Yerkürenin En Güzel Tarihi

7,7/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
400 gösterim
Yerküre nasıl oluştu?
Yeni gezegenler görecek miyiz?
Meteorlardan söz ediyoruz, ama ne işimize yaradıklarının farkında mıyız?
Kıtaların hareketini niye hissetmiyoruz?
Mars'ta yaşam olabilir mi? Marmara'da ne zaman deprem olacak?
Dünya dönüyor, fakat bir gün duracak mı?
İşte bu soruların yanıtları ve yeni buluşların ışığında yerkürenin en güzel tarihi... Yayınevimiz, üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan İnsanın En Güzel Tarihi adlı kitaptan sonra, Yerkürenin En Güzel Tarihi'ni siz okurlara sunmaktan mutluluk duyuyor. Dizimiz, önümüzdeki aylarda yayımlanacak olan Bitkilerin En Güzel Tarihi ve Hayvanların En Güzel Tarihi kitaplarıyla sürecek.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9789754583564
 • Orijinal Adı:
  La Plus Belle Histoire de la Terre
 • Çeviri:
  Saadet Özen
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinan Tütüncüler 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir astrofizikçi, bir jeofizikçi ve bir tarımbilimci ile Fransız bir gazetecinin yaptığı röportajların derlemesi olan bir kitap.

Astrofizikçi Andre Brahic bize evren, yıldızlar, gezegenler, bunların oluşma ilkeleri, kanunları, dünyayı özel ve sıradan yapan özellikler, ayın dünya ve dünyadaki yaşam üzerindeki etkileri hakkında bilgiler veriyor.

Jeofizikçi Tapponnier ise, gezegeni uzaydan değil içeriden inceleyen bir mercekle, özellikle dünyanın katılaşmaya başladığı süreçten, kıtaların oluştuğu, yaşama evrilen süreci anlatıyor. Anlattıklarının en ilginç kısmı ise, dünyanın hala her dakika şekil değiştirmeye devam ettiği ve dünyanın nihai halinin bu yaşadığımız hali olmayacağı gerçeği.

En karamsar yorumcu ise tarım bilimci Lester R. Brown. Özellikle nüfus artışının yaratacağı insanoğlunun gıda talebini karşılamanın bir noktadan sonra mümkün olmayacağını, su krizinin de önemli bir medeniyet krizine neden olacağını iddia ediyor.

Bilim adamlarının, dünyaya, yaşama, insana, doğaya ve geleceğe dair çarpıcı bilgi ve yorumlarını okumak için tavsiye edebileceğim bir kitap. İnsanın günlük yaşamın curcunasından, yaşama daha geniş bir pencereden bakmasını sağlayan bir eser.

İş Bankasının "... En Güzel tarih" serisinden okuduğum bu ikinci kitap, seriyi tamamlama noktasında beni bir kez daha teşvik ediyor...