Yemen! Ah Yemen!

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,7bin
Gösterim
Adı:
Yemen! Ah Yemen!
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
463
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Yayınları
Baskılar:
Yemen! Ah Yemen!
Yemen! Ah Yemen!
Yemen! Ah Yemen!
384 syf.
·9 günde·Beğendi·6/10 puan
Üstüne onlarca türkü yakılan, gidipte dönülmeyen askerlik. Yemen....
Dedemin amcası 8.5 yıl Yemen'de askerlik yapmış. Orada yaşadıkları bütün köyün ve çevre köylerin acısı olmuş. Sıtma, kolera, trahom salgını bir taraftan.. açlık sefalet, bit, yokluk bir taraftan... hasretlik, sıcak bir taraftan vurmuş ve tarifi imkânsız koşullar altında ingilizlerin kışkırtması ile ayaklanan araplarla olan savaş. Yıllarca sürmüş . O günleri anlatan güzel bir roman.. Yemen olayının iç yüzünü anlatan güzel bir roman.
384 syf.
·23 günde·8/10 puan
Yemen için türküler söylenir ağıtlar yakılır.. Birinci dünya savaşında acılan yemen cephesinde ki yaşanan dramatik olaylar anlatılır ancak olayları yaşadık bu kitapta. Bu kadar da olmaz diyeceğiniz olaylar öyküsü sarmıştır kitabı. Yaşanan aşk hikayesini Kafka nin milenaya mektuplarına benzettim ancak bu daha gerçek ve daha güzel geldi bana.. Açlık karşısında insanların neler yapabileceğini gördük bu kitapta.. Din adına yapılan oyunları, hilebazliklari gördük bu kitapta. Görevlendirilen ajanların şeyh adıyla insanları kandirdiklarini gördük.. Cahilliğin nelere sebep olabileceğini gördük.. Kısacası okunması gereken bir kitap ayrıca söylenen türküler daha anlamlı gelmeye başladı..


Mızıka çalındı düğün mü sandın
Al yeşil bayrağı gelin mi sandın
Yemen'e gideni gelir mi sandın

Dön gel ağam dön gel dayanamiram
Uyku gaflet basmış uyanamiram
Ağam öldüğüne inanamiram

Koyun gelir kuzusunun adı yok
Sıralanmış küleklerin südü yok
Ağamsız da bu yerlerin tadı yok

Dön gel ağam dön gel dayanamiram
Uyku gaflet basmış uyanamiram
Ağam öldüğüne inanamiram

Ağamı yolladım Yemen eline
Çifte tabancalar takmış beline
Ayrılmak olur mu taze geline

Dön gel ağam dön gel dayanamiram
Uyku gaflet basmış uyanamiram
Ağam öldüğüne inanamiram

Akşam olur mumlar yanar karşımda
Bu ayrılık cümle alem başında
Gündüz hayalimde gece düşümde

Dön gel ağam dön gel dayanamiram
Uyku gaflet basmış uyanamiram
Ağam öldüğüne inanamiram
384 syf.
Birinci Dünya Savaşında, Yemen Cephesinin anlatıldığı hazin bir romandır. Savaş koşulları, halkın durumu, dönemin olayları o kadar gerçekliğiyle ifade edilmiş ki insan anlıyor Yemen üzerine niye bu kadar türküler yakılmış. Tarih derslerinde bilgi üzerinden tanıdığınız savaşın gerçek tablosu nedir, "savaş" nedir bunun cevabını alabileceğiniz bi kitap.
384 syf.
·10/10 puan
Yemen! Ah Yemen!

Ah kelimesini tüm faniliğim ile hissettim. Kitap yüreğimde öylesine bir iz bıraktı ki sayfaları göz yaşlarımla ıslandı. Tüm dertlerimi unuttum hiç derdimiz yokmuş dedim. Hayata bakış açım değişti. Kahraman ecdadımızın ölümsüz olduğunu bir kez daha çok iyi anladım. Ruhları şad olsun..
391 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Tek bir cümle ile anlatmak istiyorum meramımı:

"Aziz milletimiz siz askerlerimizi unutmayacak, kıyamete kadar hatıralarınızı fatihalarla yad edecektir."

Keyifli okumalar!
384 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
" Her yere giden gelir, hatta Moskof'a giden bile gelir, ama Yemen'e giden gelmez"
" Bir milletin ölüsü, bir toprağı vatan yapmaya yetseydi, Yemen'in Türk vatanı olduğundan kim şüphe edebilirdi?
" Ve sizler, Allah şahittir ki her şeyi yaptınız, hatta imkansızlıkları dahi yaptınız"

Kahramanlık ve acının toprağa tohum diye ekildiği, vatan diye nice kahraman evlatların can verdiği Yemen toprakları!...

