Adı:
Yeniyetmelik
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9758414135
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları
Baskılar:
İlkgençlik
Yeniyetmelik
Delikanlılık
İlk Gençlik
İlk Gençlik
''Babaannenin ölmesinde üzüntü değil, ölümün korkunçluğu duygusu hissedilir.'' diyor Tolstoy. Bir başka ilginç fikri de şu: bencilliğin sebebi kendini herkesten zeki saymaktır.
144 syf.
·3 günde
Tolstoy'un yarı otobiyografik roman üçlemesinden ikincisi. Birkaç hafta önce Çocukluk kitabını okumuştum. Bu kitap'ta onun devamı, burda Tolstoy büyüyor artık, lise çağları, kafayı çalıştırıp düşünmeye de başladı. Gelecek var bu çocukta. Bedenen geliştiği gibi, düşünce olarakta Tolstoy'un gelişmesini görüyoruz romanda. Bunun dışında babaannesi, babası, kardeşleri, hocaları ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerin ve olayların anlatıldığı bir kitap. İlk kitapta olduğu gibi burda da kurgu katmış Tolstoy, yani tamamen gerçek değil.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Tolstoy'un yarı otobiyografik yarı kurgu serisinin 2. kitabını da okuyup seriyi tamamlamış bulunmaktayım. Kendi dikkatsizliğim ve araştırmadan kitabı almam sebebi ile serinin 3. kitabından başlayıp 1 ve sonra 2. kitabını okudum biraz tuhaf bir döngüydü ama yine de anlaşılırdı. :)
Kitapta karakterimizin bu defa 12-14 yaş aralığını okumuş oluyoruz ve gerçekten yine keyifli bir okumaydı. Aslında benim seriyi ilk başta beğenmeme sebebim son kitaptan başlamış olmam oldu ve son kitapta karakterin hiçbir yaşadığını bilmeden görüşlerini eleştirdim, doğru bulmadım. Fakat zaman, yaşadıkları ve toplum onu bu hale getirmişti...
Serinin en içime dokunan kitabı ise bu kitaptı çünkü karakterimiz gerçekten ailesi, çevresi tarafından inanılmaz hor görülüyor ve yaş grubunun bulunduğu dönemden ötürü ister istemez bir mücadelede bulunuyor fakat yine toplum ve kalıplaşmış doğrular onun daha çok içe kapanmasına ve mücadelesini, fikirlerini kendine saklamasına sebep oluyor.
Tolstoy, düşünceleri ve hayatı hakkında biraz fikir sahibi olmak isteyenler kesinlikle okumalı.
144 syf.
·1 günde·8/10
Kitabı alırken ve okurken bir hata yaptım. Araştırmadım. Eğer araştırmış olsaydım Tolstoy’un otobiyografi denebilecek üçlemesinin ikinci kitabını okumak üzere olduğumu anlayacaktım. Böylece ilk kitabı okumadan, ayrıca Tolstoy’un kendisinden söz ettiğini anlamadan kitabı okuyup bitirdim.
İlk kitabı okumamam yüzünden mi bilmiyorum ama karakterler konusunda devamlı, “Bu kimdi?” diye kendi kendime sordum ama birkaç bölüme kalmadan aklımdaki soru işaretleri giderildiği için çok da bir sıkıntı yaşamadım.
Bunun dışında kitap bana çok bir şey katmadı ancak bir biyografi kitabı olarak Tolstoy’un ilk gençliğini okumak, duygu ve düşüncelerinin gelişimini bilmek keyifliydi. Bunun dışında mutlaka okunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap olmadı maalesef.
144 syf.
·Beğendi·8/10
ilkgençlik bitti. muhtemelen soğukların başıydı o meş'um sonu. acaba insanın zihnini diri ve dinç mi tutuyor soğuk? zira çocukluk'ta, edindiğim kanaat şu: akıp giden sanki ben yaşıyormuşum gibi içine alan esinti tadında ki günler nasıl geçip gitti. şimdi o sesler ve hayatlardan arta kalan satırlara dizili semboller. bir deyiş misali: bir gün gelecek unutulduğun bile unutulacak. ilkgençlik, başlı başına bahar yelinin tolstoy'ça esin kaynağı. kıpır kıpır. karl ivanoviç'in dramı öyle sarmallıyor ki herkese pay var. ve yas bitiyor. hayat göveriyor. soyut düşünceler. kuşkuculuğunu bir çırpıda biçimlendiren felsefi çıkarsamaları ileri yıllara bir gönderme olmuş. baba tekrar tahta oturuyor. artık usta. kendi adıma, "çocukluk" ve "ilkgençlik" hislerin ifadesinin kültürle coğrafyayla ve etnisiteyle uzak yakın alakası yok. insan her yerde insan...
128 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yeniyetmelik, Tolstoy'un bilinen eserlerinden olmamasıyla beraber, okuduğunuzda sizi ergenliğinize götürecek çocukluk sorgulamalarını, ilk nefretlerinizi, ilk kinlerinizi, din hakkındaki ilk sorgulamalarınızı ve birçok şeyin ilklerini size hatırlatacak bir kitaptır. Kitap, erin çağındaki bir çocuğun gençliğe kadar yaşadığı dönemde çektiği sıkıntıları, içe dönükleşmesini, düşüncelerini ifade edemeyişlerini, çevresini algılama biçimini anlatıyor. Bende çocukluk anılarının tadını bıraktı, eğer erin çağınızı anmak isterseniz, tavsiye ederim.
144 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tolstoy ilk gençlik yıllarını anlatıyor. Serinin ikinci kitabı. Tolstoy işin içine kurguda kattığı için tam olarak otobiyografi diyemiyoruz kitaba ama Tolstoy’u anlamak için bu seriyi okumak şart. Kitabı okudukça dönem hakkındada bilgi sahibi oluyorsunuz. Yaşadığı çevre ve hayatı sorgulamaya başladığı o ilk anlara şahit olmak benim için büyük bir deneyimdi.
144 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Tolstoy'un üçleme serisinden olan İlkGençlik kitabınında Tolstoy'un lise çağlarındaki hali ile tanışıyoruz. Tolstoy, artık kendini yavaş yavaş tanımaya ve çevresini daha iyi inceleyip yorumlamaya başlıyor. Annesinin ölümüyle büyükannesinin yanına taşınan Tolstoy ve ailesinin buradaki yaşamlarına da göz atıyoruz. Kız kardeşi, babası, büyükannesi, hizmetçiler ve öğretmenleri hakkında oldukça derinlemesine düşüncelerini bizlerle paylaşıyor.

İlkGençlik kitabı bence Çocukluk kitabına göre daha buldum. Çocukluk sanki bir kurgu romanıyken, İlkGençlik satırlarında daha çok Tolstoy'dan izler taşıdığını düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim. :)
144 syf.
·9/10
"Çocukluk" kitabının devamı olan bu kitapta, Tolstoy' un yaşamına ikinci girişi yaptım. Yine merak uyandıran eğitim ve aile içi hayatına eşlik ettim. Hiç sıkmayan, güzel bir otobiyografi, ancak bu kadar keyifli anlatılır.
Sıra da son "Gençlik" kitabı beni bekliyor. Bakalım şaşırtıcı neler olacak.
144 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merhaba,
Ilkgençlik kitabı ile Tolstoy'u tanımaya, onun hayatına tanıklık etmeye devam ediyoruz.
Bu kitapla da onun lise çağlarını ve yine aile fertleri, öğretmenleri, arkadaşlari ile olan iliskilerini okuyoruz.
Bunların yanı sıra abisi ile kendini kıyaslamasını, onunla yaptığı gizli yarışı ve içe kapanıklılığına tanıklık ediyoruz.
Manevi kayıplarını ve hayal dünyasının genişliğini de samimiyetle aktardığı bir kitap. Keyifli okumalar dilerim.
Ayrıntılı yorumum ay sonu okumalarım videosunda olacak.
Dilerseniz o zamana kadar Nisan 2019 da okuduklarımı paylaştığım videoma göz atabilirsiniz.

https://youtu.be/Mq-yQbCgXRY
128 syf.
·Beğendi·10/10
Çok keyifli bir kitap , Tolstoy’un kendi hayatından esinlenerek yazdığı güzel bir kitap. Tolstoy okumaya başlamak isteyenler için iyi bir başlangıç olabilir :)
122 syf.
·Beğendi·10/10
rus edebiyatına duyduğum ilgiden dolayı mı bilmiyorum, bu kitabı da çok beğendim bundan önceki 'çocukluk' kitabını da beğendiğim gibi. tolstoy'un yarı otobiyografik üçlemesinin 2. kitabı bu. ve 4 saatte anca okumuşumdur, akıcı çünkü. ve en sevdiğim şey de sohbet havası. tolstoy'un yaşamıyla tam olarak örtüşmese de -yarı otobiyografik zaten- ben onu tanımaya yararlı olacağını düşünüyorum.
çünkü anlatan çocuk Nikolay, utangaç, içine kapanık bir çocuk ve hep gölgede kalmış aslında. kendimi onunla bağdaştırdığım çok nokta oldu. sevdim bunu da
144 syf.
·8/10
İlk gençlik hayatla temas sağlanan ergen nokta gibidir. Gençliğe hele hele ergenliğe akıl erdirmek kimi zaman fazlasıyla zordur. Tolstoy basitten karmaşığa giden bu süreci bilinmezlerin ardındaki tabloyu düşünce boyutundan eyleme uzanan bir çerçevede görünür kılar. Kitapta büyüyen olgunlaşan hayatı gerektiği gibi anlamlandırmaya çalışan biri olduğu görülür. İşin açıkçası Tolstoy mevcut durum-birey ilişkisini o kadar iyi vurgular ki herkesin yaşadığı bu dönemden okuyanın kendinden bir şeyler bulması hiç olmadığı kadar mümkündür. Zaten bir eserin kalitesi yaşanmışlığı okura hissettirdiği nispette ortaya çıkar. Tolstoy'a bu konuda diyecek bir şey yok.
"...yaban akdikenin ıslak, çiçekli dallarını koparıp yüzüme çarpa çarpa hoş kokusunu içiyordum...
- Bir kere kokla da bak ne güzel, diye yineliyordum."
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Cumhuriyet Yayınları 1999, Çeviri: Rana Çakırgöz
"'Onların yoksul bizim zengin olmamızdan ne çıkar. Nasıl oluyor da bu yüzden ayrılmamız gerekiyor?' Elimizde olan her şeyi, niçin yarı yarıya paylaşmayalım? diye düşünüyordum."
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Cumhuriyet Yayınları 1999, Çeviri: Rana Çakırgöz
"Karr, her bağlaşmanın iki yanlı olduğunu söyler: biri seviyorsa, öteki sevilmeye izin veriyordur. Biri öpüyorsa, öteki yanağını uzatıyordur...."
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Cumhuriyet Yayınları 1999, Çeviri: Rana Çakırgöz
“Doğuştan utangaçtım ve çirkin olduğuma inandığım için utangaçlığım daha da artardı. Bir insanın yönünü çizmesinde hiçbir şeyin dış görünüş kadar dramatik bir etkisi olmadığına inanıyorum, aslında dış görünüşünün çekici olup olmadığına duyduğu inanç, dış görünüşten çok daha etkilidir.”
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 3.Basım, Ç: Ayşe Hacıhasanoğlu

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeniyetmelik
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9758414135
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Yayınları
Baskılar:
İlkgençlik
Yeniyetmelik
Delikanlılık
İlk Gençlik
İlk Gençlik
''Babaannenin ölmesinde üzüntü değil, ölümün korkunçluğu duygusu hissedilir.'' diyor Tolstoy. Bir başka ilginç fikri de şu: bencilliğin sebebi kendini herkesten zeki saymaktır.

Kitabı okuyanlar 457 okur

  • Dilek Irmak
  • Gözde Çokyaşar
  • Tayfur Acar
  • Ebru Güllü
  • Y. y
  • Suna kaya
  • Halil Levent Kabay
  • Yavuz Güner
  • Dilek Deniz
  • Saime

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.2 (3)
9
%0.8 (2)
8
%0.8 (2)
7
%0.4 (1)
6
%0.4 (1)
5
%0.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları