdiğinizde âşinalık hissedecek, sadeliğin ihtişâmına teslim olmanın rahatlığıyla kendinizi akışta yolculuk ederken bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
İhsan Oktay Anar klasiklerinden biri daha diyebiliriz kısacası. Bilmiyorum ama ben bu yazarın kurgusuna, hayal gücüne, kelimeleri kullanış biçimine hayranım. Aslında kitabı okumadan önce sayfada yer alan incelemeleri okumuş ve kitap hakkında sıkıcı ve anlaşılmaz olduğuna dair bilgiler görmüştüm. Fakat okurken gördüm ki, dil bakımından gerçekten okuduğum İhsan Oktay Anar kitapları arasında,çok rahat anlaşılan bir kitap. Betimlemelerin ve cümlelerin uzunluğu gözünüzü korkutmasın, dikkatli bir şekilde okunduğunda o kadar rahatlıkla anlaşılıyor ki, resmen cümleleri beni mest etti. Seviyorum bu yazarı.
Kitabın içinde sanki birbirinden bağımsızmış gibi görünen kişiler ve olaylar olmasına rağmen, tabiki de kitabın sonunda tüm karakterler bir araya gelerek parçalar tamamlanmış oluyor. Malum ne de olsa bu da yazarın tarzı.. :)
Yazarın, Suskunlar eserinden sonra merakla alıp okuduğum başka bir romanı...II. Abdulhamid döneminin anlatılmasıyla başlayan roman, cumhuriyetin ilk yıllarının anlatımıyla sona eriyor.

Benzer kitaplar

Tam bir İhsan Oktay Anar kitabı idi. 1870’lerde başlayıp 1940’larda devam eden bir örgüsü var. Sıra dışı anlatımı yine dikkatleri çekiyor. Anar, gerçekten farklı bir yazar. Belli bir standardı var ve her okur bu ağırlığın altına giremez. Romanlarındaki mizah/karamizah dozu fevkalade iyi ayarlanmış.

Yedinci Gün ile ilgili en çok da şunu söylemek isterim; mükemmel bir bölüme sahip. Sayfa 161 ile 183 arasındaki Oğul adlı bölümden bahsediyorum. Bence Türk edebiyatının en iyi savaş meydanı anlatımıdır. Kafkas Cephesinde çarpışan askerleri muhteşem bir bakış açısı ve cümleler toplamıyla anlatmış. Öyle ki, o soğuğu, o ortamı, çatışmayı, ölümü, karı, kışı, düşmanı… Her şeyi hissedebiliyorsunuz. Er Ryan’ı Kurtarmak filminin giriş sahnesi nasıl ki sinema tarihinin en başarılı savaş sahnelerinden biridir, buradaki Oğul bölümü de benim için Türk romancılığının en iyi savaş ortamı anlatımıdır.
238. sayfaya kadar bitsin artık diye direnirken, tam bu sayfanın sonunda ''haydaağğ'' diye tepki vermeme sebep oldu ve sadece kitabın son iki sayfasından zevk aldım.

