Yerdeniz Büyücüsü Yerdeniz 1

8,5/10  (64 Oy) · 
200 okunma  · 
57 beğeni  · 
1.934 gösterim
"Sanırım Yerdeniz Büyücüsü'nün en çocuksu yanı, konusu: Büyümek.
Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuzbir yaşımda tamamladım-ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek."
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  188
 • ISBN:
  9789753420570
 • Orijinal Adı:
  A Wizard Of Earthsea
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nazlıhan 
18 Nis 00:41 · Kitabı okudu · 117 günde · Beğendi · 9/10 puan

''Sanırım Yerdeniz Büyücüsü´nün en çocuksu yanı, konusu: Büyümek. Büyümek, benim yıllarımı alan bir süreç oldu; bu süreci otuz bir yaşımda tamamladım ne kadar tamamlanabilirse; o yüzden de çok önemsiyorum. Çoğu genç de önemser. Ne de olsa esas işleri budur: Büyümek.'' diyor Ursula Yerdeniz Büyücüsü hakkında. Gerçekten de kitapta Ged'in çocukluğundan itibaren büyüme macerasına tanık oluyoruz. Ged'in Karg'lara karşı koymak için yaptığı büyü köyün hayatını kurtarır. Zaman içerisinde Ged çevrede ünlenir. Usta Ogion eğitmek üzere Ged'i Onakçaağaç'a götürür. Kendi gücünün farkına varan Ged Ogion'dan sıkılır ve büyücülük okuluna gider. Yapmaması gereken bir büyü yapan Ged, kontrol edilemez bir varlığı peşine takar. Ve kitap boyunca bu varlıkla olan mücadelesi ve pişmanlıkları gözönüne seriliyor. Ben bu kitabı Ged'in kendini keşfetmesi, yaptığı hatanın sorumluluğunu üstlenmesi ve büyümesi olarak görüyorum. Devamı : https://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...erdeniz-1-kitap.html

Yaprak Onur 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yerdeniz Büyücüsü çok basit gibi görünen ama dolu dolu bir kitap. İlk bakışta bize Çevik Atmaca'nın hikayesini anlatıyor. Bu kısacık kitap onun 7 yaşından başlayıp yetişkinliğe adım atmasına kadar süren uzun bir zaman dilimini ele alıyor. Aslında temel konusu yazarın da arka kapakta bize aktardığı gibi büyümek... Ama bu konuyu klasik bir anlamda işlemiyor. Bir kere büyülü toprakların üzerindeyiz, Yerdeniz'deyiz... Yerdeniz, Tolkein'in Orta Dünyası'nı andırıyor ama o detay seviyesinde değil. Zaten kitaptaki kadim dilde yer 'tolk', deniz ise 'inien' olarak geçiyor ve yazarın bir saygı duruşunda bulunduğunu düşündürüyor. Bir de üzerine satır aralarında gizli, biraz düşününce ortaya çıkan anlatımlar var...

Kitabı birçok açıdan çok çok beğendim. Yarattığı dünya, karakterler ve yazım dili tam anlamıyla yerli yerindeydi... Elbette sonuncusunda çevirmen Çiğdem Erkal İpek'in de katkısı büyük, gerçekten inanılmaz bir çeviri ortaya koymuş. Kitabı okurken Harry Potter'dan, Dresden Dosyaları'na ne kadar çok kitaba ilham kaynağı olduğunu görmek de beni ayrı şaşırttı ve mutlu etti.

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/

e-zeki 
23 May 09:15 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yerdeniz serisi fantastik bir çocuk serisi değil, aksine bir yetişkin serisi. Okurken bir çocuğun yetişmesini değil de bir yetişkinin iyice olgunlaşmasına şahit oluyorsunuz. Kişisel not: Çiğdem Erkal İpek çevirilerini çok sevmem fantastik kitaplarda bana çok ağır ve durağan gelir. Bu seride de aynı etkiyi bıraktı. Çok daha akıcı bir kitap olabilirdi kanımca.

Ahmet Özaysın 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yerdeniz Büyücüsü 1968 yılında Amerikalı yazar Ursula K. Le Guin tarafından yayınlanan fantastik kurgu romandır. Yerdeniz adı verilen kurgusal evrende geçen öykülerin anlatıldığı bu eser fantastik bir serinin ilk kitabıdır. Yerdeniz serisi altı kitaptan oluşur. Yerdeniz Büyücüsü, Atuan Mezarları, En Uzak Sahil, Tenahu, Öteki Rüzgâr ve Yerdeniz Öyküleri.
Roman, büyünün hâkim olduğu, çok sayıda adadan oluşan çok eski bir dünyadaki Duny adlı çocuğun yaşam öyküsünü anlatır. Duny ismi kendisi çok küçükken ölen annesinden kalan tek mirastır. Ama Akçaağaç Köyü’nde herkes ona Çevik Atmaca diye hitap eder. Keçi çobanlığı yapan Çevik Atmaca çeşitli büyüler yapabilen bir cadı olan teyzesi tarafından büyütülür. Teyzesi bir gün tesadüfen ondaki doğuştan gelen büyücülük yeteneğini fark eder. Ona bildiği her şeyi öğretir.
Yerdeniz diyarının kuzeyinde yaşayan kötü ruhlu ırk Kargların istilası sırasında Çevik Atmaca sisli ormanda yaptığı büyü ile köy halkının hayatını kurtarır. Bu başarısı çevrelerindeki birçok adada duyulur. Çevik Atmaca’nın bu başarısını duyan, depremi durdurmasıyla tanınan usta büyücü Ogion, çocuğu yanına alıp yetiştirmek ister. Ogion tarafından çocuğa törenle kadim dillerden kalan Ged ismi verilir. Babası ve köylüleriyle vedalaşan Ged birkaç parça eşyasıyla beraber Ogion’un yaşadığı adaya gider. Ogion’un evinde rasgele karıştırdığı büyü kitaplarını okurken bilinçsizce son derece kötü ve karanlık bir varlığı dünyaya çağırır. Bu varlık onu yok etmek üzereyken Ogion tarafından son anda kurtarılır. Daha sonra Ogion’un yanındaki büyük sabır ve emek gerektiren eğitimini yarıda bırakarak, onun referansıyla Roka Büyücülük Okulu’na gider.
Bu okulda çok hızlı bir şekilde öğrenen ve kısa zamanda tüm yaşıtlarının önüne geçen Ged, daha evvel yaptığı bir hatayı tekrar eder. Okuldaki kendini beğenmiş ve küstah bir öğrenci olan Jasper’a karşı olan hırsı ve kıskançlığı yüzünden yaptığı büyü sonucunda o karanlık varlığın dünyaya tekrar geçmesine sebep olur. Bu sefer bu kötü ruh çok daha etkili bir geçiş yapmıştır ve büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Okulun baş büyücüsü Nemmerle Ged’i canı pahasına kurtarır. Bu kötü ruh ismi, cismi ve adı olmayan, saf kötülük ve karanlıktan ibaret lanetli bir varlıktır. Bu varlık kitapta Gölge diye isimlendirilir. Kitabın ana kurgusu Ged ve Gölge’nin mücadelesi üzerine kurulmuştur. Ged Roke okulundaki yeni baş büyücü tarafından dünyanın çok uzak bir bölgesindeki ada halkına büyücü olarak görevlendirilir. Burada kısa süre de olsa mutlu bir yaşam sürer. Ada halkına çok iyi hizmetlerde bulunur. Tüm bu geçen zaman boyunca Gölge peşini hiç bırakmaz. Rüyalarına girer. Onu ele geçirmeye çalışır. Hayatını kâbusa çevirir. Bir gün Ged köy halkını rahatsız eden çok güçlü bir ejderhayı etkisi hale getirir. O günden sonra kendine ona güveni yerine gelen Ged, Gölge’den ömür boyu kaçamayacağını, korkularıyla yüzleşmesi gerektiğini anlar. Gölgenin peşine düşen Ged, artık av değil avcıdır. Bu kovalamaca boyunca sayısız macera yaşar. Gölge’yle olan savaşında günden güne daha kararlı bir hale gelen Ged’e Roke’taki okulundan yakın dostu Vetch de katılır. Bu ikili yelkenli bir gemi ile uçsuz bucaksız okyanusun ortasında, bilinmeyen diyarlarda Gölge’yi ararlar. En sonunda Ged Gölge’yi alt eder, gerçek ve üstün bir büyücü olur.
