Yerdeniz Büyücüsü Yerdeniz Üçlemesi 1

8,5/10  (120 Oy) · 
350 okunma  · 
117 beğeni  · 
3.464 gösterim
"Sanırım Yerdeniz Büyücüsü'nün en çocuksu yanı, konusu: Büyümek.
Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuzbir yaşımda tamamladım-ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek."
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789753420570
 • Orijinal Adı:
  A Wizard Of Earthsea
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
14 Şub 20:05 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Ursula K. Le Guin'in Yerdeniz adlı kitabını okuyorum. Bu kitap 6 kitaptan oluşan bir serinin bir araya getirilmiş hâli. Her gün bir bölüm okuyarak on gün içerisinde tamamlamış oldum birinci kitabı.

Yerdeniz Büyücüsü, Yerdeniz diyarının en büyük büyücüsü olan, halkın bildiği adıyla Çevik Atmaca'nın ya da gerçek adıyla Ged'in öyküsü. Tipik bir Le Guin özelliği olarak mekân, diyar ve karakter isimleri yine yazara özgü. Kitabın tamamına yayılmış olan kendine özgü üslûp hiç teklemiyor; yazar bu yeni dünyayı ağır ağır kuruyor önümüzde; Yerdeniz biz bakarken, okurken varolmaya başlıyor. Yine bir Le Guin özelliği olarak acele etmeyen dil, folklorü önemseyen ve bütün ağırlığını insana, insanın hikâyelerine, kendi hikâyelerini anlatan doğaya ve fantastik kurgunun vazgeçilmezi olan doğaüstü canlılara ya da örneğin ejderhalarına can veriyor, onları gerçekçi kılıyor, öyle ki konuşan ejderhalar da en az susan insanlar kadar gerçek geliyor bize. Le Guin bunu ağırdan alan, acele etmeyen, ikna etmek, inandırmak için karalamayan, sıkış tıkış bir üslûptan itinayla uzak duran o anlatım diliyle, edebi süsüyle yapıyor. Gördüğüm şey, bu dilin ve üslûbun okuduğum diğer kitaplarında da aynı olduğu yazarın.

Yerdeniz Büyücüsü bir büyücünün öyküsü evet, ama bir yandan da büyüyen bir çocuğun öyküsü; onun çocukluktan ergenliğe, ve oradan delikanlılığa geçişinin öyküsü. Bu öykü bir yandan da kendi karanlığına, gölgene temas etmenin, o karanlıktan ve kötülükten güçsüz kalmanın, yarım kalmanın öyküsü. Ged'in Yerdeniz'in nice adasına, toprağına uzanan yüzleşme ve cesaret öyküsünde nice dinin, inancın bize söylediği bir hakikati görüyoruz: bizler kötülüğümüz ve iyiliğimizle bir bütünüz ve tamız, bizi insan yapan da bu. Kötülük kınansa ve yerilse de varlığı daha iyi ve daha güçlü olmanın kaçınılmaz bir vasıtası belki de. Ged'in hakikate doğru akıp giden öyküsünde çok güzel bir yüzleşme, çok güzel bir idrak etme süreci de anlatılıyor. Ve bu, söylediğim gibi, Ursula K. Le Guin'in fısıltılı, bize anlattığı o rüzgârlarla taşınan, diyardan diyara uzanan güzel diliyle anlatılıyor; kitabın sonuna dek oldukça iyi bir lezzetle yazılmış çok güzel bir öykü okuyoruz. Ben çok beğenerek okudum.

Yerdeniz'i okuyan herkesin çok sevdiği Çevik Atmaca, yani Ged kusurları ve zaaflarıyla yüzleşebilen, yaşadıklarının sorumluluklarını alabilen, kendisine emanet edilen sırrı ya da sırları lâyıkıyla taşımaya çalışan ve bu uğurda gayretini esirgemeyen bir genç büyücü.Serinin diğer kitaplarında da Ged'in yetişkinlik dünyasından hikâyelerin anlatıldığını düşünüyorum. Seneler önce izlediğim Yerdeniz'den Hikâyeler adlı animasyonda izlediğim buydu. O filmde de Ged'i çok sevmiştim. Ged, yazarın anlattığı en güzel karakterlerden birisi gerçekten de.

Kitabı herkese öneriyorum.

