Yeraltı Sakinleri

8,3/10  (8 Oy) · 
35 okunma  · 
9 beğeni  · 
641 gösterim
Jack Kerouac'tan unutulmaz bir roman daha. Bir kıza âşık olup, aşkın ve uyuşturucunun doruklarında ayakları yerden kesilen ama sonra terk edilince oturup üç günde yazdığı muhteşem eser.

Aklında yine yol var / Yolculuklar var ama / Jack Kerouac bu kez / Aşk durağında molada. / Tam da o sıralarda / Yeraltı sakinleriyle takılıyor / Ki bunlar janti değil afililer / Klişey kaçmaksızın kafalı ve zehir gibi entelektüeller. / Âşık olduğu dilber de onlardan / Mardou adında bir Negro, / Kahverengi gözlerinde yıldızlar gezinen / Üzüm karası küçücük bedeninden şehvet yayılan. / Geceleri gümbür gümbür / Gerry Mulligan çalıyorlar / Ve gün gri gri ağarana dek / Dayayıp başını Kerouac'ın koluna / Proust okuyor Mardou.

Ama Kerouac bu, âşık da olsa / Hep içkinin, dahası uyuşturucunun etkisinde / Buna kuşkular ve kıskançlıklar da eklenince / Kendi deyimiyle / Özgüvensiz, patavatsız bir adam oluveriyor / Ve aşk yolculuğu hüzne doğru yol alıyor. / Sonra oturup, üç gün üç gecede / Şiir mi desek, güzelleme mi, ağıt mı / Bu kitabı yazıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789755395753
 • Orijinal Adı:
  Subterraneans
 • Çeviri:
  Zeynep Demirsü
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 09 Şub 22:17 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beat edebiyatı yeraltı edebiyatına dahil midir değil midir tartışmalı. Ben ikisini de severim ve farklı olduklarını düşünürün. Beat edebiyatına veya felsefesine meraklıysanız veya sadece bu kıyak adamlar hangi kafadalardı diye merak ediyorsanız başlama noktanız Jack Kerouac olmalı ama Jack Kerouac'tan ilk Yolda kitabının okunması tabi en güzeli. Sonrası gelir zaten. Gelmezse de Beat'i sevmemişsinizdir kuvvetle muhtemel. Kitabı en iyi arka kapak yazısı anlatır bir de. Ayrıntı bu konuda çok başarılı bir yayınevi.

Kitaptan 9 Alıntı

SEMRA ŞENTÜRK 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Evet" diyorum kederle, "yine de o yaşlı cankiye daha iyi kulak vermeliydim; her köşe başında bir aşık vardır demişti, hepsi aynıdır evlat, bir tanesine takılıp kalma."

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac
Halil Korkut 
20 Ağu 12:40 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sahil benden daima nefret etti, beni dışladı, görmezden geldi, üstüme sıçtı, 1943'ten bugüne dek; çünkü baksanıza, caddeden aşağı vurmuş yürüyen haydutun tekiyim ben ve haydut değil de bir tür çılgın aziz olduğumu öğrendiklerinde bu hiç hoşlarına gitmiyor, üstelik her halükarda ansızın bir hayduta dönüşüvereceğimden, kendilerine bir tane çakacağımdan, kırıp dökeceğimden korkuyorlar, bunu yapmadım değil...

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac

"Asilerin,
Kaybedenlerin,
Hayalperestlerin,
Küfürbazların,
Günahkarların,
Beyaz zencilerin,
Aşağı tırmananların,
Yola çıkmaktan çekinmeyenlerin,
Uçurumdan atlayanların...
Dili,sesi
Yeraltı Edebiyatı..."

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac
Halil Korkut 
20 Ağu 12:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İşte ölüm penceremin önünde koca kanatlarını eğmiş duruyor şimdilik, görüyorum, duyuyorum, kokusunu alıyorum, giyilmemeye yazgılı gömleklerimin askıda gevşek gevşek duruşunda görüyorum ölümü, yeni-eski gömleklerim moda-eski moda gömleklerimde, artık takmadığım yılan gibi sarkan kravatlarımda şimdi intiharın, yitimin nefretin paranoyanın denizinde kıvranan birer örtü... Girmek istediğim yer onun küçücük yüzüydü ve girdim...

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac
giz 
17 Eyl 18:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ama bütün o kötü zamanları da düşünün: Koca bir liste dolusu kötü zamanım var, ki iyi zamanları yaratanlar da bunlar.

Yeraltı Sakinleri, Jack KerouacYeraltı Sakinleri, Jack Kerouac