Bu olayların geçtiği Yerdeniz evreninden bahsedecek olursak, Yerdeniz evreni adından da anlaşılacağı üzere deniz ve adalardan oluşur. Ayrıca keşfedilmemiş yüzlerce takımada bulunur. Ucu bucağı belli değildir. İnsanlar doğu ya da güney istikametine çok fazla ilerlenirse asla geri dönülemeyeceğini düşünür. Çünkü oralar dünyanın sonudur, oralarda bilinmeyen kötü ve tehlikeli yaratıklar ve ejderhalar vardır. Bu dünyada teknoloji gelişmemiştir. Kullanılan aletlerin çoğu ilkeldir. Hard adı verilen kadim bir lisan konuşulur. Yerdeniz’in en önemli özelliği ise bu dünyada büyünün çok önemli bir yeri olmasıdır. Büyü insanlar için şaşırtıcı olamayacak kadar yaygın ve sıradan bir uğraştır. Büyü ile uğraşan pek çok insan vardır. Yelkenli gemilerin ilerlemesinden tutun da ejderhalar gibi tehlikeli yaratıklardan korunmak için yapılan büyülere kadar çok sayıda büyü vardır. Bir yığın göz bağlama, engelleme büyüleri, tılsımlar, efsunlar… Fakat büyücülere karşı en kaba ve ilkel toplumlarda bile derin bir saygı beslenir. Herkes öyle kolay kolay büyücü olamaz. Büyü bu evrendeki yaşamın temel dinamiklerinden biridir. Kahraman büyücülerle ilgili sayısız efsane, şiir ve şarkılar anlatılır. Bunlar nesilden nesile aktarılır. Özel kutlama ve törenlerde önemli kişiler tarafından okunurlar. Yerdeniz’de birbirinden farklı ırklar hüküm sürer. Demircilik, hayvancılık, balıkçılık, deniz ticareti gibi geçim yolları bulunur. Kargadlar adı verilen habis bir topluluk vardır. Bu evrenin kötülerini temsil ederler. Ejderhalar insanlardan çok daha evvel yaşayan ve onlardan daha üstün, bilge bir ırk olarak resmedilir.
Kitaptaki en önemli ve dikkat çeken nokta yazarın isimleri ele alışı. Bu evrende isim çok önemlidir. Herkese gerçek ismi hemen verilmez. Bir tören ile isimler alınır. İnsanlar isimlerini ancak çok güvendiği kişilere söylerler. Bir kişinin ismini bilerek on hükmedilebilir. Yazarın kitapta ele aldığı isimlendirme motifi, İslam’da Allah’ın Hz. Âdem’e eşyanın isimlerini vahyettikten sonra meleklere ona secde edin emrindeki kıssadan esinlenilmiş gibi dursa da yazarın böyle bir etkilenme yaşayıp yaşamadığını bilemeyiz elbette. Ancak kesin olan şu ki bu durum, benzeri birçok fantastik kitapta karşılaşamayacağınız enteresan bir katkı sağlamış bu esere.
Hazır diğer fantastik kurgu eserlerle kıyaslama yapmaya girişmişken belirtmek istediğim birkaç nokta daha var. Öncelikle bu kitap alışılagelmiş, türünün diğer örnekleri gibi kapağında renkli kaleler, şatolar, şövalyeler, cüceler, devler, oklar, mızraklar ve savaş sahneleri olan bir kitap değil. Çok daha sade. Ayrıcabir fantastik kurgu bir kitap için inanılmaz derecede felsefi ve psikolojik arka plana sahip. Çünkü kitabın kahramanı Ged’in büyürken, kendini tanıması, araması, korku ve zaaflarıyla yüzleşmesi, hayatı ve insanları anlaması derinlemesine anlatılıyor. Yazarın kitabın arka kapağında söylediği gibi, bu bir gencin büyümesinin öyküsüdür. Yazar bu öyküyü çok etkileyici bir fantastik iklimde, masalımsı bir lezzetle kaleme alıyor. Kitabın belki de en güzel tarafı da burası. Bu kitap yetişkinlere yönelik bilgelikle dolu masallar gibi. Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter gibi çok meşhur eserlerle benzerlikler gösterse de içerik olarak da fantastik evren kurgusu olarak da oldukça farklı bir örnek teşkil ediyor. Harry Potter’dan çok önce yazılmış bu eserde büyücülük okulu bölümleri bariz bir benzerlik gösteriyor. Rowling’in bu kitaptan etkilenmiş olması çok büyük bir ihtimal bence.
Yazar Ged’in maceralarını anlatırken sizi bir çırpıda içine çekiveren canlı ve sürükleyici bir dil kullanmış. Özellikle kahramanımızın denizdeki yolculuklarının anlatıldığı kısımlarda azgın dalgaların ve ürkütücü fırtına rüzgârlarının sesini rahatlıkla duyabiliyor, onunla beraber korku ve heyecanı tüm benliğinizle hissedebiliyorsunuz. Yazar kitap boyunca çeşitli sahnelerde serinin devamına dair küçük ipuçları vererek merak duygunuzu kamçılamayı da ihmal etmiyor. Kahramanın sonraki maceraları hakkında bu tür kısa bilgiler verilmesi çok az romanda karşılaştığım bir ayrıntı olarak okurken beni şaşırtıyor ama okuma zevkinize hiçbir olumsuz etki yapmıyor.
Yerdeniz Büyücüsü türünün örneklerin bir hayli farklı, psikolojik ve felsefi derinliği olan, kısa hacmine rağmen oldukça geniş bir içeriği olan, şaşırtıcı derecede sade, sürükleyici, masalsı ve akıcı fantastik bir roman.
http://www.kitapvedusunce.com

