Adı:
Yeryüzündeki En Büyük Gösteri
Baskı tarihi:
Mart 2010
Sayfa sayısı:
444
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944315296
Orijinal adı:
The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kuzey Yayınları
Bu kitap, evrim "teorisi"nin gerçek olduğuna yani bilimin herhangi bir gerçeği kadar su götürmez bir gerçek olduğuna
dair kanıtların kişisel bir özeti.
-Richard Dawkins - Önsöz-

İngiltere, Kanada, İrlanda ve Avustralya'da Çok Satanlarda 1 numara!

Dawkins'in bu en yeni kitabı, yaradılışçıların ve evrim karşıtlarının iddialarına karşı son darbe. Yeryüzünün en ünlü evrimcilerinden biri olan Dawkins'ten, yeryüzünün en büyük gösterisinin kanıtları bu kitapta yer alıyor.

"Richard Dawkins bilimsel berraklığın ve espritüelliğin ustası.... bölümler muhteşem ve derinden etkileyici... kitabın konusu belirli bir çağa ait olmayan bir değer"
-Simon Ings, The Sunday Telegraph-Haftanın Kitabı-
(Tanıtım Bülteninden)
444 syf.
·10/10
Bilimsel yayınları okumanın bana göre iki farklı zorluğu vardır.Birincisi belli bir bilgi birikimi olmadan anlamanın zor olması, ikincisi ise yazı dilinin ağır olması. İşte Dawkins sihri de tam olarak burada ortaya çıkıyor.
Hiçbir şey bilmeseniz bile bu kitap sıfırdan size öğretebiliyor. Sadece öğretmekle kalmıyor sizi heyecanlandırıyor. Evrimi sadece insan evrimi olarak değil tüm canlıların evrimi olarak aktarıyor ve kitabın sonunda dünyaya bakış açınızı değiştiriyor.Kendi alanı dışındaki konularda sade ve temel bilgilerle sizi konudan soğutmuyor tam tersine kendinizi o konuları da araştırırken buluyorsunuz.
Yazı diline gelirsek bu kadar sade net bilimsel bir kitap yazmak kolay değil. Dawkins sizi heyecanlandırıyor, düşünmeye zorluyor ve bunu yaparken öyle sade bir dil kullanıyor ki yeri geliyor gülümsüyorsunuz, yeri geliyor roman okur gibi heyecanlanıyorsunuz. Bahsettiği deneyleri, gözlemleri aktarırken çok heyecanlı bir romanın sayfalarını okuyormuş hissi yaşıyorsunuz. Tek farklı bu roman tamamen gerçek! "Gökkuşağını Çözmek" adı kitabında Dawkins bahsettiklerini bu kitapta gerçekleştiriyor. Bilime şiirsel bir hava katmak! Okumaktan korkmayın. Emin olun başladığınızda bırakamayacaksınız.
444 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle, özellikle Türkiyedeki her insanın okuması gereken bir kitap. İstisnasız her sayfasından yeni bilgiler öğreniyorsunuz, her sayfa geçtiğinizde, yeni ufuklara bir adım daha yaklașıyorsunuz. Ancak son sayfalara geldiğimde üzüldüğümü belirtmeliyim, hayır kitap bittiği için değil, '' ilk insanlar dinozorlarla aynı dönemde yașamıștır '' önermesine, ülkelerin yüzdelik cevaplarını gösteren bir tablo yüzünden (Yaklaşık 65 milyon yıl önce yok olmuş dinozorlar ve yaklaşık 300 bin yıl önce ilk kez ortaya çıkan insanlardan bahsediyoruz) . Doğru cevap 'yanlıș' olması gerekirken, bilin bakalım Türkiye kaçıncı sırada. Evet sonuncu. Örneğin ilk siradaki İsveç, doğru cevap verenler %87lik bir kesimde bulunuyor. Bu oran Türkiye'de acınası bir şekilde %30.
444 syf.
·10/10
Hadi evrimle ilgili kanıt göster diyenlere alın size kanıt. Richard Dawkins'in neredeyse bütün kitaplarını okudum. Bu kitapla evrimsel örnekler konusunda bir baş yapıt diyebilirim. Herkesin anlayabileceği yakınlıkta mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
444 syf.
·Puan vermedi
Evrim meraklılarına ısrarlı tavsiye ettiğim kitap. Sadece insan ve hayvan değil bitkilerin de evrimini merak ediyorsanız bu kitap tam da size göre diyebilirim. Yer yer resimleriyle de gönlümü hoş tuttuğunu söylemeden edemeyeceğim.
444 syf.
·77 günde·Beğendi·9/10
Genelde gerçekler rahatsız edici olabildiği için gerçeklerden kaçma eğilimi gösterir insanlar.Evrim konusu da tam olarak böyle.Biyologların tamamına yakını ve saygıdeğer bilim insanlarının hemen hemen hepsi evrimin bilimsel bir gerçek olduğunu vurgulasa da konu hakkında en ufak bir bilgisi olmayan pek çok insan evrimi bir inanç meselesi olarak görüp karşı çıkıyorlar.
Konunun uzmanı Richard Dawkins Evrimin bilimsel kanıtlarını öyle güzel ortaya koyuyor ki karşınıza ''Yeryüzündeki En Büyük Gösteri'' çıkıyor.
Gerçeği bilme arzusu,gerçekten olan korkusundan fazla olan herkes mutlaka okumalı bu kitabı...
444 syf.
·2 günde·9/10
Evrim teorisi gerçekten de biyolojiyi bütünüyle açıklayabiliyor. Darwin’in geniş fırça darbeleriyle kavradığı fenomen günümüzde DNA'nın dilini öngörmekten sorumlu. Her ne kadar biyolojik sistemler zaman yolculuğunun da ötesinde bir karmaşıklığa ulaşmış olsalar da, hiçbir biyolog evrimsel açıklamaların yeryüzündeki her zerrecikte var olacağından kuşku duymuyor.

