Yeni Nesil Ülkücüler Kürt Sorunu ve MHP Üzerine

6,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
36 gösterim
"Bugün siyasal partilerin, demokrasinin sağlıklı özünü bir kenara iterek, biçimsel yapısından yararlanmak suretiyle millî birliği parçalamada âdeta birbirleriyle yarış edercesine bir kavgaya tutuşmaları karşısında, Atatürk'ün ileri sürdüğü aynı 'ortak geçmiş', 'tarih bilinci', 'ahlâk' ve 'hukuk' değerlerinin halkımızı daha çok birbirine bağlayan bir alın yazısı oluşturabileceğini unutmamamız gerekir."
-Prof.Dr.Orhan TÜRKDOĞAN-

Editörlüğünü İkbal Vurucu ve Fırat Kargıoğlu'nun yaptığı bu kitap, içinde 12 tane röportajın bulunduğu bir derlemedir. Bu yazılara röportaj dememin sebebi, hepsine belirli birkaç sorunun sorulmuş olup cevaplarının bu şablonda verilmesindendir. Bu kişiler; Adnan İslamoğulları, Fırat Kargıoğlu, Hakan Boz, Hüseyin Raşit Yılmaz, İkbal Vurucu, Kubilay Kavak, Bahadırhan Dinçarslan, Mehmet Kaan Çalen, Mustafa Yiğit, Müjdat Öztürk, Ragıb Vural ve Servet Avcı'dır. Bu kişiler arasında 70-80'lerin jenerasyonundan olanlar da var, yeni nesil olanlar da. Fakat çoğunluğu genç insanlar. Kendilerine sorulan soruları da kısaca vermek isterim;

-Yeni nesil ülkücüler ile 70-80'lerin ülkücülerini birbirinden ayıran özellikler var mı?

- Yeni nesil ülkücüleri bu düşünceye çeken temel sebepler nelerdir?

- Yeni neslin takip ettiği kaynaklar neler? ve günümüz dünyasını nasıl takip ediyorlar?

- Ülkü Ocakları bir sivil toplum kuruluşu mudur yoksa MHP'nin gençlik kolları mıdır?

- Milliyetçi gruplar arasındaki ayrışmalar ve birleşme ihtimalleri

- Ülkücülük popüler kültür haline dönüşmüş müdür?

Bu sorulara verilen cevapların çoğunu tutarlı buldum. Fakat bu tarz çalışmalar, Ülkücülük konusuna ışık tutacak kapsamlı çalışmalar değildir ve bu konuda da halen girişim yapılmamıştır. Yeni neslin böyle bir çalışmayı yapabileceğini düşünüyorum. Türkiye'nin son 30-40 yılında çok sık adı geçen bir grubun hakkında bu kadar az resmi tanımlama olması dikkat çekicidir. Eldekilerin çoğu anılardan ve röportajlardan ibarettir.