Yeni Turan Engin Kılıç`ın Sonsozüyle

9,2/10  (9 Oy) · 
29 okunma  · 
7 beğeni  · 
874 gösterim
"Evet, aşiret değil, dünyadan namı kalkmış masal insanları olmamak için bunu istiyorum. Neden korkuyorsunuz? Farz ediniz ki ademimerkeziyet bir dereceye kadar dağıtsın, bunu Türk kanının, faaliyetinin, hayatının büyük bir kısmını zaten vererek dağıtmaktan iyi değil mi? Bu olmayacağına emin olunuz; kendi parlamentosu, memleketi ve hükümeti fena bile olsa kendi kendini idare etmeyi -Arap, Kürt, Ermeni vesaire- elbet başka isimler ve milletlerin bir lokması, ikinci derecede tabisi olmaya tercih edecektir."

Osmanlı Devleti'nin çöküş sürecinin yoğun biçimde hissedilebildiği kritik dönemde, biraz da "can havliyle" yazılan Yeni Turan, birçok bakımdan düşündürücü ve eklektik bir gelecek projeksiyonu ortaya koyar. Zengin ve güçlü Türkiye hayaline temel olarak benimsediği ideoloji, henüz emekleme çağında olan Türkçülüğün bir varyantıdır.

Kaleme aldığı her metinle yeniden tartışılan Halide Edib'in bütün eserleri, gözden geçirilmiş baskılarıyla Can Yayınları'nda.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750722226
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melih Karaman 
07 Oca 09:53 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Yazar II. Meşrutiyet döneminin getirmiş olduğu ideolojik yaklaşımları, siyasi ve sosyal olayları, politik fikir yapısını ütopik bir dille roman haline getirmiş. Romanda Osmanlılar Partisinin başkanı Hamdi Paşanın başlığa adını veren idealist “Yeni Turan” partisi ile mücadelesini konu alıyor.

Dipnot : Halide Edip Adıvar "Yeni Turan" kitabını 1910 yıllarında Ziya Gökalp, Yusuf Akçura ve Ahmet Ağaoğlu ile birlikte Türk Ocağı'nda çalışmaya başladıktan sonra yazmıştır.

İzem Balık 
04 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Konu ve karakterler bakımından -hatta tarihi bile- kurgu olan kitabın konusu iki parti arasında geçen olaylar ve partilerden sorumlu olan insanların hayatları. İki kurgu partinin - Yeni Turan ve Yeni Osmanlı- arasında geçen siyasi olaylar ve iktidar hırsı yüzünden feda edilen hayatları anlatılır. Her şeye ramen Kaya'nın düşüncelerinden ve davranışlarından ödün vermemesi peşinde olduğu davaya bağlılığı çok başarılıdır.

Kitaptan 3 Alıntı

İzem Balık 
 03 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazı yerler dün küçük bir yarayken bugün ta kalbimize, canımıza kadar çıkan bir kangren olmaya başladı. Yarın da şüphesiz birer birer ötekiler başlayacak ve bunları tutmak için her tarafa dağılan Türk, kuvvetini tamamen kaybedecek.

Yeni Turan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 43 - Can)Yeni Turan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 43 - Can)
İzem Balık 
08 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir Türk safiyetiyle haykırırım ki: varsın Türk unsuru mutazarrır olsun, varsın Türk unsuru bitsin, diyen her şahsa, kuvvete ve harekete karşı Türkler artık boyun eğmeyecektir. Nasıl her unsura, her millete yaşamak, temeddün etmek, büyümek hakkı verildiyse bunu Türkler de alacaklar, Türkler de yaşayacaklardır.

Yeni Turan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 95 - Can)Yeni Turan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 95 - Can)
İzem Balık 
02 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ey Yeni Turan, sevgili ülke, söyle, sana yol nerde?
Altı yüz yıl var, yabancı illerde, ırak yollarda, susuz yaylalar, gölgesiz dağlarda gezdin, kurak çorak ülkelerde kurak çorak ağaçlar gibi kurudun. Söyle, senin can veren bir berrak ırmağın, yeşil yurdun nerde?
Ey Yeni Turan, sevgili ülke, söyle, sana yol nerde?

Yeni Turan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 30 - Can)Yeni Turan, Halide Edib Adıvar (Sayfa 30 - Can)