Yasin Bektaş 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Fantastik kitaplarla pek aram olmasa da yazarın çok bilinmesi ve serinin ilk kitabı oluşundan dolayı okudum. Büyücü çırağı olan çocuk Ged'in büyücülükte kendini geliştirmek için çıkmış olduğu yolculuklar konusuyla başlayıp, yavaş yavaş büyüyen tecrübeli ve saygı duyulan güçlü bir büyücü olmasıyla devam ediyor. Kitap akıcılığı çok güzel. İçerisinde geçen büyücülük terimleri özellikle " Gözbağı " kelimesi eskilerin kullandığı "Gözbayıcı" kelimesiyle aşağı yukarı aynı anlam ifade ediyor galiba. Sonuç olarak bu kitabı okumak isteyenlere tavsiye ederim. Serinin diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Bakalım devam kitaplarında ne olacak. Herkese iyi okumalar.

Yerdeniz Büyücüsü benzeri kitaplar

dilan 
 14 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitap ilk başladığımda her sayfa çevirişimde yavaş yavaş beni içine çekmeye başladı, sanki bir girdaba kapılmış gibi girdikçe girdim.. ilk okumaya başladıgımda Ogion’u Shannara'daki Druid’e benzettim Ged’de onun çırağına gayet uydu :) Ama Ged çok daha tecrübeli.
Kitabın asıl konusu büyümek, Ged’in olgunlaşması üzerine Ogion kitapta sadece Ged’i eğitmiyor bize de ufaktan ufaktan yol gösteriyor, bazı yerler iki kere okutturuyor kendini.
Eserde çokça isimlerden bir şeyin asıl isimini öğrenmekten bahsediyor. Ged’in hocası Kurremkarmerruk, Kadim lisanda varlıkların asıl isimlerini öğretiyor. ‘’Kim bir adamın ismini biliyorsa, onun hayatını avuçlarının içinde tutuyor demektir.’’ diye geçiyor buraya gelmeden daha aklıma Kral Katili Güncesinden Elodin geldi(üniversitedeki Baş İsimcidir). Orada da Elodin Kvothe’ye nesnelerin asıl isimlerini öğretiyordu ve birinin ismine sahip olduğunda onun herşeyine sahip olabileceğini söylüyordu. Kitap aklımıza Harry Potterı getiriyor ikiside bir okulda büyücü olarak yetişiyor, aileleri yok, en önemlisi çağlarının e iyi büyücüleri olacaklar. Yüzüklerin Efendisinide hatırlatıyor gibi.
Seri 6 kitaptan oluşuyor devamınıda yavaş yavaş okuycam hemen bitirirsem olmaz. İlk kitap oldukça hoşuma gitti devamı daha heyecanlı olacaktır. 

Nazlıhan 
18 Nis 2017 · Kitabı okudu · 117 günde · Beğendi · 9/10 puan

''Sanırım Yerdeniz Büyücüsü´nün en çocuksu yanı, konusu: Büyümek. Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuz bir yaşımda tamamladım ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek.'' diyor Ursula Yerdeniz Büyücüsü hakkında. Gerçekten de kitapta Ged'in çocukluğundan itibaren büyüme macerasına tanık oluyoruz. Ged'in Karg'lara karşı koymak için yaptığı büyü köyün hayatını kurtarır. Zaman içerisinde Ged çevrede ünlenir. Usta Ogion eğitmek üzere Ged'i Onakçaağaç'a götürür. Kendi gücünün farkına varan Ged Ogion'dan sıkılır ve büyücülük okuluna gider. Yapmaması gereken bir büyü yapan Ged, kontrol edilemez bir varlığı peşine takar. Ve kitap boyunca bu varlıkla olan mücadelesi ve pişmanlıkları gözönüne seriliyor. Ben bu kitabı Ged'in kendini keşfetmesi, yaptığı hatanın sorumluluğunu üstlenmesi ve büyümesi olarak görüyorum. Devamı : https://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...erdeniz-1-kitap.html

Yaprak Onur 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yerdeniz Büyücüsü çok basit gibi görünen ama dolu dolu bir kitap. İlk bakışta bize Çevik Atmaca'nın hikayesini anlatıyor. Bu kısacık kitap onun 7 yaşından başlayıp yetişkinliğe adım atmasına kadar süren uzun bir zaman dilimini ele alıyor. Aslında temel konusu yazarın da arka kapakta bize aktardığı gibi büyümek... Ama bu konuyu klasik bir anlamda işlemiyor. Bir kere büyülü toprakların üzerindeyiz, Yerdeniz'deyiz... Yerdeniz, Tolkein'in Orta Dünyası'nı andırıyor ama o detay seviyesinde değil. Zaten kitaptaki kadim dilde yer 'tolk', deniz ise 'inien' olarak geçiyor ve yazarın bir saygı duruşunda bulunduğunu düşündürüyor. Bir de üzerine satır aralarında gizli, biraz düşününce ortaya çıkan anlatımlar var...

