Yeni Paradigmayı Oluşturmak

9,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
280 gösterim
"Geçerli eğilimler ve süreçler insanlığı ve uygarlığı hızla 'geri dönüşü olmayan' bir eşiğe doğru sürüklüyor ve bu durum oligarşik kapitalist yağma ve talandan kaynaklanıyor. Dolayısıyla geçerli kapitalist üretim ve tüketim sürecinden çıkmadan insanlığın ve uygarlığın geleceğe, hastalıklara, aşağılanmaya, doğal çevre tahribatına vb. diğer tarafta kürsel oligarşinin aşırı tüketimi eşlik ediyor ve insani, toplumsal, ekolojik sorunlar ve kötülükler de işte bu eşitliksizten kaynaklanıyor. O halde her ülkede ve dünya ölçeğinde, özellikle de emperyalist merkezlerde şimdilerde Güney denilen çevre arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması, gezegen üzerindeki yaşamı güvence altına almanın vazgeçilmez koşulu haline gelmiş bulunuyor. Bu durumdan çıkmak için, birincisi, geçerli zenginlik, refah ve'mutluluk'anlayışının değişmesi gerekiyor: ikincisi, üretim ve tüketim modelinin değişmesi gerekiyor: üçüncüsü de son derece eşitsiz olan servet ve gelir eşitsizliğiyle malül emperyalist ülkelerde, tüketimin kayda değer ölçüde kısılması gerekiyor ki, oralardaki tüketim kayda değer imkan versin: ve nihayet dördüncüsü de, yeryüzünün lanetlilerinin emperyalist merkezleri körü körüne taklit etme aymazlığından kurtulmaları gerekiyor. Zira, özendiklerinde özenilmeye değer pek bir şey yok..."

"Türkiye'de yaklaşık 90 yıldır 'muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma' şarkısı söyleniyor. Oysa üzerine çıkılması gereken 'muasır medeniyet', kapitalist yıkıcılıktan ve barbarlıktan başkası değil. Ekonomik büyüme sayesinde, GSYH artışıyla işsizliğin, yoksulluğun ve sefaletin sorun olmaktan çıkacağı, 'refahın'gerçekleşeceği söyleniyor... Oysa işsizliğin, yoksulluğun, sefaletin anlam yitiminin ve çirkinliğin nedeni, kapitalist büyümenin kendisi, dolayısıyla tam bir ilişki tersliği söz konusu. Artık şifa diye sunulan ilaç çoktan hastalığın nedeni haline gelmiş durumda... e, daha çok GSHY artışı, sadece hastalığı daha da derinleştirilebilir… Bu da, daha geç olmadan yeni zenginlik, refah ve 'mutluluk' tanımına, yeni bir insan-insan, insan-toplum ve toplum-doğa anlayışına, yeni bir yaşam tarzına ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor"
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 15 Alıntı

Barış Ateş 
21 Oca 01:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Artık topraklar insanları yaşatmanın değil ,sermayenin daha çok kâr etmesi hizmetinde ...

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 171 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 171 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş 
21 Oca 01:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar ucuz fanila , gömlek , etek , ceket , pantolon satın almaktan memnundurlar ama giydiklerinin nasıl üretildiğini ,ne pahasına üretildiğini , onu üreten kadın ve erkek işçilerin çektikleri acıyı , yaşadıkları sıkıntıları dikkate almamak , onların kaderine yabancılaşmak şartıyla ... Domatesin kilosunu 10 kuruşa satın almak , ‘ iyidir ‘ ama onu üreten çiftçinin üretmek için nasıl bir bedel ödediğini , nelere katlandığını dert etmemek kaydıyla ...

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 194 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 194 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş 
21 Oca 01:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şimdiler de soframızın tadı yok... Ne yediğimizi , yediklerimizde ne olduğunu artık bilmiyoruz . İşte genetiğiyle oynanmış gıdalar , pestisit kalıntılı , hormonlu sebze be meyveler , klonlanmadığı zaman antibiyotik yüklü etler ... Uzun zaman saklansın , uzaklara taşınsın diye bir sürü ‘ yabancı ‘ katkıyla üretilen hazır yiyecekler ...

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 174 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 174 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş 
21 Oca 00:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye ‘de yaklaşık 90 yıldır ‘muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma ‘şarkısı söyleniyor .Oysa ,üzerine çıkılması gereken ‘muasır medeniyet ‘, kapitalist yıkıcılıktan ve barbarlıktan başkası değil .

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 13 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 13 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş 
21 Oca 00:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kapitalist modernite bu söylemde küçük bir değişiklik yaptı :Cennet bu dünyada mümkündür ama ileridedir ,gelecektedir ...

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 60 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 60 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş 
21 Oca 00:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Daha çok otoyol yapmak mı , yoksa daha çok tren yolu yapmak mı ‘milli yararın ‘ bir gereğidir . Eğer daha çok otoyol yapma tercihi yapılmışsa , bu kararı kim hangi gerekçeye dayandırmıştır ? Bu aşamada Türkiye ‘nin otoyol yapımına ağırlık vermek ,milli çıkarın bir gereğidir diyenler kimlerdir ,bunu neden ve neye göre söylüyorlar ? Milli menfaat olarak sunulanın arkasında başka menfaatlar var mıdır ? Eğer varsa söz konusu olan kimin menfaatidir ?

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 66 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 66 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş 
21 Oca 00:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Parası olmayanın ,satın alabilir durumda olmayanın ,kredi kullanamayanın sistem açısından hiç bir kıymet-i harbiyesi yok .Oysa parasal olanın dışında da koskoca bir dünya var ve asıl dünya orada ...

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 91 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 91 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş 
21 Oca 00:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oysa bu günün dünyasında asıl sorun daha çok çalışmak , çalışırken hayatından olmaktır . Bir adam / bir kadın düşünün ki , işe gitmek üzere sabah saat beşte kalkıyor , Dört vasıta değiştirerek iki buçuk saatlik yolculuktan sonra işyerine ulaşıyor , on saat çalışıp tekrar iki buçuk saati dönüş yolunda harcayarak evine dönüyor ... Bu ekmek parası karşılığında yaşamaktan VAZGEÇMEK değil midir ?

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 92 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 92 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş 
21 Oca 00:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Teknolojideki her gelişme ,sermaye birikimindeki her artış , daha çok insanın mülksüzleşmesi , proleterleşmesi ve üretim sürecinin dışına atılması , ‘marjinalleimesiyle sonuçlanıyor .

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 128 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 128 - Öteki Yayınevi)
Barış Ateş 
21 Oca 00:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kapitalizm koşullarında her teknik gelişme insanlar daha az emek harcayarak ,daha az yorularak , daha kolay üretsinler ,rahat etsinler , ‘ zorunlu çalışma ‘ dışında daha çok boş zamana sahip olsunlar diye üretilmiyor . Kapitalistler daha çok kar kâr etsinler , sermayelerini büyüterek rekabet güçlerini artırsınlar diye devreye sokuluyor .Gerçek durum böyleyken , teknolojik ilerlemenin sorunları çözeceği söyleminin bir karşılığı olabilir mi ?

Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 130 - Öteki Yayınevi)Yeni Paradigmayı Oluşturmak, Fikret Başkaya (Sayfa 130 - Öteki Yayınevi)
2 /