Yeşil Parmaklı Tistu

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
48 gösterim
Maurice Durion, yaşayan Fransız yazarlarının en büyüklerinden biri. Yazdığı birbirinden güzel roman arasında çocuklar için yazdığı bir tek romanı var: Yeşil Parmaklı Tistu. Büyük yazarların çocuklar için yazdığı kitaplar çok değerli ve kalıcı oluyor. Bu kitap, Fransa'da da, dünyanın öbür ülkülerinde de tam bir çocuk klasiği sayılıyor artık. Ellerinde, doğuştan gelen gizli bir güç vardır. Parmaklarını nereye dokundursa oradan yeşil fidanlar fışkırır, ortalık çiçek bahçesine döner. Tistu, ötekilere benzemeyen bir çocuktur demiştik, parmaklarını öyle yerlere dokundurur ki, tutuklular mutlu olur, hastalar iyileşir, savaşlar durur. Bu küçücük çocuk dünyanın gidişini değiştirmeye çalışan bir...bir...nedir? Kimdir bu Tistu? Bunu kitabı okuyup bitirince öğreneceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  250
 • ISBN:
  9789755109749
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
gökçe c. 
22 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu unutulmaz kitabı talebim üzerine eklediğiniz için çok teşekkür ederim öncelikle... Ben Yeşil Parmaklı Tistu'yu okuduğumda çocuktum ve o kadar fazla etkilenmiştim ki, yetişkin halimle bile bu eseri hiç bir zaman unutamadım! Tistu öyle bir çocuk ki, tüm akranlarından farklı. Yani onda diğerlerinde olmayan bir şeyler saklı. Tabii hayatta farklı olana ne gözle bakıldığı belli.

İşte kahramanımız içindeki gizli güçleri keşfediyor ve onları bu dengesi bozuk dünyanın çirkin sahnelerine birer imza olarak bırakıyor. O güzel parmaklarının değdiği her yer cennete dönüşüyor... Unutulan ne kadar güzellik varsa hepsini hatırlatıyor. Hele aklımda kalan en güzel bölümden bir tanesi, savaş olacağı zaman parmaklarını değdirdiği tankların, tüfeklerin yerinde güllerin bitmesiydi...Her yer yeşeriyordu ve kötü olan ne varsa orasını çiçekler kaplıyordu..

Sonu ile hüzünlendiren bu eşsiz kitabı büyük, küçük herkese öneriyorum! Tistu'yu unutamayacaksınız.