Yerdeniz Büyücüsü (Yerdeniz Üçlemesi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
17985
Gösterim
Adı:
Yerdeniz Büyücüsü
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 1
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
188
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420570
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Wizard Of Earthsea
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Baskılar:
Yerdeniz Büyücüsü
A Wizard of Earthsea
"Sanırım Yerdeniz Büyücüsü'nün en çocuksu yanı, konusu: Büyümek.
Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuzbir yaşımda tamamladım-ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek."
188 syf.
Bu kitabı gece veya uyumadan hemen önce okuyacak olursanız. Yağmurda sırılsıklam kalabilir ve üşütebilirsiniz.

Çünkü benim gibi kitabın etkisinde kalıp yağmurlu bir izmir gecesi kendinizi sıcacık yatağınızı bırakıp, damda rüzgara ve yağmura yön verirken bulabilirsiniz. 🤭

Ay ışığında yürürken kendi gölgenizden ve karanlıktan korka korka sağınıza, solunuza, önünüze ama arkanıza bakmadan koşarak kaçabilirsiniz ...‍️‍️

Kitaba benim gibi kendinizi fazla kaptırırsanız. Bir kış günü denizin ortasındaıslanmış ve üşümüş hissedebilirsiniz. 🤷‍️

Öte yandan hayal gücünüzü yorabilir belki ama, geçmişimizde yapmış olduğumuz bazı hataların ne zaman nerde karşımıza çıkacağını ömür boyu nasıl bir gölge gibi bizi izlediğini fark edebilirsiniz.

Korkularınızdan kaçmak yerine, yok etmek için peşinden gidip, yüzleşmemiz gerektiği gerçeğinin farkına varabilirsiniz.

Ve ya kitabın bize vermek istediği mesajı anlamayıp kitabı sıkıcı bulabilirsiniz.

Yada kitabı size tavsiye eden kitabın baş kahramanı ile aynı ismi tasiyan Ged gibi bir kardeşiniz olduğu için şanslı olduğunuzu düşünüp, benim gibi belki sizde kendisine teşekkür edebilirsiniz.

Kitaplarla, sevgiyle, güzellik, huzur ve saglicakla kalin emi ...‍️
188 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Ursula K. Le Guin'in Yerdeniz adlı kitabını okuyorum. Bu kitap 6 kitaptan oluşan bir serinin bir araya getirilmiş hâli. Her gün bir bölüm okuyarak on gün içerisinde tamamlamış oldum birinci kitabı.

Yerdeniz Büyücüsü, Yerdeniz diyarının en büyük büyücüsü olan, halkın bildiği adıyla Çevik Atmaca'nın ya da gerçek adıyla Ged'in öyküsü. Tipik bir Le Guin özelliği olarak mekân, diyar ve karakter isimleri yine yazara özgü. Kitabın tamamına yayılmış olan kendine özgü üslûp hiç teklemiyor; yazar bu yeni dünyayı ağır ağır kuruyor önümüzde; Yerdeniz biz bakarken, okurken varolmaya başlıyor. Yine bir Le Guin özelliği olarak acele etmeyen dil, folklorü önemseyen ve bütün ağırlığını insana, insanın hikâyelerine, kendi hikâyelerini anlatan doğaya ve fantastik kurgunun vazgeçilmezi olan doğaüstü canlılara ya da örneğin ejderhalarına can veriyor, onları gerçekçi kılıyor, öyle ki konuşan ejderhalar da en az susan insanlar kadar gerçek geliyor bize. Le Guin bunu ağırdan alan, acele etmeyen, ikna etmek, inandırmak için karalamayan, sıkış tıkış bir üslûptan itinayla uzak duran o anlatım diliyle, edebi süsüyle yapıyor. Gördüğüm şey, bu dilin ve üslûbun okuduğum diğer kitaplarında da aynı olduğu yazarın.

Yerdeniz Büyücüsü bir büyücünün öyküsü evet, ama bir yandan da büyüyen bir çocuğun öyküsü; onun çocukluktan ergenliğe, ve oradan delikanlılığa geçişinin öyküsü. Bu öykü bir yandan da kendi karanlığına, gölgene temas etmenin, o karanlıktan ve kötülükten güçsüz kalmanın, yarım kalmanın öyküsü. Ged'in Yerdeniz'in nice adasına, toprağına uzanan yüzleşme ve cesaret öyküsünde nice dinin, inancın bize söylediği bir hakikati görüyoruz: bizler kötülüğümüz ve iyiliğimizle bir bütünüz ve tamız, bizi insan yapan da bu. Kötülük kınansa ve yerilse de varlığı daha iyi ve daha güçlü olmanın kaçınılmaz bir vasıtası belki de. Ged'in hakikate doğru akıp giden öyküsünde çok güzel bir yüzleşme, çok güzel bir idrak etme süreci de anlatılıyor. Ve bu, söylediğim gibi, Ursula K. Le Guin'in fısıltılı, bize anlattığı o rüzgârlarla taşınan, diyardan diyara uzanan güzel diliyle anlatılıyor; kitabın sonuna dek oldukça iyi bir lezzetle yazılmış çok güzel bir öykü okuyoruz. Ben çok beğenerek okudum.

Yerdeniz'i okuyan herkesin çok sevdiği Çevik Atmaca, yani Ged kusurları ve zaaflarıyla yüzleşebilen, yaşadıklarının sorumluluklarını alabilen, kendisine emanet edilen sırrı ya da sırları lâyıkıyla taşımaya çalışan ve bu uğurda gayretini esirgemeyen bir genç büyücü.Serinin diğer kitaplarında da Ged'in yetişkinlik dünyasından hikâyelerin anlatıldığını düşünüyorum. Seneler önce izlediğim Yerdeniz'den Hikâyeler adlı animasyonda izlediğim buydu. O filmde de Ged'i çok sevmiştim. Ged, yazarın anlattığı en güzel karakterlerden birisi gerçekten de.

Kitabı herkese öneriyorum.
188 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Aklımın ve kalbimin bir köşesinde bayâdır bu tarz bir eser okuma isteği yatıyordu aslında ama fantastik eserleri okumak benim için; gerçek dünyaya kısa bir mola niyetiyle başlayıp, fantastik kitabı okumaya başladığım andan itibaren, kendi hayal dünyamda,mola kavramından tamamen uzaklaştığım, uzun soluklu, gizemli bir maratona dönüşüyor.Ve fark ettim ki bu tarz kitaplar insanı duygusal olarak doyurduğu kadar, zihinsel olarak yorabiliyor.Çünkü okuduğunuz fantastik dünya yazarla beraber zihninize kuruluyor ve inanıp inanmamak tamamen size bırakılıyor.Ama her şeye rağmen okuduğumda mutlu olduğum türlerden biridir fantastique...

Gelelim kitabın ana temasına; olaylar kitap boyunca adalar diyarı olan (Bu adaların isimleri tek tek düşünülmüş hatta olayların geçtiği diyarın haritası bile çıkarılmış.) büyülü bir dünyada geçmektedir.Yazar kitabını tanıtırken konusunun: büyümek olduğunu belirtmiş ve büyümenin kendisi için hiçte kolay bir süreç olmadığını ,bu işlemi otuzbir yaşında anca tamamladığını (-tabi ne kadar tamamlanabilirse) vurgulamış.Ursula K. Le Guin için büyümek önemli bir kavram,ön okumadan anladığım kadarıyla bir sonraki kitapta da aynı konu işlenmiş. Kitap zaten ana karakter olan Gontlu Ged'in çocukluğunu anlatarak başlamış hikayeye. Bu tema kitapla bütünleştiği için mi bilmem kitap boyunca benim gözüme pek batmadı. Benim dikkatimi çeken durum ise Çevik Atmaca Ged'in gölgesi ile olan husumeti oldu. Kafamın içindeki gölge hâlâ gizemini korumakta.Ged'e karanlık dünyadan, gözünü hırs, gurur, kibir gibi duyguların bürüdüğü bir anda yaptığı bir büyü ile musallat olan bir gölge var ve bu gölge kitap boyunca Ged'in peşini bırakmamakta,
zamanla Ged'in en büyük korkusu hâline dönüşmekte.

Kitaptan yaptığım çıkarımlar ise; korkularımızla yüzleşmemizin ne kadar önemli olduğu, doğru arkadaşlık kurmanın faydaları, kuramamanı zararları, karanlığın ve aydınlığın bir bütün olması,birbirine dönüşebilmesi (yin yang) meselesi oldu.

Fantastik severlere tavsiye edebileceğim kendine özgün bir eser, sevilen yazar Ursula'nın başyapıtlarından biri.Okumak isteyenlere şimdiden keyifli okumalar dilerim.
188 syf.
·10/10
Yerdeniz serisinin ilk kitabı . Bu seriyi yani 6 kitabı tek ciltte toplamış metis. Ben de kitabı o tek ciltten okuyorum aslında ama 6 kitabın sonunda inceleme yapmaktansa biten her kitabın peşinden yapmaya karar verdim.

Yazar ile ilgili bilgiyi seri bittiğinde şimdi okuduğum 6 kitap tek cilt olan kitabın sonunda vereceğim.

Yerdeniz büyücüsünden kısaca bahsedecek olursam; Gont adasında yaşayan küçük bir çocuk olan Çevik Atmaca’nın cadı teyzesinden öğrendiği büyülerle başlayan büyücülük serüveni anlatılıyor ilk kitapta. Hatta büyücülük serüveni kitabın yarısıysa diğer yarısı düşmanı gölge ile savaşı, kovalamacası. Cadı teyzesinden öğrendiği büyülerle köyünü bir savaştan kurtarır Çevik atmaca . Ünü yayılır ve Ogion adında bir büyücünün kulağına kadar gider. Ogion gonta gelir ve çevik atmacayı çırağı olarak alır. Adına Ged koyar ancak ona büyüden önce öğretmesi gereken şeyleri olduğunu düşünür. Çevik atmaca ise büyü öğrenmek istemektedir. Bu istekleri üzerine Ogion Gedi yani çevik atmacayı büyücü okulu olan Roke adasına yollar .

Ged zeki , kuvvetli ve çok güçlü bir sihirbazdır. Ancak kibir ve gurur onun zayıflığıdır. Okul hayatı boyunca kendini diğerlerinden üstün görür.

Kitabın ilk yarısı Ged’in hayatı,okulu,gücü ,dostları üzerine diğer yarısı ise kibirinin ve gururunun başına açtığı o dertle savaşması üzerinedir.

Ogion ve Ged den başka en önemli karakterlerden biri Vetch tir. Ged in kadim dostudur kendisi. Öyle ki Ged’e gerçek ismini (Estarriol) söyleyecek kadar güvenir.

Şu isim koyma ve gerçek isim mevzusuna gelirsek ; kitap da insanların garip isimleri var. Çevik atmaca, Ogion, civanperçemi, karabatak vb. Bunlar onların gerçek isimleri değil. Gerçek isimler ergenliğe ulaştıklarında veriliyor ve o ismi kendine veren kişi ve kişinin kendisinden başka kimse bilmemelidir çünkü ismi bilirlerse cadılar, kötü güçler vb. şeyler o insana büyü yapabilir, içine girebilir . Kısacası kötü şeyler olur. Gerçek isim çok gizlidir. Bilinirse felaket olur. Ogion da çevik atmacanın isim koyucusu oluyor ona ged ismini koyuyor. Kitap da sonra ondan ged diye bahsediliyor ama bu insanlar da ona Ged diyor anlamına gelmiyor tabii ki. Onu herkes çevik atmaca olarak tanıyor. Buda yazarın farklı hayal gücünden doğmuş bir ayrıntı.

Çok sürükleyici ve zevkle okuyacağınızı düşünüyorum. Fantastik bir kitap ve ben yazarın hayal gücüne hayran kaldım kesinlikle çok başarılı. Ülke , ada isimleri yazarın kendi koyduğu isimler ve metisin tek cilt olarak bastığı kitap da yazarın uydurduğu dünyanın haritasıda var . Büyük ihtimalle tek basımda da vardır bu harita.

Metisin bütün kitapları tek ciltte toplaması Harika olmuş. Bayağı kalın olmuş ama cildi ve kendisi Harika puntolar küçük değil.

