Yenişehir´de Bir Öğle Vakti Bütün Eserleri 3

8,4/10  (36 Oy) · 
90 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.202 gösterim
Sevgi Soysal, 1974 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanan Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’nde, çok boyutlu bir toplumsal kesiti sanki hiç zorlanmadan edebiyata aktarmış gibidir. Gözlemlediği alabildiğine gerçek insan portrelerini, birbirinden kopukmuş gibi duran hayatlarından alıp, zekice bir kurguyla buluşturur. Bu çerçevenin içine de, Ali, Doğan ve Olcay’dan oluşan bir üçgen kurar; o dönemin sorularını, abi-kardeş, arkadaş ve sevgililik ilişkileri üzerinden yansıtır. Ve ortaya, insanın “sol” tarafını sağlam kılan bir roman çıkar.

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789750501227
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gizem KORUR 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitap ile fuardaki kitapçının tavsiyesi üzerine tesadüfen tanıştım. Son derece sade ve akıcı bir dile sahip. Kitapta; yolları bir şekilde kesişen pek çok farklı karakter psikolojik ve sosyolojik olarak analiz edilmiş. Eski Ankara sokaklarında geçen hikayede bir de karakterleri buluşturan ağaç metaforu kullanılmış.

Fatma Zehra Aksoy 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Yazar kısa bir zaman aralığında Yenişehir'de bulunan insanlardan ve olaylardan bahsetmiş. Genellikle geriye dönüş tekniği kullanılmış. Farklı sınıflardan insanların portlerini başarılı bir şekilde ortaya koymuş. Betimlemeler ve psikolojik tahlilleri başarılıydı.

misskarabulutt 
15 Mar 2017 · Kitabı okumadı

****spoiler

Roman boyunca devrilmek üzere olan kavak ağacı iktidarı temsil eder..Romanda da kavak ağacının etrafındaki insanlar tek tek anlatılır. Okuyucu, romanın sonunda kavak ağacının. u insanlardan birinin üstüne düşeceğini düşünürken, hiç anlatılmayan bir karakterin üstüne düşer. Bu karakter işçi sınıfının temsilidir.. Bu yönüyle iletmek istediği mesajı sevdim.

ismail 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

12 Mart dönemini anlatan önemli yapıtlardan birisi. Yenişehir'de devrilen bir çınar ağacı metaforisi üzerinden dönemin Ankarasını siyasal ortamını onların içinden birisi olarak anlatmakta Sevgi Soysal.

Kitaptan 19 Alıntı

Kitaplar...
“Bu dünya o kadar karışık değil. İşte senin, belki de ‘duvar’ diye nitelendirdiğin karışıklık, ürkütücü filan değil. Basbayağı anlaşılabilir bir şey. Ve anlamana yardımcı olan kitaplar var. Okuyabilirsin onları. Ne okuduğunu anlayınca da duvardan muvardan ürkmezsin, tamam mı?”

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 118 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 118 - İletişim Yayınları)
Ilgın 
29 Oca 00:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

bir dinamitin patlaması için üstüne bu gücü anlatan resimler yapmak gerekmez

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi SoysalYenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal
Şeyma Öztürk 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Unutmazdı Hatice Hanım; suçlular unutulmaz, cezalar hiç unutulmaz, unutkanlık düzeltici, yapıcı değildir. Affetmek sağlıksızdır. Mikroplara karşı ilaç kullanmamak, kanayan yaraya tentürdiyot dökmemek gibi bir şeydir affetmek. Uygar insan affetmez ve unutmaz Hatice Hanım'a göre, uygar insan cezalandırır; affetmek ve unutmak barbarlık, ilkelliktir, bu memleket yumuşak kalplilikten kalkınamamaktadır."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 43 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 43 - İletişim Yayınları)
Rana Ulusoy 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"...Kitap olmaya çalışıyorsun karşımda, konuşarak kitap yaratmaya kalkıyorsun. Oysa kitapların üstüne cümleler kurmakla yeni kitaplar yazılmaz."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 139)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 139)
Ilgın 
29 Oca 00:51 · Kitabı okudu · 9/10 puan

birbirimize rastladık, otomobil kazası gibi bir olay bu, insana otomobil çarptı mı, yoluna devam edemez. şimdi iyileşene kadar birlikte olmak zorundayız. sonra yolumuza devam edeceğiz.

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi SoysalYenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal
Şeyma Öztürk 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Aklımız havada, gönlümüz komşunun oğlundaydı, tuzumuz kuruydu yine çocukken."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 26 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 26 - İletişim Yayınları)
Ilgın 
29 Oca 00:32 · Kitabı okudu · 9/10 puan

ben yüreğimi satılığa çıkaranlardan değilim. ondaki acı ve coşkuyla onun bunun gözünü boyamaktan nefret ederim. acıya dayanmayı öğrensin, çünkü sadece kendi acısını değil, sayısız acıları yüklenmeyi öğretmeliyim ona.

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi SoysalYenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal
Şeyma Öztürk 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Anası hep, altının ağırı para eder, kızın ağırı koca bulur, der. Sen gel de bunu gönlüme anlat."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)
Şeyma Öztürk 
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Yanında yürüyen Ali'nin ellerine baktı. Bu eller ışık söndü mü, karanlıktan içinin sıkılmasına izin vermez, hemen sigortayı tamir eder."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 162 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 162 - İletişim Yayınları)
2 /