Yeni Ortaçağın Saldırısı

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
9 gösterim
Dünya tarihinde "karanlık" nitelemesi yalnızca ortaçağ için yapılır. Bilindiği gibi ortaçağ, aklın değil, dogmanın egemenliği demektir. Peki, bu çağla özdeşleşmiş olan "karanlık" nitelemesi yeniçağ ve yaşamakta olduğumuz dönemler için yapılabilir mi?
Şiddetin, yok etmenin, kanın, gözyaşının tarihte hiç olmadığı kadar görünür ve kanıksanır duruma gelişi... Yoksa 20.yüzyıl ve sonrasında yeni bir ortaçağ mı yaşanıyor? Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki; ne tümüyle karanlıkta ama ne de aydınlıktayız. Çevresinde insanlığın tüm değerlerini savuran bir yozlaşma kasırgasının alacakaranlığında yürümekteyiz...

Ataol Behramoğlu 60'lann, 70'lerin "hırçın" Türkiye'sinden, 80'li yıllardaki sürgünlük yaşamından gelen bir şair ve düşünür. O, deneyim ve birikimleriyle, alacakaranlıkta yürümeye çalışan bizlere kolaylık sağlıyor. Çağından ve bugününden kaygı duyan her okur, sadece kendi ülkemiz bakımından değil, evrensel anlamda bir uyarı ve çağrı niteliği taşıdığını düşündüğümüz Yeni Ortaçağın Saldırısı'yla aydınlığa giden yola biraz daha ışık düşürecek.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2004
 • Sayfa Sayısı:
  241
 • ISBN:
  9789753042659
 • Yayınevi:
  Dünya Aktüel Yayınevi
 • Kitabın Türü: