Yemen Ah Yemen

8,2/10  (40 Oy) · 
101 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.940 gösterim
“Ey göz alabildiğine uzanan Büyük Türk Mezarlığı! Nasıl bir ölü uykusundasın ki bunca şehidin kanı seni yeşertemedi. Hala derin bir sükût içindesin; bir dile gelsen, neler anlatırsın, neler…”

Türk edebiyatının usta kalemi Mehmed Niyazi'nin 2004 yılında yayınlandığı ilk günden itibaren büyük ses getiren Yemen! Ah Yemen!.. romanı, Türk toplumunun gönlünde hiç kapanmayan yaralar açan Yemen'i ve Yemen'de cansiparane bir mücadele veren kahraman Türk askerlerini anlatıyor. Bir tarafta Wayman Buryler ve Lawrencelar ile onların kışkırttığı Yemenli asiler, diğer tarafta ise bizzat Enver Paşa'nın görevlendirdiği “Kuşların Şehyi” Eşref Sencer Kuşçubaşılar ve Mihrali Beyler… Bir tarafta İngiliz altınları ve silahlarıyla donanmış Yemenli asiler, diğer tarafta ise bütün yokluklara, hastalıklara ve imkânsızlıklara rağmen Yemen'i Anadolu'dan ayrı görmeden canını dişine takıp mücadele eden Türk askerleri…
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9789754374841
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
nuri ceyhan 
07 Şub 13:07 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Ey göz alabildiğine uzanan büyük türk mezarlığı nasıl bir ölü uykusundasin ki bunca şehidin kanı seni yesertemedi. hala derin bir sukut icindesin bir dile gelsen neler anlatırsin neler

Birinci Dünya Savaşında, Yemen Cephesinin anlatıldığı hazin bir romandır. Savaş koşulları, halkın durumu, dönemin olayları o kadar gerçekliğiyle ifade edilmiş ki insan anlıyor Yemen üzerine niye bu kadar türküler yakılmış. Tarih derslerinde bilgi üzerinden tanıdığınız savaşın gerçek tablosu nedir, "savaş" nedir bunun cevabını alabileceğiniz bi kitap.

Yemen Ah Yemen benzeri kitaplar

Yusuf Emre Şen 
 21 Oca 23:58 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hani insanın hayatında devamlı okuyacağı ama asla sıkılmayacağı kitapları olur ya bir kaç tane... İşte Bu kitap da benim için öyle bir kitap olacak sanırım. Yemen'in Türk yurdu olduğunu, en güzel şekliyle anlatan Yemen Ah Yemen kitabı, tamamen tarihi gerçeklere uyularak yazılmıştır. Hiçbir abartı da yoktur anlatımında. Yazar kitapta, geçmişte, ne yaşandıysa olduğu gibi anlatmış ve hikayeleştirme süsü vererek akıcılığını sağlamıştır. Her Türk evladının okuması gereken kitapları arasındadır. Benim okuyup da en çok etkilendiğim kitaplar arasına girmiştir. Tavsiye ediyorum kesinlikle. Yemen'de hangi fedakarlıkları yaptığımızı, en zor şartlara rağmen neleri başardığımızı, binlerce şehit verdiğimizi, ölesiye mücadele ettiğimizi unutan gençliğe bir hatırlatıştır bu kitap. eminim ki birşeyler katacaktır sizlere . Ve de İddia ediyorum ki bazı sayfalar gözyaşlarınıza boğulmanıza sebep verecektir. Saygılarımla

Muhammet Çelik 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yemen Ah Yemen --- Mehmet Niyazi
(Yemen için akan gözyaşları ile Arap çölleri yemyeşil olurdu)

Açıkçası ilk elime aldığımda bir kez daha Çanakkale Mahşeri yaşayacağımı düşünmüştüm ama gördüm ki aynı olamıyor. Çünkü Yemen'e gidenden hiç haber alınamamış uzakta unutulup gitmişler oysa Yemen'de şehit olan Türkler'in arkasından ağlayan insanların gözyaşlarını çöle döksek bütün arabistan çölleri tekrar yeşerir derler. Yine kitaptan Yemen'de ölen Türklerin sayısını tarih bilmiyor ve bilmek de istemiyor yazmış roman.
Hastalık, Hava şartları ve en önemlisi ihanetin kurbanı olan bu Türkleri hatırına onlardan haberdar olmak lazım gelir diye düşünüyorum.

sümeyye kip 
20 Nis 2016 · Kitabı okumadı · Beğendi · 8/10 puan

savaş kitaplarını sevenler ve tarihle ilgisi olanlar için önerebileceğim nitelikte hoş bir romandı. Kitapta sadece savaş değil öncesindeki hazırlıklar askerlerin kişsel hayatına ve özlemlerine hoş bir bakış içerideki düşmanlar çok güzel anlatılıştı. sıkılmadan okuyacağınız bir yapıt tavsiye ederim