Yazarında söylediği gibi büyümek temalı bir hikayeden oluşuyor. Korkularıyla yüzleşen genç büyücü her insanın içinde bulunduğu iyi-kötü girdabına da dokunuyor inceden. Dili çok güçlü ve hemen hikayeye alışmanızı sağlıyor. Kitabı merakla ara vermeden okudum. İlk başlarda Harry Potter gibi desem de çok farklı olduğunu, hikayenin Harry’den çok önce olduğunu anladım. Yine yazar görüşleri gereği olsa gerek, Skolastik düşünceye bir Galileo göndermesi yapmak adına , dünyanın düzlüğüyle alakalı bir diyalog oluşturmuş. Hoş bir mizansendi. Serinin ilk kitabı ve başlangıç için gayet güzel, akıcı. Daha önce okuduğum bir kitabında (Her yerden çok uzakta) baş karakter ‘’Hayali diyarlar yaratmaktan hoşlandığını hatta haritalarını çizdiğini’’ söylüyordu. Bu romanla bağdaştırma yaptım, belki yazar da buna atıfta bulunmuştur. Bilemiyorum. ^^

EfRuzz 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

daha genç yaşta okusaydım kesin çok beğenirdim. yine beğendim ama işte birşey eksik kaldı sanki. yine ama diyerekten devam edeceğim. bu başyapıt sayılır. bi çok fantazi yazarının ilham kaynağıdır.

Nihan 
12 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Türü fantastik olan kitapları hiç sevemeyen şahsım adına bu kitabın çok özel bir yeri var. Bir kere başlayınca seri bitmeden rahat edilemiyor zaten. Keyifli okumalar.

Özge 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

mükemmel ve benim için geç kalınmış bir okuma olmuş..

Seda 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle okunması gereken fantastik kurgu türündeki eserlerin başında geliyor. Aralıklı olarak iki kez okuduğumda bana aynı zevki veren yılların eskitemediği bir seri. Kitaplığınızda mutlaka bulunmalı.

