·
Okunma
·
Beğeni
·
112
Gösterim
Adı:
Yeni Hayat Doğru Yol
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kültür Bakanlığı Yayınları
Baskılar:
Yeni Hayat Doğru Yol
Yeni Hayat Doğru  Yol
64 syf.
·Beğendi·10/10
Oh be diyorum Ziya Gökalp, Nihal Atsız gibi büyük ustaların eserlerini okurken. O kadar rahatlatıyor, o kadar sinirimi alıyor ki bu gibi insanların yazıları. Gene öyle bir kitapla karşı karşıyayız. Eserimiz 1976 yılına ait aslında basım olarak ve 1918’de yazılmış Yeni Mecmua neşri esas alınarak hazırlanıyor. Yani orijinal dilinde değiştirilmeden yazıldığından bahsederek başlamak istiyorum.
Hani derler ya Güneş Batıdan Doğacak diye. İşte Diyarbakır’da (1876) doğup; Selanik’te Gökalp adıyla (1911) fikir dünyasına katılan büyük bir üstattan bahsediyoruz. Tabi onu en iyi anlatan eseri bana soracak olursanız size bu kitabı değil; Türkleşmek İslamlaşmak ve Muasırlaşmak isimli eserini söyleyebilirim.
Yeni Hayat, kısmı için sanırım şu cümleleri söyleyebilirim. Düzyazı ile başlayıp şiir ile devam eden (Nesir ve Nazım diyelim daha bilindik olur sınava çalışanlar için) Vatandan başlayan aileye, iş hayatına, çocukluğa ve tabii Türklere dair şiirler içeren bir eser. Bunun yanında çocuklar için şiirlerin bulunduğu, tasavvufî yazıların yazıldığı dopdolu bir bölüm.
Doğru Yol kısmı içinse, Arapça Umde (İlke) sözcüğünün kullanıldığı 12 kısımlık bir programın analizini görüyoruz. Bunların Sınıflandırma ve Çözümlemeleri (Tasnif-Tahlil) üzerine konuşuyoruz. Bu 12 kısmı sayalım: Siyasi, İdari, Dini, Hukuki, Adli, İktisadi, Mali, Nafiaya (Bayındırlık) Malik Umdeler, Maarife Müteallik, Muavenet-i İctimaiyyeye Müteallik (İslami Sosyal Yardım Kurumları gibi bir manası var) Umdeler, İctimai Siyasete Müteallik Umdeler ve Askeri Umdeler.
Siyasi ilkelerden başlayalım. Burada büyük bir şikayet var aslında. Halk partisinin de bunu düzelteceği konuşuluyor. Misalen, bir Arnavut, Osmanlı vatandaşı olduğunu bunun yanında Arnavut olduğunu; bir Ermeni de Osmanlı vatandaşı olduğunu ama bununla beraber Ermeni olduğunu söyleyebilirken bir TÜRK; Osmanlı vatandaşı olduğunu söylemekle beraber Türk olduğunu söyleyemez dereceye gelmiş. İşte Halk Fırkası bunu toparlayacak diyor. Değerlendirmeler bu şekilde ilerliyor. Ne kadar güzel, ne kadar mantıklı, ne kadar gerçekçi ve ne kadar özgün. Yani diyor ki; sen bir ülkenin vatandaşı olabilirsin ama senin askerin, ordun, senin insanın bir ülkenin toprağında savaşırken senin de elin silah tutuyorsa sen ülkenden kaçıp sığındığın ülkenin meydanında, savaşından kaçtığın ülkenin bayrağını sallayarak seni kurtaran devlete nispet yapamazsın. Bilmem, anlatabildim mi? Anlatamadım. İzah edelim. Bizim ülke insanı olarak yaşlılara, kadınlara, çocuklara karşı asla ve asla düşmanlık yapmadığımızı herkes bilir. Ancak benim kardeşim, benim yeğenim sınırda çatışırken, sen elin silah tuttuğu halde kaçıp benim ülkeme sığınamazsın. Ülken için savaşacaksın. Hele benim ülkemde benim insanlarımın arasında kendi ülkenin bayrağını nispet yapar gibi meydanda sallayamazsın. O bayrağı sallayacağın yer, senin ülkende savaş çıkarıp ocağını dağıtanların karşısındır. Bunu yapamıyorsan ADAM değilsindir, benim ülkemde barınıp benim fırsatlarımdan fazlasıyla faydalanabiliyorsan buna oturup şükredersin. Benim insanımdan üstün hareketler yapamazsın. Yok, yaparım siz kimsiniz diyorsan da ülken hemen oracıkta. Güzelce git ülkene, ülkeni ülkende savaşanlardan koru seni tutan yok. Hiçbir Türk, bir Türk budununda 2. sınıf insan muamelesi göremez. Bu dediğimden rahatsız olan varsa elindeki kimliğin hangi ülkeye ait olduğuna baksın. Yetmiyor mu? Sınırda çarpışan askerlerimizle aynı kimliğe sahip olduğuna baksın. Hiçbiri yetmiyorsa aldığı nefeste dahi o asker kardeşlerinin hakları olduğunu bilsin. Neyse, bu konuda diyeceğim bu kadar. (Bu konudan canım yandı, daha neler var gördüklerim de ses etmiyorum, en azından burada)
Şöyle genel hatlarıyla baktığımızda oldukça faydalı mesajlar içeren bir kitap. Bazı maddeleri günümüzde uygulanmaya çalışıyor, bazıları devlet politikası haline getirilmiş, kimi unutulmuş kimisi de yapılmaya çalışılıyor. Ancak benim millet olarak umudumun kesilmediği çok açık. Halen başarabileceğimize inandığım çok iş var, bunların ilki de İnanç. Bu İnanç meselesi her işte önemli. İnşallah daha iyi yerlere, daha iyi koşullara gelmiş bir millet oluruz. Şimdi değilse yarın, yarın değilse ileride ama elbet bir gün..
"Arapçaya meyl etme
Iran'a da hiç gitme;
Tecvîdi halktan öğren,
Fesihlerden işitme.