Dediğim gibi tek cilt olan kitaptan okuyorum ve oradan her kitap bittiğinde inceleme yapacağım.
182 syf.
·5 günde·8/10
Fantastik kitaplarla pek aram olmasa da yazarın çok bilinmesi ve serinin ilk kitabı oluşundan dolayı okudum. Büyücü çırağı olan çocuk Ged'in büyücülükte kendini geliştirmek için çıkmış olduğu yolculuklar konusuyla başlayıp, yavaş yavaş büyüyen tecrübeli ve saygı duyulan güçlü bir büyücü olmasıyla devam ediyor. Kitap akıcılığı çok güzel. İçerisinde geçen büyücülük terimleri özellikle " Gözbağı " kelimesi eskilerin kullandığı "Gözbayıcı" kelimesiyle aşağı yukarı aynı anlam ifade ediyor galiba. Sonuç olarak bu kitabı okumak isteyenlere tavsiye ederim. Serinin diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Bakalım devam kitaplarında ne olacak. Herkese iyi okumalar.
188 syf.
·6 günde
Ana kahramanımız ejderhaların efendisi, büyücüler kralı Ged ya da diğer adıyla Çevik Atmaca. Çocukluğu huysuz, gürültücü, işten kaytarıp ormanın derinliklerine kaçan cinsten. Teyzesi büyücü olup onunda bu güçlere sahip olduğunu fark eder ve öğretmeye başlar, Ged gücünü dengeli kullanamadığından hastalanır ve gönlümüze taht kuracak Ogion amca yardıma gelir. Sakinliği, bilgeliği Ged'in kalbinde sevgi pınarcıkları oluşturur. Ogion amca bir teklif sunar ve der ki ''sen bana bağımlı değilsin istersen Roke adasına git ve bütün yüksek sanatları öğren istersen de benimle kal çünkü sen de olmayan şey ben de mevcut'' diyerek kendisinin karar vermesini ister ve Ged gençliğin verdiği heyecanla bir an önce zafere ve başarıya ulaşmanın sabırsızlığı neticesinde Roke adasını tercih eder .

Sonrasında maceralarla yoğrulup Ged'in hırsı dolayısıyla yaşadığı talihsizlik sonucu farkına varıp olgunluğa erişme süreci, dostluğu tatması , otakı( küçük faremsi bir hayvan) ile bağlılığı, kararlı duruşu, kendini bulma yolunda sükunetini koruyup cesurca yoluna devam etmesi kitabın içine gömülmemi sağladı ve bu sadece bir fantastik kitap değil felsefeyle yoğrulmuş büyüleyici bir durum diye iç sesimi konuşturuverdim.

Yeri geliyor Ged'in arkasında olup küreklerle kayığın ilerlemesine eşlik ediyor, Ged'in elinde porsuk ağacından yapılmış asayı görünce Ogion amca bana da yapabilir misin ricalarında bulunmayı, beraber ruşvaş çayı içmeyi( nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum ama :D :P), balıkçı kulübesinde balina barsağından yapılmış hamakta uyumayı istedim , Ogion amcanın Ged'e dair kendini bulma yolunda öğütlerini dinleyip değer verişindeki huzuru hissettim. Ah bir de Ged'in Vetch ile olan dostluğunun yıllar geçmesine rağmen sevginin değişmediğine, zorluklarla mücadele edişlerine tanık olunca ''işte buuuuu '' dedim. Tabi bir de dostunun kız kardeşinin '' elbisesinin kolundan, kanatlarıyla ve pençeleriyle, elinden daha uzun olmayan bir ejderha sallanıyordu.'' diye tabir edilmesi hem gülümsetip hem de hayal gücümüzü genişletmesi yazara olan sempatimi de artıran cinsten oldu.

Ayrıca kitabın her bölüm başlangıcında isimlere uygun çizimin olması da ayrı hoşuma gitti.1 puanı kırma sebebim ise sonunu daha heyecanlı ve aksiyonlu bekliyor oluşumdan idi, yüzeysel ve sanki acele bitmiş gibi bir hava sezinledim. Bu canımı sıktı biraz. Öyle olmasaydı bana göre 10 da 10 idi. Çevirmenin de emeği takdire şayan gerçekten çok başarılı idi bana göre, Yüzüklerin Efendisi kitabını da Çiğdem Erkal çevirmiş, ayrıca bir röportajında Guin'inin kitaplarını severek çevirdiğini ve ilk göz ağrısı olan Yerdeniz Büyücüsü olduğunu da belirtmesi başarısına yansımış bence ^_^
Kitabı okumanızı tavsiye ediyorumm :))


