Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.593
Gösterim
Adı:
Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek
Baskı tarihi:
Aralık 2010
Sayfa sayısı:
78
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757076186
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yurt Kitap Yayın
Saraylar saltanatlar çöker Kan susar bir gün Zulüm biter Menekşeler de açılır üstümüzde Leylaklar da güler Bugünlerden geriye Bir yarına gidenler kalır Bir de yarınlar adına direnenler.
(Arka Kapak)
78 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kan susacak, zulüm bitecek, saksılarda çiçekler, gönüllerde sevgiler yeşerecek..
Hiçbir annenin gözyaşları haber kanallarına konu olmayacak..
Hiç kimsenin karnında açlığı ve sırtında çıplaklığı olmayacak..
Irklarımızın, fikirlerimizin ve inançlarımızın farklı olması birbirimizi sevmeye engel olmayacak..
Aynı toprakta yeşeren, aynı güneşle beslenen ve aynı sevgiyle sulanan binbir renkli, milyonlarca çiçek olacağız ve hiç solmayacağız dünya denilen bu bahçede..
Sürecek kavgamız,
Sürecek barışa, kardeşliğe ve sevgiye olan inancımız..

Şairin emaneti,
Vicdanın adaletidir kavgamız..
Yaşamayacağız;
Ne aşksız, ne şiirsiz, ne kitapsız..
78 syf.
·4 günde·10/10
Silvan heja mêr, :)

" Yürüdükçe ölümler takılıyor ayaklarımıza,
Genç ölümler
Zamansız ölümler
Direnen ve ölümsüzleşen ölümler"(syf54)

Adnan Yücel'in ölümü de genç ölümlerden, 49 yaşında kansere yenik düşmüş. Zamansız yakalamış ölüm onu. Ne yazık ki bu topraklar, sen canım insan, oradaki, buradaki,ben, herkes ve her şey, tanımamışken henüz onu ölmüş o. Ama ben inanıyorum https://1000kitap.com/kervanci1 gibiler çoğaldıkça, okudukça ve okuttukça, -öldükten sonra da olsa- tanıyacağız, anlayacağız Mezopotamya' nın doğurduğu bu kadim evlatları. Onlarla birlikte Mezopotamya'yı, bizi biz yapan birliğimizi...

"Kimler basıyor bu dev yüreğe
Basıp da devleşiyor kimler" (syf13)

Ben inanıyorum...
Basıp devleşenleri büyük görmekten vazgeçeciğiz. Dev yürekler "kutsal" olacak.

"Saraylar saltanatlar çöker
Kan susar bir gün
Menekşeler de açar üstümüzde " (syf64)

Ben inanıyorum...
Kan susacak, toprağın her karışı menekşe tarlası olacak. Kediler basacak sokakları, herkesin dikili bir yeşili olacak. Ben inanıyorum herkes "canım insan" olacak... Çocuklar, büyükler, kimse unutmayacak gülmeyi :))

"Sen ki bilirsin kır çiçeklerini
Hangi rüzgar dağıtırsa dağıtsın
Düştükleri yerde yeniden çoğalırlar" (syf29)

Ben inanıyorum...
Hepimiz birer kır çiçeğiyiz, ve hepimiz kırıldığı yerden, kırıldığımız yerin inadına yeşereceğiz.
Hep,en,çok yeşil :))

"Boşuna değil bu telaşlı sessizlik
Bu gök çatlaması gece vakti
Ve haykırışlarımız" (syf14)

Haykırmaya devam edeceğiz, ve duyulacak sesimiz. Cağrımız duyulacak,inanıyorum. "Seveceğiz ve seve seve direneceğiz"

"Şiirlerde türkülerde tanımıştım" (syf12)

Şiirlerle, türkülerle, ezgilerle tanıyacağız birbirimizi. Ben inanıyorum, kafesimiz olan bedenimiz "kimliğimiz" olmaktan çıkacak.


Ben inanıyorum;
YERYÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLACAK :")

İyi ol, iyi kal canım insan :)) Adnan Yücel oku, anla, anlat..yak önyargılarını..sev, inan ve gülümse :"))
78 syf.
·2 günde·10/10
İtiraf ediyorum; Mehmet Kervancı’nın başlattığı etkinliği görmeden önce Adnan Yücel’in varlığından haberim bile yoktu. O yüzden öncelikle böyle bir değerle beni tanıştırdığı için Mehmet Kervancı’ya sonsuz teşekkürler.

Adnan Yücel; yitip gitmiş bir değer ama asla kaybolmaması, unutulmaması gereken bir değer... Çünkü kitabı okurken anladım ki Adnan Yücel demek biz demek, toplum demek, ortak acılarımız demek, duyulmayan sesler demek. Kitap bitince ben sadece Adnan Yücel okumuş olmadım ; Nazım Hikmet okudum, Ahmet Arif okudum. Hatta Ahmet Kaya okudum. Çünkü hepsi bu toprakların çocuğu ve yaşanan acılar çıkan sesler bir, hepsi Anadolu’nun çocukları. İyi ki katılmışım bu etkinliğe, kesinlikle diğer kitaplarını da okuyacağım. Eğer benim gibi Adnan Yücel’i duymamış, tanımayan varsa hemen bir kitabını alıp okumaya başlamalı, kesinlikle tavsiyemdir.
78 syf.
·Beğendi·10/10
Girizgâh
‘Aşksız ve paramparçaydı yaşam
Bir inancın yüceliğinde buldum seni.’
Tüm parçalanmışlıkların ve bütün yıkıntıların arasında bulunabiliyor ise eğer bir şey
Bu bir şey değil pek çok şeydir aslında. Bu umudun kendisidir. Her daim bir yerlerde var olacak olan
İşte böyle umut dolu bir girizgah ile karşılıyor Adnan Yücel bizleri.
Tüm karamsarlıklardan tüm yarım kalmışlıklardan sonra umut her zaman vardır der.
‘Bitmedi daha sürüyor o kavga Ve sürecek Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek’ derken. Yarınlardan bir vazgeçmemek çabası aslında belki de ve yarından vazgeçmemek demek yarına bir umut bakışı değil midir ki.

‘Hangi inancın sesidir bu
Hangi körlüğün koyun kurbanlığı
Ki uğrunda can verdiğimiz topraklarda
Canı alınan kurbanlara dönmüşüz’
diye devam eder bu yaşamak savaşı bu tükenmişlik bu yaşam uğrana sömürülmek can kattığın toprakta canını vermek. Bir umut uğruna. Ama bitmez hiç bir zaman bitmemiş ve bitmeyecektir ekler.
‘Cehennem bile imdat dilerdi bizden
Cehennemi cennete yine biz bağlardık’
Bir umut uğruna yaşayanlar cehennemi elbet eylerler cennet.

‘Son ışıklar da söndü gecenizde
Artık çıkabilirsiniz
Umutlarda sallanan düşler
Ve bütün özlemler dağıldı’
Karamsarlıkların hat safhaya ulaştığı vakitler. Ölümlerin bir biri ardına düştüğü. Sokak aralarında umudun kurşuna dizildiği vakitler belkide bunlar. İyimserlikler ise titreyen bir sokak lambasının altında soğuktan donarken ancak bu kadar karamsar düşünülebilir belkide. Ama yinede bitmez hiç bir şey. Köşede unutulmuş kalmış bir umut bekler her zaman işte onu görülmesini istiyor belki de Adnan Yücel ki satırlarına devam ediyor.
‘Gün bitse bile gökyüzünde
Günler daha mühürlenmedi
Çünkü dilde söz Çiçekte renk
Ve zamanda gelecek bitmedi’
Hiç bir zaman bitmeyecek çünkü hayallere gem vurulmaz.
Çünkü her zaman bir umut vardır.
İşin aslı der aslında belki de bağıra bağıra Adnan Yücel
Tüm yıkıntıların arasında görün yarın için doğacak olan umudu
Ve bağırın
‘Bitmedi daha sürüyor o kavga
Ve sürecek
Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek’
78 syf.
·10/10
Aşkın ve Kavganın şairi...
Bazen çok sözle anlatmak istersiniz ama gerçek anlamını ifade edecek söz bulamazsınız, işte öyle birşey..
Ömrümün şahit olduğu Adnan Yücel’e sonsuz teşekkür etmek istiyorum, Sevgiyle,Saygıyla yad ediyorum.
Ölümsüz!
78 syf.
(...)
Saraylar saltanatlar çöker
kan susar birgün
zulüm biter.
menekşelerde açılır üstümüzde
leylaklarda güler.
bugünlerden geriye,
bir yarına gidenler kalır
bir de yarınlar için direnenler...

