Yerkürenin En Güzel Tarihi

7,7/10  (3 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
380 gösterim
Yerküre nasıl oluştu?
Yeni gezegenler görecek miyiz?
Meteorlardan söz ediyoruz, ama ne işimize yaradıklarının farkında mıyız?
Kıtaların hareketini niye hissetmiyoruz?
Mars'ta yaşam olabilir mi? Marmara'da ne zaman deprem olacak?
Dünya dönüyor, fakat bir gün duracak mı?
İşte bu soruların yanıtları ve yeni buluşların ışığında yerkürenin en güzel tarihi... Yayınevimiz, üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan İnsanın En Güzel Tarihi adlı kitaptan sonra, Yerkürenin En Güzel Tarihi'ni siz okurlara sunmaktan mutluluk duyuyor. Dizimiz, önümüzdeki aylarda yayımlanacak olan Bitkilerin En Güzel Tarihi ve Hayvanların En Güzel Tarihi kitaplarıyla sürecek.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9789754583564
 • Orijinal Adı:
  La Plus Belle Histoire de la Terre
 • Çeviri:
  Saadet Özen
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinan Tütüncüler 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir astrofizikçi, bir jeofizikçi ve bir tarımbilimci ile Fransız bir gazetecinin yaptığı röportajların derlemesi olan bir kitap.

Astrofizikçi Andre Brahic bize evren, yıldızlar, gezegenler, bunların oluşma ilkeleri, kanunları, dünyayı özel ve sıradan yapan özellikler, ayın dünya ve dünyadaki yaşam üzerindeki etkileri hakkında bilgiler veriyor.

Jeofizikçi Tapponnier ise, gezegeni uzaydan değil içeriden inceleyen bir mercekle, özellikle dünyanın katılaşmaya başladığı süreçten, kıtaların oluştuğu, yaşama evrilen süreci anlatıyor. Anlattıklarının en ilginç kısmı ise, dünyanın hala her dakika şekil değiştirmeye devam ettiği ve dünyanın nihai halinin bu yaşadığımız hali olmayacağı gerçeği.

En karamsar yorumcu ise tarım bilimci Lester R. Brown. Özellikle nüfus artışının yaratacağı insanoğlunun gıda talebini karşılamanın bir noktadan sonra mümkün olmayacağını, su krizinin de önemli bir medeniyet krizine neden olacağını iddia ediyor.

Bilim adamlarının, dünyaya, yaşama, insana, doğaya ve geleceğe dair çarpıcı bilgi ve yorumlarını okumak için tavsiye edebileceğim bir kitap. İnsanın günlük yaşamın curcunasından, yaşama daha geniş bir pencereden bakmasını sağlayan bir eser.

İş Bankasının "... En Güzel tarih" serisinden okuduğum bu ikinci kitap, seriyi tamamlama noktasında beni bir kez daha teşvik ediyor...

Burak Erdoğdu 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısa etkileyici ve oldukça akıcı. Dünyamız evrenimiz insan doğası ve yaşamın temelleri ile ilgili güzel ve doyurucu cevaplar içeren doyurucu bir eser. eğer beklenti jeoloji, astronomi ve teoloji adına giriş maiyetinde gebel kültür öğesi olabilecek bilgilerin derlenmiş halini okumaksa aradığınız kitap budur. Genel ve faydalı bilgilerin akılda kalıcı ve basit bir anlatımla sunulduğu başarılı bir eser...

Eren BİÇER 
08 Tem 2016 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · Puan vermedi

Dünya insandan ibaret değil. Yerküre insan olsun olmasın kendi yaşamını sürdürüyor. Gelecekte toprak üzerinde yaşam olacak mı diye soracak olursanız belli ki olacak ama o yaşam denen kavramın içerisinde insan kendine pek yer bulamayacak gidişat bunu gösteriyor.

Kitaptan 7 Alıntı

Sinan Tütüncüler 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yıldızların %80'i çiftler halinde yaşar. Evren'de olağan olan, çift, yani birbirinin etrafında dönüp duran yıldızlardır. Bekar bir yıldız olan Güneş bir istisnadır.

Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 35 - İş Bankası Kültür Yayınları)Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 35 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinan Tütüncüler 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bugün kentler ölçüsüzce yayılmış durumdalar ve yeryüzü yoğun bir yol şebekesi ile kaplı. gezegende kentlerin hali uzaydan gayet güzel görülebiliyor; en iyi topraklar kentleşmeden zarar görüyor. 20. yüzyılın ikinci yarısının başından beri, tahıl ekilen toprakların yüzölçümü kişi başına ortalama 0,24 hektardan, 0,12 hektara düştü.

Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 133 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 133 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinan Tütüncüler 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Cisimler birbirini çektiği andan itibaren üç olasılık vardır: Başlangıçtaki atılıma bağlı bir yayılma, genel olarak Evren bu durumdadır; bir çöküntü, bundan az önce söz ettik; ya da dengede durmanın bir biçimi olan dönme hareketi. Evren'deki bütün cisimler dönerler. Gezegenler kendi çevrelerinde ve yıldızların çevresinde dönerler; yıldızlar kendi çevrelerinde dönerler; yıldız kümeleri gökadaların merkezlerinin çevresinde dönerler; gökadalar başka gökadaların çevresinde dönerler; gökada kümemiz daha başka şeylerin çevresinde döner... Evren'de her şey döner.

Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 25 - İş Bankası Kültür Yayınları)Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 25 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinan Tütüncüler 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yerküre ikliminin bugünkü ritmi, kabaca 100 bin yıl buzul çağı, 10 bin yıl buzul arası dönem, sonra yeniden 100 bin yıl buzul çağı..

Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinan Tütüncüler 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bizim gördüğümüz, yalnızca yüzeydeki kısımdır. Gerçekte dağlar da yalnızca onda birlik bölümleri su yüzünde olan buzdağları gibidirler. Arşimed prensibinden kaynaklanır bu. Kıtasal kabuk yoğunlaşır ve ağırlığına bağlı olarak mantoya gömülür; yüzeyi aşan kısım da batan kısımla orantılıdır.
......
Orantı aşağı yukarı bire yedidir. 1000 metre yükseklikteki bir engebenin 7000 metrelik bir kökü vardır. 3000'i yediyle çarparsak, Alpler'in kökü, kabuk seviyesinden yaklaşık 21 bin metre derine iner; kabuk seviyesinin normalde 35 kilometre olduğu düşünüldüğünde, kök toplam 56 kilometreye ulamış demektir. Zirvelerinin çoğu 8000 metreyi aşan Himalaya'nın kökü yer yer 70 kilometreyi bulur. Bütün bunların nedeni mantoyla, üzerinde yüzen kabuğun yoğunluklarının farklı olmasıdır.

Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 98 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 98 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinan Tütüncüler 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Dinozorlar ne Alpler'i gördüler, ne Himalaya'yı.

Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 102 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 102 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinan Tütüncüler 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sık sık, ekvatordaki ormanların gezegenin akciğerleri olduğu söylenir. Bu doğru değildir. Kuşkusuz ormanlar da çok önemlidir, ama asıl karbon pompası, okyanustaki bitkisel planktonlardır.

Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 122 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Yerkürenin En Güzel Tarihi, Kolektif (Sayfa 122 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)