Mehmed Niyazi
384 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ah Yemen... İçimi sızlatan, olmadık yerde ağlatan can kitabım. Mehmet Niyazi'nin kalemi beni hiç bu kadar sarsmaştı. En büyük Türk mezarlığı olan Yemen. Çölün sıcak kumları kanarcasına şehitlerimiz kanını içtiği Yemen. Sıtma, koleranın tazecik fidanları kuruttuğu Yemen. Açlığın, sefaletin ilik ilik askerimizi sömürdüğü Yemen. Ne desen az ne desen fayda etmez. Giden gelmiyor denilen Yemen. Aşkları yarım, çocukların öksüz, anaları elemli bırakan Yemen... Okuyun ve okutun. Unutulmasın. Kuşçubaşı Eşref in yiğitleri unutulmasın. Zenci Musa unutulmasın. Vatan sevgisi nedir unutulmasın.
384 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gittiğim gençlik merkezi mudurunun hediyesi üzerine okuduğum bir kitap bu :) .İyiki de okudum dediğim bir kitap Gerçek olaylardan yola çıkılmış bildiğimizi sandığımız, aslında bilmediğimiz birçok tarihi gerçekliği anlatıyor adına türküler yazılan bir coğrafyanin kitabı bu , savaş yoksulluk açlık ...
384 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitabinin da adinda anlaşılacağı üzere,
Osmanlı devletinin birinci dünya savaşı öncesi ve sonrasinda Yemen de geçen mücadelesini anlatiyor..
İngilizlerin kışkırtması ile bazi arap kabilelerin askerlerimizi nasil sirtinda vurduğunu ve askerlerimizin yokluk ve zor şartlar altında ingilizlere karsi savaşını, destansı mücadelesini,kahramanlıklarını ve fedakarliklarını anlatiyor..Yazarin dilli akici ve sade tarihe ilgisi olanlar icin güzel bir kitap
384 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Yemen! Ah Yemen!
Benim final kitabım...
Kapaktan anlaşılacağı üzerine ve adı üstünde Yemen’de geçen savaş ve isyanları temele alan bir kitap. Çok ama çok ön yargılıydım kitaba karşı. Beni kesin sıkacak demiştim ki öyle yerler çok oldu. Neden bu kadar uzunsun yeter artık bit! demişliğim çok oldu Allah affetsin:D Evet bu kadar uzatılması gereksizdi bence. Çok bunaldığım bir kitap...tı... AMAAAAAA finali feci şekilde vurucuydu. Böyle bunaldığım bir kitaptan nasıl feci vurucu bir final oldu hâlâ şaşkınlıklar içerisindeyim. Finali efsane güzeldi. Bu kadar mükemmel bir finali asla beklemiyordum. Bu kitabın final sınavım olması elbette ki zor :D ama böyle bi finali de okumak çok güzeldi. 1 puanı gereksiz uzunluğu için kırdım. Sonunun mükemmel olması da beni çok etkiledi. Böyle feci finalli kitaplara baya hasret kalmışım:D Gece 03.00’de bunu yazarken bile hâlâ o finalin etkisindeyim. Bu kitabı okumam da vesile olan Mümtaz hocama çok teşekkür ederim. Umarım finalinden geçerim... :D
384 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10 puan
Yemen Ah Yemen --- Mehmet Niyazi
(Yemen için akan gözyaşları ile Arap çölleri yemyeşil olurdu)

Açıkçası ilk elime aldığımda bir kez daha Çanakkale Mahşeri yaşayacağımı düşünmüştüm ama gördüm ki aynı olamıyor. Çünkü Yemen'e gidenden hiç haber alınamamış uzakta unutulup gitmişler oysa Yemen'de şehit olan Türkler'in arkasından ağlayan insanların gözyaşlarını çöle döksek bütün arabistan çölleri tekrar yeşerir derler. Yine kitaptan Yemen'de ölen Türklerin sayısını tarih bilmiyor ve bilmek de istemiyor yazmış roman.
Hastalık, Hava şartları ve en önemlisi ihanetin kurbanı olan bu Türkleri hatırına onlardan haberdar olmak lazım gelir diye düşünüyorum.
"Ey göz alabildiğine uzanan Büyük Türk Mezarlığı! Nasıl bir ölü uykusundasın ki bunca şehidin kanı seni yeşertmedi. Halâ derin bir sükût içindesin; bir dile gelsen, neler anlatırsın neler..."
Erlere "İleri!" emrini verip subay olarak arkadan yürümek kolaydı; pusuya düşersek ilk ateşte ölecek olanlar, önde gidenlerdi. Ama biraz vicdan sahibi olan bunu nasıl yapardı! Emrindekilerinin de ardından ağlayacakları vardı; onlarda can taşıyordu.
Toprak soğuktu; çiseli, bulanık havalarda rüzgar devamlı esiyordu. Islak çukurlarda kemikleri sızlayan, öksürdükçe gözlerinden yaşlar boşanan askerlerimizin yüzleri tunçtan maske geçirilmiş gibi yanmıştı. BÖYLE DURUMLARDA ZAMANIN NE KADAR FECİ BIR ŞEY OLDUĞUNU, NASIL DA GÜÇ GEÇTİĞİNİ İNSAN ANLIYORDU...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yemen! Ah Yemen!
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
463
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Yayınları
Baskılar:
Yemen! Ah Yemen!
Yemen! Ah Yemen!
Yemen! Ah Yemen!

Kitabı okuyanlar 475 okur

  • Ahmet Ölçer
  • Pınar
  • Şenay Bayraklı
  • Mustafa HATİBOĞLU
  • Oktay Akpınar
  • Yakup Oflar
  • Erhan Teber
  • Iamteddy
  • pharmacist
  • zeyy1472

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.7 (4)
9
%2.1 (3)
8
%4.8 (7)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0