Yeni Yalan Zamanlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.028
Gösterim
Adı:
Yeni Yalan Zamanlar
Baskı tarihi:
Ekim 1994
Sayfa sayısı:
351
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayınları
Baskılar:
Yeni Yalan Zamanlar
Yeni Yalan Zamanlar
366 syf.
·Beğendi·8/10
Yıllardır kitaplığımın bir köşesinde öylece boynunu bükük okunmayı bekliyordu. Birkaç defa okumaya yeltendiysem de sanırım okumaya hazır olmadigim için bıraktım bir şekilde. Kitaplığımda olan her kitabı okumak zorunluluğum galip geldi sonunda ve iyi ki okumuşum diyebiliyorum şimdi.
Öncelikle tam on ikiden yapılmış tespitler olmakla birlikte kitabı kurgusal gerçeklik boyutunda okumanızı tavsiye ediyorum. Gerçekle hayal iç içe, yazar farklı olasılıklarla olaylara farklı bakış açıları sunuyor. Oğuz Atay'da sağlam bir şekilde temellendirilen içine kapanık, bunalımlı, toplumla uyumsuz aydın tipi burada daha da ileriye götürülmüş. Bilinçakışları bazen okuru bunaltacak kadar çok ve ama gerçekçi. Kendinizden ve yaşadığınız toplumdan derin izler bulacağınız bir dünya bulacaksınız kitapta. Okuduğum en iyi distopik eserlerden. Sürükleyici olmasına rağmen ancak sakin bir kafayla okuyup satır aralarını derinlemesine sorgulamanız gereken bir yapıt. Yazılma tarihine bakılırsa Inci Aral'ın geleceği gören bakış açısı insanı kendine hayran bırakıyor. Serinin ikinci kitabını çok merak ederek hemen okumaya başlıyorum.
366 syf.
·8 günde·6/10
Kitap elimde süründü diyebilirim, doğru zaman değildi sözü bu kitap için uymuyor bana çünkü ne zaman okusam da keyif alamazdım nedense içine almadı beni.

Konu olarak bir yazarın bir roman yazması ve o karakterlerin de aslında gerçekte var olabilmesi yani yazar onlarla karşılıklı konuşabiliyor, bunu yaparken de kendisinin yarattığı bir karakter olduğunu da vurguluyor bazı yerlerde onlara,bu da ne zaman yazarın romandan bahsettiğini ne zaman gerçek hayatta olduğunu anlamanızı zorlaştırıyor. Biraz polisiye bazı yerler fantastik öğelerle harmanlanmış.

Aral'ın bazı cümleleri noktasız, virgülsüz birbirine bağlı ardı ardına dizilmiş kelimelerden oluştuğu sayfaları da yordu beni açıkçası.

Farklı bir anlatım ve tarz, seveni için güzel olabilir, bana uymadı sadece.

Ama bir alıntı yapmadan geçemeyeceğim, o cümlelerin üzerinde çok düşündüm:

" Dünyaya gelmek ölüm yolculuğuna çıkmak değil mi ? Bazen uzun sürüyor bazen de evden bakkala gitmek kadar kısa. Ekmek almak için çıkıyorsun ve dönmüyorsun. Hepsi bu kadar. "
366 syf.
·Puan vermedi
#Kitapyorum
#İnciAral
#YeniYalanZamanlar