Biyologlara göre pek çok Amerlikalının Darwin’in teorisini reddetmesi ve hatta yaratışılşçılık ve mükemmel tasarım gibi karşı tezleri savunmasının nedeni hayret ve rahatsızlık duymaları. Nasıl olur da böylesine kasıtlı bir cehalet bugünün bilgi denizinde boy gösterebilir? Gericiliğin azaltılması umuduyla, İngiliz yazar Richard Dawkins son kitabını evrimsel teorilerin açıklayıcı gücünü göstermeye adıyor. Ve yaratılışları her açıdan yenilgiye uğratmayı da ihmal etmiyor.
Kitap, Dawkins yaratılışçıları unutup da hipopotamların balinaların uzak kuzenleri olup olmadığını yada 11 inçlik nektarileriyle uzun dilli pulkanatlıların Madagaskar orkidelerini tozlaştırma amacıyla var olup olmadığını sorguladığı bölümlerde çok daha eğlenceli hale geliyor. Yazar özellikle “Akılsız Tas omarım” hakkında çarpıcı örnekler veriyor Bunun başlangıç çizgisinde var olmadığını, genç yapıların daha yaşlı olanlardan geliştiğini söylüyor.

Bir tavşanın bir leoparla olan akrabalık ilişkisini ispatlayan güzel bir deneyi tasvir ediyor Dawkins. Evrimsel zamanda geriye doğru uzanan bir tavşan soyu hayal edin, kız evlat, anne, büyükanne vs. Varlıklar gitgide daha az tavşana benzeyecek ve sonunda hem leoparın hem de tavşanın evrilmiş olduğu ataya ulaşacak. Şimdi bir yol ayrımı oluşturun ve leopar türüne ulaşana dek zamanda ileri doğru gidin. Ana gövde ve dallar uzayıp gidecek fakat yaşayan tüm türler aynı ağacın dalcıkları olacak…

Evrimin sadece bir teori olduğunu düşünen yaratılışçılara inat, Dawkins evrimin şüphesiz bir gerçek olduğu hakkında ısrar ediyor. Ancak ortada şöyle bir soru var; bizler Darvin’in evrim hakkındaki gerçeklerinden bahsetmiyorsak bu durum da evrim sadece bir teori değil midir? Yaşam süresini belirlemede pek çok genin rol aldığını öngören “yaşlanmanın evrim teorisi” araştırmacılar tarafından labavatuar ortamında bazı organizmaların yaşamının tek bir gen sayesinde üç katına çıkarılabileceği keşfedildiğinde yıkıldı. Evrim teorisi hala değişkenlerle dolu ise- diğer pek çok bilimsel teori gibi- nasıl evrimin bir gerçek olduğu söylenebilir? Dawkins’in bu soruya aşırı duyarlılığı varmış gibi görünüyor.

Dawkins evrime genellikle teori dendiğinin farkında ancak bu kelimeyi çok boş ve tatsız buluyor, çünkü teori sadece hipotez düşüncesini ifade ediyor. Dawkins’e göre evrim mantıksal kanıtlarla kesin olarak kanıtlanmasa da en az matematik teoremleri kadar kurşungeçirmez. Her şekilde bilimdeki kavramsal yapılara karşı pek de taktiri olmadığı görülebiliyor. Dawkins evrim hakkında “Paris in kuzey yarımkürede olduğu nasıl bir gerçekse bu da öyle bir gerçek.” dediğinde, teorinin ne olduğunu bilmiyormuş gibi görünüyor. Fakat, evrim teorisinin biyolojik dünyayı ne kadar güzel açıkladığını aktarma telaşı içine girdiğinde söyledikleri kendiliğinden doğrulanıyor.
444 syf.
·6/10
Kitabin alt basligi olan "Evrim'in Kanitlari" kitabi daha iyi anlatiyor. Kitapta Evrim Teorisi'ni destekleyen deliller orneklerle izah edilmis. Eger evrimle ilgili yeterli duzeyde bilgi sahibiyseniz kitap size cok fazla bir sey katamaz. Fakat temel olusturmak isteyenler icin tercih edilebilir.
Kitabin cevirisi basarili fakat yer yer rahatsiz edecek seviyede imla ve basim hatalari var.
444 syf.
·7/10
Yarı yarıya güzel geldi bana. Bazı kısımları bildiğimden midir yoksa düz ansiklopedik anlatımın sıkıcılığından mıdır bayağı gelmedi değil. Motivasyon düşebiliyor okurken. Yine de fena değil.
444 syf.
·94 günde·Beğendi·9/10
Teori: Bir olgu veya gerçekler grubunun açıklaması veya izahati olarak kabul edilen, gözlem veya deneylerle doğrulanmış, yerleşmiş veya bilinen gerçekleri açıkladığı ileri sürülmüş ya da kabul edilmiş bir hipotez, genel yasalar, ilkeler veya bilinen ya da gözlemlenen bir şeyin nedeni olarak kabul gören şeylerin genel ifadesidir.

Bu tanım ışığında Evrim Teorisi yerine Evrim Gerçeği ifadesini kullanmak, evrimin yer çekimi kadar gerçek olduğunu vurgulamak açısından önemlidir.

Bu kitabı okuduğunuzda Evrimin gerçekliği ile ilgili aklınızda hiçbir şüphe kalmayacak.
Bizler artık atmosferdeki serbest oksijenin tamamen yaşamın, spesifik olarak da bitkilerin ürünü olduğunu ve dolayısıyla (elbette) yaşamın ortaya çıktığı evvel zaman koşullarının bir parçası olmadığını biliyoruz. Oksijen, atmosferi, kirletici bir madde, hatta bir zehir olarak doldurmuştur, ta ki doğal seçilim canlıları, oksijen sayesinde zenginleşecek hatta oksijenin yokluğunda boğulacak biçimde şekillendirene kadar.
Moleküler saat için önemli olan sabitlenmedir çünkü atalarının birbirlerinden ayrıldığını belirlemeye çalışmak üzere iki modern hayvanı karşılaştırırken baktıklarımız, "sabitlenmiş" genlerdir. Gen havuzunun tamamında bulunan onlardır. Bizler de, iki türün birbirlerinden ne kadar süre önce ayrıldıklarını hesaplamak için bir türde sabitlenmiş genlerle diğer türde sabitlenmiş olanları karşılaştırabiliriz.
... Darwin'in mantığını anlarsanız öyledir ama on dokuzuncu yüzyıla kadar bunu kimse anlamamıştı. Pek çokları günümüzde de anlamıyor veya anlamak istemiyor. Nedenini görmek çok zor değil. Düşününce, var oluşumuz (Darwin sonrası dönemdeki açıklanabilirliğiyle birlikte), tüm hayatımız boyunca hakkında düşünmemizin istendiği en şaşırtıcı gerçek için bir adaydır. ...
Ichneumon arılarının, içlerine onları kemirecek larvalar vaat eden yumurtalarını bırakmadan önce kurbanlarını öldürmeyip felce uğratmak şeklindeki davranışları ile doğanın genel olarak acımasızlığı, Victoria dönemi teodisesinin önemli ilgi alanlarındandı. Neden böyle olduğunu görmek kolay. Dişi arılar yumurtalarını, tırtıl gibi canlı böcek avlarının içine bırakırlar, ama bunu, avlarını felce uğratacak şekilde iğneleri ile her sinir ganglionunu arayıp bulmadan yapmazlar. Tırtıllar, içlerinde büyüyen larvalarına taze et sağlamak için canlı tutulmalılardır. Larva da kendi üzerine düşeni, iç organları akıllıca bir sırayla yemeye dikkat ederek yapar. Önce yağ hücrelerini ve sindirim organlarını yiyerek başlar ve hayati kalp ve sinir sistemini yani tırtılı son ana kadar hayatta tutmaya yarayacak olanları, sona bırakır. Darwin'in acı acı merak ettiği gibi, nasıl bir iyiliksever tasarımcı bunu akıl etmiş olabilir? Tırtılların acı çekip çekmediklerini bilmiyorum. Samimi bir şekilde umuyorum ki çekmiyorlardır. Ama bildiğim bir şey varsa o da doğal seçilimin, eğer iş onların hareketlerini basitçe felce uğratarak daha ekonomik şekilde tamamlanabilecekse, acılarını dindirmek için herhangi bir adım atmayacağıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeryüzündeki En Büyük Gösteri
Baskı tarihi:
Mart 2010
Sayfa sayısı:
444
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944315296
Orijinal adı:
The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kuzey Yayınları
Bu kitap, evrim "teorisi"nin gerçek olduğuna yani bilimin herhangi bir gerçeği kadar su götürmez bir gerçek olduğuna
dair kanıtların kişisel bir özeti.
-Richard Dawkins - Önsöz-

İngiltere, Kanada, İrlanda ve Avustralya'da Çok Satanlarda 1 numara!

Dawkins'in bu en yeni kitabı, yaradılışçıların ve evrim karşıtlarının iddialarına karşı son darbe. Yeryüzünün en ünlü evrimcilerinden biri olan Dawkins'ten, yeryüzünün en büyük gösterisinin kanıtları bu kitapta yer alıyor.

"Richard Dawkins bilimsel berraklığın ve espritüelliğin ustası.... bölümler muhteşem ve derinden etkileyici... kitabın konusu belirli bir çağa ait olmayan bir değer"
-Simon Ings, The Sunday Telegraph-Haftanın Kitabı-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 170 okur

  • Portakal
  • Nyctophilia
  • Onur Can
  • Furkan kuzuoğlu
  • Şahmar Məmmədov
  • Simurg
  • Castiel
  • Seyitali Emir Ongur
  • Can YILMAZ
  • Okumayı Düşünüyorum

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%5.9
18-24 Yaş
%41.2
25-34 Yaş
%35.3
35-44 Yaş
%11.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%29.3
Erkek
%70.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.8 (32)
9
%27.4 (20)
8
%16.4 (12)
7
%6.8 (5)
6
%4.1 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.4 (1)