Yeniden Çarmıha Gerilen İsa

8,4/10  (8 Oy) · 
18 okunma  · 
8 beğeni  · 
738 gösterim
Yeniden Çarmıha Gerilen İsa, çağdaş Yunan ve dünya edebiyatının en seçkin kalemlerinden Nikos Kazancakis'in ünlü romanlarından biridir.

Yunanistan'ın Likovrisi köyünde Paskalya Yortusu'nda geçen olaylar, köyün ileri gelenlerinin İsa'nın Çarmıha Gerilişi'ni yeniden canlandırmak istemeleriyle başlar. Köyden bir İsa, bir Yahuda, bir Mecdelli Meryem, bir Yakup bir de Petrus seçilir.

Bu seçimlerden sonra köy, bir daha o eski köy, köylüler de eski köylüler olamazlar.
Gerçekleştirilmek istenen bu tiyatro oyunu bir gösteri olmaktan çıkıp hayatın ta kendisi olur.
Kazancakis bu romanında; Yunanlıların sonu iç savaşa kadar giden kendi iç çatışmalarını, komünizmi dinî inançlarının karşısında görüp çıkarlarına ters düşenleri Bolşeviklikle suçlamasıyla başlayan felaketleri acı bir ironiyle okuruna sunar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  538
 • ISBN:
  9789750718519
 • Orijinal Adı:
  Khristos Ksanastavronete
 • Çeviri:
  Tuğrul Tanyol
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Dinin tarih üzerine etkisini vurgulayan, İncil'eki olayların bir yunan köyünde tekrar yaşanmasını anlatıyor. Yazar Zorba ve bu kitabı yüzünden kilise tarafından afaroz edilmiştir.

Kitaptan 3 Alıntı

Sen söyledin: Insan vahşi bir hayvandır, dedi kendi kendine. Evet ne isterse onu yapar . Gideceği yolu kendi seçer ve o yolda ilerler. Cennetin kapıları ile cehennemin kapıları birbirine yakındır, o da seçtiği yolda gider... Şeytan sadece cehenneme, melek ise cehenneme gidebilir ama insan hangisini seçerse ona!

Yeniden Çarmıha Gerilen İsa, Nikos Kazancakis (Sayfa 109)Yeniden Çarmıha Gerilen İsa, Nikos Kazancakis (Sayfa 109)

Mutlu bir şeyle karşılaştığım zaman bir insan olarak seviniyorum ama zorlu saatler gelince daha çok seviniyorum ! Sonra kendi kendime şöyle diyorum: Işte şimdi Papaz Fortis, gerçek bir insan mı yoksa korkak bir tavşan mı olduğunu göstereceksin.

Yeniden Çarmıha Gerilen İsa, Nikos Kazancakis (Sayfa 101 - Oda)Yeniden Çarmıha Gerilen İsa, Nikos Kazancakis (Sayfa 101 - Oda)