Yeniden İnanmak

9,1/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
6 beğeni  · 
693 gösterim
Yeniden İslami düşünce tarzıyla, İslami yaşayış tarzıyla ayarlı hale gelmek, geçmiş dönemlerden kalan ve kafalara yer etmiş yanlış ve yabancı unsurları ayıklamakla mümkün olacaktır ancak. Şöyle ki, bir an için kendimizi, İslam'la ilgili hiç bir şey bilmiyormuş gibi farzedeceğiz. Bağışıklık kazandığımız İslam dışı yaşama tarzını zihnimizden ve yaşayışımızdan kovacağız. Belki böylelikle yeniden İslam'ı kabul etmeye kendimizi hazırlamış oluruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753551694
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Bir haftasonu Maraş’a gitmemden ötürü şehrin havası üzerime sinsin diye kendisi Maraşlı olan güzel adamlardan Rasim Özdenören’in ''Yeniden İnanmak’’ kitabını almıştım. Bitirmek bugüne bir berat gecesine nasip oldu. Çok değil 160 sayfa.
Öncelikle kitaptaki Rasim Bey'in dilini oldukça sevdim çünkü ara ara Camus, Dostoyevski, İmam gazali, Malkolm x, Mevlana, Satre , Nietzsche gibi yazarların öğretilerinden bahsedip, kendi tezine örnekler veriyor. İkna edici de bir tarzı var. Genel itibariyle konusuna gelirsek adından da anlaşılacağı üzre, şu iki paragraf olayı özetliyor: Yeniden İnanmak :
''Herşeye sıfırdan başlayacağız. O kadar ki, Şu ana kadar kendimizi Müslüman sayıyor olabiliriz, fakat bu ana kadar yaşadığımız hayatın iki yüzlü olduğunu kendi kendimize itiraf edeceğiz. Bir yiğitlik olsun diye değil, hayır, yaşamaya istekli olduğumuz din öyle gerektirdiği için bu itirafta bulunacağız. Sonra da ilk müslümanlar kendi yaşama tarzlarını nasıl oluşturmuşlarsa, kendi hayat tarzımızı oluşturmaya girişeceğiz.’'
''Şöyle ki, bir an için kendimizi, İslam’la ilgili hiçbir şey bilmiyormuş gibi farz edeceğiz. Belki böylelikle yeniden İslam’ı kabul etmeye kendimizi hazırlamış oluruz.’'
Eleştiri olarak diyeceğim bir kelam olursa da durum analizi ve bu nedir, nasıldırı çok güzel tanımlamış ancak bir çıkış yolu sunma noktasını da bizim tahayyüllerimize bırakmış gibi hissettim.
Son olarak da kitabın içinde geçen bir deyişle bitirecek olursak : Günümüzde yeryüzüne dağılmış her Müslüman bir bakıma ıssız bir adada tek başına mücadele eden Robinson’dur. :)

Rasim özdenörenin kitaplarını bir keşfettiniz mi hepsini okumak isteyeceksiniz. Ben onun usta dilini bu kitapla tanımıştım. Başlarda ağır gelsede dili zamanla her bir cümlesi tekrar tekrar okunası, her okumada farklı anlam çıkarılası tarzına alışıyorsunuz.
7 güzel adamdandan yaşayan güzeli mutlaka okumanız tanımanız dileğiyle...

İlhak keve 
06 Şub 21:18 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir nefesle başladık okumaya, nefesler düğümlendi son satırlarda...

Rasim Özdenören. Bu isim benim için meşaledir artık. Kitabın ilk adını okuduğumda tatlı düşünceler sardı beni. Aslında hiçbir kelime oyunu yok. Sadece sizin anlamanıza bağlı. Gönülden okuyun ve düşünceler deryasına bırakıverin kendinizi. Diyelim ki ecnebiyim ve İslamı araştırıyorum. Ve bir el dokunuyor omzuma. Sıkıca kavrıyor beni. Bir abi veya baba şefkatiyle hakikati sana öğretiyor. Görmek istediğini sana gösteriyor.

Kitaptan 25 Alıntı

Afra 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bir askerlik kuralıdır: hiç karar vermemektense, yanlış bir karar ver ve tatbik et.

Yeniden İnanmak, Rasim ÖzdenörenYeniden İnanmak, Rasim Özdenören
Afra 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bugün ecel geldi, bir gün müsaade etmeleri için yalvardın, sızlandın ve sana bir gün daha bağışladılar; şimdi sen, o günde bulunduğunuz farz et''

imam gazali

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 136)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 136)
merve 
29 Nis 21:06 · Kitabı okuyor

ökçelerin üstünde
Başta ki mazlum ,daha başlangıçta 'kininizle geberin!' diyemedi, o yanlışa boyun eğdi.

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 12 - iz yayıncılık)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 12 - iz yayıncılık)
Sümeyye K. 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendini denetleyenler için umut kapıları sonsuza açıktır.

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 16)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 16)
Afra 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kendimizi ilk kez Müslüman oluyormuşuz gibi duyumsayacağız. bütün geçmişimizi, bir daha onlarla hiçbir biçimde işimiz kalmamacasına imişiz, saf, halis bir İslam toplumuna ilk kez yeni bir Müslüman olarak giriyormuşcasına teslim olma haliyle başlayacağız. her şeye sıfırdan başlayacağız. o kadar ki, şuana kadar kendimizi Müslüman sayıyor olabiliriz, fakat bu ana kadar yaşadığımız hayatın ikiyüzlü olduğunu kendi kendimize itiraf edeceğiz. bir yiğitlik olsun diye değil, hayır, yaşamaya istekli olduğumuz din öyle gerektirdiği için bu itirafta bulunacağız. sonra da ilk Müslümanlar kendi yaşama tarzlarını nasıl oluşturmuşlarsa, kendi hayat tarzımızı oluşturmaya girişeceğiz.

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 90)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 90)
Afra 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Hakk'ı Hakk'ın zatına bakarak değil, adama bakarak tanıma temayülünden gelen bir yanlışlıktan doğmaktadır çarpık sonuçlar.''

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 91)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 91)
Sümeyye K. 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeryüzü bir zulüm yuvası olmuşsa, hiçbir şeye kendi hakkı ile hükmedilmediğindendir.

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 56)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 56)
merve 
 02 May 19:38 · Kitabı okuyor

usul
"müslüman sebeplerden kalkarak İslami benimsemez,fakat müslüman olduktan sonra hikmetleri araştırır."

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 117 - iz yayıncılık)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 117 - iz yayıncılık)

İmam Gazali’nin ifadesiyle, Hakk’ı Hakk’ın zatına bakarak değil, adama bakarak tanıma temayülünden gelen bir yanlışlıktan doğmaktadır.

Yeniden İnanmak, Rasim ÖzdenörenYeniden İnanmak, Rasim Özdenören
Sümeyye K. 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan bildikleriyle amel etmedikten sonra niçin bilmediklerini de öğrenme hevesini kapılmalı?
Aslolan bildiklerimizi hazmedebilmektir.

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 140)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 140)
3 /