Figen KİRİŞCİ 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gidip dönemeyenler; kalıp gelemeyenler… Yoksulluk ve hastalıklar… Destanlar ve ağıtlar… Eşref Kuşçubaşı'lar, Lawrence'lar, Wayman Buri'ler, Şeyh İdrisi'ler, Virfil'ler, Mihrali beyler... "Gece bir ses geldi derinden derinden / Beni mi çağırdı Yemen çöllerinden"

Su Ay 
07 Şub 23:32 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok sık tekrara düşüyor. Eser tekrara düştü mü benim için kusurlu oluyor. Ama anlattığı savaş, mücadele, hainlik, yokluksa eğer; hayat penceresinde duygular, hayatlar, düşünceler bir oluyor. Değişen sadece karakterlerdir. Ve tarih tekrar ve tekrar tekerrür ediyor, ne acı!
Tarihimizi, vatanımız için bu yolda yiten nice insanı tanımamız açısından değerli bir eser kısaca. Kesinlikle okunmalı. Ah Yemen ah !

Orhan Aydın 
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Türk askeri öylesine büyük bir yüreğe sahiptir ki, bunu kelimelerle anlatmak imkansızdır. Tüyleriniz diken diken olacak. Türk askerini tanımak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. İngilizlerle mücadele eden yiğitleri tanıyacaksınız. Okumanızı tavsiye ederim.

Yasemin Hayırlı 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Henüz başlarında olmama rağmen oldukça etkilendiğim bir kitap. Adına türküler yazılan, binlerce insanı içine sürükleyen toprakların hikayesi... Yemen

Onur UYGUN 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ah Yemen... Bazen kitap okurken o anları yaşarız ya öyle bir eser. Son sayfalarını okurken gözyaşlarıma hakim olamadım

2 /

Kitaptan 26 Alıntı

Su Ay 
07 Şub 23:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan sadece duygularında hürdür; gerçekte şartların esiridir.

Yemen Ah Yemen, Mehmed NiyaziYemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi
hüseyin tuğrul yağmur 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çöl hayatı zalim ve sinsidir; zaten bu ikisi ikiz kardeşlerdir.

Yemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi (Sayfa 10)Yemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi (Sayfa 10)
Su Ay 
03 Şub 11:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şehit miydi? Bir anlamda kardeş kavgasında ölmüştü; o Müslümandı; ona tetik çeken de. Bu durumda şehadeti herhalde niyet belirlerdi.

Yemen Ah Yemen, Mehmed NiyaziYemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi
Su Ay 
04 Şub 12:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bütün hayvanlar en vahşi yaratığın insan olduğunu bilirler; onun için yaklaşmazlar.

Yemen Ah Yemen, Mehmed NiyaziYemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi
Su Ay 
07 Şub 00:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her şeye ad takıyoruz; fakat hiçbir şeyin aslını öğrenemiyoruz. Maddenin evrelerini gözlemliyor, ondan her bakımdan faydalanıyoruz; ama hiçbir zaman künhüne vakıf olamayacağız.

Yemen Ah Yemen, Mehmed NiyaziYemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi
Sergenn 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kendimi okyanustaki bir saman çöpü gibi yalnız ve çaresiz hissediyorum

Yemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi (Sayfa 202)Yemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi (Sayfa 202)
Su Ay 
07 Şub 00:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dağılmayın, birleşin; sizden öncekiler dağıldıkları için helak oldular.

Yemen Ah Yemen, Mehmed NiyaziYemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi
Sergenn 
26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bazen birisi derin bir göğüs çekerken çıkardığı "Ah!" sesiyle yaşadığı dramın bütün acısını iliklerine kadar duyduğunu belirtirdi. Bazen de bir Anadolu çocuğu bir türkü tuttururdu.
"Evimizin önünde çifte pınarlar
İçerler suyunu,beni anarlar
Yemen'e gideni ölü sayarlar
Yemen çöllerinde kaldım ağlarım."

Yemen Ah Yemen, Mehmed NiyaziYemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi

Ey göz alabildiğine uzanan Büyük Türk Mezarlığı! Nice genç evlatları yuttun onların da hevesleri arzuları vardı. Akşam güneşinin altında daldığın derin hülyalarında ne korkunç çığlıklar gizli! Etleri, kemikleriyle besleyerek bağrında büyüttükleri kayın ağaçlarının dallarından gecenin sessizliği matemlerin en içlisini dokuyor. Gün ağarırken kimbilir kaç bülbül feryadlarını dile getiriyor!

Yemen Ah Yemen, Mehmed NiyaziYemen Ah Yemen, Mehmed Niyazi
3 /