Eğer bir cehennem varsa işte burada, çok uzağımızda değil, her gün biraz daha içine çekildiğimiz, birlikte ama bir o kadar da kaçarak birbirimizden yarattığımız cehennem adresi işte buuu...
Yazdıklarım gün ışığına çıkabilecek mi bilmiyorum. Yazdıklarımın değil ama yazabilmiş ve yazabilecek olmamın yaşamıma yeni bir kapı açıp açmayacağını düşünüyorum demiş yazarımız...
İlk defa okuyorum... Tanımam ve diline hakim olmam için bir sayfayı tekrar tekrar başa dönüp okudum. Kurgu içinde kurgu, karakter içinde farklı bir karakter gizlemiş. Bazen sabrınızı sınıyor hissine kapılıyor,oradan oraya geçişlerde ne yapmaya çalıştığını anlamaya zorluyorsunuz sayfa size siz sayfaya bakarken.
Bırakıp pes edecekken farkına varıyorsunuz kaleminin büyülü gerçekliğini. Oğuz Atay'ın bireyin içinde bulunduğu ruh hallerini yansıttığı izlekleri, kadın erkek arasındaki uyuşmazlık ve algılama farklılıklarını, iletişimsizliği, bağlılık ve özgürlük sorunlarını irdelemek yönünden Atay'ın kadın versiyonu gibi geldi bana.
Diğer taraftan en çok ilgimi çeken tarafı ise ;
Karakterleri giz içinde anlatırken ve araya girip konuştururken bu sefer de José Saramago rüzgarını hissettim. Yarım sayfada neredeyse tek bir noktalama işareti kullanmadan ama kopmadan devam ediyor.
Şaşırtıcı ve heyecan verici bir şey buuu...

Eski bir şair olan Kerim antika bir daktilo çalarken yakalanır ve üretkenliği yitirmiş sanatçıların yeniden yaratmaya yönlendirildikleri gizli bir merkeze götürülür.
Burada zararsız, eğlenceli bir roman yazmaya zorlanır. Böylece hayatına çeşitli biçimlerde karışmış kimi insanlar olan;gizemli bir kadın, intiharın eşiğindeki tutunamamış genç adam, köşedönücü bir fotoğrafçı ve onun tarikatçı_punk sevgilisi ile merkezdeki sorguculardan yola çıkarak çok ilginç roman kişileri yaratır. Umutsuzluk ilişkisi üzerine kurulmuş dramatik bir aşk ise romanın temel izleği olur...
İğne ucu kadar, kum tanesi büyüklüğünde bile olsa bir işaret bırakmalı, bir kapı aramalı...
Bir kapı... Bir anahtar... Biraz ışık... Hepsi buuu..
Kimlik yitimine uğrayan ve varoluş koşullarını yeniden sorgulamak zorunluluğu duyan insanların hikayesini merak ettiyseniz sıra sizde... Zordu... Yorucuydu ama değdi...
Sadece düşünmekti, silkelenmekti tek amaç...
Ötesi yok...
Teşekkür ediyorum ️️
Kimi insanlar için kimi olasılıkların olur hale gelmesini bekleme sürecidir belki mutluluk.
Çürütücü zamana karşı kendini savunmayi öğrendin artık. Sevgiyle kucaklaşmanın acılar getirecek bağlanmalara yol açacağını çoktan öğrendin.
Anımsayamamak güzeldir. Belirli aralıklarla, beş-on yılda bir, dip bucak bir temizlik yapıp eski kayıtları silmek ve yeni kayıtlar için yer açmak gereklidir bellekte. Böylece anımsayamadığım olaylar başımdan geçmemiş olur bir bakıma. Bu yüzden de beni üzmez, ürkütmez ve bana acı vermezler.
İnci Aral
Sayfa 106 - Can Yayınları
"Biz canlıların cehennemi gelecekte varolacak bir şey değil,eğer bir cehennem varsa burada,çoktan aramızda;her gün içinde yaşadığımız,birlikte yan yana durarak yarattığımız cehennem.İki yolu var acı çekmemenin:Birincisi pek çok kişiye kolay gelir:Cehennemi kabullenmek ve görmeyecek kadar onunla bütünleşmek.Ikinci yol riskli;sürekli bir dikkat ve eğitim istiyor;cehennemin ortasında cehennem olmayan kim ve ne var,onu aramak ve bulduğunda tanımayı bilmek,onu yaşatmak,ona fırsat vermek."
ITALO CALVINO
tarih, büyük çoğunluğun acılarını yazmıyor, insan acılarının ayrıntılarına girmiyor. yüreğin, ruhun, var olmanın dayanılmaz acılarını söz konusu bile etmiyor...
İnci Aral
Sayfa 160 - epsilon, 2003 baskısı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeni Yalan Zamanlar
Baskı tarihi:
Ekim 1994
Sayfa sayısı:
351
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayınları
Baskılar:
Yeni Yalan Zamanlar
Yeni Yalan Zamanlar

Kitabı okuyanlar 50 okur

  • Adem Yüce

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0