Yenişehir´de Bir Öğle Vakti Bütün Eserleri 3

8,3/10  (24 Oy) · 
63 okunma  · 
14 beğeni  · 
890 gösterim
Sevgi Soysal, 1974 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanan Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’nde, çok boyutlu bir toplumsal kesiti sanki hiç zorlanmadan edebiyata aktarmış gibidir. Gözlemlediği alabildiğine gerçek insan portrelerini, birbirinden kopukmuş gibi duran hayatlarından alıp, zekice bir kurguyla buluşturur. Bu çerçevenin içine de, Ali, Doğan ve Olcay’dan oluşan bir üçgen kurar; o dönemin sorularını, abi-kardeş, arkadaş ve sevgililik ilişkileri üzerinden yansıtır. Ve ortaya, insanın “sol” tarafını sağlam kılan bir roman çıkar.

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789750501227
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gizem KORUR 
29 Ağu 23:44 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitap ile fuardaki kitapçının tavsiyesi üzerine tesadüfen tanıştım. Son derece sade ve akıcı bir dile sahip. Kitapta; yolları bir şekilde kesişen pek çok farklı karakter psikolojik ve sosyolojik olarak analiz edilmiş. Eski Ankara sokaklarında geçen hikayede bir de karakterleri buluşturan ağaç metaforu kullanılmış.

Fatma Zehra Aksoy 
15 May 10:28 · Kitabı okudu · 12 günde · 9/10 puan

Yazar kısa bir zaman aralığında Yenişehir'de bulunan insanlardan ve olaylardan bahsetmiş. Genellikle geriye dönüş tekniği kullanılmış. Farklı sınıflardan insanların portlerini başarılı bir şekilde ortaya koymuş. Betimlemeler ve psikolojik tahlilleri başarılıydı.

misskarabulutt 
15 Mar 11:14 · Kitabı okumadı

****spoiler

Roman boyunca devrilmek üzere olan kavak ağacı iktidarı temsil eder..Romanda da kavak ağacının etrafındaki insanlar tek tek anlatılır. Okuyucu, romanın sonunda kavak ağacının. u insanlardan birinin üstüne düşeceğini düşünürken, hiç anlatılmayan bir karakterin üstüne düşer. Bu karakter işçi sınıfının temsilidir.. Bu yönüyle iletmek istediği mesajı sevdim.

Kitaptan 11 Alıntı

Kitaplar...
“Bu dünya o kadar karışık değil. İşte senin, belki de ‘duvar’ diye nitelendirdiğin karışıklık, ürkütücü filan değil. Basbayağı anlaşılabilir bir şey. Ve anlamana yardımcı olan kitaplar var. Okuyabilirsin onları. Ne okuduğunu anlayınca da duvardan muvardan ürkmezsin, tamam mı?”

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 118 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 118 - İletişim Yayınları)
Rana Ulusoy 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"...Kitap olmaya çalışıyorsun karşımda, konuşarak kitap yaratmaya kalkıyorsun. Oysa kitapların üstüne cümleler kurmakla yeni kitaplar yazılmaz."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 139)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 139)
Şeyma Öztürk 
25 Oca 23:37 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Aklımız havada, gönlümüz komşunun oğlundaydı, tuzumuz kuruydu yine çocukken."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 26 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 26 - İletişim Yayınları)
Şeyma Öztürk 
25 Oca 23:41 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Unutmazdı Hatice Hanım; suçlular unutulmaz, cezalar hiç unutulmaz, unutkanlık düzeltici, yapıcı değildir. Affetmek sağlıksızdır. Mikroplara karşı ilaç kullanmamak, kanayan yaraya tentürdiyot dökmemek gibi bir şeydir affetmek. Uygar insan affetmez ve unutmaz Hatice Hanım'a göre, uygar insan cezalandırır; affetmek ve unutmak barbarlık, ilkelliktir, bu memleket yumuşak kalplilikten kalkınamamaktadır."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 43 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 43 - İletişim Yayınları)
Şeyma Öztürk 
25 Oca 23:38 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Anası hep, altının ağırı para eder, kızın ağırı koca bulur, der. Sen gel de bunu gönlüme anlat."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)

"Bu türk kızları böyle, kefe gibi ağır olurlar. Bunlar da böylesi makbul. Al bunları, boynuna bağlayıp denize atla. Öbür dünyaya asık suratla gitmek için bundan iyisi olmaz. Ulan güzel kızsın, gülücen de pulların mı dökülecek?"

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 227)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 227)
Şeyma Öztürk 
26 Oca 23:48 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Yanında yürüyen Ali'nin ellerine baktı. Bu eller ışık söndü mü, karanlıktan içinin sıkılmasına izin vermez, hemen sigortayı tamir eder."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 162 - İletişim Yayınları)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 162 - İletişim Yayınları)
Mustafa Barış Budak 
28 May 21:25 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Seni benden koparabilirler, ama içimden bir ben söküp atarım seni...

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 185 - İletişim)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 185 - İletişim)
Mustafa Barış Budak 
29 May 23:27 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sokağa elinde balonuyla çıkar, önüne gelen ilk yoksul çocuğa balonunu veriverirdi. Anası deli olurdu bu huyuna.
"Niçin veriyorsun balonunu?"
"Uçsun diye"
"Kim?"
"O... Çocuk..."
"Nereye akılsız?"
"......."

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 111 - İletişim)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 111 - İletişim)
2 /