Yere Düşen Dualar

9,0/10  (4 Oy) · 
19 okunma  · 
8 beğeni  · 
857 gösterim
Yere Düşen Dualar ilk kez yayımlandığı 2006'dan günümüze, birçok okur ve eleştirmen tarafından "masalsı, destansı, mistik, alegorik ve çok katmanlı bir roman" olarak değerlendirilmiş, beğeniyle karşılanmıştır. Anlatmayı da anlattığı kadar önemseyen, zengin bir hayal gücünün ürünü olan bu romanı nitelikli edebiyattan zevk alan okurlarımıza özellikle tavsiye ederiz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789753429535
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Bahar Acar 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Sema Kaygusuz'la tanışma kitabım oldu Yere Düşen Dualar. Bir roman okuyacağımı düşünürken iki büyüleyici anlatıyla karşılaştım.

Kitaptan 16 Alıntı

Kirlenmek, diye geçirdim içimden, zamanı başka bir akışta durdurmak olmalı.

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 15 - Metis)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 15 - Metis)

Durma telaşıyle biteviye bir hareket kapılmış gidiyorsun. Gölgesizliğe soyunmuş ölümcül bir hareket seninki. Gölge eşyanın ruhudur. Gerçeği pekleştiren bu ruhu ışıktan koruyamazsın! Durmak, gece vakti sınır boyları bozulmuş gölgenin, değişken lekesini koruma çabasıdır. Durmak anımsamaktır. Anımsamayı durduramazsın.

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 120)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 120)

Biri sizin hakkınızda bir şeyler geveliyorsa az çok kendisinden bildiği her neyse onu dile getiriyordur. Kendinde olmayan bir şeyi başkasında göremezsin.

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 18)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 18)

Bu susmayı tanıyordum. Bir bakıma sessizlik katliamıdır bu. Düşmanlığı, nefreti, dövüşü tatmadan gün geçtikçe kayalıklaşan bir yalnızlığın ortasına üfürülüverirsiniz.

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 13 - Metis)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 13 - Metis)

Merhamet ! Bu sözcük Ortaçağ'da doğmuş olmalı. Harflerinde kan bulaşığı, çıkardığı seste şefkatli bir tını var. Ama zalimden çıkan bir yumuşaklık.Önüne gelenin başını vurduran bir kralın bir kereliğine idam mahkumunu bağışlaması gibi.

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 133)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 133)

Her nesnenin özünde insan var. Taştan, üzümden, denizden aldığım titreşimlerle kitaplardan aldıklarım arasında ne gibi bir benzerlik var diye sorulsaydı, hangi birine baksam sonunda hep kendimi, kendi huzursuzluğumu görüyorum, diye yanıtlardım sanırım.

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 59)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 59)

Üzüm ile çekirdeği arasında ezeli bir anlaşmazlık vardır. Üzümün beyaz eti, dünyanın bir günlük bir yer olduğunu öğütler; çekirdeğiyse toprağın sonsuzluğunu.

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 54)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 54)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Sema Kaygusuz 20 Şubat’ta CerModern’de
Sema Kaygusuz 20 Şubat’ta CerModern’de CerEdebiyat söyleşilerinde Şubat ayı konuğu Sema Kaygusuz. Edebiyat Haber’in de medya destekçilerinden olduğu bu önemli etkinlik, 20 Şubat Cumartesi günü, saat 14.30’da CerModern’de gerçekleştirilecek. Söyleşinin moderatörü Tolga Yüksel. Yazar, söyleşi sonrası kitaplarını da imzalayacak.