Mustafa Coskun 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 3/10 puan

öykü, fantastik bir dünyada geçiyor. bir büyücünün büyücü olması sırasında başından geçen olaylar anlatılıyor. diğer büyücü kitaplarıyla karşılaştırmak istemem ancak ben başarılı bulmadım. sevemedim. sıkıldım okurken. serinin ilk kitabı olduğu için sevmemiş olabilirim ama bundan sonraki kitapları okumayı düşünmüyorum.

Kitaptan 14 Alıntı

Emire Nişli 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ursula Le Guin
Sihir, zevk için veya övülmek için oynadığımız bir oyun değildir. Şunu düşün: Bizim Sanatımızdaki her söz, her hareket ya hayır için ya da şer için yapılır. Bir şey söylemeden veya bir şey yapmadan önce, ödemen gereken bedeli bilmen gerekir!

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 29)Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 29)
rego 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün hayatımızı, aslında yapmaktan başka çaremiz olmayan şeyleri rızamızla seçmeyi öğrenmekle geçiriyoruz.

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le GuinYerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin
Gökhan 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Akıllıya soru gerekmez; aptal ise boşuna sorar."

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 33 - Metis)Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 33 - Metis)

"İnsanı büyücü yapan kılığı mıdır?" diye cevap verdi asık bir yüzle.
"Hayır," dedi büyük oğlan. "Ama duyduğuma göre,insanı insan yapan davranışlarıymış.’’

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le GuinYerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin
Abdurrahman AYDIN 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Söz sessizlikte,
ışık karanlıkta,
yaşam ölürken,
bomboş gökyüzünde
uçarken parlar atmaca.
-EA'nın yaradılışı

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 1)Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 1)
Aysem 
05 Şub 16:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Pendor Ejderhası
''-Bana güvenlik öneriyorsun!
beni tehdit ediyorsun! Ne ile !!
+ İsmin ile, Yevaud.''

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 94 - Metis)Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 94 - Metis)

Çevik Atmaca
Başını, fırtına yüklü Kuzey Doğu Denizi'nden bir mil kadar yükseğe
kaldıran tek bir dağdan oluşmuş Gont Adası, büyücüleriyle ünlüdür.
Gont'un yüksek vadilerindeki kasabalarından, derin ve karanlık
koylarındaki limanşehirlerinden, Adalar Diyarı'nın hükümdarlarına
şehirlerde büyücü olarak hizmet eden veya Yerdeniz'de adadan
adaya büyüler yaparak dolaşan birçok Gontlu çıkmıştır.
Bazılarının anlattığına göre bunların en büyüğü, en azından
en büyük gezgini, yaşadığı devirde hem ejderhalar efendisi hem de
Başbüyücü olan Çevik Atmaca adında bir adammış.
Çevik Atmaca'nın hayat hikâyesi gerek Ged'in Kahramanlıkları'nda
gerekse başka şarkılarda anlatılmaktadır, ama bu öykü,
onun ünlenmesinden, adına şarkılar yakılmasından önce olanların öyküsüdür.

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 7 - Metis Yayınları - Açılış bölümü "Sisteki Savaşçılar")Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 7 - Metis Yayınları - Açılış bölümü "Sisteki Savaşçılar")
Ahmet Özaysın 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Bunun üzerine Ged asasını iyice yükseklere kaldırdı; asanın parlaklığı dayanılacak gibi değildi; öyle beyaz ve öyle kuvvetli parlıyordu ki, bu asırlık karanlığı bile zorluyor ve yırtıyordu. Bu ışığın altında, Ged'e doğru ilerleyen o şeyden, tüm insan suretleri sıyrılıp ayrılmıştı. Bir araya toplanan şey, büzüştü, karardı ve kum üzerinde, pençeye benzeyen dört kısa bacakla sürünmeye başladı. Ama yine de ilerlemeye devam ediyor, ağzı, burnu ve kulakları olmayan, hortuma benzer sivri, hayvansı çehresini Ged'e doğru kaldırıyordu. Karşı karşıya geldiklerinde, etrafında parlayan beyaz büyücü ışığında, karalığı iyice belirginleşmişti. Doğruldu. Sessizlikte, adam ile gölgesi, yüz yüze gelerek durdular.”

Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 182)Yerdeniz Büyücüsü, Ursula K. Le Guin (Sayfa 182)
2 /