Son olarak okuduğum bir cümlenin tesir ettiği durumu yansıtıp notumu ve müziği ekleyerek sonlandırıyorum^_^
'' Gölge senin gerçek benliğini yok etmek için uğraşıyor. Seni bir şahinin benliğine sokarak bunu neredeyse başarmıştı da. '' (sy :131 )
Hepimizin önünde, ardında eşlik eden bir gölge yok mu uğrunda kendi benliğimizi yitirdiğimiz , karanlığa çekip ışığı yakalamamıza engel olan? Gölgenin bir çok adı var hayatımızda.. Kin, nefret, hırs, şöhret, bencillik gibi ruhumuzu ilmek ilmek karartıp, boğazımızı sıkarak yaşamımızı anlamsızlığa sürükler cinsten. O halde kendimizi hayatın derinliğinde binbir çeşit balıklarla karşılaşarak yeri geldiğinde nefesimizin kesildiği, yuttuğumuz suyun boğazımızda bıraktığı acı tatla, gözlerimizi kapayarak niyeti halis hislerimizle ve aklımızın da bize eşliğiyle yolumuzu ve kendimizi bulmanın sevincini tadan dalışlar yapmamız dileklerimle der sağlıcakla ve huzurla kalmanızı dilerim. ^_^

Therion - Lemuria https://www.youtube.com/...Jhacp9z9I&t=146s bu da benden sizlere gelsin. ^_^

Not: Bir de kitaplar insanın eline büyüleyici bir şekilde ulaşabiliyormuş, inandım buna ben :D Cem hocanın #27286805 güzel incelemesiyle bu kitabı tanımama vesile olduğu için tekrardan teşekkür ederim. Listeme ekleyip okumayı düşünüyor yaptım , ardından bir mesaj geldi önceden muhabbetim olmayan bir insandan . '' İstersen sana hediye edebilirim''diye incelikle samimi bir şekilde ardından kitaplar aracılığıyla sohbetimiz devam etti, dostluğumuzun tomurcukları yeşermeye başladı ve kalbimde neşe, tatlılık, huzur ve anlam katan bir dost olarak yer edindi, ilk fantastik kitabımı da onun vesilesiyle attım, çok teşekkür ediyorum tekrardan tatlı arkadaşım benim ^_^
188 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Hepimizin vardır hevesle aldığımız, okumak için bir dönem can attığımız ama iş bu kitaplığımıza koyduğumuz anda unutulmaya başlanan kitaplarımız.
Aslında unutmayız onları, varlığını biliriz, o yüzden oradadır işte, okunmuş kitapların arasında. Biz heves ederken bir kısmını okumuşuz gibidir.
Benim de var elbet. İnce Memed, Yüzyıllık Yalnızlık gibi.. Ben değilim aslında onları bekleten, onlar beni bekletiyor. Doğru zamanı kolluyorlar karşıma çıkmak için, bir ‘garip’ misali diyorlar ki ‘öyle bir anda gel ki vazgeçmek mümkün olmasın.’
El mahkum bekliyoruz.
İşte Yerdeniz serisi de bu anı kollayanlardandı, geldi, çaldı zihnimin kapılarından birine, buyur ettim.
.
Hissettiklerimin başlangıcına Bülent Somay’ın 1998 yılında anlattıkları yani ben daha 7 yaşındayken anlattıkları tercüman oluyor:
‘Sonra Ged ile karşılaştım. Yaş olarak tam kaldığım yerde yakaladı beni Ged. Otuzuna yakın bir ergen olarak. Yerdeniz Büyücüsü büyüme üzerine bir roman, diyor Le Guin. Eh, artık büyüme vaktim de gelmişti. Ged'den büyü yapmayı öğrendim. Yazı yazmayı yani; yazı'nın büyüsünü. Sonra ergenlik çağımdan beri peşimde dolaşan canavarın, düşmanımın, "öteki"min kim olduğunu da ondan öğrendim. Bana onun adını Ged söyledi. Adıyla çağırdım, gelip karşımda durdu. Öpüşüp barıştık; o günden beri kâh itişerek, kâh anlaşarak yuvarlanıp gidiyoruz beraberce (kim olduğunu söylemeyeceğim, sizinkini kendiniz bulun).’
.
Ben de otuzuma önümüzdeki günlerde gireceğim. Bir büyümeye tanık olmak için ne doğru zaman değil mi?
Ursula Le Guin ile bir süre daha beraber olacağız. Somay gibi elime kalem alır mıyım bilinmez ancak adıyla çağıracağım birilerinin yaklaştığını hissediyorum.
.
Karmaşık bir dilden uzak Yerdeniz Büyücüsü, bazı olaylar göz açıp kapayıncaya dek bitiveriyor, uzun uzun anlatılsa daha mı iyi olurdu diye düşündüm, sonra aceleci yanıma güldüm. ‘Daha seri bitmedi Hülya!’
.
Çiğdem Erkal İpek çevirisiyle -
188 syf.
·Beğendi·7/10
Yakın bir arkadaşım Ursula Le Guin hayranı. O yüzden ne zamandır okumayı düşünüyordum ve bu kadar geç okuduğuma pişman oldum. Keşke o ölmeden önce tanışmış olsaydım onun satırlarıyla. Ne fark eder ki derseniz bunu açıklayamam sanırım. Başka çok sevdiğim bir yazar olan Tolkien için böyle hissetmiyorum ama. Çünkü zaten o hayattayken benim onun kitaplarını okuma ihtimalim yoktu. Ama Le Guin'in kitapları hep kitaplığımdaydı, gözümün önündeydi ve sürekli erteledim, o öldükten sonra da hevesimi mi kaybettim artık ne olduysa bu zamana kadar erteledim ama iki gün önce yeter bu kadar erteleme dedim ve başladım.
Kitapta ilk farkettiğim şey isimlerinin önemi oldu ki Bay Rothfuss sanırım bundan biraz etkilenmiş dedim ve bu biraz moralimi bozdu çünkü Kral Katili Güncesi benim için tamamen yeni ve özgün bir dünyaydı. Ama yine de Rothfuss'un isimleri öğrenme mantığını ve üniversitesini daha çok sevdim. Evet, Le Guin'in okulu bana hiç sıcak gelmedi. Orayı hiç okul gibi düşünemedim. Hogwarts gibi bir yer bekliyordum ben sanırım. Ged'i hiç öğrenci gibi düşünemedim orada.
Ged'in bu kadar çabuk her şeyi öğrenmesini, düşmanını bu kadar çabuk yenmiş gibi görünmesini de - yıllar aldığını biliyorum ama sadece Ged bunu söylediği için yoksa bir ayda olmuş bitmiş gibi geldi bana her şey- pek tatmin edici bulamadım.
Konu güzel aslında ama bunun bu kadar kısa anlatılması ben de hayal kırıklığına sebep oldu. Bu kitabı kapattıktan sonra daha net bir şekilde anladım ki ben sürekli olaylar dönmesini, karakterin oradan oraya koşturmasını pek sevmiyorum. Bunlar illaki olacaksa bu olayların, karakterlerin ve duyguların uzun uzun betimlenmesini istiyorum. Bu kitapla sürekli Kral Katili Güncesini karşılaşırdım. İkisi de sürekli isimlerin öneminden bahsettiği için hemen bir bağ oluşmuştu zaten kafamda bir de ikisi de bir kahramanın kahraman oluş hikayesini anlattığı için . Ve ben Rothfuss'un dilini daha çok sevdim çünkü Kvothe'un ne hissettiği bana tam olarak geçiyordu. Onunla üzülüp, onunla korkuyordum. Ama Ged'in dünyasına giremedim bu yüzden hikaye beni derinden etkilemedi ve bende bir iz bırakmadı.
Yine de devam kitaplarını okumayı düşünüyorum çünkü akıcıydı. Bu yoğun günlerde aklımı pek yormadı.
188 syf.
·2 günde
Kitap ilk başladığımda her sayfa çevirişimde yavaş yavaş beni içine çekmeye başladı, sanki bir girdaba kapılmış gibi girdikçe girdim.. ilk okumaya başladıgımda Ogion’u Shannara'daki Druid’e benzettim Ged’de onun çırağına gayet uydu :) Ama Ged çok daha tecrübeli.
Kitabın asıl konusu büyümek, Ged’in olgunlaşması üzerine Ogion kitapta sadece Ged’i eğitmiyor bize de ufaktan ufaktan yol gösteriyor, bazı yerler iki kere okutturuyor kendini.
Eserde çokça isimlerden bir şeyin asıl isimini öğrenmekten bahsediyor. Ged’in hocası Kurremkarmerruk, Kadim lisanda varlıkların asıl isimlerini öğretiyor. ‘’Kim bir adamın ismini biliyorsa, onun hayatını avuçlarının içinde tutuyor demektir.’’ diye geçiyor buraya gelmeden daha aklıma Kral Katili Güncesinden Elodin geldi(üniversitedeki Baş İsimcidir). Orada da Elodin Kvothe’ye nesnelerin asıl isimlerini öğretiyordu ve birinin ismine sahip olduğunda onun herşeyine sahip olabileceğini söylüyordu. Kitap aklımıza Harry Potterı getiriyor ikiside bir okulda büyücü olarak yetişiyor, aileleri yok, en önemlisi çağlarının e iyi büyücüleri olacaklar. Yüzüklerin Efendisinide hatırlatıyor gibi.
Seri 6 kitaptan oluşuyor devamınıda yavaş yavaş okuycam hemen bitirirsem olmaz. İlk kitap oldukça hoşuma gitti devamı daha heyecanlı olacaktır. 
188 syf.
·8/10
Uzun zamandır ismini duyduğum Ursula'nın kitaplarını okumaya karar verdiğimde ilk ilgimi çeken bu romanı oldu. Ursula aslında kitabın içerisinde gerçekliği yeniden oluşturuyor. Ursula'nın akıcı bir dili var ve usta bir kalem olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Her ne kadar aynı etkiyi göstermesede Harry Potter'i ufaktan anımsatıyor diyebilirim.