Bu dizeler benim için çok farklı bir anlam ifade ediyor, çok derinlerde bir yerlere dokunuyor. Bütün bir hayatını yaşamını adadığı idealleri, sadece meslek değil onun için herşey demek olan kavramları bir gecede hiçbir suçu olmadığı halde kaybeden yetmezmiş gibi hiç hak etmediği muamelelere maruz kalan ve bu adam nasıl toparlayacak diye hepimizi endişelere boğan çok değer verdiğim subay olmaya belki de en çok layık olan bir abimle özdeşleşmişti 2016 sonlarında benim için. Çünkü hepimizin toparlayamayacağına inandığımız o adam çok daha güçlü kalkmıştı ayağa, aldığı eğitimin hakkını vererek, asıl idealinin hedefinin ne olduğunu unutmayarak, lafta sözde değil adam gibi adam olduğunu bir kez daha kanıtlayarak ve her umutsuzluğa kapılacak gibi olduğunda ya da karşısına geçip utanmazca konuşanlara karşı bu dizeleri okuyarak direndi. Bu şiir kitabının devrimin ve aşkın kitabı olduğunu bildiğim için okursam sanki dizeler başka anlamlar kazanacak ve ben değer verdiğim insana haksızlık edecekmişim geldi bana bu yüzden kaç kez sahafta ,kütüphanede görmeme elimin gitmesine rağmen okumamış okumaktan kaçınmıştım. İşte hayat ya bu aradan 2 yıl geçti o adam pes etmedi bu yaşa gelmişim şu kadar emek vermişim şöyle haksızlığa ugramışım şu bu demedi yani öleceğini anlamış hasta bir zürafa gibi çukuruna çekilmek yerine gerçek bir asker gibi kanının son damlasına kadar savaşmayı tercih edip şimdi hukuk fakültesini kazanmış üstüne bir de 1. Sınıf bölüm birinciliği ile bitirmiş bir adam var karşımda. Elbette bu öyle 2 satırla anlatılacak bir süreç değil ama benim kıt kanaat kelimelerle anlatıp basitleştireceğim bir zafer de değil bu yüzden fazla uzatmıyorum. İşte ben o adamla bugün tesadüf eseri Türkiye'nin bambaşka bir yerinde bir sahilde karşılaştım laf arasında ona bu kitabı hala okumaktan kaçtığımı söylemişim ve akşam kuzenlerle otururken bir anda masaya kocaman gülümsemesiyle yaklaşan bir adam var elindeyse bir kese kağıdı(bunun da ayrı hikayesi var ama neyse) bizimkiler hayırdır aniden ortadan kayboldun neredeydin diyorlar o da hayatımda ilk kez beni azimli olmaktan idealler uğruna savaşmaktan dolayı kötü hissettiren bir minik fare vardı o sorunu halletmeye gittim diyor. Evet o minik fare benim evet beni kitap okuma özgürlüğünden men ettiğini düşündüğü için kendini suçlu ilan etmiş ve o kitabı kendisi alıp okuyup bazı yerlerin altını çizip bazı yerlere not düşüp bir de kağıda yine hayatım boyunca kulağıma küpe edeceğim kendi cümlelerini hediye etmiş.
Söyleyecek yazacak çok şey var ama ben yine susmayı tercih ediyorum. Küçükken de böyleydim bugünde böyleyim yarında böyle olacağım eğer benim için çok değerli olduğunu düşündüğüm bir şey olursa o olayla nesneyle kişiyle ilgili ağzımı açıp tek laf etmem ki değersizleşmesin bana kalsın bende kalsın ...
Sadece tek bir şey :
Aklım almıyor, bu adamlara nasıl kıydınız ?
78 syf.
Epik bir coşkuyla kaleme alınmış tek bir şiir. Devrim yolunda direnenlere itafen yazılmış kitabın özellikle son mısrası fazlasıyla etkileyici fakat her şiir kitabı gibi belli dizelerin gölgesinde kalıyor kitabın geri kalanı
78 syf.
·9/10
Adnan Yücel 2002’de kaybettiğimiz bir şair, yazar, hoca.

Bu şiirini internet üzerinden kesinlikle izlemiş, dinlemişsinizdir. Orada tam bir bütünlük göstermiyor eser; ama buradan yazılı şekilde okurken fazlasıyla etkileneceğinize şüphe yok.

Kavga, dava, acı şiiri. Okuyunuz
78 syf.
·1 günde·Puan vermedi
2002 yılında kanserden kaybettiğimiz emekçi şairimiz Adnan Yücel.Şiirlerinde devrime duyduğu özlem ve siyasal ayaklanma ve siyasi hareket öncüllüğü ön plana çıkıyor.
Ey her şeye bitti diyenler
Korkunun sofrasında yılgınlık yiyenler
Ne kırlarda direnen çiçekler
Ne kentlerde devleşen öfkeler
Henüz elveda demediler
Bitmedi daha sürüyor o kavga
Ve sürecek
Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek
Bu mısraların sahibine kötü şair diyemem.Şiirlerini beğenmedim de diyemem.Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya kadar ağzım yamulur,elim taş kesilir.
Çok anlamlı mısralar.Romantik satırlar.Sanırım ben kapalı imgeye yönelik,soyut şiiri benimsediğim için çok sevemedim.Her bir mısrasına tez yazılır kefilim.Ben çok sevemedim!
78 syf.
·Beğendi·10/10
Adnan Yücelin en ünlü şiirleri arasında yer alan "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek!" Nehir şiiri edebiyat dünyasına büyük ses getirdi. Büyük bir sevdanın anlatıldığı şiir Aslında devrime duyulan büyük özlemin ve Türkiye'deki siyasi hareketlerin dizelere dökülmüş bir özeti niteliğindeydi.
"...Saraylar saltanatlar çöker
Kan susar bir gün
Zulüm biter
Menekşeler de açılır üstümüzde
Leylaklar da güler
Bugünlerden geriye
Bir yarına gidenler kalır
Bir de yarınlar adına direnenler..."
'' Bir inancın yüceliğinde buldum seni
bir kavganın güzelliğinde sevdim.
bin kez budadılar körpe dallarımızı
bin kez kırdılar.
yine çiçekteyiz işte yine meyvedeyiz
bin kez korkuya boğdular zamanı
bin kez ölümlediler
yine doğumdayız işte, yine sevinçteyiz.
bitmedi daha sürüyor o kavga
ve sürecek
yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek! ... ''

- Adnan Yücel -
Şimdi nedir sanki yaşadığımız
Hangi tutsaklığın gecesidir bu
Hangi bağımsızlığın yarım sabahı..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek
Baskı tarihi:
Aralık 2010
Sayfa sayısı:
78
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757076186
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yurt Kitap Yayın
Saraylar saltanatlar çöker Kan susar bir gün Zulüm biter Menekşeler de açılır üstümüzde Leylaklar da güler Bugünlerden geriye Bir yarına gidenler kalır Bir de yarınlar adına direnenler.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 235 okur

  • İkarus
  • nuto
  • Rümeysa Üstündağ
  • Engels'in kankisi
  • Halime Kurt
  • Soluk Zerdali
  • Ömer
  • Rûhberûh
  • Ms.
  • Vashtar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.1 (46)
9
%25.6 (23)
8
%13.3 (12)
7
%4.4 (4)
6
%4.4 (4)
5
%1.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0