Yerdeniz Büyücüsü Yerdeniz 1

8,4/10  (77 Oy) · 
248 okunma  · 
71 beğeni  · 
2.248 gösterim
"Sanırım Yerdeniz Büyücüsü'nün en çocuksu yanı, konusu: Büyümek.
Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuzbir yaşımda tamamladım-ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek."
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789753420570
 • Orijinal Adı:
  A Wizard Of Earthsea
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nazlıhan 
18 Nis 00:41 · Kitabı okudu · 117 günde · Beğendi · 9/10 puan

''Sanırım Yerdeniz Büyücüsü´nün en çocuksu yanı, konusu: Büyümek. Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuz bir yaşımda tamamladım ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek.'' diyor Ursula Yerdeniz Büyücüsü hakkında. Gerçekten de kitapta Ged'in çocukluğundan itibaren büyüme macerasına tanık oluyoruz. Ged'in Karg'lara karşı koymak için yaptığı büyü köyün hayatını kurtarır. Zaman içerisinde Ged çevrede ünlenir. Usta Ogion eğitmek üzere Ged'i Onakçaağaç'a götürür. Kendi gücünün farkına varan Ged Ogion'dan sıkılır ve büyücülük okuluna gider. Yapmaması gereken bir büyü yapan Ged, kontrol edilemez bir varlığı peşine takar. Ve kitap boyunca bu varlıkla olan mücadelesi ve pişmanlıkları gözönüne seriliyor. Ben bu kitabı Ged'in kendini keşfetmesi, yaptığı hatanın sorumluluğunu üstlenmesi ve büyümesi olarak görüyorum. Devamı : https://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...erdeniz-1-kitap.html

Yaprak Onur 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yerdeniz Büyücüsü çok basit gibi görünen ama dolu dolu bir kitap. İlk bakışta bize Çevik Atmaca'nın hikayesini anlatıyor. Bu kısacık kitap onun 7 yaşından başlayıp yetişkinliğe adım atmasına kadar süren uzun bir zaman dilimini ele alıyor. Aslında temel konusu yazarın da arka kapakta bize aktardığı gibi büyümek... Ama bu konuyu klasik bir anlamda işlemiyor. Bir kere büyülü toprakların üzerindeyiz, Yerdeniz'deyiz... Yerdeniz, Tolkein'in Orta Dünyası'nı andırıyor ama o detay seviyesinde değil. Zaten kitaptaki kadim dilde yer 'tolk', deniz ise 'inien' olarak geçiyor ve yazarın bir saygı duruşunda bulunduğunu düşündürüyor. Bir de üzerine satır aralarında gizli, biraz düşününce ortaya çıkan anlatımlar var...

Kitabı birçok açıdan çok çok beğendim. Yarattığı dünya, karakterler ve yazım dili tam anlamıyla yerli yerindeydi... Elbette sonuncusunda çevirmen Çiğdem Erkal İpek'in de katkısı büyük, gerçekten inanılmaz bir çeviri ortaya koymuş. Kitabı okurken Harry Potter'dan, Dresden Dosyaları'na ne kadar çok kitaba ilham kaynağı olduğunu görmek de beni ayrı şaşırttı ve mutlu etti.

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/

e-zeki 
23 May 09:15 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yerdeniz serisi fantastik bir çocuk serisi değil, aksine bir yetişkin serisi. Okurken bir çocuğun yetişmesini değil de bir yetişkinin iyice olgunlaşmasına şahit oluyorsunuz. Kişisel not: Çiğdem Erkal İpek çevirilerini çok sevmem fantastik kitaplarda bana çok ağır ve durağan gelir. Bu seride de aynı etkiyi bıraktı. Çok daha akıcı bir kitap olabilirdi kanımca.

Populer kültür tarafından ele geçirilip yağmalanmamış, yalın ancak çarpıcı dialoglarla süslenmiş fantastik bir roman. Sürükleyici bir olay örgüsüyle kurgulanmış, alt metni zorlama olmadan olay akışına ustalıkla yedirilmiş. Okunmaya kesinlikle değer.