Kitabı okurken baş karakterimiz Ged'in dünyasında buluyoruz kendimizi. Küçükken yaptığımız bazı hatalar vardır bunların bazılarını unutamayız ve sanki hep peşimizden gelirlerler taki bununla korkumuzu yenip yüzleşene kadar devam eder bu süreç. İşte serinin ilk kitabında Ged'in yaşadıkları bana bu durumu çağrıştırdı.

Kitabın son kısımları sanki genel havasından biraz daha kopuk ya da kısa tutulmuş gibiydi. Biraz daha betimlenip okuyucuya o an ki duygular daha canlı ve etkili bir şekilde aktarılabilirdi diye düşünüyorum. Buna rağmen serinin devamını kesinlikle okuyacağım. Ged'in bu büyüme yolculuğuna eşlik etmesem sanki eksik kalmış olur her şey.
Keyifli okumalar...
188 syf.
·Beğendi·10/10
6 kitaptan oluşan Yerdeniz serisinin ilk kitabı olan Yerdeniz Büyücüsü'nü büyük bir merakla okudum. Bu kitap serisinin Harry Potter serisinin ilham kaynağı olduğu her yerde söyleniliyor. Zaten okurken de bunun bolca farkına varıyorsunuz. Büyücüler, ejderhalar ve birçok fantastik ögelerle dolu keyif veren bir kitaptı. Yazarın anlatımı beni hiç boğmadı. Fantastik kitap sevenlere kesinlikle öneririm. Serinin diğer kitaplarını da okuyacağım.
188 syf.
·4 günde
Denge ve düzenin sıkça geçtiği eserde tercihler, sonuçlar, sonuçların getirdiği sorumluluklar ve kabulleniş zincirlenmesinin fantastik bir kurgu ile yansıtılmış hali. Akıcı ve yalın bir anlatıma sahip.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yerdeniz Büyücüsü
Alt başlık:
Yerdeniz Üçlemesi 1
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
188
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420570
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Wizard Of Earthsea
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Baskılar:
Yerdeniz Büyücüsü
A Wizard of Earthsea
"Sanırım Yerdeniz Büyücüsü'nün en çocuksu yanı, konusu: Büyümek.
Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuzbir yaşımda tamamladım-ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek."

Kitabı okuyanlar 2.210 okur

  • Yeliz Başkurt
  • Hikmet Demir
  • s.
  • Aysu
  • Elif
  • Nihat güvenilir
  • Bilal Işık
  • Reepichep
  • Enes Bener
  • Mesut asan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.2
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%17.6
25-34 Yaş
%31.2
35-44 Yaş
%28.1
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.1
Erkek
%34.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (238)
9
%25.3 (195)
8
%23.7 (183)
7
%13.5 (104)
6
%3.6 (28)
5
%1.4 (11)
4
%0.8 (6)
3
%0.8 (6)
2
%0.1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları