Yenilmez Türk Kanuni ve Dönemi

4,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
577 gösterim
"Hiçbir Osmanlı Sultanı, Osman Bey'in halefi, padişah ve halife olarak sahip olduğu bilinci, onun kadar ihtişamla taşımadı."
Nicolae Jorga

Osmanlı padişahları içerisinde en bilineni hiç şüphesiz Kanuni Sultan Süleyman'dır. 46 yıl süren hükümdarlığının izleri günümüze kadar gelmiştir.

Kanunî Sultan Süleyman döneminde doğu sınırlarının fazla tehdit almaması ve Avrupa'da gelişen şartlar sebebiyle asıl hedef batı olmuştu. 

Kanuni'den itibaren Osmanlı İmparatorluğu, Avrupa için gerçek bir tehlike oldu. Kanunî Sultan Süleyman döneminde Almanya içlerine kadar ilerlenmesi, Avrupa'da büyük bir korkuya sebep olduğu gibi "Yenilmez Türk imajını" da oluşturdu.

Kanunî dönemi o kadar parlaktı ki 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun içine girdiği buhranlı yıllarda, ıslahat layihası kaleme alanlar Kanunî dönemini dönülmesi gereken "Altın Çağ" olarak göstermişlerdi. Kanunî dönemi her yönden İmparatorluğun zirvesi olmasa da padişahın 46 yıl süren hükümdarlığı ve dünya siyasetine yön vermesiyle Osmanlı İmparatorluğu'nun en göz alıcı dönemidir.

Jorga, Kanunî'yi "Hiçbir Osmanlı Sultanı, Osman Bey'in halefi, padişah ve halife olarak sahip olduğu bilinci, onun kadar ihtişamla taşımadı" şeklinde değerlendirir. Jorga'nın Osmanlı Tarihi'nin Kanunî Sultan Süleyman ile ilgili bu kısmı birçok ana kaynağa dayanılarak hazırlanmış ve Kanunî döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nu teferruatlı olarak anlatan bir eserdir.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789756480946
 • Çeviri:
  Nilüfer Epçeli
 • Yayınevi:
  Yeditepe Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

"Türklerde sadakat ve dürüstlük, İbrahim Paşa ile birlikte öldü".

Yenilmez Türk, Nicolae Jorga (Sayfa 22 - Yeditepe)Yenilmez Türk, Nicolae Jorga (Sayfa 22 - Yeditepe)

Bir yudum süt çaldığı ya da atı, tarladan başakları kopardığı için bir yeniçerinin ölümle cezalandırıldığı görülebiliyordu. (Savaş Zamanında)

Yenilmez Türk, Nicolae Jorga (Sayfa 26 - Yeditepe)Yenilmez Türk, Nicolae Jorga (Sayfa 26 - Yeditepe)

Kasımpaşa
... Kasım Paşa da Kahire'de uzun bir süre kalmadı ve İstanbul'a döndükten sonra, bugün bile onun adını taşıyan "Kasımpaşa" mahallesini kurabildi.

Yenilmez Türk, Nicolae Jorga (Sayfa 32 - Yeditepe)Yenilmez Türk, Nicolae Jorga (Sayfa 32 - Yeditepe)