Yazarında söylediği gibi büyümek temalı bir hikayeden oluşuyor. Korkularıyla yüzleşen genç büyücü her insanın içinde bulunduğu iyi-kötü girdabına da dokunuyor inceden. Dili çok güçlü ve hemen hikayeye alışmanızı sağlıyor. Kitabı merakla ara vermeden okudum. İlk başlarda Harry Potter gibi desem de çok farklı olduğunu, hikayenin Harry’den çok önce olduğunu anladım. Yine yazar görüşleri gereği olsa gerek, Skolastik düşünceye bir Galileo göndermesi yapmak adına , dünyanın düzlüğüyle alakalı bir diyalog oluşturmuş. Hoş bir mizansendi. Serinin ilk kitabı ve başlangıç için gayet güzel, akıcı. Daha önce okuduğum bir kitabında (Her yerden çok uzakta) baş karakter ‘’Hayali diyarlar yaratmaktan hoşlandığını hatta haritalarını çizdiğini’’ söylüyordu. Bu romanla bağdaştırma yaptım, belki yazar da buna atıfta bulunmuştur. Bilemiyorum. ^^

EfRuzz 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

daha genç yaşta okusaydım kesin çok beğenirdim. yine beğendim ama işte birşey eksik kaldı sanki. yine ama diyerekten devam edeceğim. bu başyapıt sayılır. bi çok fantazi yazarının ilham kaynağıdır.

Nihan 
12 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Türü fantastik olan kitapları hiç sevemeyen şahsım adına bu kitabın çok özel bir yeri var. Bir kere başlayınca seri bitmeden rahat edilemiyor zaten. Keyifli okumalar.

Özge 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

mükemmel ve benim için geç kalınmış bir okuma olmuş..

Seda 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle okunması gereken fantastik kurgu türündeki eserlerin başında geliyor. Aralıklı olarak iki kez okuduğumda bana aynı zevki veren yılların eskitemediği bir seri. Kitaplığınızda mutlaka bulunmalı.

Mustafa Coskun 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 3/10 puan

öykü, fantastik bir dünyada geçiyor. bir büyücünün büyücü olması sırasında başından geçen olaylar anlatılıyor. diğer büyücü kitaplarıyla karşılaştırmak istemem ancak ben başarılı bulmadım. sevemedim. sıkıldım okurken. serinin ilk kitabı olduğu için sevmemiş olabilirim ama bundan sonraki kitapları okumayı düşünmüyorum.

Kitaptan 45 Alıntı

Emire Nişli 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ursula Le Guin
Sihir, zevk için veya övülmek için oynadığımız bir oyun değildir. Şunu düşün: Bizim Sanatımızdaki her söz, her hareket ya hayır için ya da şer için yapılır. Bir şey söylemeden veya bir şey yapmadan önce, ödemen gereken bedeli bilmen gerekir!

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 29)Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 29)
rego 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün hayatımızı, aslında yapmaktan başka çaremiz olmayan şeyleri rızamızla seçmeyi öğrenmekle geçiriyoruz.

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le GuinYerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin
Gökhan 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Akıllıya soru gerekmez; aptal ise boşuna sorar."

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 33 - Metis)Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 33 - Metis)
Belkin 
11 Tem 11:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Söz sessizlikte, ışık karanlıkta, yaşam ölürken; bomboş gökyüzünde uçarken parlar atmaca,"

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le GuinYerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin
Belkin 
11 Tem 11:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Burada yön yoktu; doğu, batı, kuzey, güney yoktu; sadece, bu yana ve öte yana vardı.

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le GuinYerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin
Belkin 
11 Tem 10:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bana karalardan ve kara insanlarından söz et; bırak deniz kendi yatağında kalsın, ben de kendiminkinde..

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le GuinYerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin
5 /