Okuduğum ilk İhsan Oktay Anar kitabıydı ve bu yazarı okumaya başlamak için ideal bir kitap değildi. ( Benim açımdan.) Çünküsü kısa bir sürede bitirebileceğim kitabı ''bak burda farsça tamlama kullanmış bak bu kelime Fea'il vezni bak burda Fe'ale vezninin ismi failini yapmış diye diye okuyamadım ve bu işle uğraşmak şu an yapmak istediğim son iş. 'Kitabın ilgimi çeken taraflarından birisi ise ''5 dk da kısa dünya tarihi kısmıydı. Dili çok ağdalı. Sevemedim...
Eski kelimelerin yoğun kullanılmasını sevmememe rağmen İhsan Oktay Anar'a bu tarz çok yakışıyor. Üstelik bu yoğunluk, kitabın akıcılığını bozmamış ve kitabın (ve de yazarın) kendine has bir tavrı olmasını sağlamış. Tarihsel karakterlerden kurgusal olaylar yaratması çok hoş. Kitap, sonlara doğru üst insan olmanın yüzeysel ve sıradan olmaktan geçtiğinden bahsediyor. Katılıp katılmamak size kalmış.
İhsan Oktay Anar’ı Puslu Kıtalar Atlası’yla tanıdım.Sonrasında Suskunlar,Amat kitaplarıyla devam ettim. Dil ve anlatım tarzı bakımından diğer Anar kitaplarından biraz daha ağır ve karmaşık gelebilir.Sevdiğim bir yazarın kitalarını okumanın güzelliği yanında, diğerlerinden aldığım tadı aldım diyemem.Bu kişiden kişiye değişir tabii.Kitap İhsan Sait'in gelecekten kendisine aşk mektubu gönderen Prenses Döjira'ya ulaşma çabasını anlatıyor. Onun için kullandığı imkanlar ve göze aldığı imkansızlıkları..Kitabin kahramanı İhsan Sait sevdiği kadını ararken zamanda yolculuk yapıp Tanrı ve insan olmanın ayrımını öğrenecekmis. Sabırlı olup sonuna kadar gittiğinizde Anar'ın hayalgücüne tekrar hayran kalıyorsunuz.Oktay İhsan Anar'ın her kitabında olan insan olma erdemi, Kainat - varlık kavramlarını bu kitabında da bizlere anlatıyor.Zorlu bir dili olan -osmanlıca kelimelerden kaynaklı- ve zaman kurgusu nedeni ile karmaşık gibi görünsede yine de güzel bir kitap.Yazarı sevenler için önerilir fakat ilk başlayanlar için önerim Puslu Kitalar Atlası
Su gibi akıp giden bir İhsan Oktay Anar eseri.. Mükemmel tarih bilgisini müthiş bir kurguyla birleştiren Anar okuyucuyu tarihin tozlu raflarına götürüyor.. Kitapta; Abdülhamid ve Jön-Türkler; İttihatçılar ve İtilafçılar; Türkçüler, Osmanlıcılar, Adem-i merkeziyetçiler de dahil olmak üzere dönemin başlıca siyasi aktörlerine karşı sert eleştiriler var.. Kitabı İlber Ortaylı'nın önerdiği listede görünce okudum. İyi ki okumuşum..
Dili yazarın diğer kitaplarına göre oldukça ağır geldi ve zaman zaman koptuğum oldu. Anlayamadığım veya tam kuramadığım bağlantılar yazarın diger kitaplarına göre bu kitabının daha sönük olmasindan kaynaklı değil. Tam tersine daha anlayabilecek kapasiteye erişememiş olmamdandir.
İhsan Oktay Anar’ı Puslu Kıtalar Atlası’yla tanıdım. Kaç defa okuduğumu hatırlamıyorum kitabı.

İhsan Oktay’ın en iyi kitabı değil bu. İhsan Oktay’ı daha önce okumamış, okuyup da anlamamış olanların kitabı da değil. Belirtmekte fayda görüyorum; İhsan Oktay Anar'ın kötü kitabı yok. Diğer yazdığı kitaplara göre kötü olanı olabilir o kadar (:

Her şeyden önce dili çok ağır. Eski Türkçe kelimelerden geçilmiyor ki, çok severim ben o kelimeleri. Hani yabancı dil öğrenirken derler ya, “Cümlenin gidişinden kelimenin anlamını çıkar” diye. Öyle okudum kitabı. Kelimelerin çoğunu daha önce hiç duymamış olmama rağmen anlamlarını biliyormuşum gibi rahat rahat okudum kitabı.

Yalnız en büyük hatamı kitabı parça parça okuyarak yaptım. Oysa bütünlüğünün korunması gereken bir öyküydü. Ben sürekli ara verdim, aynı anda ikinci bir kitabı okumaya çalışmak gibi bir hataya da düştüm. Mundar ettim caanım kitabı. O yüzden diyorum ya, bir kere daha okumam lazım.
Bir İhsan Oktay Anar kitabı.
Kitabin kahramanı İhsan Sait (diğer kitaplarda da kahramanımız Ihsan'di)
Diğer kitaplarındaki gibi esprili bir dil, en son sayfalara kadar çözülemeyen bir kurgu var. Bütün hikaye boyunca neyi kaçırdım acaba, neden hiçbir şeyi yerine oturamıyorum diye sorguladım kendimi. Kitabin sonunda da
bütün taşlar yerine oturdu. Meğer bizim İhsan Sait' imiz sevdiği kadını ararken zamanda yolculuk yapıp Tanrı ve insan olmanın ayrımını öğrenecekmis.
Sabırlı olmayanın yarım bırakacağı bir kitap. Erkenden vazgecmezseniz yazarın hayal gücüne hayran kalıp iyiki okumuşum diyeceğiniz bir kitap olacaktır.
Bu arada yazar Amat kitabına selam etmiş kemanciyla , gözümden kaçmadı.
İyi okumalar.
İhsan Oktay Anar'ın üslübuna uygun şekilde yazılmış bir İhsan Oktay Anar kitabı :)) Önceden yazarın herhangi bir kitabını okumamış olan arkadaşlara uyarı, kitap aşırı Osmanlıca vs. kelime içermektedir!!! İhsan Oktay Anar okurken ben kendimi ingilizce bir roman okuyor gibi hissediyorum çünkü ikisinide kelimesi kelimesine değil genel hatlarıyla anlayabiliyorum, birini İngilizce hakimiyetimin üst düzey olmayışından diğerini Osmanlıca ile alakam olmamasından :)) Dil konusunu geçersek kitap eğlenceli. Biraz karmaşık bir hikayesi olmasına rağmen çoğu kısım akıcı geçiyor. (ahhh bide şu dil sıkıntısı olmasa) Bakmayın öyle ağdalı bir dili olmasına, dili eski bile olsa İhsan Oktay Anar'ın kitapları gayet fantastiğe yakın hatta ciddi anlamda fantastik öğeler barındıran kitaplardır. Spoiler verme korkusuyla kitabın kendisinden ziyade yazarı anlatmış olsam da şöyle ufak bir tüyo vereyim kitapta zaman yolculuğu tadında bir muhabbetten tutun da kitabın özünü oluşturmasa da vampir hikayesine kadar pek çok öğe var ve bunlar Osmanlı Dönemi'nde geçiyor. Yazarı sadece bir kez okuyunca kalitenin tadını alacak ve diğer kitaplarını da okumak isteyeceksiniz.
Kitabı okurken beni görüp merak eden arkadaşlarıma kitaptan bir paragraf okuduğumda dilinin fazla ağır ve sıkıcı olduğu yorumlarını bol bol duydum. Ancak bu kitabın beni en çok çeken tarafı eski gibi görünen anlatımın yanında modern bir sürrealist roman izlenimi vermesi. Kitabın başını, sonunu veya amacı gibi konuları düşünmeden okunulması gereken bir roman. Çünkü bu konularda sizi doyuma ulaştırmayabilir.
''Çünkü hayatının değişmeyeceğini gayet iyi biliyor, buna da kader diyordu. Zaten kader, bir memurun sabit geliri gibiydi; fiyatlar yükselip alçalsa bile maaş, yani kader değişmezdi.''
Evvelce dokuz çocuğu kovmuş olan pastacının daha bir ay önce işe aldığı bu oğlan, yakasının ense tarafına esrarengiz bir demir halka dikili beyaz bir önlük giymişti. İşte pastacı el kantarının kancasını bu halkadan geçirip oğlanı havaya kaldırarak her hafta tartıyor, abur cubura düşkün çocuk şişmanlamışsa onun harama el uzattığına hükmedip veled-i zinayı işten atıyordu. Ancak şimdiki çocuk, işe girmeden önce pantalon ceplerine taş doldurarak ağırlığını, dolayısıyla ustası dükkanda yokken yiyeceği pasta miktarını beş okka kadar arttırmıştı.
Evet! Tipisi ve dondurucu soğuğuyla Tabiat bir düş­mandı ama, işin en acı yanı, bu düşmanın dâimâ haklı olma­sıydı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yedinci Gün
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
240
ISBN:
9789750510861
Kitabın türü:
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Çizgilerin kürelere, zamanın sonsuzluğa, sonsuzlukların da hayâllere dönüştüğü bir hikâyedir bu. Sıradan insanların sıra dışılığı, bilinen hikâyelerin düşlere dönüşümü, zaafların asîlleşmesi, erdemlerin ardındaki günâhkârlık tüm içtenliğiyle akacak zihinlere. İnsan olmanın en zayıf ve en yüce yanları, bir hikâyenin dokunuşuyla bir kez daha bilinebilir olacak. İhsan Oktay Anar, bu yeni düşüyle sizleri bir kez daha şaşırtacak. Çizgilerde değil kürelerde gezinecek, bilinen zamanların bilinmeyen anlarına yolculuk edeceksiniz. Alışık olmadığınız bu dünyanın kapısından girdiğinizde âşinalık hissedecek, sadeliğin ihtişâmına teslim olmanın rahatlığıyla kendinizi akışta yolculuk ederken bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 608 okur

  • Sena Duman
  • Veysel Aral
  • Mücahit Arlı
  • Ali Eskici
  • BilgeSevgi
  • Sedef Tuncer
  • Rana
  • Taha Erkin İnceoğlu
  • Utku Seven
  • Hasan Şevki Bilgin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%9.5
25-34 Yaş
%38.1
35-44 Yaş
%37.1
45-54 Yaş
%8.6
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48
Erkek
%52

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.8 (38)
9
%18.8 (40)
8
%24.4 (52)
7
%23.5 (50)
6
%8 (17)
5
%3.3 (7)
4
%1.9 (4)
3
%0.9 (2)
2
%0.9 (2)
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları