Yeraltı Sakinleri

8,5/10  (6 Oy) · 
29 okunma  · 
8 beğeni  · 
584 gösterim
Jack Kerouac'tan unutulmaz bir roman daha. Bir kıza âşık olup, aşkın ve uyuşturucunun doruklarında ayakları yerden kesilen ama sonra terk edilince oturup üç günde yazdığı muhteşem eser.

Aklında yine yol var / Yolculuklar var ama / Jack Kerouac bu kez / Aşk durağında molada. / Tam da o sıralarda / Yeraltı sakinleriyle takılıyor / Ki bunlar janti değil afililer / Klişey kaçmaksızın kafalı ve zehir gibi entelektüeller. / Âşık olduğu dilber de onlardan / Mardou adında bir Negro, / Kahverengi gözlerinde yıldızlar gezinen / Üzüm karası küçücük bedeninden şehvet yayılan. / Geceleri gümbür gümbür / Gerry Mulligan çalıyorlar / Ve gün gri gri ağarana dek / Dayayıp başını Kerouac'ın koluna / Proust okuyor Mardou.

Ama Kerouac bu, âşık da olsa / Hep içkinin, dahası uyuşturucunun etkisinde / Buna kuşkular ve kıskançlıklar da eklenince / Kendi deyimiyle / Özgüvensiz, patavatsız bir adam oluveriyor / Ve aşk yolculuğu hüzne doğru yol alıyor. / Sonra oturup, üç gün üç gecede / Şiir mi desek, güzelleme mi, ağıt mı / Bu kitabı yazıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789755395753
 • Orijinal Adı:
  Subterraneans
 • Çeviri:
  Zeynep Demirsü
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 09 Şub 22:17 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beat edebiyatı yeraltı edebiyatına dahil midir değil midir tartışmalı. Ben ikisini de severim ve farklı olduklarını düşünürün. Beat edebiyatına veya felsefesine meraklıysanız veya sadece bu kıyak adamlar hangi kafadalardı diye merak ediyorsanız başlama noktanız Jack Kerouac olmalı ama Jack Kerouac'tan ilk Yolda kitabının okunması tabi en güzeli. Sonrası gelir zaten. Gelmezse de Beat'i sevmemişsinizdir kuvvetle muhtemel. Kitabı en iyi arka kapak yazısı anlatır bir de. Ayrıntı bu konuda çok başarılı bir yayınevi.

Osman Kaplan 
 09 Oca 12:09 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Jack Kerouac' ın Yeraltı Sakinleri kitabı, Yolda romanının devamı özlemiyle okumaya başladığım ama çok farklı bir hikayeyle karşılaştığım bir kitap. Yeraltı Sakinlerinde aşk, kıskançlık ve yeraltı yaşantısı var ve okunmaya değer diye düşünüyorum.

Kitaptan 6 Alıntı

SEMRA ŞENTÜRK 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Evet" diyorum kederle, "yine de o yaşlı cankiye daha iyi kulak vermeliydim; her köşe başında bir aşık vardır demişti, hepsi aynıdır evlat, bir tanesine takılıp kalma."

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac
Osman Kaplan 
06 Oca 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yağmurlu gece dört bir yanda... Kadınları, erkekleri ve kentleri aynı hüzünlü şiir akıntısıyla öpüyor her yerde."

Yeraltı Sakinleri, Jack Kerouac (Sayfa 38)Yeraltı Sakinleri, Jack Kerouac (Sayfa 38)
Osman Kaplan 
 07 Oca 12:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"... o boyun, o derin çene... Gördüğüm en kadınlaşmış kadınlardan biri olduğunu biliyorum, sonsuzluğun akıl ermez güzellikteki kumralı ve daima hüzünlü, derinlikli, sakin..."

Yeraltı Sakinleri, Jack Kerouac (Sayfa 72 - Ayrıntı Yayınları)Yeraltı Sakinleri, Jack Kerouac (Sayfa 72 - Ayrıntı Yayınları)
Osman Kaplan 
09 Oca 11:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

..Erkekler arasındaki savaştan söz etti: ''Aralarında bir savaş var. Onlara göre kadın, ödül..''

Yeraltı Sakinleri, Jack Kerouac (Sayfa 143)Yeraltı Sakinleri, Jack Kerouac (Sayfa 143)

"Asilerin,
Kaybedenlerin,
Hayalperestlerin,
Küfürbazların,
Günahkarların,
Beyaz zencilerin,
Aşağı tırmananların,
Yola çıkmaktan çekinmeyenlerin,
Uçurumdan atlayanların...
Dili,sesi
Yeraltı Edebiyatı..."

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac