Giriş Yap

Yeni Bir Yaşam

Öğrenme ve Anlam Arayışı Üzerine

Ve kıyaslama yoluyla çirkinliğin ne olduğunu anlarız, en azından anladığımızı sanarız. Fakat güzellik kıyaslanabilir mi?
Reklam
Dinleyici: Gururdan nasıl kurtulabiliriz? Krishnamurti: Şimdi, gururdan neden kurtulmak istiyorum. Önemli olan soru budur, nasıl kurtulacağım değil. Amaç ne, sebep ne, dürtü ne? Bana zarar verdiği, acı çektirdiği, ruhuma iyi gelmediği için mi gururdan arınmak istiyorum? Eğer dürtü buysa o zaman gururdan kendimi kurtarmaya uğraşmam bir başka gurur biçimi olur, değil mi? Bu durumda yine başarıyla ilgileneceğim. Gururun çok acı verici, ruhsal açıdan çirkin bir şey olduğunu fark edip ondan arınmalıyım derim. "Ben arınmalıyım" ifadesi "Ben başarılı olmalıyım" ifadesiyle aynı dürtüye sahiptir. Her iki durumda da "ben" önemlidir, arınma mücadelemin merkezidir o. O halde önemli olan, gururdan kurtulmak değil, "ben"i anlamaktır ve "ben" çok muğlaktır. Bu yıl bir şey ister, gelecek yıl başka bir şey. İstediği şey ona acı vermeye başladığında onu bırakıp başka bir şey ister. Öyleyse "ben" merkezi olduğu sürece kişinin gururlu ya da mütevazı olmasının pek bir önemi yoktur. Onlar sadece giyilecek farklı paltolardır. Bir palto hoşuma giderse onu giyerim ve gelecek yıl canım hangi paltoyu isterse onu giyerim. Anlamamız gereken husus, bu "ben" in nasıl varlık kazandığıdır. "Ben" çeşitli biçimlerdeki başarı duygusuyla varlık kazanır. Bu demek değil ki bir şeyler yapmamalısınız, ama bir şeyler yapma, başarma, gururdan kurtulma fikrinin anlaşılması gerekiyor. "Ben"in yapısını anlamanız lazım. Kendi düşüncelerinizin farkında olmalısınız; hizmetçinize, anne babanıza, öğretmeninize nasıl davrandığınızı gözlem-lemelisiniz; sizin üstünüzdekilere ve altınızdakilere, saygı duyduklarınıza ve hor gördüklerinize nasıl davrandığınızın bilincine varmalısınız. Bütün bunlar "ben"in hallerini açığa çıkarır. Ve "ben"in hallerini anladığınızda "ben"den kurtulursunuz. Önemli olan da budur, gururdan nasıl kurtulacağınız değil.
her şey bir yana, hastalıktan ve ölümden korkmu­yor musunuz? çoğumuz korkuyoruz. hemen hayır demeyin.
İnsanlar arasında muazzam ölçüde bir kapasite eşitsizliği var, değil mi?
Reklam
“Hepimiz sıradan insanlarız değil mi? Sa­dece temiz kıyafetleriniz, cilalı ayakkabılarınız veya bir ke­diniz var diye kendinizi bunlara sahip olmayanlardan fark­lı mı görüyorsunuz? Hepimiz sıradanız ve eğer bu gerçeği sahiden kavrarsak bir devrim gerçekleştirebiliriz. Kendimi­zi sokaktaki güya sıradan insanın epey üstünde görmemi­ze, çok özel hissetmemize neden olması mevcut eğitimimi­zin hatalarından biridir.”
Reklam
2
189
1.882 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42