Yeni Turan Engin Kılıç`ın Sonsozüyle

9,0/10  (10 Oy) · 
38 okunma  · 
8 beğeni  · 
926 gösterim
"Evet, aşiret değil, dünyadan namı kalkmış masal insanları olmamak için bunu istiyorum. Neden korkuyorsunuz? Farz ediniz ki ademimerkeziyet bir dereceye kadar dağıtsın, bunu Türk kanının, faaliyetinin, hayatının büyük bir kısmını zaten vererek dağıtmaktan iyi değil mi? Bu olmayacağına emin olunuz; kendi parlamentosu, memleketi ve hükümeti fena bile olsa kendi kendini idare etmeyi -Arap, Kürt, Ermeni vesaire- elbet başka isimler ve milletlerin bir lokması, ikinci derecede tabisi olmaya tercih edecektir."

Osmanlı Devleti'nin çöküş sürecinin yoğun biçimde hissedilebildiği kritik dönemde, biraz da "can havliyle" yazılan Yeni Turan, birçok bakımdan düşündürücü ve eklektik bir gelecek projeksiyonu ortaya koyar. Zengin ve güçlü Türkiye hayaline temel olarak benimsediği ideoloji, henüz emekleme çağında olan Türkçülüğün bir varyantıdır.

Kaleme aldığı her metinle yeniden tartışılan Halide Edib'in bütün eserleri, gözden geçirilmiş baskılarıyla Can Yayınları'nda.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750722226
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melih Karaman 
07 Oca 09:53 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Yazar II. Meşrutiyet döneminin getirmiş olduğu ideolojik yaklaşımları, siyasi ve sosyal olayları, politik fikir yapısını ütopik bir dille roman haline getirmiş. Romanda Osmanlılar Partisinin başkanı Hamdi Paşanın başlığa adını veren idealist “Yeni Turan” partisi ile mücadelesini konu alıyor.

Dipnot : Halide Edip Adıvar "Yeni Turan" kitabını 1910 yıllarında Ziya Gökalp, Yusuf Akçura ve Ahmet Ağaoğlu ile birlikte Türk Ocağı'nda çalışmaya başladıktan sonra yazmıştır.