Yenişehir´de Bir Öğle Vakti Bütün Eserleri 3

8,3/10  (20 Oy) · 
53 okunma  · 
9 beğeni  · 
742 gösterim
Sevgi Soysal, 1974 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanan Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’nde, çok boyutlu bir toplumsal kesiti sanki hiç zorlanmadan edebiyata aktarmış gibidir. Gözlemlediği alabildiğine gerçek insan portrelerini, birbirinden kopukmuş gibi duran hayatlarından alıp, zekice bir kurguyla buluşturur. Bu çerçevenin içine de, Ali, Doğan ve Olcay’dan oluşan bir üçgen kurar; o dönemin sorularını, abi-kardeş, arkadaş ve sevgililik ilişkileri üzerinden yansıtır. Ve ortaya, insanın “sol” tarafını sağlam kılan bir roman çıkar.

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789750501227
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatma Zehra Aksoy 
15 May 10:28 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Yazar kısa bir zaman aralığında Yenişehir'de bulunan insanlardan ve olaylardan bahsetmiş. Genellikle geriye dönüş tekniği kullanılmış. Farklı sınıflardan insanların portlerini başarılı bir şekilde ortaya koymuş. Betimlemeler ve psikolojik tahlilleri başarılıydı.

misskarabulutt 
15 Mar 11:14 · Kitabı okumadı

****spoiler

Roman boyunca devrilmek üzere olan kavak ağacı iktidarı temsil eder..Romanda da kavak ağacının etrafındaki insanlar tek tek anlatılır. Okuyucu, romanın sonunda kavak ağacının. u insanlardan birinin üstüne düşeceğini düşünürken, hiç anlatılmayan bir karakterin üstüne düşer. Bu karakter işçi sınıfının temsilidir.. Bu yönüyle iletmek istediği mesajı sevdim.

Kitaptan 14 Alıntı

Şeyma çelik 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Korkma, aydınlığı bir ucundan da olsa görenlerin işi değil korkmak. Karanlıktaki çocuklar korkar. Biz ne çocuğuz, ne de her yer aydınlık.

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 184 - İletişim yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 184 - İletişim yayınları)
Rana Ulusoy 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"...Kitap olmaya çalışıyorsun karşımda, konuşarak kitap yaratmaya kalkıyorsun. Oysa kitapların üstüne cümleler kurmakla yeni kitaplar yazılmaz."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 139)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 139)
Şeyma çelik 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Karanlığı öğrendim anne. Alacakaranlığı. Tam karanlık olmasa da, alacakaranlık çok kötü bir şey. Insan oraya buraya çarpıyor. Şimdi karanlığı öğreniyorum, zifiri karanlığı... Bu gece biri bana, "Tam karanlığı bilmeyenler, dünyayı aydınlatacak bir ışığında ne olduğunu bilmezler, bunu aramazlar" dedi.

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 176 - İletişim yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 176 - İletişim yayınları)
Şeyma çelik 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ciddi sözlerin ciddi seyircileri olmalı.

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 159 - İletişim yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 159 - İletişim yayınları)
Şeyma çelik 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap cümleleri soyutlanmamalı.Onlar soyut başlangıcın sonucu olarak yazılmadılar; olaylar, durumlar, gerçeklerle oluştular.Onları, gerçekler ve durumlarla olan kopmaz bağlantıları ile gerçekleştirebilirsin ancak. Yoksa somut sonuçları soyut başlangıçlara dönüştürmüş olursun.

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 140 - İletişim yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 140 - İletişim yayınları)
Şeyma çelik 
 30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Asıl senin gibi, sorunlara sadece okuyarak yaklaşanlar katıdır.Olaylar karşısında gerekli uyum ve değişim gücü genellikle yoktur onlar da. Çünkü aslında suçlu ve korkaktırlar. Kim ki bir şeyi gizlemek ister, duvar çekmeye meraklı olurlar.Küçük burjuva aydınları, aslında bir suçluluk duygusuyla düşüncelerine gem vurmayıp alıp başlarını giderler.Kendilerini değiştirmeme korkusu, onlara sözlü her şeyi bir çırpıda değiştirme ataklığı verir.Bazen teoriyi, korkaklık ve suçluluklarını gizleyecek bir duvar gibi kullanırlar.Hareketliliğin ve esnekliğin gerekli olduğu durumlarda bu katı, dural duvar olayların gücüne, baskısına dayanamayıverir ve ardından korku ve suçluluk sırıtır.

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 161 - İletişim yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 161 - İletişim yayınları)
Şeyma 
25 Oca 23:37 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Aklımız havada, gönlümüz komşunun oğlundaydı, tuzumuz kuruydu yine çocukken."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 26 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 26 - İletişim Yayınları)
Şeyma 
25 Oca 23:41 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Unutmazdı Hatice Hanım; suçlular unutulmaz, cezalar hiç unutulmaz, unutkanlık düzeltici, yapıcı değildir. Affetmek sağlıksızdır. Mikroplara karşı ilaç kullanmamak, kanayan yaraya tentürdiyot dökmemek gibi bir şeydir affetmek. Uygar insan affetmez ve unutmaz Hatice Hanım'a göre, uygar insan cezalandırır; affetmek ve unutmak barbarlık, ilkelliktir, bu memleket yumuşak kalplilikten kalkınamamaktadır."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 43 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 43 - İletişim Yayınları)
Şeyma çelik 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kafaları hükümet deyince yıllar yılı, padişah, nazır, paşa gibi ulaşılmaz yükseklikteki insanları düşünmeye alışık olduğundan, Doğan Bey'i de öyle büyütmüşlerdi.Çok büyük adam olmuştu Doğan Bey yani.Ve onlar için büyük adam kısaca, yanında ayakta durulması gereken, eli öpülen, her sözü buyruk kabul edilen biriydi. Büyük adamın şiddeti de, ihsanda Tanrı'nın lûtfu gibi karşılanmalıdır. Şiddeti,doğal afetleri, seller fırtınalar gibi sayılmalı, iyi davranışlarıysa hak edilmemiş bir ihsan gibi.

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 129 - İletişim yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 129 - İletişim yayınları)
2 /