Adı:
Yeniden İnanmak
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753551694
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Yeniden İslami düşünce tarzıyla, İslami yaşayış tarzıyla ayarlı hale gelmek, geçmiş dönemlerden kalan ve kafalara yer etmiş yanlış ve yabancı unsurları ayıklamakla mümkün olacaktır ancak. Şöyle ki, bir an için kendimizi, İslam'la ilgili hiç bir şey bilmiyormuş gibi farzedeceğiz. Bağışıklık kazandığımız İslam dışı yaşama tarzını zihnimizden ve yaşayışımızdan kovacağız. Belki böylelikle yeniden İslam'ı kabul etmeye kendimizi hazırlamış oluruz.
(Arka Kapak)
Maraş doğumlu değerli hukukçu,gazeteci, öykü ve deneme yazarımız Rasim Özdenörenin "Yeniden İnanmak" üzerine konuşalım..

"Ökçelerinin Üstünde
Yanlış bir boyun egişle başladı çöküntü.. ve yanlış bir baş kaldırmayla sürüyor. Yontmaya çabaladıkları bozuk insandan söz ediyorum elbet" satırlarıyla merhaba diyoruz yazarımıza...

Özdenören sorunlarımızın riayetle başladığını belirtiyor . Lakin buna karşı gelmenin yeniden inanarak,bağlanarak ve yeniden iman ederek huzurun hakikatine ulaşacağımızı belirtiyor.
Toplumun islam zıttı değerlerle batıcıl beyhude hazlarla içe dönüşünü kapayan zihniyetin gözünü bu eserle açmak istemiştir .

Yazar günümüz insanının yalnızlığına dair çok isabetli olgun yorumlar yapmıştır . Yalnızlığın kalabalığını yaşayan ve kalabalık içinde yalnızlık cübbesini giyen içe öze dönüşü arzulayan insan tasvirini bizlere seriyor...

Zihinden kalbe dek islam hakikatiyle islam kültürüyle benleştirilmeli birey diye vurguluyor..

Sonuç olarak bize ait olmayan değerlerin zevkine düşen bireysel gerekliliklerin yanlış mayalarla tutmasına sebebiyet veren yaşam tarzlarının fikirlerinin hakiki islam şuuruyla bozguna uğrayıp insanın hakikati bulması gerektiğini gözler önüne seriyor..

İnsanın özüne yeniden inanarak İslamın en özlü ifadesi olan Kelime-i Şehadetin anlam derinliğiyle yaşayıp inanmamız gerekiyor..


Sonuç olarak bize ait olmayan değerlerin zevkine düşen bireysel gerekliliklerin yanlış mayalarla tutmasına sebebiyet veren yaşam tarzlarının fikirlerinin hakiki islam şuuruyla bozguna uğrayıp insanın hakikati bulması gerektiğini gözler önüne seriyor..

"Ey iman edenler!.. İman ediniz " ayetinin açıklaması niteliğinde kitap .. İnançlarınızın temellerini sağlamlaştırmak isteyenler için okunabilir çözüm ve düşünce kitabı ..

Tekrardan tekrardan yeniden inanmak diyebilmek umuduyla

Denemelerini ,düşüncelerini devrimci hatlarla süsleyen Yedi Güzel Adam'dan biri olan Rasim Özdenörene sonsuz SAYGIYLA
Sürç-i lisan ettiysem affola..
160 syf.
Bir haftasonu Maraş’a gitmemden ötürü şehrin havası üzerime sinsin diye kendisi Maraşlı olan güzel adamlardan Rasim Özdenören’in ''Yeniden İnanmak’’ kitabını almıştım. Bitirmek bugüne bir berat gecesine nasip oldu. Çok değil 160 sayfa.
Öncelikle kitaptaki Rasim Bey'in dilini oldukça sevdim çünkü ara ara Camus, Dostoyevski, İmam gazali, Malkolm x, Mevlana, Satre , Nietzsche gibi yazarların öğretilerinden bahsedip, kendi tezine örnekler veriyor. İkna edici de bir tarzı var. Genel itibariyle konusuna gelirsek adından da anlaşılacağı üzre, şu iki paragraf olayı özetliyor: Yeniden İnanmak :
''Herşeye sıfırdan başlayacağız. O kadar ki, Şu ana kadar kendimizi Müslüman sayıyor olabiliriz, fakat bu ana kadar yaşadığımız hayatın iki yüzlü olduğunu kendi kendimize itiraf edeceğiz. Bir yiğitlik olsun diye değil, hayır, yaşamaya istekli olduğumuz din öyle gerektirdiği için bu itirafta bulunacağız. Sonra da ilk müslümanlar kendi yaşama tarzlarını nasıl oluşturmuşlarsa, kendi hayat tarzımızı oluşturmaya girişeceğiz.’'
''Şöyle ki, bir an için kendimizi, İslam’la ilgili hiçbir şey bilmiyormuş gibi farz edeceğiz. Belki böylelikle yeniden İslam’ı kabul etmeye kendimizi hazırlamış oluruz.’'
Eleştiri olarak diyeceğim bir kelam olursa da durum analizi ve bu nedir, nasıldırı çok güzel tanımlamış ancak bir çıkış yolu sunma noktasını da bizim tahayyüllerimize bırakmış gibi hissettim.
Son olarak da kitabın içinde geçen bir deyişle bitirecek olursak : Günümüzde yeryüzüne dağılmış her Müslüman bir bakıma ıssız bir adada tek başına mücadele eden Robinson’dur. :)
160 syf.
·19 günde·Beğendi·7/10
Yazar, kitabı anlaşılır ve açık bir dille ele almış. Kurduğu kimi devrik cümleler ve az kullanılan kelimelerle kitaba şiirsel bir ifade katmış. Kitabın Giriş bölümünde Batı dünyasının içinde bulunduğu çıkmaz döngüyü, vahim tabloyu betimleyerek gözler önüne sermiş. Evet Batı rasyonalizm, modernizim, postmodernizim derken ileri daha da ileri gittiğini zannederken aslında bir kısır döngünün içinde bocalayıp durduğunu gözler önüne sermiş. Gelişme bölümünde ise İslam coğrafyasının da içinde bulunduğu kötü durumu betimlemiş. Burada Malcom X örneği ile gerçekten İslam aleminin içinde bulunduğu ''Paradoks''a işaret etmiş. Sonuç bölümündeyse reçeteyi yazmış. Ayetleri ilk duyduğunda Sahabelerimiz nasıl etkilendi ve hayatlarını nasıl yeniden idame ettilerse bizim de Kuran-ı Kerimi yeniden okuyup gerçek bir Müslüman gibi hayatımıza yön vermemiz gerektiğini söylemiş. Her bireyin birer Robinson timsali kendi hayatlarına yön vermeleri gerektiğini ama ayrıca cemaatleşmenin önemini belirtmiş. Bozuk düzeni Batılı tarzla cemaatlerin, bir ihtilal ile veya darbeyle değiştiremeyeceğini, otoritenin önderliğinde tek tek bireylerin ve bireylerin bir araya getirdiği toplumun kendini İslamı yeniden yaşamasıyla değişeceğini anlatmış.
158 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10
Yine çok güzel ve etkileyici bir deneme kitabı okumanın mutluluğuyla gelmiş bulunuyorum. Henüz yolun başındayım, çok kitabını okumadım güzel adamın ama okuduğum her kitabıyla aradığımı bulmuş gibi hissetmem yok mu? Gerçekten çok iyi geliyor. Düşündüren, hissettiren ve bakışımı geliştiren bir yazar Rasim Özdenören. Tüm müslümanlara okutmak istediğim nadide eserleri var.

Yeniden İnanmak, Asr-ı Saadet bilincinde bir iman için ne gerekiyor, ne yapmalıyız biraz onun üzerinde duruyor ve sorunlarımızı hissettiriyor. Hele de böylesine ahir zamanın fitneleriyle iç içe yaşadığımız bir dönemde... Beni en çok etkileyen yanlarından birisi eserin 1987 yılında yazılmış olması ama bugün de aynı hata, problem ve bahanelerin dillere nasıl pelesenk olduğunu görmek oldu.

Sözün özü, hep tavsiyemdir.
160 syf.
·7 günde
Rasim Özdenören'in hiç değilse denemelerini okumak gerektiğine inanıyorum. Bu denemeler bir Müslüman olarak bize istikamet çizen ve sevk veren hatalarımız ve yapmamız gerekenler konusunda yol gösteren, yazıldığı yılların ötesine geçmiş bugünün Müslümanına da aynıyla hitap eden yazılar.
160 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Bir nefesle başladık okumaya, nefesler düğümlendi son satırlarda...

Rasim Özdenören. Bu isim benim için meşaledir artık. Kitabın ilk adını okuduğumda tatlı düşünceler sardı beni. Aslında hiçbir kelime oyunu yok. Sadece sizin anlamanıza bağlı. Gönülden okuyun ve düşünceler deryasına bırakıverin kendinizi. Diyelim ki ecnebiyim ve İslamı araştırıyorum. Ve bir el dokunuyor omzuma. Sıkıca kavrıyor beni. Bir abi veya baba şefkatiyle hakikati sana öğretiyor. Görmek istediğini sana gösteriyor.
160 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Neye inanıyoruz? Neye iman ediyoruz? İnancımız hakkında neyi doğru bilip aslında yanlış yapıoruz? Tüm bu sorulara cevap bulabileceğiniz, İslam'ı Batı'nın batıl ve vehme kapılan inanclarıyla değil; onu anlamanın ancak İslamî diyalektik çerçevesinde degerlendırılırse anlaşılır olabılıceğini savunan yazar, bize zihnimizin pasından arınarak yeniden iman etmenin kapılarını aralıyor .
160 syf.
Yeniden inanmak..
İnandığımız, bildiğimiz sandığımız herşeyin üstünden geçmek farz oldu. Çünkü doğru yaşamıyoruz! Bildiğimiz, inandığımız gibi değil demek ki. Üstünden geçip kusurları yanlışları ayıklamamız lazım. Gereksiz çöpleri bulduk mu çekip atmalıyız. Biz bilgilerimizin kölesi değil, bildiklerimiz bizim kölemiz olsun. Yanlışsa yanlış diyelim ve yol verelim. Yeni baştan inanalım. Boş kabuk gibi değil. Dolu dolu ve tam anlamıyla. "Müslümanı, başka kültürlerin insanından ayıran belli başlı farklılıklardan biri, onun yapıp etmelerini, ölümü ve ötedünyayı göz önünde bulundurarak dışlaştırmasında görülür." Ölümü ve ötedünyayı hayatımızın merkezinden attık diye belki birazda bozguna uğradık. Yeniden, yeni baştan inanalım biz en iyisi. Yeni baştan gözden geçirelim. Hiçbir şey bilmiyormuşçasına. Hiçbir şey bilmemek, yanlış bilmekten evladır!
160 syf.
·9/10
Hayatınızda her şeyin yolunda gittiği yani iç huzurunuzu gerçekten hissettiğiniz zaman vakitleri vardır ve bu kesilir yaptıklarınızdan zevk alamazsınız alamadıkça da bildiklerimiz ile yaptıklarınız arasında uçurum olur arafta kalırsınız böyle bir zamanda okumuştum bu kitabi öyle ki önceden almıştım ama kitapların okunma zamanı olduğuna inanırım bu kitapta zamanını bulmuştu işte yaptıklarıma yeniden inanabilmek için belki tam tatmin etmemişti ama içimde uyuyanı uyandırmıştı uyan demişti ve tekrar başla kesintiye uğradıkça sen tekrar başla demişti ....
160 syf.
·5 günde·9/10
Her denemesi olaylara yeni bakış açısı..
Her yeni bakış açısısı hayatı daha farklı anlamdandırma
Her farklı anlamlandırma, hayatı farklı yaşama

Sonuç olarak her denemesi mutlaka okunmalı :))
160 syf.
Yeniden İslami düşünce tarzıyla, İslami yaşayış tarzıyla ayarlı hale gelmek, geçmiş dönemlerden kalan ve kafalara yer etmiş yanlış ve yabancı unsurları ayıklamakla mümkün olacaktır ancak. Şöyle ki, bir an için kendimizi, İslam'la ilgili hiçbir şey bilmiyormuş gibi farz edeceğiz. Bağışıklık kazandığımız İslam dışı yaşama tarzını zihnimizden ve yaşayışımızdan kovacağız. Belki, böylelikle yeniden İslam'ı kabul etmeye kendimizi hazırlamış oluruz."
160 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Zihnimizi nasıl arındıracağız? kitap bu soru üzerine bir cevap niteliğinde.Yalnız bir nokta var ki zihnimiz nasıl unutacak,bu çok zor değil mi?Bu çıkmaz bir sokak,zihnimiz arınmalı peki ama bunu başarabilecek miyiz?
Günümüzdeyse insanlar profesyonel yalancılar haline gelmiştir.
O kadar ki, bugün gerçekten saffetli insanlara budala diye bakılmaktadır.
Rasim Özdenören
Sayfa 119 - İz yayıncılık
Eğer, yüreğinizde bir bulantı, kafanızda bir kuşku hissediyorsanız, eğer varlığınızda bir rahatsızlık, çevrenizde bir huzursuzluk varsa, kader sizi seçmeye çağırıyor demektir.
Seçim hakkını kullanmamak da bir seçmedir.
Rasim Özdenören
Sayfa 28 - İz yayıncılık
İslâmî bilinçlenme derken İslâm hakkında bilgi sahibi olmak, hatta bu bilgilenmede yüksek düzeylere ulaşmak, dahası bu alanda özgün görüşler geliştirmek gibi hususlar akla gelmemeli. İslâmî bilinçlenme, bize göre daha basit bir kapsam içinde mütalâa edilebilecek niteliktedir, o da, elde edilen bilginin, ilmin, yapıp etmelerimize yansımasından ibarettir.
Rasim Özdenören
Sayfa 138 - İz Yayıncılık
İnsanın yüreğini dünya korkusu sarınca, o hem kendinin, hem başkalarının zalimi olmaya adaylığını koymuş demektir.
Rasim Özdenören
Sayfa 35 - İz yayıncılık
Zihnimizdeki bulanıklık, karışıklık amelimize yansımaz mı? Ve o takdirde, o amel, kendisi olmaktan çıkmaz mı?
Rasim Özdenören
Sayfa 95 - İz yayıncılık
İnsan, ilkin bildirilene inanmak, sonra da inandığına göre amel etmekle imtihan edilmektedir.
Rasim Özdenören
Sayfa 106 - İz Yayıncılık
Kendilerine Müslümanım diyen insanların, İslam'ı yaşayabilmesi, kafalarını çağdaş kültürlerin kirinden, pasından arındırarak ona yeni baştan iman etmeleri ile mümkün olur.
Rasim Özdenören
Sayfa 158 - İz Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeniden İnanmak
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753551694
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Yeniden İslami düşünce tarzıyla, İslami yaşayış tarzıyla ayarlı hale gelmek, geçmiş dönemlerden kalan ve kafalara yer etmiş yanlış ve yabancı unsurları ayıklamakla mümkün olacaktır ancak. Şöyle ki, bir an için kendimizi, İslam'la ilgili hiç bir şey bilmiyormuş gibi farzedeceğiz. Bağışıklık kazandığımız İslam dışı yaşama tarzını zihnimizden ve yaşayışımızdan kovacağız. Belki böylelikle yeniden İslam'ı kabul etmeye kendimizi hazırlamış oluruz.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 147 okur

  • Ayşe Ekici
  • Fatma İlhan
  • Beyzanur Hayta
  • Öznur Gedik
  • Neslihan KAHRAMAN
  • Kemal Soykut
  • Betül Bakır
  • Zeynep Kaplan
  • Süleyman Uslu
  • Muhammet Aslan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%30.8
25-34 Yaş
%42.3
35-44 Yaş
%7.7
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%3.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67
Erkek
%33

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%49.1 (26)
9
%15.1 (8)
8
%20.8 (11)
7
%9.4 (5)
6
%1.9 (1)
5
%3.8 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0