"Gayn" lı sözler emmeyiz,
Çocuk değil, memeyiz!
Birkaç dil yok Turan'da
Tek dilli bir kümeyiz.

Turan'ın bir ili var,
Ve yalnız bir dili var.
"Başka dil var..." diyenin
Başka bir emeli var.

Türklüğün vicdanı bir,
Dini bir, vatanı bir;
Fakat hepsi ayrılır,
Olmazsa lisanı bir."
"Âşık ağlar "Cânan" diye
Asker ölür "Vatan" diye
Ders okunur "Irfan" diye
Murad sensin yüce Tanrı!"
Sorma bana oymağımı, boy'umu..
Beşbin yıldır millet gibi yaşarım,
Sorma bana ailemi, soyumu..
Soyum Türklük, soy büyüğüm hünkarım...
...
Deme bana: Oğuz, Kayı, Osmanlı..
Türk'üm, bu ad, her unvandan üstündür...
Yoktur Özbek, Nogay, Kırgız, Kazanlı
Türk Milleti bir bölünmez BÜTÜNDÜR...
"Biz Türkler sulh çağlarında,
Uslu arı kovanıyız.
Harbin kanlı dağlarında,
Yırtıcı av doğanıyız.

Ferd olarak kin tutmayız,
Millî öcü unutmayız...

Ferden gayet mahviyetli,
Milliyette davalıyız;
Memlekette sükûnetli,
Hudutlarda kavgalıyız.

Ferd olarak gözümüz tok,
Millî şanda hırsımız çok."
"Karacık" dağından , "Kıpçak" çölünden
Gelen atalarım gibi Türk'üm ben.
Bana yol gösteren benden olmalı;
Olamaz Türk'e baş, Türk'üm demeyen.
Osmanlı kalamaz Türk'ü sevmeyen !
"Ziya Gökalp, gerçekten yakın tarihimizin en tesirli ve güçlü insanlarından biridir. Bu bakımdan Gökalp, modern Türkiye'nin siyasî ve fikrî gelişmeler içerisinde bir nirengi noktası olarak değerini korumaktadır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeni Hayat Doğru Yol
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kültür Bakanlığı Yayınları
Baskılar:
Yeni Hayat Doğru Yol
Yeni Hayat Doğru  Yol

Kitabı okuyanlar 10 okur

  • Gaye Nur Avşar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0