Yere Düşen Dualar

8,8/10  (8 Oy) · 
34 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.350 gösterim
Yere Düşen Dualar ilk kez yayımlandığı 2006'dan günümüze, birçok okur ve eleştirmen tarafından "masalsı, destansı, mistik, alegorik ve çok katmanlı bir roman" olarak değerlendirilmiş, beğeniyle karşılanmıştır. Anlatmayı da anlattığı kadar önemseyen, zengin bir hayal gücünün ürünü olan bu romanı nitelikli edebiyattan zevk alan okurlarımıza özellikle tavsiye ederiz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789753429535
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ayşe* 
12 Mar 17:13 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Selamlar;
Sema Kaygusuz'un ilk romanı benim üzerimde tam olarak  ''Ben ne okudum ya ?'' etkisi bıraktı. Yazarın ismini 1K İzmir buluşmamızda duydum, internette kendisi hakkında kısa bir araştırma yaptım,1972 doğumlu genç yazarımız esasında öykücüymüş, bu okuduğumuz kitabı ilk romanı aynı zamanda. Almanya’nın en prestijli edebiyatçı ödülüne layık görülen genç yazarımız, maalesef Türk okurlar arasında pek bilinmiyor. (Ben ilk kez duydum mesela,belki de benim cahilliğim bilemedim.)

Kitap iki bölümden oluşuyor, ilk bölüm bir Ege adasında, öğleden sonra insanın üzerine çöken bi mayışma havasında geçiyor. Lirik bir dille adeta, mitolojik bir efsaneden esinlenilerek yazılmış gibi. Yazar çok tumturaklı cümleler kurup,okuru adeta büyülemiş,düşsel bir yolculuğa çıkarmış gibi. Zaman,zaman ben de o ada da mahsur kalmışım da ,yitip gitmeyi bekliyormuşum gibi hissettirdi.

İkinci bölüm ,ilk bölüme göre biraz daha didaktik geldi bana. Bu sefer hikayecimiz bir takım olaylar silsilesinin ortasına bırakıp terketti beni. Bu kez dedim,evet bu kez mitolojik bir hikayenin tam ortasındayım. Son iki bölüme kadar büyük bir gizem içinde , varılmak istenen ereğin ne olduğunu anlamaya çalıştım. Her satırda yüzüme mistik, gizemli cümleler,kelimeler,sözcükler çarpıp durdu.

Aslında inceleme yazma niyetinde değildim, çünkü yazarın gerçekten tarife ihtiyacı yok. Akıcı,mistik bir dil, üzerinde kafa patlatılabilecek karmaşık cümleler, hayata dair minik minik anektodlar, son sayfaya koşar adım değil de demlenerek varan bir son.

Kitabı beğendim, yazarla tanışmamıza vesile olan İbrahim (Sisifos) ‘e de çok teşekkür ederim :) Yazar Türk olduğu için, orijinal dilde okuma avantajına sahip olduğuma ayrıca memnunum. Çünkü kitapta öyle cümleler,öyle kelimeler var ki okurken bu sözcüğü nasıl çevirdiler acaba demekten kendimi alamadım. Bir çok kitapta ,çeviri gazabına uğradığımızın farkına bile varamıyoruz bazen. Velhasıl kelam, yeni bir kalem, tanışmanızı isterim. Şimdiden keyifli okumalar.

Üç Renk 
06 Eki 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Giriş zaten sarmamıştı beni, ona rağmen 50 sayfa okudum ama yine de beni cezbetmedi. Ve okumayı bıraktım. Kaldığım yere bir ayraç yerleştirip kitaplığa kaldırdım, ilerde bol keseden harcayacağım zamanım olursa okurum diye

Bahar Acar 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Sema Kaygusuz'la tanışma kitabım oldu Yere Düşen Dualar. Bir roman okuyacağımı düşünürken iki büyüleyici anlatıyla karşılaştım.

Tuğba Ak 
26 Oca 17:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sema Kaygusuz'un okuduğum ilk kitabıydı. 5 sene önce almıştım. O zaman okumaya başladığımda çok sıkıldığım için bırakmıştım. Bu kez elime alışımda bırakamadım ve keyif alarak okudum. Kitabın içindeki geçişleri yakalamak biraz zor fakat dikkatle takip edildiğinde bunu başarabiliyorsunuz. Sıradan anlatımlardan ve sıradan kurgulardan sıkılanlar için güzel bir liman.

Kitaptan 85 Alıntı

İçimde büyüyen huzursuzluğa başkalarının adlarını koymaya başlamıştım.

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 60)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 60)

İç içe geçen matruşkaların hazin yalnızlığı hiç çıkmayacak mı bağrımızdan?

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 108)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 108)
İbrahim (Sisifos) 
11 Mar 16:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bağırsa da, yalvarsa da, yırtınsa da dinleme, ona de ki, şaraba boyun eğdirmedikçe ömür boyu koruk kalacaksın.

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 50)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 50)

Babasının bin değişik hüznünü taşıyordu yüzü, babasının bin değişik ölümünü.

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 177)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 177)

Ama en çok denizin fırtınayla boğuşurkenki halini seviyordu. Gençliğini yani. En karmaşık, en saldırgan olduğu zamanları...

Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 56)Yere Düşen Dualar, Sema Kaygusuz (Sayfa 56)

Kitapla ilgili 1 Haber

Sema Kaygusuz 20 Şubat’ta CerModern’de
Sema Kaygusuz 20 Şubat’ta CerModern’de CerEdebiyat söyleşilerinde Şubat ayı konuğu Sema Kaygusuz. Edebiyat Haber’in de medya destekçilerinden olduğu bu önemli etkinlik, 20 Şubat Cumartesi günü, saat 14.30’da CerModern’de gerçekleştirilecek. Söyleşinin moderatörü Tolga Yüksel. Yazar, söyleşi sonrası kitaplarını da imzalayacak.