Yeniden İnanmak

9,2/10  (13 Oy) · 
34 okunma  · 
15 beğeni  · 
833 gösterim
Yeniden İslami düşünce tarzıyla, İslami yaşayış tarzıyla ayarlı hale gelmek, geçmiş dönemlerden kalan ve kafalara yer etmiş yanlış ve yabancı unsurları ayıklamakla mümkün olacaktır ancak. Şöyle ki, bir an için kendimizi, İslam'la ilgili hiç bir şey bilmiyormuş gibi farzedeceğiz. Bağışıklık kazandığımız İslam dışı yaşama tarzını zihnimizden ve yaşayışımızdan kovacağız. Belki böylelikle yeniden İslam'ı kabul etmeye kendimizi hazırlamış oluruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753551694
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nur 
31 Tem 02:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Maraş doğumlu değerli hukukçu,gazeteci, öykü ve deneme yazarımız Rasim Özdenörenin "Yeniden İnanmak" üzerine konuşalım..

"Ökçelerinin Üstünde
Yanlış bir boyun egişle başladı çöküntü.. ve yanlış bir baş kaldırmayla sürüyor. Yontmaya çabaladıkları bozuk insandan söz ediyorum elbet" satırlarıyla merhaba diyoruz yazarımıza...

Özdenören sorunlarımızın riayetle başladığını belirtiyor . Lakin buna karşı gelmenin yeniden inanarak,bağlanarak ve yeniden iman ederek huzurun hakikatine ulaşacağımızı belirtiyor.
Toplumun islam zıttı değerlerle batıcıl beyhude hazlarla içe dönüşünü kapayan zihniyetin gözünü bu eserle açmak istemiştir .

Yazar günümüz insanının yalnızlığına dair çok isabetli olgun yorumlar yapmıştır . Yalnızlığın kalabalığını yaşayan ve kalabalık içinde yalnızlık cübbesini giyen içe öze dönüşü arzulayan insan tasvirini bizlere seriyor...

Zihinden kalbe dek islam hakikatiyle islam kültürüyle benleştirilmeli birey diye vurguluyor..

Sonuç olarak bize ait olmayan değerlerin zevkine düşen bireysel gerekliliklerin yanlış mayalarla tutmasına sebebiyet veren yaşam tarzlarının fikirlerinin hakiki islam şuuruyla bozguna uğrayıp insanın hakikati bulması gerektiğini gözler önüne seriyor..

İnsanın özüne yeniden inanarak İslamın en özlü ifadesi olan Kelime-i Şehadetin anlam derinliğiyle yaşayıp inanmamız gerekiyor..


Sonuç olarak bize ait olmayan değerlerin zevkine düşen bireysel gerekliliklerin yanlış mayalarla tutmasına sebebiyet veren yaşam tarzlarının fikirlerinin hakiki islam şuuruyla bozguna uğrayıp insanın hakikati bulması gerektiğini gözler önüne seriyor..

"Ey iman edenler!.. İman ediniz " ayetinin açıklaması niteliğinde kitap .. İnançlarınızın temellerini sağlamlaştırmak isteyenler için okunabilir çözüm ve düşünce kitabı ..

Tekrardan tekrardan yeniden inanmak diyebilmek umuduyla

Denemelerini ,düşüncelerini devrimci hatlarla süsleyen Yedi Güzel Adam'dan biri olan Rasim Özdenörene sonsuz SAYGIYLA
Sürç-i lisan ettiysem affola..

Ümmügülsüm Özkara 
12 Eyl 18:04 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Eğer düşüncelerim bir uçurtma olsaydı ipi Rasim Özdenören' nin kitapları olurdu.:)
Rasim Özdenören hakkında fikir serumum diyebilirim.

Bu kitap müslümanca düşünme ve yaşama konusunda adeta enfeksiyon kapmaya müsait açık yaralar hükmünde olan düşüncelerimizi, tatmin edici ve açıklayıcı bir şekilde temizleyip yara bandını yapıştırıyor.

Gayri islami düşüncelerin işgaline uğrayan ve bu işgali farkında bile olmadan misafir gibi ağıralayıp bundan memnuniyet duyan müslümanın, o işgalci düşüncelerin islami hayat tarzına ve fikirlerine ne denli zarar verdiğini anlamasını sağlıyor.

"Kendilerine müslümanım diyen insanların, İslam' ı yaşayabilmesi, kafalarını çağdaş kültürlerin kirinden, pasından arındırarak ona yeni baştan iman etmeleriyle mümkün olur."

...

Zihnimin derinliklerinde temeli atılmış ancak düşününmekten mahrum bıraktığım bir çok fikrimi inşa ettiğine inandığım bu kitabı "Ey iman edenler, iman edin..." ayetini daha iyi anlamak isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bir haftasonu Maraş’a gitmemden ötürü şehrin havası üzerime sinsin diye kendisi Maraşlı olan güzel adamlardan Rasim Özdenören’in ''Yeniden İnanmak’’ kitabını almıştım. Bitirmek bugüne bir berat gecesine nasip oldu. Çok değil 160 sayfa.
Öncelikle kitaptaki Rasim Bey'in dilini oldukça sevdim çünkü ara ara Camus, Dostoyevski, İmam gazali, Malkolm x, Mevlana, Satre , Nietzsche gibi yazarların öğretilerinden bahsedip, kendi tezine örnekler veriyor. İkna edici de bir tarzı var. Genel itibariyle konusuna gelirsek adından da anlaşılacağı üzre, şu iki paragraf olayı özetliyor: Yeniden İnanmak :
''Herşeye sıfırdan başlayacağız. O kadar ki, Şu ana kadar kendimizi Müslüman sayıyor olabiliriz, fakat bu ana kadar yaşadığımız hayatın iki yüzlü olduğunu kendi kendimize itiraf edeceğiz. Bir yiğitlik olsun diye değil, hayır, yaşamaya istekli olduğumuz din öyle gerektirdiği için bu itirafta bulunacağız. Sonra da ilk müslümanlar kendi yaşama tarzlarını nasıl oluşturmuşlarsa, kendi hayat tarzımızı oluşturmaya girişeceğiz.’'
''Şöyle ki, bir an için kendimizi, İslam’la ilgili hiçbir şey bilmiyormuş gibi farz edeceğiz. Belki böylelikle yeniden İslam’ı kabul etmeye kendimizi hazırlamış oluruz.’'
Eleştiri olarak diyeceğim bir kelam olursa da durum analizi ve bu nedir, nasıldırı çok güzel tanımlamış ancak bir çıkış yolu sunma noktasını da bizim tahayyüllerimize bırakmış gibi hissettim.
Son olarak da kitabın içinde geçen bir deyişle bitirecek olursak : Günümüzde yeryüzüne dağılmış her Müslüman bir bakıma ıssız bir adada tek başına mücadele eden Robinson’dur. :)

Kitaptan 38 Alıntı

Betül yıldız 
04 Ağu 22:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Halk sürekli olarak mikrofonu elinde tutanlarla aynı görüşü paylaşıyormuş gibi gösterilir.

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 78 - İz yayıncılık)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 78 - İz yayıncılık)
Ümmügülsüm Özkara 
 11 Eyl 14:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yanlış bir boyun eğişle başladı çöküntü.. ve yanlış bir baş kaldırmayla sürüyor.

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 11 - İz Yayıncılık)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 11 - İz Yayıncılık)
Afra 
 12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bugün ecel geldi, bir gün müsaade etmeleri için yalvardın, sızlandın ve sana bir gün daha bağışladılar; şimdi sen, o günde bulunduğunu farz et''

imam gazali

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 136)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 136)
Betül yıldız 
24 Tem 17:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gökyüzünü seyretmekten yoksun bırakılan,aslında doğayı denetim altına alamamışken onu denetlediğini zanneden insanlar,kendi eseri olan gökdelenler karşısında acze düşüyor.

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 42 - İz yayıncılık)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 42 - İz yayıncılık)
Betül yıldız 
04 Ağu 22:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu şehirlerde ölüm duyumsanmıyor. Çünkü bu şehirler ölüm duyumsanmasın ve ölümle ayarlı hayat tarzı yaşanmasın diye inşa ediliyor.

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 137 - İz yayıncılık)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 137 - İz yayıncılık)
Betül yıldız 
24 Tem 16:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eğer,yüreğinizde bir bulantı,kafanızda bir kuşku hissediyorsanız, eğer varlığınızda bir rahatsızlık,çevrenizde bir huzursuzluk varsa,kader sizi seçmeye çağırıyor demektir.

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 28 - İz yayıncılık)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 28 - İz yayıncılık)
Afra 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bir askerlik kuralıdır: hiç karar vermemektense, yanlış bir karar ver ve tatbik et.

Yeniden İnanmak, Rasim ÖzdenörenYeniden İnanmak, Rasim Özdenören
4 /