Yeni Yalan Zamanlar

7,0/10  (3 Oy) · 
22 okunma  · 
5 beğeni  · 
670 gösterim
Yeni Yalan Zamanlar'da İnci Aral, zamanla, kendisiyle, toplumla, değerlerle, sözlerin ardındaki anlamlarla, yaşamın şablonlarıyla, bizlere mutlak gerçekler gibi gösterilen görüntü gerçekleriyle ya da gösterilmeyip saklanan ve gizli gerçek diye sunulan şeylerdeki kofluklarla ironik bir dille hesaplaşıyor. Eleştirel bakışı yanında bu roman, duygu dolu yeni sevilerin ve bundan doğan çaresizliklerin de anlatıldığı bir sanat yapıtı. Aile içi şiddetin ve ensestin yansıtıldığı bölümler ise acının yürekteki el izleri gibi paralayıcı. Çarpıcı, şaşırtıcı, yeniliklerle dolu bir kitap..."
- Ayla Kutlu / Cumhuriyet Kitap / S. 253-
"Yeni Yalan Zamanlar'da, düşsel ile nesnel hayatın, yalan ile gerçeğin uçlarında soluk soluğa , lirik, şiirsel bir anlatım var. Ayrıntılarda soluklanan ve bütünü elden kaçırmadan diyeceğini diyen bir yazma disipliniyle karşı karşıyayız. Hayatımızın gittikçe omurgasızlaştığı, "düş gücü" ve yüreklilik sıkıntısı çektiğimiz bir süreçte sert konuların üzerine yürümekten çekinmeyen bir yazarla yüz yüze gelmek romanımız adına çok sevindirici bir durum."
- Leyla Şahin / Cumhuriyet Kitap / S. 253-
"İnci Aral, Yeni Yalan Zamanlar'da; düşler, alegoriler ve kafalarındaki sorularla çırılçıplak, sanrılar içinde kalmış roman kişileri yoluyla, gerçeklikler dünyasından hayal ve düşler dünyasına yolculuğa çıkarıyor okuru. Bu kişiler, günümüz plastik hayatlarının eğik düzleminde şizofrenik kaymalar gösteren insanların 'bölünmüş benliklerinin" simgeleridir. Bu kitabın bütün kesimlerce okunup tartışılmasını, iyici değerlendirilmesini isterdim..."
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  366
 • ISBN:
  9789753314633
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Giz 
10 Nis 17:22 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Kitap elimde süründü diyebilirim, doğru zaman değildi sözü bu kitap için uymuyor bana çünkü ne zaman okusam da keyif alamazdım nedense içine almadı beni.

Konu olarak bir yazarın bir roman yazması ve o karakterlerin de aslında gerçekte var olabilmesi yani yazar onlarla karşılıklı konuşabiliyor, bunu yaparken de kendisinin yarattığı bir karakter olduğunu da vurguluyor bazı yerlerde onlara,bu da ne zaman yazarın romandan bahsettiğini ne zaman gerçek hayatta olduğunu anlamanızı zorlaştırıyor. Biraz polisiye bazı yerler fantastik öğelerle harmanlanmış.

Aral'ın bazı cümleleri noktasız, virgülsüz birbirine bağlı ardı ardına dizilmiş kelimelerden oluştuğu sayfaları da yordu beni açıkçası.

Farklı bir anlatım ve tarz, seveni için güzel olabilir, bana uymadı sadece.

Ama bir alıntı yapmadan geçemeyeceğim, o cümlelerin üzerinde çok düşündüm:

" Dünyaya gelmek ölüm yolculuğuna çıkmak değil mi ? Bazen uzun sürüyor bazen de evden bakkala gitmek kadar kısa. Ekmek almak için çıkıyorsun ve dönmüyorsun. Hepsi bu kadar. "