Kitabı birçok açıdan çok çok beğendim. Yarattığı dünya, karakterler ve yazım dili tam anlamıyla yerli yerindeydi... Elbette sonuncusunda çevirmen Çiğdem Erkal İpek'in de katkısı büyük, gerçekten inanılmaz bir çeviri ortaya koymuş. Kitabı okurken Harry Potter'dan, Dresden Dosyaları'na ne kadar çok kitaba ilham kaynağı olduğunu görmek de beni ayrı şaşırttı ve mutlu etti.

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/

Bulufkar 
23 Oca 17:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

5 kitap boyunca hayatının çeşitli evrelerine tanıklık edeceğiniz Ged i ilk tanıyacağınız kitap.Ayrıca Le guin in karakterlerine ad koyma ritüeline bayılıyorum.Kendinle ne yapacağını bilemeyenler için yol açıyor yazar.ister yürüyün ister bu ne böyle çocuk masalı gibi deyip kenara atın.Bakış aciniza kalmış

Almira 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Beklentimi karşılamadı olaylar hızlı gelişti son baya oldu bittiye geldi diğer kitaplardaki gibi sarsılmaz dostluklar bir grupça gezme yok tu karakter yalnız kovboy havalarindaydi diğer kitaplara devam edermiyim bilemiyorum

F.Nur Avcı 
27 Oca 22:57 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kısa bir hikayeye göre oldukça zengin bir içeriği vardı. Bu kadar şey görüp geçireceğini ummuyordum. Bu yüzden olsa gerek, okurken çekindiğim tek nokta, hikayenin yarım kalma olasılığıydı. Ged'in hikayesi bitmedi evet, bir sonraki serüvene göz kırpan cümleler vardı son sayfalarda, ama ilk kitap sonuca bağlandı ve beni kesinlikle tatmin etti diyebilirim. Kitabın içine girmem birazcık zaman aldı hepsi bu. Okumaya başladıktan kısa bir süre sonra yazarın ölmüş olması ise beni öksüz kalmış hissettirdi. Her zaman cümlelerinle bizimle olacaksın, ışıklar içinde uyu...

e-zeki 
23 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yerdeniz serisi fantastik bir çocuk serisi değil, aksine bir yetişkin serisi. Okurken bir çocuğun yetişmesini değil de bir yetişkinin iyice olgunlaşmasına şahit oluyorsunuz. Kişisel not: Çiğdem Erkal İpek çevirilerini çok sevmem fantastik kitaplarda bana çok ağır ve durağan gelir. Bu seride de aynı etkiyi bıraktı. Çok daha akıcı bir kitap olabilirdi kanımca.

Populer kültür tarafından ele geçirilip yağmalanmamış, yalın ancak çarpıcı dialoglarla süslenmiş fantastik bir roman. Sürükleyici bir olay örgüsüyle kurgulanmış, alt metni zorlama olmadan olay akışına ustalıkla yedirilmiş. Okunmaya kesinlikle değer.

3 /

Kitaptan 57 Alıntı

Yasin Bektaş 
 29 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Denizden fırtınalar ve canavarlar gelir, ama kötülük gelmez. Kötülük karadadır.

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 134 - undefined)Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 134 - undefined)
Emire Nişli 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ursula Le Guin
Sihir, zevk için veya övülmek için oynadığımız bir oyun değildir. Şunu düşün: Bizim Sanatımızdaki her söz, her hareket ya hayır için ya da şer için yapılır. Bir şey söylemeden veya bir şey yapmadan önce, ödemen gereken bedeli bilmen gerekir!

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 29)Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 29)
rego 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün hayatımızı, aslında yapmaktan başka çaremiz olmayan şeyleri rızamızla seçmeyi öğrenmekle geçiriyoruz.

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le GuinYerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin
Gökhan 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Akıllıya soru gerekmez; aptal ise boşuna sorar."

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 33 - Metis)Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 33 - Metis)
Rukiye 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

" Yıllar ve uzaklıklar, yıldızlar ve mumlar, su ve rüzgâr ve büyücülük, insanoğlunun elindeki yetenek ve ağacın kökündeki bilgelik: Hepsi bir bütün olarak yükselir. Benim adım, seninki ve güneşin gerçek adı veya bir su kaynağının veya doğmamış bir çocuğunki; bunların hepsi yıldızlar tarafından, yavaş yavaş söylenen, muazzam bir sözcüğün heceleridir. Bundan başka güç yoktur. Başka bir isim de yoktur."

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le GuinYerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin
Lord Among Wolves 
11 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Söz sessizlikte, ışık karanlıkta, yaşam ölürken; bomboş gökyüzünde uçarken parlar atmaca,"

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le GuinYerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin