Yenişehir´de Bir Öğle Vakti (Bütün Eserleri 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.009
Gösterim
Adı:
Yenişehir´de Bir Öğle Vakti
Alt başlık:
Bütün Eserleri 3
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750501227
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Sevgi Soysal, 1974 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanan Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’nde, çok boyutlu bir toplumsal kesiti sanki hiç zorlanmadan edebiyata aktarmış gibidir. Gözlemlediği alabildiğine gerçek insan portrelerini, birbirinden kopukmuş gibi duran hayatlarından alıp, zekice bir kurguyla buluşturur. Bu çerçevenin içine de, Ali, Doğan ve Olcay’dan oluşan bir üçgen kurar; o dönemin sorularını, abi-kardeş, arkadaş ve sevgililik ilişkileri üzerinden yansıtır. Ve ortaya, insanın “sol” tarafını sağlam kılan bir roman çıkar.

(Arka Kapak)
Türk edebiyatında modern bir roman olarak övgüyü hakeden bu eser zaten Orhan Kemal roman ödülüne layık görülmüş. Yetenekli ve sıradışı yazarımızı çok genç yaşta, benim de içinde olduğum kırk yaşında kaybetmişiz. Bu memlekette sıradışı bir kadın olmak üstüne bir de sanatçı olmak ve bu özellikte eserler vermek kolay iş olmamakla beraber, genç yaşında sanatçılığının hakkını vermiş yazar. Benim nazarımda sanatçının özgün yapıtlar verebilmesi, sanatının ve kültürünün hakkını verebilmesi için kurulu düzene muhalif olması ve eleştirilerini korkusuzca yapması şarttır. Yakasını mevcut iktidarın hükmedenlerine kaptırmış kişiden sanatçı değil ancak yandaş olur. ( Kimisi yandaşı sert bulduğundan “uyumlu” diyor, bu da başka bir rezillik.)

Roman, Ankara’nın bir mahallesinde, bir kavak ağacının yıkımı sırasında orada oluşan kalabalıktan kişiler üzerinden, o zamanın sosyolojik ve kültürel durumunu irdeliyor.. O dönemin durumunu Adalet Ağaoğlu da Dar Zamanlar üçlemesiyle irdelemişti. Toplumun kültürel yapısının birey üzerindeki baskısı ve bireyin şekillenmesindeki rolü bir anlamda. Bunun yanında kültürler arasındaki çatışmalar, bu çatışma arasında kalmışlar, “yolunu bulmuşlar” ve yolunu arayanlar da var romanda.

Yazarın sade diliyle anlattığı psikolojik ve sosyolojik durumlar her okuyucuda ayrı bir farkındalık yaratacaktır. Bu da yazarın roman yazımındaki gücünü gösteriyor.
Bu kitap ile fuardaki kitapçının tavsiyesi üzerine tesadüfen tanıştım. Son derece sade ve akıcı bir dile sahip. Kitapta; yolları bir şekilde kesişen pek çok farklı karakter psikolojik ve sosyolojik olarak analiz edilmiş. Eski Ankara sokaklarında geçen hikayede bir de karakterleri buluşturan ağaç metaforu kullanılmış.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.630 Oy)18.176 beğeni41.205 okunma2.653 alıntı173.379 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.192 Oy)8.498 beğeni27.236 okunma765 alıntı132.829 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.188 Oy)3.701 beğeni12.253 okunma1.110 alıntı50.257 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.773 Oy)5.152 beğeni16.468 okunma920 alıntı56.904 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.322 Oy)12.888 beğeni32.970 okunma3.109 alıntı138.568 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.846 Oy)8.789 beğeni24.085 okunma1.620 alıntı111.783 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.441 Oy)5.550 beğeni18.818 okunma772 alıntı96.207 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.234 Oy)8.668 beğeni24.131 okunma1.277 alıntı118.653 gösterim
 • Aylak Adam
  8.3/10 (2.169 Oy)1.957 beğeni6.605 okunma1.475 alıntı30.434 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.746 Oy)6.060 beğeni15.946 okunma2.640 alıntı82.325 gösterim
Yazar kısa bir zaman aralığında Yenişehir'de bulunan insanlardan ve olaylardan bahsetmiş. Genellikle geriye dönüş tekniği kullanılmış. Farklı sınıflardan insanların portlerini başarılı bir şekilde ortaya koymuş. Betimlemeler ve psikolojik tahlilleri başarılıydı.
Tüm sadeliğinin içinde derinlik barındıran bir roman bu...
Önce bölüm bölüm farklı tiplemelerde bazı karakterlerle tanıştıyor bizi Sevgi Soysal. Devrilmek üzere olan kavak ağacının etrafında geçen kısa bir kesitte, bir öğle vaktinde birbirlerinden ayrı, bağlantısız gibi gözüken tüm bu karakterler arasında bazen kısa bazen uzun süreli bazı etkileşimler oluyor. Ve kitabın sonlarına doğru aslında hepsinin bir bütün oluşturduğunu fark ediyoruz. Sonrasında kitap 3 karakter üzerinde yoğunlaşıyor.Eminim ki Ali, Doğan ve Olcay arasında geçen sohbetler, sistem hakkındaki eleştiriler hoşunuza gidecektir.
Fazla detayına girmek istemediğimden bu sohbetlerden bahsetmek istemiyorum. Fakat Sevgi Soysal'ın tutuklu olduğu zamanlarda kaleme aldığı bu eser dönem hakkında fazla sıkmadan, bunaltmadan bir izlenim edinmenizi sağlayacaktır.
Eğer bir gün yolum Ankara'ya düşerse ve Yenişehir'de Piknik lokantası hala var ise muhakkak orada bir yemek yiyip bu karakterleri yeniden anımsamak isterim. Sizlere de onlarla tanışmanızı tavsiye ederim.
Sevgi Soysal'ın okuduğum ilk kitabı. Öncelikle kitabın çok güzel bir dili var. Yani sokakta konuşulan, hepimizin hakim olduğu dili okuyor ve tanıdık yaşamları inceliyoruz. Kitapta tek bir olayı birden fazla kişinin gözünden kendi hikayeleriyle birlikte anlatıyor. Tam olarak toplumumuzun bir portresini çizmekle kalmayıp, her kesimden insanın sorunlarına da değiniyor. Bize anlattığı hayatları bir metafor ile sunuyor ve hepsinin kaderini birleştiriyor.
Duru bir dil, ayağı yere basan gerçek hayattan karakterler, farklı dünyaları bir araya getiren kurgu. Sevgi Soysal büyük bir ustalıkla 70 lerin Ankara’sında bir öğle vaktine uçuruyor okuru. Kendi araya girmeden kocaman bir dünyayı önümüze seriyor. Yakın zamanda okuduğum en güzel kitaptı. Kesinlikle tavsiye ederim
****spoiler

Roman boyunca devrilmek üzere olan kavak ağacı iktidarı temsil eder..Romanda da kavak ağacının etrafındaki insanlar tek tek anlatılır. Okuyucu, romanın sonunda kavak ağacının. u insanlardan birinin üstüne düşeceğini düşünürken, hiç anlatılmayan bir karakterin üstüne düşer. Bu karakter işçi sınıfının temsilidir.. Bu yönüyle iletmek istediği mesajı sevdim.
12 Mart dönemini anlatan önemli yapıtlardan birisi. Yenişehir'de devrilen bir çınar ağacı metaforisi üzerinden dönemin Ankarasını siyasal ortamını onların içinden birisi olarak anlatmakta Sevgi Soysal.
Karakter analizleri içeren bir kitap. Yazar bunu harika tespitler, psikolojik ve sosyolojik tahlillerle yapar. Kitabın sonunda bir kavak devrilir ki, aslında devrilen sadece bir kavak mı sorusunu kendinize sorarsınız.Pek çok karakterle tanışacağınız ve onların iç dünyalarına ineceğiniz harika bir eser.
Ankara’da doğup büyüyen bir kimse olarak şehrimi anlatan her eser ilgimi çekmiştir, ancak Soysal’ın bu kurgusu Yozgat’ta da geçse, Paris’te de geçse aynı şevkle okurdum. Elbette o zaman biraz anlam bütünlüğünü kaybedebilirdi. Zira Soysal, bu şahane eserde özellikle benim gibi 90larda doğan ve kısacık bir zamanla milletimizin yaşadığı siyası iç çatışmanın en yoğun dönemini tecrübe edinemeyen kimseler için muazzam, didaktik bir gösteri sunuyor. Joyce’un Ulysses’te yaptığına benzer şekilde, derinliği olan birçok karakteri tek bir güne, Yenişehir’de Bir Öğle vaktine sığdırıyor. Tüm karakterlerin yolları kesişiyor ve sınırsız bir okuma, anlama ve öğrenme şansı sunan, 1970’lerin Ankara’sını, o dönemin her kesiminden insanları ve toplumsal çatışmayı gözler önüne seriyor. Bahsederken bile heyecanlandım. Her şeyimle tavsiye ediyorum.
Çok nayif bir kitap diyerek incelemeye başlamak istiyorum..Tam olarak hangi yılda geçtiğini bilemesek de eski zamanlarda Ankaranin günlük yaşamına çok güzel insan incelemeleri ile ışık tutan bir kitap. Ali,Doğan,Olcay,Mevhibe Hanım,Necmi,Mevlut ve niceleri ile insanın içine işleyen incelikle işlenmiş bir olay örgüsü. Boyacı Necmi'nin şu sözleriyle bitiriyim incelememi:Kalabalığın merakı yoktur. Merak yarışı vardır.. Okuyun okutturun..
“Bu dünya o kadar karışık değil. İşte senin, belki de ‘duvar’ diye nitelendirdiğin karışıklık, ürkütücü filan değil. Basbayağı anlaşılabilir bir şey. Ve anlamana yardımcı olan kitaplar var. Okuyabilirsin onları. Ne okuduğunu anlayınca da duvardan muvardan ürkmezsin, tamam mı?”
Sevgi Soysal
Sayfa 118 - İletişim Yayınları
Elini tuttu. Hep el ele tutuşurlarmış gibi yadırgamadılar bunu. Öyle, iki vücutta ayrı ayrı dolaşan kan, ansızın iki vücutta birden dolaşmağa, daha büyük, daha güzel, daha canlandırıcı bir gezi yapmağa başladı. Ellerinden birbirlerine aktardıkları özsuyunun verdiği sevinçle yürüdüler.
“Benimle bir şey içer misiniz?”
“İçki içecek param yok.”
“Sizi ben çağırdım.”
“Olabilir, ama benim paramın olmaması önemli.”
“Canım başka zaman da siz çağırırsınız beni.”
“Mesele burda ya, başka zaman da param olmaz benim.
"O zaman kimde para varsa o verir. Lafı mı olur bunun?”
“Tabii, olmayan için lafı olur.”
Sevgi Soysal
Sayfa 173 - Bilgi Yayınevi
...sesle irkildi: «Ağbeyler, ablalar ve de bilumum vatandaşlar... Bakınız! Türkiye altmış altı vilâyet üç yüz doksan kaza gezdim, ve de bin beş yüz köy gezdim, bulamadım başıma göre bir taç, Allah değil namerde, merde etmesin muhtaç... müslüman kardeşlerimle, şurda camide cuma namazını beraber eda ettik... Bu sebep münasebetiyle sözlerimde yalan, riya ve de hakikati hilaf asla aramayın. Şimdi sabahleyin kalkiyorsunuz, başinizda bir ağri, belinizde bir sın hissediyorsunuz da, alacak ilaç bulamıyorsunuz. Mağazalarda, eczanelerde bulamadığınız harika ilacı fabrikamız siz sayın müşterilerine, sadece yüzelli kuruş mukabilinde takdim ediyor... Şimdi ablalar, beyağbiler, şu elimde gördüğünüz kavanozu, soldan sağa şöyle bir, şöyle iki, şöyle üç kez çevirdiğim zaman, Afrika'nın balta girmemiş ormanlarında otuz altı avcıyı on dört gün peşinde koşturan, engerek yilanı ile mâruf bu yilan kafasını kavanozdan çıkarıp hanım ablalarını beylerini selamlayacak... Yalınız, önce bir nazar buyurarak şu elimde gördüğüm kutuları...
Basit bir kıskançlıktı bu aslında. Bir lâbirent içinde geçen anlamsız çabalama yılları sonunda, kendi başına gördüğünü sandığı ışığı başkalarıyla paylaşmağa yanaşmak istemiyordu. Bir düşünceyi, bir buluşu, bir kurtuluşu, inancı, aydınlığı, dostluğu, sevgiyi, bu en insanca ve paylaşılması en gerekli şeyleri bile, yenemediği bir mülkiyet duygusuyla sadece kendisine alıkoymak istiyordu.
Sevgi Soysal
Sayfa 204 - Bilgi Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yenişehir´de Bir Öğle Vakti
Alt başlık:
Bütün Eserleri 3
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750501227
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Sevgi Soysal, 1974 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanan Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’nde, çok boyutlu bir toplumsal kesiti sanki hiç zorlanmadan edebiyata aktarmış gibidir. Gözlemlediği alabildiğine gerçek insan portrelerini, birbirinden kopukmuş gibi duran hayatlarından alıp, zekice bir kurguyla buluşturur. Bu çerçevenin içine de, Ali, Doğan ve Olcay’dan oluşan bir üçgen kurar; o dönemin sorularını, abi-kardeş, arkadaş ve sevgililik ilişkileri üzerinden yansıtır. Ve ortaya, insanın “sol” tarafını sağlam kılan bir roman çıkar.

(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 159 okur

 • Özkan
 • Rıfat
 • HOMO FABER...
 • Uğur
 • Ezo
 • Birsen Özen
 • Serkan Şenbahar
 • palermo
 • özlem
 • Sezen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%12.9
25-34 Yaş
%38.7
35-44 Yaş
%30.6
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.8
Erkek
%31.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.6 (17)
9
%23.4 (15)
8
%34.4 (22)
7
%14.1 (9)
6
%1.6 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0